Μήλος Φολέγανδρος Μηλος- Φολεγανδρος

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Καλησπερα παιδια,

εχω ενα διλλημα για τις φετινες διακοπες...μηλο η φολεγανδρο?? η κατι αλλο?? μου αρεσε παρα πολυ η φολεγανδρος απο φωτογραφιες και ειναι αυτο που ζηταω αλλα ειναι αρκετα ακριβη η διαμονη και αυτο ειναι το κυριο προβλημα μου. Απο την αλλη η μηλος ειναι πιο οικονομικη αλλα απο φωτογραφιες δεν με συγκινησε ο αδαμαντας(η χωρα), αναζητω ενα πιο μικρο κ γραφικο νησι(π.χ. υδρα που πηγα περυσι και ξετρελαθηκα) τι εχετ να προτεινετε αναμεσα σε αυτα τα δυο? η καποιο αλλο νησι με τα παραπανω χαρακτηριστικα?
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
΄Οσο για την Μήλο, θα πάω αρχές Ιουλίου, οποτε αν σχεδιάζεις να πας αργότερα, θα σου δώσω πληροφορίες. Για Φολέγανδρο δεν ξέρω...
Προτείνω όμως την Σίφνο. Πιστεύω θα σου αρέσει....
 

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Η αληθεια ειναι πως κ η σιφνος ειναι μεσα στισ επιλογες μου...απλως αν την επιλεξω θα ηθελα αν την συνδιασω με ενα ακομη κοντινο νησι! εχεις καμια ιδεα? εχεις παει?
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Έχω πάει και γι αυτο το προτείνω. Είναι μικρό νησί και πολύ γραφικό. Ταιριάζει σε αυτό που ψάχνεις.
Αφού θέλεις να την συνδιάσεις και με κάτι άλλο, γιατί όχι τότε με την Φολέγανδρο;
 

christi_pvg

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Καλησπέρα! Η Μήλος είναι ένα από τα πιο όμορφα νήσια που έχω πάει! Έχει πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις και να δεις και πολύ καλές τίμες (επιφυλάσσομαι στο τελευταίο γιατί έχει 2 χρόνια που πήγα).. Σίγουρα όμως θα το πρότεινα! Αυτό που είπες όμως για Φολέγανδρο ισχύει, από φωτογραφίες δείχνει ονειρεμένο μέρος! Εκεί σχεδιάζω να πάω εγώ φετος και γι' αυτο έφτιαξα θέμα για να πάρω πληροφορίες και να μάθω λεπτομέριες.. Θέωρω πάντως πως και τα 2 νησιά είναι εξαιρετικές επιλογές! Όσο για τη Σίφνο, είναι ο επόμενος προορισμός μου μετά τη Φολέγανδρο! Δύσκολη επιλογή! :confused:
 

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Ο μεγαλος μου ενδιασμος για την φολεγανδρο ειναι οι ανεβασμενες τιμες στα ξενοδοχεια κλπ. Καθως κ στα μεταφορικα.Christi-pvg εσυ βρηκες κατι οικονομικο στη φολεγανδρο? Επισης ελεγα να συνδιασω μηλο με σιφνο που ειναι κοντα αλλα απο οτι καταλαβα χρειαζεται αρκετες μερες οι μηλος κ δεν ξερω αν θα προλαβω να παω κ σιφνο!

Υ.Σ. ( Που ειχες μεινει στη μηλο? περιοχη και δωματια?)
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Θα πας Μηλο θα μεινεις στο Αδαμαντα θα νοικιασεις αυτοκινητο ή μηχανακι και θα απολαυσεις τις παραλιες και τη θαλασσα του νησιου. Καθε μερα θα εισαι σε αλλη. Μη σου πω θα εισαι σε δυο διαφορετικες την ιδια ημερα!
 

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Θα πας Μηλο θα μεινεις στο Αδαμαντα θα νοικιασεις αυτοκινητο ή μηχανακι και θα απολαυσεις τις παραλιες και τη θαλασσα του νησιου. Καθε μερα θα εισαι σε αλλη. Μη σου πω θα εισαι σε δυο διαφορετικες την ιδια ημερα!



XAXAXA σε βρισκω ακρως αποφασιστικο :D εχω ακουσει πως ειναι πιο ομορφα στη πλακα ενω ο αδαμαντας δεν λεει πολλα κ εχει πολυ φασαρια! εχεις να προτεινεις κατι?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εχω παει εδω και 5-6 χρονια και δεν θυμαμαι κανενα μαγαζι ουτε για φαγητο ουτε για ποτο. Και η Πλακα ωραια, βασικα σιγουρα ομορφοτερη απο το λιμανι αλλα και στα δυο θα πας και θα βγεις και θα φας και ειναι και διπλα αφου θα εχεις και μεταφορικο μεσο.

Τωρα για τη φασαρια ειναι σχετικο γιατι δεν μπορω να πω οτι ειχε καποια ιδιαιτερη φασαρια. Τουλαχιστον ετσι θυμαμαι αλλα ενταξει αν δεν εισαι και ακριβως στο κεντρο του λιμανιου ποση φασαρια να εχεις; Γενικα ειναι ηρεμο νησι.
 

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Μαλιστα,ισως λοιπον προτιμησω αδαμαντα! ξερει καποιος να μου προτεινει δωματια με 50-60 τη βραδια?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Έχω επισκεφτεί και τα δύο νησιά.
Στο φόρουμ θα βρεις άπειρες πληροφορίες γι' αυτά. Με δύο λόγια:
η Φολέγανδρος έχει απίστευτη, παραμυθένια χώρα και 2-3 πολύ όμορφες παραλίες που δεν προσεγγίζονται όμως με αυτοκίνητο (ή πολύ δύσκολα). Είναι πανάκριβη όπως είπες και οι ντόπιοι - τουλάχιστον παλιότερα- την είχαν δει πολύ άσχημα και σου χρέωναν ακόμα και το καρπούζι στην ταβέρνα. Πέρα από τη χώρα που τη γυρνάς μέσα σε 15 λεπτά με τα πόδια, δεν έχει κάποιο άλλο μέρος που να αξίζει ιδιαίτερα.

Η Μήλος έχει δεκάδες υπέροχες παραλίες. Ο Αδάμαντας όντως δεν λέει κάτι σαν μέρος, έχει όμως πολλές επιλογές σε φαγητό και ποτό. Η Πλάκα είναι πανέμορφη, πολύ γραφική και εντελώς "κυκλαδίτικη". Εγώ είχα μείνει στα Πολλώνια, καθώς και λίγο έξω από τον Αδάμαντα.

Εν κατακλείδι, στη θέση σου θα έκλινα προς τη Μήλο. Η Φολέγανδρος αξίζει και είναι πανέμορφη, αλλά στις 3 μέρες πάνω έχεις βαρεθεί και επίσης, από ότι έχω δει, τα ξενοδοχεία αυξάνουν σταθερά τις τιμές τους τα τελευταία χρόνια, παρά την κρίση..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom