Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Σκωτια:
Μιλωντας γενικά η Γλασκώβη έχει τις περισσότερες δουλειες στη Σκωτία.
Οσο αφορά την ποιότητα ζωης: Ο κόσμος ειναι σαν την Αγγλια. ΙΣΩΣ λίγο πιο... φιλικοί. Αναλογα σε ποιο μερος πας ίσως ειναι και διαφορετικά. πχ. Η Γλασκώβη δεν έχει κάτι το απίστευτα όμορφο όπως το Εδιμβούργο αλλα εχει πολλές δουλειες και ειναι φθηνότερη απο το Εδιμβουργο. Ταυτόχρονα όμως την φωνάζουν "murder city" (google it να μαθεις γιατι).
Αυτα τα ολίγα.

Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες!

Εχω αποφασισει σε 2 χρονια το πολυ να φυγω οριστικα απο την Ελλαδα ομως δεν εχω αποφασισει ακομη με σιγουρια συγκεκριμενη χωρα. Ειμαι αναμεσα σε Γερμανια, Σουηδια, Φινλανδια και Σκωτια και θα ηθελα καποιος αν γνωριζει τι ευκαιριες υπαρχουν στις συγκεριμενες χωρες απο εργασια και απο ποιοτητα ζωης!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες!

Εχω αποφασισει σε 2 χρονια το πολυ να φυγω οριστικα απο την Ελλαδα ομως δεν εχω αποφασισει ακομη με σιγουρια συγκεκριμενη χωρα. Ειμαι αναμεσα σε Γερμανια, Σουηδια, Φινλανδια και Σκωτια και θα ηθελα καποιος αν γνωριζει τι ευκαιριες υπαρχουν στις συγκεριμενες χωρες απο εργασια και απο ποιοτητα ζωης!
αν δεν σε ενοχλει το κρυο και δεν εχεις προβλημα με την γλωσσα εγω ψηφιζω σκανδιναβικες χωρες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σκωτια:
Μιλωντας γενικά η Γλασκώβη έχει τις περισσότερες δουλειες στη Σκωτία.
Οσο αφορά την ποιότητα ζωης: Ο κόσμος ειναι σαν την Αγγλια. ΙΣΩΣ λίγο πιο... φιλικοί. Αναλογα σε ποιο μερος πας ίσως ειναι και διαφορετικά. πχ. Η Γλασκώβη δεν έχει κάτι το απίστευτα όμορφο όπως το Εδιμβούργο αλλα εχει πολλές δουλειες και ειναι φθηνότερη απο το Εδιμβουργο. Ταυτόχρονα όμως την φωνάζουν "murder city" (google it να μαθεις γιατι).
Αυτα τα ολίγα.

The majority of victims were stabbed to death by friends or relatives who were in a drunken rage

δεν πανε καλα οι ανθρωπο...χαχα
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εχω ζησει περιπου δυο χρονια στο εξωτερικο (Ιταλια - Αγγλια).. Ο λογος ηταν μεταπτυχιακες σπουδες - εργασια.. Ναι, υπαρχουν καλυτερες ευκαιριες αμοιβης κ αναγνωρισης των προσοντων.. Οχι, δεν ειναι ευκολο να βρεις (καλη) δουλεια, υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος + οικονομικη κριση.. Ναι, ζεις καλυτερα, γνωριζεις κοσμο απο παντου, ταξιδευεις πιο ευκολα (σχετικο με το travelstories!), ανοιγει το μυαλο σου γενικα.. Οχι, δεν θα εμενα για παντα στο εξωτερικο (αλλα θα μεινω σιγουρα οσα χρονια χρειστουν για να φτιαξουν τα πραγματα στην Ελλαδα - αν ηταν ολα ok θα γυριζα σημερα κιολας, η καρδια μου ειναι εκει), δεν εχω βρει γαλαζιο ουρανο, θαλασσα και τοσες πολλες ηλιολουστες μερες..
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
turms...με 950ε πλεον είσαι υπερπρονομιούχος, με όσους γνωστούς/ φίλους μιλάω κανενας δεν παίρνει αυτα τα χρήματα όυτε κι εγώ φυσικά και ας έχουμε πτυχία!!!
Συμφωνώ μαζί σου, πλεον όπως έχουνε γίνει τα πράγματα αφού δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά εξέλιξη...οχι οδοκαθαριστής αλλά οτιδήποτε προτιμώ να κάνω για περισσότερα χρήματα
new era...δεν έχω ζήσει ούτε δουλέψει εκτός Ελλάδος ακόμα αλλά το Σάββατο που επέστρεφα από Μόναχο κάπου διάβασα οτι βρίσκεται στις 6 καλύτερες χώρες με ποιότητα ζωής. Κάτι που διαπίστωσα από κοντά (και έπαθα την πλάκα μου), χαλαρά θα έμενα εκεί. Μίλησα με έναν Έλληνα σερβιτόρο και μου είπε οτι κερδίζει 1500ε το μήνα και δεν ξέρω πόσα άλλα απο tips, εδώ ως επι το πλείστον ούτε ένσημα δεν κολλάνε σε τέτοιες εργασίες!!!
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Θα εμενα με ανεση στην Αρουμπα,στα Νησια Καιμαν η στην Μαδριτη
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
turms...με 950ε πλεον είσαι υπερπρονομιούχος, με όσους γνωστούς/ φίλους μιλάω κανενας δεν παίρνει αυτα τα χρήματα όυτε κι εγώ φυσικά και ας έχουμε πτυχία!!!
Συμφωνώ μαζί σου, πλεον όπως έχουνε γίνει τα πράγματα αφού δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά εξέλιξη...οχι οδοκαθαριστής αλλά οτιδήποτε προτιμώ να κάνω για περισσότερα χρήματα
new era...δεν έχω ζήσει ούτε δουλέψει εκτός Ελλάδος ακόμα αλλά το Σάββατο που επέστρεφα από Μόναχο κάπου διάβασα οτι βρίσκεται στις 6 καλύτερες χώρες με ποιότητα ζωής. Κάτι που διαπίστωσα από κοντά (και έπαθα την πλάκα μου), χαλαρά θα έμενα εκεί. Μίλησα με έναν Έλληνα σερβιτόρο και μου είπε οτι κερδίζει 1500ε το μήνα και δεν ξέρω πόσα άλλα απο tips, εδώ ως επι το πλείστον ούτε ένσημα δεν κολλάνε σε τέτοιες εργασίες!!!
βεβαια το μοναχο ειναι απο τις πιο ακριβες πολεις της Γερμανιας σε ενοικια...(ασχετο λιγο αλλα...)

καπως ετσι ειναι....και δεν ειναι μονο τα 1.500. Ειναι η ασφαλιση , ιατρικη περιθαλψη και πολλα αλλα....
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
σε μια ζεστη χωρα με καλους ανθρωπους.σαν την ελλαδα δηλαδη..κυπρος,ισπανια,πορτογαλια,αιγυπτος,αυστραλια,νοτια αμερικη, αλλα γιατι οχι και κανενα λος αντζελες η μαιαμι!
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
χωρις δευτερη σκεψη!!!και για να γινω πιο συγκεκριμενος προσπαθω να βρω κατι για να φυγω,κεντρικη και βορεια ευρωπη γιατι πιστευω οτι εκει ειναι πολυ καλυτερη η ποιοτητα ζωης σε σχεση με μεσογειακες χωρες..αλλα βρηκα και εγω την χειροτερη εποχη..
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Η κατάσταση στην Ευρώπη δεν είναι πολύ καλύτερη..οριακά προλαβαίνεις...
Οι μόνες που θα επιβιώσουν γιατί όλως παραδόξως είναι αυτάρκεις είναι οι Σκανδιναβικές... Καναδάς, και Αυστραλία τεράστια ήπειρος...Νέα Ζηλανδία..
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
αυτες οι σκανδιναβικες..απαπα! κρυοι ανθρωποι..μεταφορικα και κυριολεκτικα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η κατάσταση στην Ευρώπη δεν είναι πολύ καλύτερη..οριακά προλαβαίνεις...
Οι μόνες που θα επιβιώσουν γιατί όλως παραδόξως είναι αυτάρκεις είναι οι Σκανδιναβικές... Καναδάς, και Αυστραλία τεράστια ήπειρος...Νέα Ζηλανδία..

παντα θα ειναι σε καποια πραγματα ενα κλικ καλυτερα απο οτι εμεις εδω...και δεν μιλαμε βεβαια για καμια Ιταλια , Ισπανια...απο Γερμανια και πιο πανω...Δανια, Ολλανδια, και βορειοτερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.164
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom