Μουσείο Ακρόπολης

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν γίνονται ξεναγήσεις στο μουσείο της Ακρόπολης, και αν ναι που πρέπει να απευθυνθώ για να το οργανώσω?
Ευχαριστώ
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μόλις επισκέφθηκα το Μουσειο Ακροπολης και δυστυχως ολες οι προσδοκίες κατέρρευσαν. Τελειως χαοτικο, δεν ξερεις που να αρχισει και που να τελειωσεις, ρωτησα για audioguide και μου ειπαν δεν υπαρχει (!), ρωτησα για ξεναγο και μου ειπαν να παρω τηλ. την ενωση ξεναγων (!), κανενα επεξηγητικο φυλλάδιο, χαμηλη ποιοτητα παρουσιασεων βιντεο, προσπαθώντας να καταλάβω ποια ειναι τα οροτζιναλ και ποια οι ανακατασκευες ρωτησα μια υπαλληλο που δεν ειχε ορεξη γιατι την ετρωγε το ματι και μου λεει τα αντιγραφα ειναι τα ασπρα (!). Μετα που αρχισα να παρατηρω οτι σε μερικα λεει (BM) την ρωταω και μου λεει αυτο σημαινει αντιγραφα απο βρετανικο μουσειο. Και οταν την ρωτησα γιατι δεν μου το ειπε απο την αρχη, μου λεει "αφου ειναι ασπρα (!) δεν το βλεπεις". Κριμα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μια αλλη κριτικη - κατι που παρατήρησα και στο Αρχαιολογικο Μουσειο της Αθηνας, αλλα αυτο ως παλιο δικαιολογειται, ειναι οι απωθητικές τεράστιες εξηγήσεις πχ

F9873194-20A4-47E5-A43A-B347C3C1C050.jpeg

Το βιβλιο στο σχολείο τουλαχιστον ειχε εικονες!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις επισκέφθηκα το Μουσειο Ακροπολης και δυστυχως ολες οι προσδοκίες κατέρρευσαν. Τελειως χαοτικο, δεν ξερεις που να αρχισει και που να τελειωσεις, ρωτησα για audioguide και μου ειπαν δεν υπαρχει (!), ρωτησα για ξεναγο και μου ειπαν να παρω τηλ. την ενωση ξεναγων (!), κανενα επεξηγητικο φυλλάδιο, χαμηλη ποιοτητα παρουσιασεων βιντεο, προσπαθώντας να καταλάβω ποια ειναι τα οροτζιναλ και ποια οι ανακατασκευες ρωτησα μια υπαλληλο που δεν ειχε ορεξη γιατι την ετρωγε το ματι και μου λεει τα αντιγραφα ειναι τα ασπρα (!). Μετα που αρχισα να παρατηρω οτι σε μερικα λεει (BM) την ρωταω και μου λεει αυτο σημαινει αντιγραφα απο βρετανικο μουσειο. Και οταν την ρωτησα γιατι δεν μου το ειπε απο την αρχη, μου λεει "αφου ειναι ασπρα (!) δεν το βλεπεις". Κριμα.
Νομίζω χάθηκε τεράστια ευκαιρία όταν έγινε το μουσείο. Μπορούσε να γίνει ένα μουσείο σύγχρονο, διαδραστικό, με χρήση νέων τεχνολογιών, μοντέρνας παρουσίασης και άλλης αισθητικής. Για μένα έγινε μουσείο με τον ίδιο, παλαιολιθικο τρόπο, τις ίδιες ανιαρές επεξηγήσεις, μην αγγίζετε μη μιλάτε και μηδέν ουσία. Πολύ κρίμα, υπήρχαν οι προϋποθέσεις να γίνει κάτι εξαιρετικο, ειδικά εκείνη την εποχή. Πας σε κατι χωρες με υποπολλαπλασιο ιστορικό βαρος και βλεπεις μουσεία που δε θες να φύγεις, όχι " πολυορθογωνιο σκεύος επικλινους πρόσοψης με κυρτες λαβες ορναμενταλιστικης χρήσης, βρέθηκε στη ΝΔ πλευρά οικισμού μετανεολιθικης προέλευσης βορείως της Κυρρας " που δε λέει απολύτως τίποτε στον επισκέπτη και ειδικά με βαριεστημένο προσωπικό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Μόλις επισκέφθηκα το Μουσειο Ακροπολης και δυστυχως ολες οι προσδοκίες κατέρρευσαν. Τελειως χαοτικο, δεν ξερεις που να αρχισει και που να τελειωσεις, ρωτησα για audioguide και μου ειπαν δεν υπαρχει (!), ρωτησα για ξεναγο και μου ειπαν να παρω τηλ. την ενωση ξεναγων (!), κανενα επεξηγητικο φυλλάδιο, χαμηλη ποιοτητα παρουσιασεων βιντεο, προσπαθώντας να καταλάβω ποια ειναι τα οροτζιναλ και ποια οι ανακατασκευες ρωτησα μια υπαλληλο που δεν ειχε ορεξη γιατι την ετρωγε το ματι και μου λεει τα αντιγραφα ειναι τα ασπρα (!). Μετα που αρχισα να παρατηρω οτι σε μερικα λεει (BM) την ρωταω και μου λεει αυτο σημαινει αντιγραφα απο βρετανικο μουσειο. Και οταν την ρωτησα γιατι δεν μου το ειπε απο την αρχη, μου λεει "αφου ειναι ασπρα (!) δεν το βλεπεις". Κριμα.
Απλά να επιβεβαιώσω για τους ξεναγούς,καθώς έχω χρησιμοποιήσει για ξένους επισκέπτες μου.Πρέπει να κλείσεις τον ξεναγό προκαταβολικά μέσω της ένωσης ή από αλλού αλλά πρέπει να είναι διαπιστευμένος με ειδική καρτέλα κτλ.Τον κλείνεις προκαταβολικά και σε περιμένει στην είσοδο.Δεν είναι βολικό αλλά αυτό ισχύει.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
προσπαθώντας να καταλάβω ποια ειναι τα οροτζιναλ
Εδώ υπάρχει "φαουλ" :)
Σε ολόκληρο κουίζ που ρωτούσε αν τα αρχαία ελληνικά γλυπτά ήταν άσπρα ή όχι απάντησες σωστά ότι δεν ήταν! Και στο μουσείο το ίδιο.... ;)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δικιο εχεις, αν το σκεφτεις λιγο ή αν εξοικειωθείς με τη διαφορα στην αποχρωση ειναι προφανες ποια ειναι ποια, αν και μερικα απο τα αντιγραφα έχουν κιτρινισμα. Τωρα μου φαινεται προφανες
CDD57B83-D064-40BA-9DF3-45779FF8C53F.jpeg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η αρχαία ελληνική τέχνη δεν είναι τέχνη μουσείου....
Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν την απολάμβαναν στο μισό μέτρο, αλλά από απόσταση και πολλές φορές σε πολύ ψηλότερο επίπεδο από το οπτικό τους πεδίο π.χ. τα γλυπτά του Παρθενώνα.... Οπότε το χρώμα έπαιζε καθοριστικό ρόλο, καθώς η φιλοσοφική τους παιδεία τούς ωθούσε να εξηγούν τα πάντα με την παραμικρή λεπτομέρεια!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η αρχαία ελληνική τέχνη δεν είναι τέχνη μουσείου....
Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν την απολάμβαναν στο μισό μέτρο, αλλά από απόσταση και πολλές φορές σε πολύ ψηλότερο επίπεδο από το οπτικό τους πεδίο π.χ. τα γλυπτά του Παρθενώνα.... Οπότε το χρώμα έπαιζε καθοριστικό ρόλο, καθώς η φιλοσοφική τους παιδεία τούς ωθούσε να εξηγούν τα πάντα με την παραμικρή λεπτομέρεια!
Εκτος απο τον καταραμενο τον Αλκιβιαδη που ακρωτηριαζε Ερμες στους δρομους μεθυσμενος, με την παρεα του με αποτελεσμα να παει ολη η Σικελικη Εκστρατεια στραβα :p
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
τον Αλκιβιαδη που ακρωτηριαζε Ερμες στους δρομους μεθυσμενος
Ντροπή να ακροτηριαζουμε τους οδοδεικτες που μας φανερώνουν το "σωστο" δρόμο.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom