Κούβα Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για Κούβα;

Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος λατινικης αμερικης
Σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε Αβάνα τον Αύγουστο και δεν θέλουμε να απευθυνθούμε σε πρακτορείο. Που μπορώ να ψάξω τόσο για αεροπορικά οσο και για διαμονή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Eισιτήρια τον Αυγουστο πανάκριβα , από 1200, 1300 euro και πάνω με Iberia ή Air France. Σε όποιο ταξιδιωτικό γραφείο ρωτήσεις...

Δωμάτια προς ενοικίαση άπειρα( θα βρείς επί τόπου αν ρωτήσεις οπουδήποτε), γύρω στα 30-35 ευρώ το άτομο.
Ζήτησε να τα δεις πρώτα πριν πληρώσεις. Κατά κανόνα είναι καθαρά και άνετα. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο που για μένα πρέπει να νοικιάσεις, προσπάθησε να μείνεις στο Vedado και όχι στην Havana Vieha, θα βρεις καλύτερα καταλύματα...

Ιδανικό αν έχεις μέρες να νοικιάσεις αυτοκίνητο (50-60 ευρω την μέρα περίπου) και να φτάσεις μέχρι το Santiago. Αν έχεις λίγες μέρες πήγαινε με το αυτοκίνητό σου μέχρι το Trinidad- Santa Clara και απέφυγε την ύψιστη turist trar του Varadero... άλλη καλή ιδέα μια εκδρομή στο Pinal del Rio...
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Για διαμονη θα μεινεις σε καζα παρτικιουλαρε. Ειναι σπιτια κουβανικα που τα νοικιαζουν και μεσω ιντερνετ , με την τουαλετα τους κοινη ανα καποια δωματια. Υπαρχουν και σπιτια πιο μικρα που θα μπορεις να τα νοικιασεις εξ ολοκληρου αν ειστε αρκετα ατομα χωρις να ειναι ακριβα. Θα ψαξω να βρω διευθυνσεις και θα σου στειλω μηνυμα με περισσοτερες πληροφοριες και τηλεφωνα . Ο αντρας μου γυρισε πριν απο ενα μηνα απο Αβανα.Κατα τα αλλα αν δεν εχεις εμπιστοσινη στην καθαριοτητα των σπιτιων τους, εχει και κανονικα ξενοδοχεια με διαφορες τιμες.
Ομως ο Αυγουστος δεν ειναι και ο ποιο καταληλος μηνας για Αβανα. Περα απο την παρα πολυ ζεστη που θα εχει, ειναι και η περιοδος που βρεχει και που φυσαει.( γενικα ολοι οι καλοκαιρινοι μηνες) Εχει και πολους τουριστες.....
Εχει καταπληκτικη ζωη με πολυ χορο. Τωρα χορευουν πιο πολυ τα ρεγκετονε απο τα κλασικα λατιν.
Για τα εισιτηρια ή απο πρακτοριο ή μεσω ιντερνετ θα βρεις με ενδιαμεσο σταθμο, Μαδριτη, Παρισι, Αμστερνταμ . Δεν θα ειναι δυσκολο να βρεις καλη τιμη αφου απο τωρα ψαχνεσαι.
Ευχομαι να περασεις καλα, εμεις μαγευτηκαμε και λατρεψαμε την Κουβα.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Μα αν τα κλεισει απο τωρα, αφου το ξερει οτι θα παει δεν θα πετυχει καλυτερη τιμη? Κι εγω οταν λεω καλη τιμη γυρω στα 1000 το υπολογιζω.
Σε ολα τα ταξιδια που εχω σχεδειασει απο πριν και δεν ειναι της τελευταιας στιγμης, κλεινω τα εισιτηρια 4 ή 6 μημες πριν και πετυχαινω καλες τιμες.
Επιφυλασωμαι για τα δωματια, ο κουβανος φιλος μου που μενει στα Χανια, ειναι Αθηνα και θα γυρισει σε δυο μερουλες. Θα σας ενημερωσω μολις ενημερωθω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Κατά βάση έχεις δίκιο, όσο νωρίτερα τόσο φτηνότερα, αλλά και πάλι δεν είναι απόλυτο...

Στην περίπτωση μας όμως, βλέπε Κούβα, τα πράγματα είναι εξορισμού δύσκολα. Λίγες πτήσεις , τεράστια ζήτηση το καλοκαίρι και πολλά ταξιδιωτικά γραφεία που μπλοκάρουν τις θέσεις... ότι βρει κάτω από 1.200 είναι μάλλον υπερπροσφορά τον Αύγουστο. Πολύ φοβάμαι ότι το γραφείο είναι μονόδρομος ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ε εντάξει. Ας κλείσει μέσω κάποιου γραφείου το τίκετ άντε και κανά χοτέλ, και εκεί περιφέρεται solaρία. :)
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Ευδοκία μου εμένα και τσάμπα να με έστελναν Αύγουστο στην Κούβα δεν ξαναπήγαινα με τίποτα, πήγα πέρυσι και το μετάνιωσα. Η υπερβολική υγρασία και η ζέστη σε τσακίζουν, άσε που αυτή την εποχή έχουν και πολλές βροχές. Αν είναι να κάνεις αυτό το ταξίδι κανόνισέ το για κάποια άλλη εποχή για να το ευχαριστηθείς!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
ευδοκια εγω πηγα κουβα προπερσι τα χριστουγεννα με τουριστικο για 13μερες και μου βγηκε γυρω στα 1500ε με χοτελ 4 κ 5 αστερων και πληρες φαι στο βαραδερο.ομολογω οτι για μενα δεν αξιζε αυτο το ταξιδι τα χρηματα του.τα αξιοθεα μεσα στην αβανα σε 2 μερες τα εχεις δει ολα και για τους τουριστες ειναι ολα πολυ ακριβα.το παγωτο τους τοπεριβοητο κοστιζε 5 ε για τους τουριστες και 0.30 για ντοπιους.νυχτερινη ζωη εχει αρκετη.γδερνουν τους τουριστες και μαλιστα κανουν και πλακα , εχουν ενα καμενο και γδαρμενο ειδος δεντρου που το φωναζουν τουριστα..ετσι τους βλεπουν.παντως μονο για να δεις ποσο χαλια ζει ο κοσμος αξιζει να πας και να εκτιμησεις την δικη σου ζωη..προσωπικη μου αποψη.μαλλον με τουριστικο πιο φτηνα και χλιδατα θα σου βγει αν επιμενεις οπωσδηποτε να πας
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
ευδοκια εγω πηγα κουβα προπερσι τα χριστουγεννα με τουριστικο για 13μερες και μου βγηκε γυρω στα 1500ε με χοτελ 4 κ 5 αστερων και πληρες φαι στο βαραδερο.ομολογω οτι για μενα δεν αξιζε αυτο το ταξιδι τα χρηματα του.τα αξιοθεα μεσα στην αβανα σε 2 μερες τα εχεις δει ολα και για τους τουριστες ειναι ολα πολυ ακριβα.το παγωτο τους τοπεριβοητο κοστιζε 5 ε για τους τουριστες και 0.30 για ντοπιους.νυχτερινη ζωη εχει αρκετη.γδερνουν τους τουριστες και μαλιστα κανουν και πλακα , εχουν ενα καμενο και γδαρμενο ειδος δεντρου που το φωναζουν τουριστα..ετσι τους βλεπουν.παντως μονο για να δεις ποσο χαλια ζει ο κοσμος αξιζει να πας και να εκτιμησεις την δικη σου ζωη..προσωπικη μου αποψη.μαλλον με τουριστικο πιο φτηνα και χλιδατα θα σου βγει αν επιμενεις οπωσδηποτε να πας
Εγώ και συμφωνώ και διαφωνώ... Έχω πάει στην Κούβα τρεις φορές και είναι σαφέστατα ένα μέρος που μου αρέσει...

Συμφωνώ με την φίλη οτι εκεί που έχουν πάει τα εισιτήρια μάλλον συμφέρει καλύτερα το πρακτορείο αλλά εγώ ποτέ δεν θα το επέλεγα μια που έτσι δεν βλέπεις την πραγματική Κούβα.Επίσης συμφωνώ στο οτι σε βλέπουν σαν ευρώ αλλά και πάλι αν ξεφύγεις από τα καθιερωμένα τα πράγματα σαφέστατα και είναι διαφορετικά... Εξαρτάτε από το τι θέλεις να δεις και πως θέλεις να το δεις. Αν σκοπός σου είναι να πας διακοπές σε ένα χλιδάτο ξενοδοχείο με φουλ διατροφή και να πάρεις μια γεύση της Αβάνας και των άλλων τουριστικών αξιοθεάτων της πόλης τότε πας με ένα γραφείο και ξενοιάζεις αλλά βεβαίως και είναι υπερτιμημένη η Κούβα. Σαφέστατα δεν αξίζει τα λεφτά που θα δώσεις. Αν όμως νοικιάσεις αυτοκίνητο και πάρεις ένα καλό τουριστικό οδηγό και την γυρίζεις λίγη λίγη τότε αξίζει και με το παραπάνω. Εχει φοβερά μέρη να δεις και απίστευτες φυσικές ομορφιές... Όχι βέβαια ότι θα ξοδέψεις πολύ λιγότερα αλλά σίγουρα τα λεφτά σου θα πιάσουν τόπο γιατί θα ζήσεις ανεπανάληπτες εμπειρίες...
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
το παγωτο τους τοπεριβοητο κοστιζε 5 ε για τους τουριστες και 0.30 για ντοπιους
Kαλά αυτοι ξεπεράσανε και τους Ταυλανδούς..:shock:
Και εκει εχει διαφορετικες τιμες για τους τουριστες αλλα συνηθως σε εισοδους παρκων,μουσειων κτλ.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Οι ανθρωποι ειναι πανφτωχοι, γι αυτο μας βλεπουν σαν ευρω. Τωρα δυο χρονια η κυβερνηση Καστρο εχει βγαλει το τουριστικο πεσος που ειναι το νομισμα που χρησιμοποιουν οι τουριστες. Αντιστοιχει περισπου οσο ενα ευρω για εμας. Το ντοπιο πεσος που ειναι το νομισμα που χρησιμοποιουν οι ντοπιοι , αντιστοιχει σε 0,35 με 0,40 ευρω.
Εγω ειχα παει με πρακτορειο, αλλά με εξαιρεση τις μερες στο Βαραδερο παρασα υπεροχα. Ομως ειδα την φτωχια, μιλησα και γνωριστηκα με τους ντοποιους. Μιλαμε για μεγαλη φτωχια. Χαρισα ολα μου τα ρουχα, και τα φαρμακα που κρατουσα μαζι μου ,γυρισα με αδεια βαλιτσα.
Την επομενη χρονια που πηγε ο ανδρας μου, ειμασταν πιο οργανωμενοι. Ετσι εμεινε σε καζα παρτικιουλαρε κι εζησε απο ποιο κοντα την πραγματικη ζωη στην Αβανα. Κρατουσε μια βαλιτσα στυλο, σαπουνια, σαμπουαν και μωρουδιακα ρουχα. Πηγε σε σχολεια και μοιραζε τα πολυτιμα γι αυτους αγαθα σε παιδακια .
Εμας που ειμασταν με γκρουπ , οσο κοινουμασταν ολοι μαζι ποτε δεν μας πλησιαζαν οι ντοπιοι. Οταν ομως ξεφυγαμε απο το γκρουπ..... τα ειδαμε ολα. Γνωρισαμε κοσμο , απλο , φιλικο, που ζει αθλια.
Κι ειδαμε μια απο τις ωραιοτερες παραστασεις μπαλετου (εχουν ενα απο τα καλυτερα μπαλετα στον κοσμο) και καταπληκτικα σχηματα μουσικα που ουτε τα φανταζομουν οταν ξεκινησα απο τα Χανιά.
Εγω ειχα παει αρχες Νοεμβρη. Αναμφισβητητα ειναι ενας τοπος με ενεργεια που μου εκλεψε την καρδια και που θα ξαναεπισκεφτω συντομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom