Νάξος Νάξος

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Παιδιά συγχαρητήρια! με διάβασμα 2 σελίδων μάζεψα πολλές πληροφορίες για το νησί μιας κ λέω να πάω για πρώτη φορά φέτος.

Δύο ερώτησεις έχω: αν κατάλαβα καλά, την πιο έντονη κίνηση στο νησί θα την βρω στην Χώρα και στην Πλάκα (ώστε να έχω διαμονή κάπου κοντά);

Θα βρω εύκολα να νοικιάσω αμάξι ή μηχανάκι (λέω μπας κ ξέρει κανείς..);
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δύο ερώτησεις έχω: αν κατάλαβα καλά, την πιο έντονη κίνηση στο νησί θα την βρω στην Χώρα και στην Πλάκα (ώστε να έχω διαμονή κάπου κοντά);
Θα βρω εύκολα να νοικιάσω αμάξι ή μηχανάκι (λέω μπας κ ξέρει κανείς..);
Θα πρότεινα διαμονή στη Χώρα (ο Αγ. Προκοπιος και η πλάκα είναι ένα τεταρτάκι με μηχανή ή αυτοκίνητο) όπου έχεις και τις περισσότερες επιλογές για βραδυνή διασκέδαση.
Επίσης στη Χώρα θα βρεις πολλά rent a car, με επιλογή από μηχανάκια, γουρούνες αυτοκίνητα και σε λογικές τιμές.
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Αν πάτε Νάξο οπωσδήποτε να πάτε στις παραλίες Μικρή Βίγλα (τυρκουαζ νερά και ένας λευκός βράχος), και λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω στο Αλυκό, ερημική αμμουδιά, δύσβατη αλλά πεντακάθαρα νερά και υπέροχο χρώμα... Θα συμφωνήσω με το Γιώργη στις Μέλανες, αν και παντού όπου φάγαμε ήταν πολύ ωραία! Επίσης θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις στη χώρα σε ένα μικρό πολίτικο ζαχαροπλαστείο ΒΟΣΠΟΡΟΣ μπουγάτσα (έχει και με σοκολάτα...δε λέω τίποτα άλλο!!!)
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Πολύ φαί ρε παιδιά..πολύ φαί!!
Μάλλον θα κάνω δίαιτα από τώρα για να οργιάσω εκεί!
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Να ρωτησω κατι κι εγω??? Ναξο θα παω κι εγω φετος αλλα χωρις αμαξι... Ολοι μου εχουν πει οτι χωρις αμαξι δεν γυριζεται ευκολα το νησι και το καταλαβαινω, αλλα μηπως μπορειτε να μου πειτε τα μερη που αξιζουν σιγουρα να επισκεφτουμε?? Θα μαστε κοριτσοπαρεα και θα μενουμε στη Χωρα!!! Τι εχετε να πειτε και να προτεινετε???
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
:D



Πήγα για λίγες μέρες στη Νάξο και γύρισα πριν μια εβδομάδα, έχω κάποια καινούρια tips!

Οπότε Charmie δώσε προσοχή!

Πέρα από το γνωστό Waffle House έχει ανοίξει ένα καινούριο παγωτατζίδικο στη Χώρα, το Milcato. Πέρνα μια βόλτα από εκεί.. Θα σου αρέσει.

Επίσης εγώ φέτος δοκίμασα μια μονοήμερη εκδρομή στα Κουφονήσια και Ηρακλειά.
Στοιχίζει 45 ευρώ, φευγεις στις 9.30 με το καραβάκι, γύρω στα 30 άτομα ήμασταν, και γυρίζεις στις 7 το απόγευμα. Πέρασα πολύ ωραια, και αξίζει αν μείνεις πολλες μέρες στη Νάξο τη μια να την αφιερώσεις σε μια τέτοια μονοήμερη εκδρομή.

Αν δεν έχεις επισκεφτεί Μύκονο και Σαντορίνη, οργανώνουν και για εκεί με την ίδια τιμή. Επίσης για Δήλο. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Θα κάνετε τα μπανάκια σας και θα γνωρίσετε τουλάχιστον αλλο ενα νησακι του Αιγαίου μας.

Επίσης στην παραλία του Λιώνα, μην δώσεις σημασία στους μαγαζάτορες και τους κράχτες που θα σε καλούν με τα χέρια. Είναι λίγο απόμερη και ζητούν πελατεία οι καημένοι. Να κατευθυνθείτε προς την ταβέρνα 'Ο Αντώνης' που είναι μια από αυτές που είναι στη σειρά.
Είναι η μόνη που έχει πραγματικο φρέσκο ψιλό ψαράκι (μαριδάκια , γαύρους και αθερίνες). Την ταβέρνα την έχει ένα πολύ συμπαθητικό ζευγάρι, πείτε οτι σας έστειλε η Μαρία από την Κινέττα Μεγάρων και δώστε τα χαιρετίσματα μου!
Το ζευγάρι μαγειρεύει για τους ίδιους και κρατάει και 2-3 πιάτα για τους πελάτες. Απλότητα και καθαριότητα σε ένα.

Ακόμα, στο χωρίο Απείρανθος επισκέφτηκα φέτος και τα 4 (!) μουσεία του χωριού. Γεωλογικό, Λαογραφικό, Φυσικής Ιστορίας και Αρχαιολογικό. Μπορείς να επισκεφτείς και τα 4 με ένα εισιτήριο της τιμης των 2 ευρώ.

Παντως εαν μείνετε αρκετές μέρες και κάποια από εσάς έχει δίπλωμα μπορείτε να νοικάσετε ενα αυτοκινητάκι για 1-2 μέρες από αυτές που θα μείνετε. Αν και τα λεωφορεία του νησιού σε πάνε παντού και έχουν πυκνά δρομολόγια.

Μην ξεχάσεις να εκτυπώσεις τις πληροφορίες του travelstories πριν φύγετε!

Αυτά τα νεότερα, για ο,τι άλλο θελήσεις να ρωτήσεις, ελεύθερα!:D
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου Stouthi!!! Η αληθεια ειναι οτι θα παμε για 6 μερες πληρεις (φτανουμε 10.30 το πρωι και φευγουμε 20.15) και θα μεινουμε 5 βραδια!! Λεμε να παμε μια μερα Αγιο Προκοπιο, μια μερα Αγια Αννα, μια μερα Πλακα και μετα να συνδυασουμε Απειρανθο και ΦΙλωτι!! Αααα να περασουμε λεω και μια βολτα απο τις Μελανες μιας και ειναι και κοντινο χωριο σχετικα!!! Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?? Σκεφτομασταν να παμε και στον Απολλωνα αλλα εφοσον δεν εχουμε πολλες μερες δεν ξερω αν αξιζει.. Περιμενω προτασεις λιγες ωρες πριον την αναχωρηση!!! :)
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου Stouthi!!! Η αληθεια ειναι οτι θα παμε για 6 μερες πληρεις (φτανουμε 10.30 το πρωι και φευγουμε 20.15) και θα μεινουμε 5 βραδια!! Λεμε να παμε μια μερα Αγιο Προκοπιο, μια μερα Αγια Αννα, μια μερα Πλακα και μετα να συνδυασουμε Απειρανθο και ΦΙλωτι!! Αααα να περασουμε λεω και μια βολτα απο τις Μελανες μιας και ειναι και κοντινο χωριο σχετικα!!! Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?? Σκεφτομασταν να παμε και στον Απολλωνα αλλα εφοσον δεν εχουμε πολλες μερες δεν ξερω αν αξιζει.. Περιμενω προτασεις λιγες ωρες πριν την αναχωρηση!!! :)
 

catherine

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα!
Και εγώ φέτος για Νάξο ετοιμάζω βαλίτσες!!! Έχω κλείσει δωμάτιο για δυο εβδομάδες στον Άγιο Γεώργιο. Η απόφαση πάρθηκε λόγο καλής τιμής (μιας και η κράτηση έχει γίνει από το Πάσχα) και τις μικρής απόστασης από τη Χώρα. Για τις παραλίες από ότι έχω ακούσει και διαβάζω και εδώ τώρα δεν θα έχουμε πρόβλημα καθώς οι επιλογές είναι πολλές!
Καλές διακοπές σε όλους!!!!!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
ρε παιδιά, αν με το κακό φυσάει την περίοδο του αυγούστου που θα πάω, ποιες παραλίες δεν τις πιάνει ο αέρας;
 

Ροδάνθη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και από εμένα! Ακόμα δεν έχω οργανώσει κάτι για τις διακοπές και σκεφτόμουν να πάω και εγώ Νάξο.. Ψάχνοντας όμως για δωμάτια έχω μπερδευτεί λιγάκι, μια και είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ τη Νάξο. Με ενδιαφέρει να μείνω στη Χώρα αλλά στα αποτελέσματα μου βγαίνουν και πολλά δωμάτια στην παραλία του Αγίου Γεωργίου, όπου γράφουν ότι βρίσκονται πολύ κοντά στη Χώρα.Είναι όντως η απόσταση τόσο μικρή, ώστε να ψάξω είτε για Χώρα είτε για Άγιο Γεώργιο??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.685
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom