Νάξος Νάξος

elana

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Γεια σας, μηπως μπορει να μου πει καποιος ποσο ωγαινει το αυτικινητο για να παει στη Ναξο με καραβι? Που μπορω να βρω φθηνα ακτοπλοικα?
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Γεια σας, μηπως μπορει να μου πει καποιος ποσο ωγαινει το αυτικινητο για να παει στη Ναξο με καραβι? Που μπορω να βρω φθηνα ακτοπλοικα?

Δες για την προσφορά της κοσμοτε deals 4 you.....
 

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Γεια σας, μηπως μπορει να μου πει καποιος ποσο ωγαινει το αυτικινητο για να παει στη Ναξο με καραβι? Που μπορω να βρω φθηνα ακτοπλοικα?
Δεν υπάρχουν φθηνα ακτοπλοικά ούτε ακριβά , υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες τιμές. Απο Πειραιά και Ραφήνα. Μπες σε ένα site που πουλάει εισητήρια και δες. Από ραφήνα που είναι φθηνότερα , υπολόγισε 31,00 το άτομο στην οικονομική και 73 το αμάξι. Για τα παιδιά που λένε για την προσφορά του Deals4u να ξέρεις ότι η συγκεκριμένη προσφορά είναι για λίγα εισητήρια (αν υπάρχουν πλέον) και δεν περιλαμβάνει αμάξι.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Δεν υπάρχουν φθηνα ακτοπλοικά ούτε ακριβά , υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες τιμές. Απο Πειραιά και Ραφήνα. Μπες σε ένα site που πουλάει εισητήρια και δες. Από ραφήνα που είναι φθηνότερα , υπολόγισε 31,00 το άτομο στην οικονομική και 73 το αμάξι. Για τα παιδιά που λένε για την προσφορά του Deals4u να ξέρεις ότι η συγκεκριμένη προσφορά είναι για λίγα εισητήρια (αν υπάρχουν πλέον) και δεν περιλαμβάνει αμάξι.
Περιλαμβάνει και αμαξι εγω με τη παρεα κλεισαμε 2 αμαξια και 4 ατομα για ναξο και πληρωσαμε μονο το πήγαινε. ..
 

pennygiwta

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
καλησπέρα παιδια.ήμουν νάξο για 10 μέρες τέλη ιουλίου .απίστευτο νησί....απο φαγητό και παραλίες αλλο τίποτα... μέναμε στο perla hotel στον προκόπη το συνιστώ .πεντακάθαρο ,πολύ περιποιημένο και στην καλύτερη τοποθεσία διπλα στη θάλασσα απέναντι απο μινι μαρκετ και σε ένα λεπτό με τα πόδια από τα μαγαζιά καθως ηταν κ διπλα στον κεντρικο δρομο .......η αγία άννα δεν μ άρεσε καθόλου αλλα για διαμονή είναι καλή και βολική,πλακα ,καστράκι κ τ συναφή είναι πολύ μακρυά απο τη χώρα και έχει και χωματόδρομο σε κάποια σημεία δεν θα τα πρότεινα για διαμονή .απο παραλίες ο προκόπης υπέροχος για μένα η καλύτερη παραλία του νησιού ίσως και των κυκλάδων,πλάκα επίσης πολύ ωραία παραλία και βίγλα τέλεια αρκεί να μη φυσάει πολύ.οι υπολοιπές δεν νομίζω οτι αξίζουν τον κόπο και τον χρόνο.....για φαγητό προτεινω τυπογραφείο,σ αγαπώ και μεταξύ μας στο οποιο πήγαμε 4 φορές υπέροχα και ατμοσφαιρικά,τα υπόλοιπα τ βρήκαμε πολύ μέτρια ειδικά στη μάρω πολύ στρίμωγμα και φασαρία δεν αξίζει απλα για ν πεις οτι εφαγες σε ταβερνα το βρήκα πολύ φθηνιάρικο σαν μαγαζί ..για ποτό είτε στη χώρα είτε στο λιμάνι είναι ωραία (για τους ξενύχτηδες το da costa είναι ωραίο κ παίζει ελληνικά)επίσης βλέπω οτι πολλοί λένε για τα χωριά .είναι μεγάλο νησί και δεν νομίζω οτι αξίζει ν κάνετε μια ώρα δρόμο γ ν πάτε ν δείτε απλά δύο χωριά.καλύτερα ν διαθέσετε τη μέρα σας σε μια εκδρομή στα κουφονήσια ειδικά αν πάτε για λίγες μέρες...το νησί θέλει αυτοκίνητο για ν τ γυρίσετε και γενικά απο διασκέδαση ήρεμα πράγματα..θα έλεγα οτι είναι πιο πολύ για ζευγάρια και οικογένειες .δεν λέω οτι για παρεα είναι χάλια αρκεί να μην περιμένετε κάτι τύπου μυκονο σκιάθο...τωρα βλέπω οτι εγραψα πολλά..συγγνωμη ..ελπιζω ν φανουν χρησιμα τουλαχιστον
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Βλέπω ότι και σε αυτό και σε άλλο μήνυμά σου, χρησιμοποιείς γραφή sms. Για να είναι κατανοητά άμεσα τα κείμενά σου από τα υπόλοιπα μέλη, θα πρέπει να γράφεις τις λέξεις ολόκληρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιστροφή απο τη Νάξο γεμμάτος ικανοποίηση και αναμνήσεις!
Περισσότερα προσεχως!
 

pwlinaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Μολις γυρισα απο Ναξο και εχω να πω τα καλυτερα!!Υπεροχες παραλιες :αγ.προκοπιος,αγια αννα,καστρακι,πυργακι,αλυκο :D Για διαμονη προτιμησαμε την περιοχη της Αγ.Αννας η οποια μας βολεψε παρα πολυ.Μειναμε πολυ ικανοποιημενοι απο το φαγητο του νησιου ιδιαιτερα απο την Μαρω με τις τεραστιες μεριδες και τις καλες τιμες της.Επισης πολυ ομορφα και γραφικα ειναι και τα ορεινα χωρια της Ναξου πχ το Φιλοτι.Σιγουρα η Ναξος ειναι ενα νησι που αξιζει να επισκεθεις και φευγοντας μην παραλειψετε να αγορασετε ποτο κιτρο,μπυρα με κιτρο και γραβιερα ;)
 

Angelina_np

New Member
Μηνύματα
2
Likes
13
Hii παιδια :D Κι εγω μολις γυρισα απο Νάξο (ειχα παει παρεα με το πωλινακι απο πανω :p ) και μπορω να πω οτι εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενη απο τις διακοπες μας! Η Ναξος ηταν παρα πολυ καλη επιλογη νησιου και μιας και ειχαμε το αυτοκινητο μπορεσαμε να γυρισουμε πολλα μερη και να επισκεφθούμε παραλιες που αλλιως δεν θα ειχαμε προσβαση (οπως του Αλυκου για παραδειγμα).

Αρχικα να πω οτι η επιλογη της Αγ. Αννας για διαμονη ηταν κατα τη γνωμη μου παρα πολυ καλη, μιας και η παραλια ηταν δυο βηματα απο το ξενοδοχειο που μεναμε και ολος ο δρομος ηταν γεματος απο μαγαζια κλπ. Μετα απο μια περιεργη εμπειρια στις περσινες διακοπες στην Σαντορινη, -στην οποια δεν ειχαμε τιποτα κοντα μας και αν μας επιανε καμια λιγουρα δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτα!-, εκτιμησαμε δεοντος την δυνατοτητα του να εχεις κοντα σου μινι μαρκετ και φαγαδικα. Προσωπικα, η Αγ. Αννα σαν παραλια τις πρωινες ωρες δεν με ξετρελανε, αλλα απολαυσα στο επακρο τις βραδινες βουτιες μου, μιας και ειχε παντα λιγο κοσμο και φωτα που επεφταν στην θαλασσα και εκαναν το τοπιο μαγικο! Τα δωματια που νοικιαζαμε στο ξενοδοχειο "Label Plaz" ηταν αρκετα ευρυχωρα και cozy, και μειναμε ολοι πολυ ικανοποιημενοι απο την εξυπηρετηση.

Ανακυρρησσω την αγαπημενη μου παραλια αυτη του Αλυκου, καθως συνδυαζε αψογα την τελειοτητα με το φανταστικο! Την περισσοτερη ωρα που ημουν εκει δεν πιστευα στα ματια μου.. Δευτερη αγαπημενη παραλια η Πλακα σε ισοψηφια με το Πυργακι.. και σταματαω εδω γιατι αν συνεχισω να μιλαω δεν θα σταματησω ποτε!

Τα φαγητα δεν θα τα σχολιασω καν.. Ηταν ολα αψογα, και ποτε δεν ευχαριστηθηκα τοσο φαγητο σε διακοπες.. Δοκιμασαμε Μαρω (να πατε οπωσδηποτε!), σουβλακι απο το Σπιτικο, στο Μεξικανικο Picasso (δοκιμαστε burger και καυτερες φτερουγες.. και για τους πιο τολμηρους το μενου με τα τακος!!), παγωτο στο Milcato και βαφλα στο Waffle House! Οποιος παει Ναξο, πρεπει οπωσδηποτε να τα επισκεφθει!! Οπως και στο Φιλοτι, το παραδοσιακο ζαχαροπλαστειο στον κεντρικο δρομο με τον πλατανο ("Γλυκα-Γλυκα").

Αυτα εχω να πω.. Νομιζω οτι σε συνδυασμο με το ποστ της Πωλινας τα καλυψαμε ολα! Καλα να περασετε οσοι θα πατε τωρα ή του χρονου :) :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ δυο λόγια, για ένα νησί που έμεινα ενθουσιασμένος!
Ήμουν στη Νάξο 4 με 8 Αυγούστου,και φυσικά οι τέσσερις αυτές μέρες αποδείχτηκαν λίγες, γιατί πρόκειται για πολύ μεγάλο νησί.Δε γινόταν αλλιώς όμως, είχαμε και άλλες στάσεις.
Όπως καταλαβαίνετε είδα τα πολύ τουριστικά σημεία, αρκετά ωστόσο για να μου δώσουν μια πολύ μεγάλη ικανοποίηση.
Μιλάμε για ένα νησί το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι για όλα τα γούστα και τις ηλικίες!
Επίσης μου έκανε εντύπωση οι οργανωμένες μετακινήσεις όσον αφορά τα κτελ του νησιού.

Απο παραλίες αρχικά, δεν έχω λόγια για Άγιο Προκόπιο και πλάκα. Εκπληκτικά νερά. Δε μου άρεσε η τέρμα εμπορευματοποίηση με τις ξαπλώστρες, αλλά ευτυχώς η έκταση ήταν απέραντη. Επίσης μου άρεσε πολύ η μικρή βίγλα, πίσω απο το βράχο (συμβουλή που διάβασα εδώ) γιατί τη μέρα που πήγαμε, ό άνεμος ήταν στα 5 μποφορ. Αγιος Γεώργιος & Αγια Αννα, καλά αλλά δε τρελάθηκα κιόλας...Όσον αφορά τη χαβάη, τη πετύχαμε με κυμματάκι και δεν το ευχαριστηθήκαμε.

Μου άρεσε σχετικά η νύχτα του νησιού, πολλές επιλογές,ωραίος κόσμος - μαγαζιά.Για φαγητό δεν έχω άποψη πέρα απο τη Μάρω, για την οποία δικάιως γίνεται τόσος ντόρος, και δικαίος έχει τόσο κόσμο. Άψογο φαγητό,μεγάλες μερίδες,ευγενέστατο προσωπικό.

Τέλος θα σταθώ στο τοπ αξιοθέατο του νησιού για μένα. Φυσικά μιλάω για τα απίστευτα ορεινά χωριά της Νάξου που επιβάλλεται να αφιερώσετε ώρες!Χαλκί, Φιλώτι και φυσικά η ξακουστή Απείρανθος, με άφησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις!! Πραγματικά στολίδια!

Οφείλω να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έγραψαν στο συγκεκριμένο τοπικ για τη Νάξο. Οι πληροφορίες που άντλησα αποδείχτηκαν πολύτιμες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.294
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom