Νάξος Νάξος

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σας και απο εμένα!Θα παμε ένα πενθήμερο στη Νάξο μετα το 15αύγουστο. Επειδή δεν θα έχουμε μέσο και θα μετακινούμαστε με κτελ, ξέρετε αν μπορούμε να πάμε στην παραλία Hawai? Αφήνει κάπου κοντά το λεωφερείο?
Μπορείτε μια χαρά αλλά με λίγο περπάτημα. Θα πάρετε το κτελ με κατεύθυνση Πυργακι κ θα κατεβείτε στη στάση Αλυκος. Από εκείνο το σημείο θα πάρετε το δρόμο δεξιά (άνετος πηγαίνει κ αυτοκίνητο) κ μετά από 10 λεπτά θα κατεβείτε ένα αμμουδενιο μονοπάτι (ειναι μέσα στα κέδρα) κ φτάσατε. Ρωτήστε κ τον οδηγό του κτελ. Να υπολογιζεις γε νικά κανένα τέταρτο ποδαρόδρομο περίπου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ειναι διπλα απο το Αλυκο. Αριστερα, δεξια δεν ξερω αλλα τι νοημα εχει; Το Αλυκο εμενα μου αρεσει πολυ γιατι παρολο που ειχε απο κατω εναν πελωριο βραχο και δεν μπορουσε να καρφωσει καλα ουτε εκεινο το φοβερο ματσουκι για την ομπρελα ηταν απο τις λιγες παραλιες που ηταν πιο ηρεμα τα πραγματα απο την συνεχη αμμοβολη που σου εκανε σε ΟΛΕΣ τις αλλες παραλιες.
Αλυκο πήγα και μου άρεσε.Μάλλον δεξιά πρέπει να είναι.Είδα μερικούς να πηγαίνουν αλλά δεν το δοκίμασα.Ας μείνει κάτι για την άλλη φορά.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εγω καταλαβαινω οτι δεν θα ηταν κακη ιδεα να ρωταγαμε στο φορουμ και εγω και εσυ οταν ειμασταν εκει καποια πραγματα. Ειναι καποια σημεια που δεν πηγα καθολου.

Υπαρχουν τοσα πολλα ωραια μερη στην Γη που αξιζουν επισκεψης και τοσα λιγα χρονια που απομενουν, δυσκολο να ξαναπαω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Εγω καταλαβαινω οτι δεν θα ηταν κακη ιδεα να ρωταγαμε στο φορουμ και εγω και εσυ οταν ειμασταν εκει καποια πραγματα. Ειναι καποια σημεια που δεν πηγα καθολου.

Υπαρχουν τοσα πολλα ωραια μερη στην Γη που αξιζουν επισκεψης και τοσα λιγα χρονια που απομενουν, δυσκολο να ξαναπαω.
Σωστά αυτά που λες αλλά πρέπει να υπάρχει και περιθώριο χρόνου/ημερών.Πηγαίναμε κάθε μέρα σε διαφορετική παραλία και για 7 μέρες.Για να πάμε και στην Χαβάη,κάποια άλλη θα αφήναμε έξω.
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλημέρα παιδιά,κλειστηκαν εισιτήρια για Νάξο 23 με 28 μέσω κωδικού Vodafone 74 e πήγαινε έλα 2 άτομα τέλειο? Λοιπόν πήρα τηλ για ενοικίαση σκούτερ και μου είπαν 30 ε και όλα κλεισμενα τέτοιες μέρες. Θα πάρω μετά το 15 Αυγούστου να δω έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να προτείνει κάτι?
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
λοιπον, εντυπωσεις απο ναξο:

1η ημερα: μπανιο στον αη γιωργη και μαμ στην μαρω, καλη η παραλια, λιγο "σπαστικη" λογω του υπερβολικου ρηχου της, ειχε και κατι ψιλοφυκια, αλλα και κρυα οσο εμπαινες μεσα, αλλα pas mal, μαρω θα συμφωνησω με καποιον που την χαρακτηρισε "φτηνιαρικη", δηλαδη οκ, καλουτσικα φαγαμε, μεγαλες μεριδες κλπ, αλλα μην περιμενετε και καμια ποιοτητα...

2η ημερα: μπανιο στην πλακα και περπατημα 2,5 ωρες πηγαινε-ελα μεχρι τα surf στον ορκο, ωραια η βολτα, αλλα οκ, οχι και... καραϊβικη η παραλια/τα νερα που το χαρακτηρισε καποιος, μετα ψαχναμε για μαμ το μεζε-μεζε για να μαθουμε εξουθενωμενοι και εξαθλιωμενοι οτι ειχε κλεισει και ανοιξε ενα "ακτη" στην θεση του που ηταν χαλαρο μεζεδοπωλειο, δεν μας εκανε και φυγαμε, πηγαμε για πιτσα στο amoremio, πολυ καλη πιτσα, αλλα ιταλικο στυλ (τεραστια μεν, αλλα λεπτη ζυμη), δοκιμασα μια campagnola, καπως ετσι, πολυ νοστιμη αν και χωρις "κρεας" (ζαμπον/μπεϊκον), επιλογη μου, μετα παγωτακι στο waffle house, εχω φαει και στης βουλιαγμενης, δεν εντοπισα διαφορα, το ιδιο ωραιο, πριν λιγο μου ειπε ενας συναδελφος για το milkato οτι εφαγε τελειο παγωτο (στην χωρα αυτο), αλλα δεν το δοκιμασα...

3η ημερα: μπανιο στην χαβαη, μετα τις... σεϋχελλες της ικαριας περιμενα να βρω κατι αντιστοιχο, αλλα ουτε εδω εντυπωσιαστηκα, καλη η εμπειρια να ψαχνουμε να την βρουμε (και η κλασσικη καταβαση...), αλλα αν την ιεραρχησω αναμεσα στις σεϋχελλες αλλα και τον παπαφραγκα της μηλου που ειναι ιδιο στυλ, σορυ, αλλα θα την βαλω τελευταια...
μαμ αυτη την φορα στον μπουλαμάτσης, μετρια ποιοτητα επισης, εντωμεταξυ τα χουν κανει ολοι πανω τους με τις αποδειξεις (δεν ειναι περιοδος σου λεει να μας κλεισουν τωρα μες στον χαμο - και οντως στο λιμανο σχεδον ολα τα μαγαζια δουλευαν φουλ το βραδυ με εξαιρεση ενα .. καμμενο ομερτα), anyway, ο μπουλαμάτσης ηταν ο μονος μαλλον που δεν μας εκοψε αποδειξη μιας και "ειχε προβλημα η μηχανη" μας ειπαν, την εκαναν επανεκκινηση, αλλα δεν... πηραν τηλ τον "μικρο" να παει να την φτιαξει, μας χαρισαν 3 ευρω απ τον λογαριασμο

4η ημερα: επισκεψη στο πανεμορφο κουφονησι που ηταν και ο αρχικος προορισμος, αλλα που να βρεις τελος ιουλη που το αποφασισαμε και οντως επιβεβαιωθηκα, αυτο μαλιστα, εμενα ανετα εκει, πηραμε τον σκοπελιτη το μεσημερι (αφου χτυπησαμε τα σουβλακια μας στο yasouvlaki - πολυ καλο κι αυτο) και επιστρεψαμε το βραδυ με bluestar, συνολικα κατσαμε 3 ωρες - υπαρχει και επιλογη να κατσει καποιος 6+ αν φυγει με bluestar και επιστρεψει με bluestar, αλλα μας εφταναν 3 ωρες, οπως κι εγινε, πηραμε την γυρα με τις παραλιες και κατσαμε, μαλλον διπλα στην ιταλιδα σε μια ωραια παραλια με βοτσαλο (επιτελους... γιατι η ναξος ειναι τιγκα στις αμουδιες και καπου βαριεσαι το να γεμιζεις με αμμους ολη την ωρα..)

και
5η ημερα: ο κακος χαμος στο λιμανι πηγαινοντας για τα κτελ (προφανως ειχε ερθει πλοιο..) για αγ προκοπιο/μικρη βιγλα, οποτε προτιμησαμε παλι αγ γιωργη,

το βραδυ τελος προτιμησαμε 2 βραδιες το κιτρο, οχι το ποτο, το μαγαζι που φτιαχνει κοκτειλ με βαση κιτρο, αλλα με καθε ποτο σερβιρει και μια πιατελα με μεζεκλικια (ψωμακι με λουκανικο/ψωμακι με τυρι/ντοματα κλπ), αλλα και ξηροκαρπια, πολυ καλη επιλογη
 

Antonis Apoel

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
λοιπον, εντυπωσεις απο ναξο:

1η ημερα: μπανιο στον αη γιωργη και μαμ στην μαρω, καλη η παραλια, λιγο "σπαστικη" λογω του υπερβολικου ρηχου της, ειχε και κατι ψιλοφυκια, αλλα και κρυα οσο εμπαινες μεσα, αλλα pas mal, μαρω θα συμφωνησω με καποιον που την χαρακτηρισε "φτηνιαρικη", δηλαδη οκ, καλουτσικα φαγαμε, μεγαλες μεριδες κλπ, αλλα μην περιμενετε και καμια ποιοτητα...

2η ημερα: μπανιο στην πλακα και περπατημα 2,5 ωρες πηγαινε-ελα μεχρι τα surf στον ορκο, ωραια η βολτα, αλλα οκ, οχι και... καραϊβικη η παραλια/τα νερα που το χαρακτηρισε καποιος, μετα ψαχναμε για μαμ το μεζε-μεζε για να μαθουμε εξουθενωμενοι και εξαθλιωμενοι οτι ειχε κλεισει και ανοιξε ενα "ακτη" στην θεση του που ηταν χαλαρο μεζεδοπωλειο, δεν μας εκανε και φυγαμε, πηγαμε για πιτσα στο amoremio, πολυ καλη πιτσα, αλλα ιταλικο στυλ (τεραστια μεν, αλλα λεπτη ζυμη), δοκιμασα μια campagnola, καπως ετσι, πολυ νοστιμη αν και χωρις "κρεας" (ζαμπον/μπεϊκον), επιλογη μου, μετα παγωτακι στο waffle house, εχω φαει και στης βουλιαγμενης, δεν εντοπισα διαφορα, το ιδιο ωραιο, πριν λιγο μου ειπε ενας συναδελφος για το milkato οτι εφαγε τελειο παγωτο (στην χωρα αυτο), αλλα δεν το δοκιμασα...

3η ημερα: μπανιο στην χαβαη, μετα τις... σεϋχελλες της ικαριας περιμενα να βρω κατι αντιστοιχο, αλλα ουτε εδω εντυπωσιαστηκα, καλη η εμπειρια να ψαχνουμε να την βρουμε (και η κλασσικη καταβαση...), αλλα αν την ιεραρχησω αναμεσα στις σεϋχελλες αλλα και τον παπαφραγκα της μηλου που ειναι ιδιο στυλ, σορυ, αλλα θα την βαλω τελευταια...
μαμ αυτη την φορα στον μπουλαμάτσης, μετρια ποιοτητα επισης, εντωμεταξυ τα χουν κανει ολοι πανω τους με τις αποδειξεις (δεν ειναι περιοδος σου λεει να μας κλεισουν τωρα μες στον χαμο - και οντως στο λιμανο σχεδον ολα τα μαγαζια δουλευαν φουλ το βραδυ με εξαιρεση ενα .. καμμενο ομερτα), anyway, ο μπουλαμάτσης ηταν ο μονος μαλλον που δεν μας εκοψε αποδειξη μιας και "ειχε προβλημα η μηχανη" μας ειπαν, την εκαναν επανεκκινηση, αλλα δεν... πηραν τηλ τον "μικρο" να παει να την φτιαξει, μας χαρισαν 3 ευρω απ τον λογαριασμο

4η ημερα: επισκεψη στο πανεμορφο κουφονησι που ηταν και ο αρχικος προορισμος, αλλα που να βρεις τελος ιουλη που το αποφασισαμε και οντως επιβεβαιωθηκα, αυτο μαλιστα, εμενα ανετα εκει, πηραμε τον σκοπελιτη το μεσημερι (αφου χτυπησαμε τα σουβλακια μας στο yasouvlaki - πολυ καλο κι αυτο) και επιστρεψαμε το βραδυ με bluestar, συνολικα κατσαμε 3 ωρες - υπαρχει και επιλογη να κατσει καποιος 6+ αν φυγει με bluestar και επιστρεψει με bluestar, αλλα μας εφταναν 3 ωρες, οπως κι εγινε, πηραμε την γυρα με τις παραλιες και κατσαμε, μαλλον διπλα στην ιταλιδα σε μια ωραια παραλια με βοτσαλο (επιτελους... γιατι η ναξος ειναι τιγκα στις αμουδιες και καπου βαριεσαι το να γεμιζεις με αμμους ολη την ωρα..)

και
5η ημερα: ο κακος χαμος στο λιμανι πηγαινοντας για τα κτελ (προφανως ειχε ερθει πλοιο..) για αγ προκοπιο/μικρη βιγλα, οποτε προτιμησαμε παλι αγ γιωργη,

το βραδυ τελος προτιμησαμε 2 βραδιες το κιτρο, οχι το ποτο, το μαγαζι που φτιαχνει κοκτειλ με βαση κιτρο, αλλα με καθε ποτο σερβιρει και μια πιατελα με μεζεκλικια (ψωμακι με λουκανικο/ψωμακι με τυρι/ντοματα κλπ), αλλα και ξηροκαρπια, πολυ καλη επιλογη
 

Antonis Apoel

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Γεια σας αδέλφια από την Κύπρο. Προγραμματίζω τις καλοκαιρινές μου διακοπές. Σκέπτομαι με τους κολλητούς για διακοπές σε 2 νησιά την εβδομάδα του Δεκαπενταύγουστου.

Πέρσι πήγαμε Πάρο-Ιο και ιδικά Ιο ήταν υπέροχα. Φέτος το ένα νησί θα είναι αυτό.

Ψάχνουμε ποιο θα είναι το δεύτερο. Εμάς μας ενδιαφέρει να έχει έντονη ζωή beach bar clubs νεανικές παραλίες.

Άκουσα για Νάξο αλλά δεν με πίθοι. Περιμένω τις απόψεις σας.

*ΥΓ1. Χανιά, Μύκονο, Πάρο έχουμε ξαναπάει οπότε μην μου τα προτείνετε.

Ευχαριστώ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σας αδέλφια από την Κύπρο. Προγραμματίζω τις καλοκαιρινές μου διακοπές. Σκέπτομαι με τους κολλητούς για διακοπές σε 2 νησιά την εβδομάδα του Δεκαπενταύγουστου.

Πέρσι πήγαμε Πάρο-Ιο και ιδικά Ιο ήταν υπέροχα. Φέτος το ένα νησί θα είναι αυτό.

Ψάχνουμε ποιο θα είναι το δεύτερο. Εμάς μας ενδιαφέρει να έχει έντονη ζωή beach bar clubs νεανικές παραλίες.

Άκουσα για Νάξο αλλά δεν με πίθοι. Περιμένω τις απόψεις σας.

*ΥΓ1. Χανιά, Μύκονο, Πάρο έχουμε ξαναπάει οπότε μην μου τα προτείνετε.

Ευχαριστώ
Μάλλον ορθώς δεν σε πείθει η Νάξος. ¨Ημουν πέρσι και το νησί σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Όμως ως προς το σκέλος beach clubs και νυχτερινή ζωή, μάλλον μέτρια πράγματα για τη φάση που βρίσκεστε (έχει μεν συμπαθητικά μπαρ, αλλά κάπως πιο ήσυχα). Γνώμη μου - και αφού έχετε πάει Πάρο και Μύκονο- να κινηθείτε καλύτερα προς Δωδεκάνησα και ειδικά στη Ρόδο ή την Κω. Πολλά και καλά beach bars, και η νυχτερινή ζωή άκρως ικανοποιητική, και επιπλέον πολλά ωραία μέρη να δείτε. Επιπλέον έχω την αίσθηση ότι η Κύπρος συνδέεται και άμεσα αεροπορικώς t τόσο με τη Ρόδο όσο και με την Κω με την TUS AIR οπότε ίσως σας βολεύει και ως προς την πρόσβαση στα νησιά
 

Antonis Apoel

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Από τη γνωρίζω η Κως είναι πολύ ξενομανία. Θα ήθελα να μου πεις την άποψη σου για την Νάξο σε θέμα, νεανικές παραλίες, beach bar ,ηλικίες που βλέπεις στο νησί, και νυχτερινή ζωή.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Από τη γνωρίζω η Κως είναι πολύ ξενομανία. Θα ήθελα να μου πεις την άποψη σου για την Νάξο σε θέμα, νεανικές παραλίες, beach bar ,ηλικίες που βλέπεις στο νησί, και νυχτερινή ζωή.
Όντως στην Κω έχει πάρα πολλούς ξένους τουρίστες. (Την επισκεφθήκαμε με μια φίλη μου πριν 3 χρόνια). Για να καταλάβεις, στο πούλμαν οι ξεναγοί δεν μιλούσαν καθόλου ελληνικά... Η διασκέδαση στο νησί αυτό είναι ξένης κουλτούρας, τύπου Λαγανά Ζακύνθου. Καμία σχέση με τη διασκέδαση στην Πάρο. Από κει και πέρα, σαν νησί δεν με εξέπληξε. Καθόλου ωραία αρχιτεκτονική στη Χώρα, δε θυμίζει νησί. Το μόνο που μου άρεσε ήταν η οδός Φοινίκων στη Χώρα και 2 παραλίες.

Τη Νάξο την επισκεφθήκαμε πέρσι. Έχει νεολαία, οικογένειες και ζευγάρια. Πολύ όμορφο νησί, με κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, ευγενικούς ανθρώπους, όμορφες παραλίες (από τις καλύτερες των Κυκλάδων κατά τη γνώμη μου), πολύ καλό φαγητό. Η διασκέδαση δεν είναι τόσο έντονη όσο στη Μύκονο ή την Πάρο, αλλά ούτε και ανύπαρκτη.

Προτείνω Σκιάθο, νησί με έντονη νυχτερινή διασκέδαση, πολλά beach bars, υπέροχες παραλίες και πολλή νεολαία.
 

Antonis Apoel

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το θετικό για εμάς είναι ότι υπολογίζουμε να είμαστε εκεί την κάρδια του δεκαπενταύγουστου που σχεδόν ε όλα τα νησιά είναι πανικός. Σκιάθο δεν μπορούμε επειδή εμείς θα πάμε μια εβδομάδα κι θα συνδυάσουμε 2 νησιά οπότε πρέπει να είναι και κοντά και να υπάρχει και επικοινωνία με ακτοπλοϊκά. Σίγουρα το ένα νησί θα είναι η Ίος και όπως βλέπω μάλλον Νάξο λόγω του ότι είναι μεγάλο έχει παραλίες όπως μου είπες και λογικά στην Χώρα κάτι θα έχει για κλάμπινγκ το βράδυ. Επίσης αν είσαι και οργανωμένος και τυχερός να τα βρεις και σε καλή τιμή όπως πράξαμε πέρσι όπου μια εβδομάδα Πάρο και Ιο όλα μαζί ήταν πάνω κάτω 280€
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom