Νησιά Κουκ Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία-νησιά Κουκ σε πέντε λεπτά

Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Την επομένη το πρωί το λεωφορείο ξεκινούσε από Queenstown για fox glacier στις 8 το πρωί και θα φτάναμε στο χωριό fox κατά τις 4 το μεσημέρι ,επέλεξα το fox glacier γιατί κοντά ήταν και η λίμνη Matheson που είναι γνωστή για την αντανάκλαση του Όρος Κουκ και Όρος Τάσμαν στα νερά της αν έχει φυσικά καλό καιρό .Η εταιρία που επέλεξα για τη διαδρομή ήταν η intercity με άνετα λεωφορεία και πολλές στάσεις ,wifi σε πολλά σημεία της διαδρομής με συνολικό κόστος πήγαινε έλα περίπου 90€.Η διαδρομή φοβερή ανάμεσα σε λίμνες(Wanaka,Hawea) και ποτάμια (Haast) μέχρι το χωριό fox.


lake Wanaka

20170323_100525.jpg


lake Hawea
20170323_103620.jpg


river Haast
20170323_132150.jpg




Tasman sea
20170323_134704.jpg


Μια στάση σε ιχθυοτροφείο με σολομούς
20170323_143309.jpg


Μόλις έφτασα κατευθείαν στο hostel fox glacier pod ,αφήνω τα πράγματα και στο δρόμο για λίμνη Matheson περίπου 13 Χλμ πήγαινε έλα από fox.Δεν είχε καλό καιρό και δεν είδα την αντανάκλαση που περίμενα ,οπότε πίσω πάλι φαγητό , ύπνο και αύριο στα ιδία χιλιόμετρα για το fox glacier.
20170323_170919.jpg
20170323_172312.jpg


Με καλό καιρό περιμένεις να δεις αυτό(φωτογραφία από internet)
imageproxy_C070B3F2D5A9517058365FBB5F0FA22A.jpg
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Ξύπνημα ξανά πολύ πρωί ,άλλωστε έχω συνηθίσει με χαρά να ξυπνάω γύρω στις 6 το πρωί αφού κάθε βραδύ κοιμάμαι στις 10, στέλνω τα μηνύματα, κάνω τα τηλέφωνα με VoIP στην Ελλάδα ,τρώω το πρωινό του hostel που περιορίζετε σε δημητριακά ,μαρμέλαδες καφέ και γάλα, λίγα αλλά ωραία πράγματα και ξεκιναω τη διαδρομή για το παγετώνα FOX.Ο παγετώνας Fox όπως και ο γειτονικός Franz Josef glacier είναι από τους πιο εύκολα προσβάσιμους παγετώνες παγκοσμίως, επίσης, είναι μοναδικοί από την άποψη ότι επεκτείνονται προς τα βουνά και προς ένα εύκρατο τροπικό δάσος.Υπάρχουν δυο τρόποι προσεγγισεις η με ελικόπτερο με κόστος γύρω στα 150 ευρώ το πιο απλό πακέτο για 20 λεπτά η με τα πόδια σε μια απόσταση 6 Χλμ από το χωριο Fox που όμως απλά έχεις οπτική επαφή ,δεν είσαι πάνω του ,δεν τον αγγίζεις ,δεν τον περπατάς ,απλά τον παρατηρείς, μια απογοήτευση την είχα αλλά με τόσο χαμηλό budget που είχα δεν είχα άλλη επιλογή. Είχα διαβάσει πως προσεγγίσεις γίνονται πάνω στο παγετώνα μόνο με ελικόπτερο ποια γιατί είναι ασφαλέστερες αφού προσγειώνονται σε ψηλότερα τμήματα του.
Το 2009 δυο Αυστραλοί τουρίστες καταπλακώθηκαν από 100 τόνους πάγου όταν προσπάθησαν να πάνε με τα πόδια κοντά στο παγετώνα για κάποιες φωτογραφίες. Καθημερινά δέχεται γύρω στα 1000 άτομα με τα πιο πολλά να τον επισκέπτονται με τα ποδαράκια τους η με αυτοκίνητο μέχρι ενός σημείου σε μια απολαυστική διαδρομή που ξεκινάει από το χωριό Fox διασχίζοντας το δάσος , τη κοιλάδα και φτάνοντας σε ένα ασφαλές παρατηρητήριο όπου μπορείς να απόλαυσης τη θέα.


Η διαδρομή

20170324_101337.jpg
20170324_104703.jpg


Ενημέρωση της καταστασής του παγετώνα
20170324_110329.jpg



η κοιλάδα fox

20170324_110502.jpg


The viewing platform

20170324_113139.jpg

Η διαδρομή του γυρισμού

20170324_115707.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Τα τελευταία μέτρα πριν φτάσω στo χωριό Fox τα πέλματα πονούσαν υπερβολικά ,ευτυχώς είχε ξεκούραση και φαγητό και για δυο μέρες δεν είχε υπερβολικό περπάτημα το πρόγραμμα ώστε να ξεκουραστώ ,ενδεικτικά τη πρώτη μέρα του ταξιδίου μου έκανα 30χλμ με τα πόδια και μέσος ορος του ταξιδίου ήταν στα 20 χλμ ημερησίως .Πέρασα το τελευταίο βραδύ στο hostel γνωρίζοντας κόσμο από όλα τα μήκη και πλάτη τη γης αλλά με πολύ επιφανειακές συζητήσεις του τύπου από πού είσαι ,πόσο καιρό ταξιδεύεις κλπ.Την επόμενη μέρα πάλι επιστροφή στο Queenstown από την ιδία διαδρομή που πήγα με λεωφορείο και χωρίς να βαρεθώ καθόλου αν και ξανάβλεπα τα ιδία μαγευτικά τοπία, έφτασα απόγευμα στο Queenstown,βόλτες στη πόλη και φαγητό ξανά στο top μπεργκεράδικο μη πω του πλανήτη(όλα αυτά αυτά που θεωρούνται τα καλυτέρα μου τη σπαν λίγο απλά σε όποια μπορώ πάω για να έχω μια γνώμη όπως είχα πάει πριν τέσσερα χρόνια στο Noma στη Δανία ,το καλύτερο εστιατόριο για τέσσερα συνεχόμενα χρόνια στο κόσμο και είχα φάει τα θεσπέσια μυρμήγκια τους….) χαλάρωμα στη λίμνη με φοβερό καιρό και μια πολύ cool κατάσταση στο Queenstown πραγματικά θα μπορούσα να ζω μόνιμα σε αυτή τη πόλη και ας ήταν στην άκρη της γης.

20170325_184511.jpg
20170325_170143.jpg



Ξανά ύπνο νωρίς γιατί την επόμενη θα πήγαινα ημερήσια εκδρομή στο top αξιοθέατο της Νέας Ζηλανδίας το Milford sound, το ωραιότερο φιόρδ της νέας Ζηλανδίας με πανύψηλους κάθετους γκρεμούς, γιγαντιαίους καταρράκτες και εντυπωσιακά σπήλαια με σταλακτίτες και σταλαγμίτες, ορμίσκους και αμέτρητα νησάκια ,αραγμένες φώκιες στα βράχια, τους σπανίους μπλε πιγκουίνους που για πολλούς θεωρείται το όγδοο θαύμα του κόσμο ,επίσης η διαδρομή από το χωριό te anau –Milford sound είναι από τις ωραιότερες οδικές διαδρομές του πλανήτη και όντως για μένα ήταν από τις πιο εντυπωσιακές που έχω κάνει ποτέ.

Το ταξίδι ήταν στα pick του με το χρόνο όμως περιορισμένο μιας και όλο αυτό θα ήταν μια μονοήμερη ,σίγουρα ήθελα και άλλες μέρες αλλά δυστυχώς….

Πρωινό ξύπνημα ξανά με την ιδία εταιρία που πήγα και fox glacier έκλεισα την εκδρομή μαζί με κρουαζιέρα στο Milford sound στη τιμή των 90€.Βροχερο πρωινό με το λεωφορείο γεμάτο γιαπωνέζους ξεκινήσαμε για τη πόλη Te anau. Η κωμόπολη Te anau είναι η βάση για να εξερευνήσει κανεις το μεγαλύτερο εθνικό πάρκο της Νέας Ζηλανδίας και Μνηµείο Παγκόσµιας Κληρονοµιάς της UNESCO από το 1986, το Fiordland National Park.

Από το Te anau ξεκινούν και οι πεζοπορικές διαδροµές µε προορισµό τον δρυµό, ενώ µπορεις να επιδοθείς και σε διάφορες δραστηριότητες όπως ψάρεµα πέστροφας και σολοµού στη λίµνη, καταδύσεις, ποδηλασία, διαδροµές µε ταχύπλοο και περιήγηση από ψηλά µε ελικόπτερο.

Ως «πύλη» του Fiordland National Park το Te anau είναι πολύ οργανωµένη κωµόπολη, µε ξενοδοχεία, εστιατόρια και όλες τις υπηρεσίες. Το Fiordland National Park έχει έκταση 1,25 εκατοµµύρια εκτάρια και είναι διπλάσιο από το επόµενο µεγαλύτερο της Νέας Ζηλανδίας.

Πρόκειται για δάσος βροχής µε πυκνή ζούγκλα, µε αναρριχητικά φυτά και φτέρη, όπου κυριαρχεί η ασηµί οξιά που φύεται σε υγρό περιβάλλον και µεγαλώνοντας φτάνει στα 25 µ. ύψος, η κόκκινη οξιά και το ριµού. Τα βουνά του δρυµού έχουν κορυφές που αγγίζουν τα 2.750 µέτρα.
Έχει 14 φιορδ και 5 κύριες λίµνες – έργο της εποχής των παγετώνων – και περιλαµβάνει 500 χλµ. διαδροµών. Ο δρυµός αυτός θεωρείτα από τα πιο υγρα µέρη του κόσµου, µε βροχές πάνω από 6 µ. τον χρόνο.

Μέσα σε αυτό το πάρκο είναι το Milford sound όπου θα ήταν ο τελικό προορισμός.H διαδρομή πραγματική μαγεία, μικροί καταρράκτες να τρέχουν από τις κορυφές των βράχων και ένα ομιχλώδες τοπίο να δημιουργεί ένα σκηνικό που μόνο ο Πήτερ Τζάκσον κατάφερε να το παρουσιάσει στο μέγιστο του στον άρχοντα των δαχτυλιδιών αφού αρκετές σκηνές είχαν γυριστεί στα γύρω μέρη και σε όλη τη νέα Ζηλανδία φυσικά και να τη κάνει γνωστή παγκοσμίως για το φυσικό της πλούτο.

η διαδρομή
20170326_111435.jpg


20170326_124102.jpg



το μικρό λιμάνι του milford sound που φεύγουν τα καράβια για τις κρουάζιερες
20170326_131139.jpg

Ο θρύλος των Μαορί µιλάει για τη θεϊκή µορφή του Του-τε-ρακι-γουανόα που είχε την αποστολή να «σχεδιάσει» τις ακτές της Φιόρδλαντ. Τραγουδώντας ένα µυστικιστικό «καράκια» (τραγούδι) άρχισε να σµιλεύει τα βράχια µε ένα θεϊκό σκεπάρνι που λεγόταν τε χάµο.

Όσο πιο βόρεια προχωρούσε τόσο τελειοποιούσε την εργασία του δηµιουργώντας απάνεµα λιµανάκια όπου µπορούσαν να καταφύγουν οι άνθρωποι όταν υπήρχαν καταιγίδες και φουρτούνες. Λέγεται ότι το milford sound ήταν το γλυπτό αριστούργηµά του.
20170326_135949.jpg



20170326_140523.jpg

Πόσο τους ζήλεψα αυτούς με τα κανό!
20170326_145629.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Φεύγοντας από το milford sound απολύτως ικανοποιημένος από όλη την εμπειρία γυρίζοντας στο queenstown για τελευταίο βραδύ,πολύ θα μου λείψει,φοβερή πόλη γι αυτούς που τους αρέσει ο συνδυασμός φύση και σπορ και όλη η πόλη είναι προσανατολισμένη σε αυτό ακριβώς το κομμάτι.Την άλλη μέρα αεροδρόμιο νωρίς το πρωί και πτήση για Aucland για το τελευταίο μέρος του ταξιδιού.Το Aucland μια πόλη ανθρωπινή χαλαρή και σύγχρονη με όμορφα μαγαζιά στο κέντρο για φαγητό ,εγώ επισκέφτηκα δυο φορές ένα συγκεκριμένο γιαπωνέζικο μαγαζί με καλές τιμές και πολύ νόστιμο φαγητό.Η μέρα πέρασε με βόλτες στη πόλη και πολύ people watching.
20170327_150134.jpg
20170327_153107.jpg
20170327_153321.jpg
20170327_140536.jpg
20170327_142016.jpg
20170327_191020.jpg


Την άλλη μέρα έπρεπε να φτάσω Matamata για μια εκδρομή που είχα κλείσει για το hobbiton(το χωριό των hobbit απο τις ταινίες του άρχοντα των δαχτυλιδιών και hobbit )είχα βρει εισιτήρια για να πάω Matamata μια διαδρομή 8 ωρών πήγαινε ελα με 2 ευρώ σύνολο με την εταιρία manabus,η διαδρομή υπέροχη μέσα σε λιβάδια και δίπλα μου είχα δυο Γιαπωνέζους που έκαναν live μετάδοση στο κοινό τους στη Ιαπωνία φαντάζομαι για το ποσό ενθουσιασμένοι ήταν που θα επισκεφτούν το hobbiton.Και αφού έφτασα Matamata μπήκα στο λεωφορείο για ξενάγηση για το hobbiton.Οι άνθρωποι βγάζουν περιουσίες, οργανωμένα όλα με κηπουρούς παντού με όλα τα φυτά να είναι αληθινά,πραγματικά φοβερή επιχείρηση.Το πιο απλό εισιτήριο που είχα βγάλει εγώ γύρω στα 45 ευρώ.
20170328_095914.jpg
20170328_113413.jpg
20170328_124353.jpg
20170328_130410.jpg
20170328_124705.jpg
20170328_123747.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Τελειώνοντας και αυτή την εκδρομή που ήταν και η τελευταία εκδρομή στη Νέα Ζηλανδία,πραγματικά μια χωρά που κατά τη γνώμη μου θες πάνω από μήνα για να τη γυρίσεις όλη καλά,τα περισσότερα άτομα που γνώρισα στα hostel ταξίδευαν στη χώρα τρεις μήνες όσο είναι και η διάρκεια παραμονής της τουριστικής βίζας,εγώ με 9 μέρες τη να πρωτοπρολαβω αλλά όσο χρόνο διαθέτει ο καθένας,τελευταίο βράδυ στο Aucland έβρεχε καταρρακτωδώς οπότε hostel και ξεκούραση, πρωινό ξύπνημα για αεροδρόμιο αφού έφαγα ένα ωραίο πρωινό στη πόλη και είχα μπροστα μου μια μεγάλη πτήση για bangkok και μετά άλλη μια για London όπου έφαγα τα χρήματα μου σε γκουρμέ γεύματα όπως ψωμάκι με αστακό και cronuts.
20170329_082548.jpg
20170329_162539.jpg
20170330_101549.jpg
20170330_125720.jpg


Το να γράφω ιστορίες δεν είμαι καθόλου κάλως δεν το έχω και το ξέρω,ο μόνος λόγος που την έγραψα είναι ότι όλα αυτά τα κατάφερα και τα έκανα με ένα budget κάτω από 2000€ για την ακρίβεια 1930€ με όλα μέσα,σε διάφορα site η τιμή για αυτό το ταξίδι ήταν στα 8000€ περίπου με πολυτέλειες που δεν με ενδιέφεραν ,ήταν το πρώτο τόσο μεγάλο ταξίδι μόνος που ομως δε βαρέθηκα καμία στιγμή και η αίσθηση το να καταφέρεις να πας μόνος κάπου τόσο μακριά είναι μοναδική, επόμενο μόνος έχει το Περού με budget κάτω από 1000€ ας είναι καλά το fly4free που το παρακολουθώ καθημερινά και βγάζει απίστευτες προσφορές, αρκει να είσαι και λίγο προσαρμοστικός μπορείς να ταξιδέψεις ποια φτηνά σε όλο το κόσμο, ταξίδια που ούτε τα είχα φανταστεί.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το να γράφω ιστορίες δεν είμαι καθόλου κάλως δεν το έχω και το ξέρω,ο μόνος λόγος που την έγραψα είναι ότι όλα αυτά τα κατάφερα και τα έκανα με ένα budget κάτω από 2000€ για την ακρίβεια 1930€ με όλα μέσα,σε διάφορα site η τιμή για αυτό το ταξί
Ενταξει Σοφοκλη μου, κι αν χανεις το βραβειο Νομπελ λογοτεχνιας, εγω μια χαρα βρηκα τη γραφη σου. Πυκνη, λεπτομερη, με χρησιμες πληροφοριες και ωραιες φωτογραφιες. Με ταξιδεψες σ' ενα τοπο που δεν νομιζω πως θα φτασω ποτε :rolleyes:

αρκει να είσαι και λίγο προσαρμοστικός μπορείς να ταξιδέψεις ποια φτηνά σε όλο το κόσμο
Συμφωνω μαζι σου και μπραβο σου που το κανεις.
Συμβουλη: Ταξιδεψτε πολυ οσο ειστε νεοι γιατι μεγαλωνοντας δεν ειναι το ιδιο (εγω μεν προσαρμοζομαι αλλα το σωμα μου αρνειται) :confused::( :haha:
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Πολύ ωραία η ιστορία σου! Σκέφτομαι να κάνω το γύρο της Ν.Ζηλανδίας μέσα στο 2019 και να πεταχτώ φυσικά και Ραροτόνγκα-Αιτουτάκι για ένα 4ήμερο. Κι επειδή κανείς από την παρέα μου δεν πρόκειται να με ακολουθήσει σε ένα τέτοιο ταξίδι(φοβιτσιάρηδες :p ),το πιθανότερο είναι να το κάνω ως solo traveller
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Nα το κάνεις και μονός είναι πολύ ωραίο ταξίδι και η αίσθηση ότι είσαι στη μέση του Ειρηνικού μόνος πραγματικά φοβερή εμπειρία, εκτός από τις ώρες πτήσεων που είναι πολλές,αν φοβάσαι τα αεροπλάνα δεν έχει κάτι άλλο να φοβηθείς,ούτε φίδια δεν έχει η Νέα Ζηλανδία ;)
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Δε με φοβίζουν οι ώρες πτήσεων! Και να σου πω την αλήθεια προτιμώ να είμαι σόλο σε ένα τέτοιο ταξίδι και να ακολουθώ τους δικούς μου ρυθμούς και μόνο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom