ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
δεν εχω γραψει γενικως καμια απο τα ταξιδια που εχω κανει,ολο λεω αλλα λογω δουλειας ξεχνιεμαι,κανονικα θα επρεπε διοτι μεσα απο αυτες και εσυ τα θυμασαι και βοηθας πολυ κοσμο με τις εμπειριες σου(εξαλλου και εγω τα περισσοτερα μεσα απο εδω τα εχω μαθει.οχι δεν μπορω να πω οτι ηταν ακριβο,μπορεις να πας παντου φτηνα αρκει να βρεις φτηνα αεροπορικα και το κοστος τις διαμονης να ειναι σε νορμαλ πλαισια....2500ε βγηκαν ολες οι πτησεις μας(1300 skg-sfo και lax-skg με turkish,1000ε sfo-hnl και hnl-las και αλλα 150ε η εσωτερικη πτηση και περιπου 2300 για τις 19 νυχτες,ειχαμε οριο εκει κοντα στα 100 με 120.βαλε και την ενοικιαση αμαξι σε χαβαη και λος αντζελες αλλα 250 περιπου.δηλαδη παγια εξοδα 5000ε.τα υπολοιπα ειναι στο χερι του καθενος τι θελει να χαλασει,να αγορασει,να ψωνισει...χαβαη ανετα θα εμενα μονιμα,λος αντζελες μαρεσε παρα πολυ που δεν το περιμενα,σαν φρανσισκο ωραια πολη,λας βεγκας οχι κατι ιδιαιτερο αλλα για την εμπειρια μας αρεσε,οπως και αυθημερον ταξιδι για γκραντ κανυον αλλα δεν αξιζε ομως,λογω οτι για να το χαρεις θελει τουλαχιστον 2 μερες να μεινεις αλλιως ειναι ταλαιπωρια το αυθημερον απο λας βεγκας....
Εννοείται πρέπει να τις γράψεις, αλλιώς τις ξεχνάς όντως! εγώ ξεκίνησα με το που γύρισα και πάλι σε κάποιες λεπτομέρειες κόλλησα...!
Χαβάη έμενα κι εγώ κι ας μην εχω πάει ποτέ!:p... Πάντως περιμένω να διαβάσω ιστορία να με πείσει να πάμε..
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
δεν εχω γραψει γενικως καμια απο τα ταξιδια που εχω κανει,ολο λεω αλλα λογω δουλειας ξεχνιεμαι,κανονικα θα επρεπε διοτι μεσα απο αυτες και εσυ τα θυμασαι και βοηθας πολυ κοσμο με τις εμπειριες σου(εξαλλου και εγω τα περισσοτερα μεσα απο εδω τα εχω μαθει
Κακώς!!! Ειδικά αφού αναγνωρίζεις το πόσο βοηθάει το συγκεκριμένο forum..Νομίζω είναι υποχρέωσή μας να συνεισφέρουμε κι εμείς κ ειδικά μετά από τέτοια ταξίδια..φαντάσου πόσοι θα σε ευχαριστούσαν για αυτό...​
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Κακώς!!! Ειδικά αφού αναγνωρίζεις το πόσο βοηθάει το συγκεκριμένο forum..Νομίζω είναι υποχρέωσή μας να συνεισφέρουμε κι εμείς κ ειδικά μετά από τέτοια ταξίδια..φαντάσου πόσοι θα σε ευχαριστούσαν για αυτό...​
έτσι ακριβώς είναι....
ο ένας βοηθάει τον άλλον σ'αυτό το φόρουμ με την προσωπική του εμπειρία!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
έτσι ακριβώς είναι....
ο ένας βοηθάει τον άλλον σ'αυτό το φόρουμ με την προσωπική του εμπειρία!
Αυτες τις εμπειριες θελω να μαθω κι εγω μιας και σε 3 εβδομαδες θα ειμαστε εκει και δεν εχουμε κανονισει τιποτα περα απο αεροπορικα και ξενοδοχειο!
Εκπεμπω ΣΟΣ!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραίο ταξιδι και ωραία αφηγηση !
Το διαβασα όλο με τη μία !
Σου ευχομαι τα καλιτερα για τη νεα ζωη σας και να κάνετε πολλά ακομα τετοια ταξιδια και να μας τα περιγραφεις τόσο όμορφα .
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Ανεβαζω και αναλυτικο χάρτη με τα τρένα για όποιον τα χρειαστει..
Το σκανάρισμα δεν είναι τέλειο, αλλά ελπίζω να βοηθήσει!
IMG_20161209_0004.jpg


IMG_20161209_0002.jpg
 

svouritsa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΟΚΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα!!! Μια ερώτηση και απο μένα. Θα είμαστε στο Μαϊαμι στην αρχή του 2018 και αναρωτιέμαι στις 4 μέρες που θα έχουμε εκεί να προτιμήσουμε να κάνουμε μια εκδομή στα Everglades η να κάνουμε ενα ταξίδι μέχρι Cape Canaveral με μια διαμονή μια νυχτα εκει? Θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο για την παραμονή μας εκεί ουτως η άλλως. Τι θα μου συστήνατε?
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Καλησπέρα!!! Μια ερώτηση και απο μένα. Θα είμαστε στο Μαϊαμι στην αρχή του 2018 και αναρωτιέμαι στις 4 μέρες που θα έχουμε εκεί να προτιμήσουμε να κάνουμε μια εκδομή στα Everglades η να κάνουμε ενα ταξίδι μέχρι Cape Canaveral με μια διαμονή μια νυχτα εκει? Θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο για την παραμονή μας εκεί ουτως η άλλως. Τι θα μου συστήνατε?
Ευχαριστώ πολύ!!!
Καλησπέρα Svouritsa! Εμείς πήγαμε στα everglades (οπότε γι αυτό μπορώ να μιλήσω μονο) και θεωρώ οτι ειναι εμπειρία ζωής.... Αν εχετε 4 μέρες ίσως προλαβαινετε να συνδυασετε everglades και αλλη μερα μονοήμερη στα νησια keys που ειναι μοναδικά....παντως νομιζω miami χωρις everglades ειναι μισό!
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
για everglades δε θα σου φάει όλη τη μέρα, πρωί μέχρι μεσημέρι, ή μεσημεράκι μέχρι απόγευμα.
δηλαδή θα προλάβεις.
όσο για τη διανυκτέρευση δες key islands.
επίσης για το αυτοκίνητο που θα έχεις νοικιάσει (προσωπική εκτίμηση)
ανάλογα που θα μένεις αν μείνεις south beach ιδίως αυτοκίνητο δε χρειάζεται
είναι πιο ακριβό και μεγαλύτερη ταλαιπωρία και σε χρόνο και σε κόστος
αν χρειαστείς με uber θα είσαι μια χαρά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα!!! Μια ερώτηση και απο μένα. Θα είμαστε στο Μαϊαμι στην αρχή του 2018 και αναρωτιέμαι στις 4 μέρες που θα έχουμε εκεί να προτιμήσουμε να κάνουμε μια εκδομή στα Everglades η να κάνουμε ενα ταξίδι μέχρι Cape Canaveral με μια διαμονή μια νυχτα εκει? Θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο για την παραμονή μας εκεί ουτως η άλλως. Τι θα μου συστήνατε?
Ευχαριστώ πολύ!!!
Προσωπικά βρήκα τα everglades εντελώς απαράδεκτα, tourist trap. Βλέπεις έναν αλιγάτορα εδώ κι άλλον έναν εκεί αν είσαι τυχερός, το τοπίο μούφα και τα τουριστικά σόου από αδιάφορα ως εμετικά. Αν έχεις ταξιδέψει κάπου αλλού στη ζωή σου, θα σου φανεί χαμένη μέρα φοβαμαι. Για τα keys συμφωνώ με τον @Defkalion , είναι ακόμη πιο απαράδεκτα και αδιάφορα, τσιμεντίλα μέσα στη θάλασσα, τσάμπα δρόμος.

Στο Cape Canaveral δεν έχω πάει, αλλά έχει τόσα πράγματα να κάνεις στο Μαϊάμι που για μένα 4 μέρες τις γεμίζεις άνετα. Διαφορετικά, με τις πτήσεις τόσο φτηνές, αντί για τα keys μπορείς να πετάξεις αλλού και να διαθέσεις μια διανυκτέρευση σε άλλα μέρη πολύ πιο ενδιαφέροντα (αν κι εγώ θα έμενα Μαϊάμι).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom