ΗΠΑ Νέα Υόρκη! Tο όνειρο!!

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο (Μέρες 2&3)
  3. Κεφάλαιο 3ο (Μέρα 4η)
  4. Κεφάλαιο 4ο (Μέρα 5η)]Και συνεχίζουμε!! Είμαστε ήδη 5 μέρες στη Νέα Υόρκη, έχουμε ξετρελλαθεί, αρχίζουμε να κάνουμε πλάνα πώς θα ήταν να μετακομίσουμε εδώ και να ζούμε στο Μανχάτταν ( χωρίς κανείς να μας έχει ενημερώσει για τα απλησίαστα ενοίκια της περιοχής, τα εξαντλητικά ωράρια εργασίας και γενικά τη ζωή ενός κατοίκου της Νέας Υόρκης) και πάμε για το πρωινό μας καφεδάκι. Υπάρχει μια αλυσίδα τύπου Γρηγόρης στη Νέα Υόρκη που έχει φοβερά καφεδάκια και κεκάκια και άλλους πειρασμούς. Λέγεται Amy's Bread. Αν τα δείτε πουθενά, μπείτε και δοκιμάστε τα devil's chocolate cup-cakes, και θα με θυμηθείτε!! Εμείς εκεί παίρναμε το πρωινό μας και σχεδιάζαμε το πλάνο της μέρας. Με παρότρυνση κάποιου φίλου αποφασίσαμε να πάμε στο Natural History Museum. Το μουσείο από μόνο του είναι εντυπωσιακό, τεράστιο με πάρα πολλά πράγματα, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν άξιζε τα λεφτά του. Καταρχήν το εισιτήριο ήτανε 24 USD. Είχε μια πολύ ωραία έκθεση όταν πήγαμε εμείς, για τον Δρόμο του Μεταξιού κι αυτό μας άρεσε πάρα πολύ. Κατά τα άλλα δεινόσαυρους, σκελετούς από ζώα και διάφορα τέτοια που δεν μας έκαναν αίσθηση. Έπρεπε να πληρώσεις ακόμα και για τη γκαρνταρόμπα 5 USD και είχε υπερβολικά μεγάλο αριθμό σχολείων που μας έσπασαν τα νεύρα. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει κανείς να χάσει τη μέρα του εκεί μέσα, ίσως αν έχετε παιδιά και θέλετε να τους ξυπνίσετε το ενδιαφέρον για την επιστήμη :) Ωστόσο, βγαίνοντας από εκεί ανακαλύψαμε ότι η πέριξ γειτονιά ήταν μια αποκάλυψη. Πολύ ωραία μαγαζιά και καφέ, και πολλά σπίτια μου θύμισαν ταινίες του Woody Allen. Ο δρόμος λέγεται Colombus Avenue και μας άρεσε. Κι εκεί κάπου ανακαλύψαμε ένα τέλειο καφέ. Αν δηλαδή πάτε σε αυτό το Μουσείο και μετά θέλετε να τσιμπήσετε κάτι πηγαίνετε εκεί που θα σας πω, θα με θυμηθείτε. Η περιοχή είναι η Upper West Side, και το καφέ λέγεται Alice's Tea Cup [URL="http://www.alicesteacup.com/"]Alice's Tea Cup[/URL
  5. Κεφάλαιο 5ο (Μέρα 6η)
  6. Κεφάλαιο 6ο (Μέρα 7η)
  7. Κεφάλαιο 7ο (Μέρα 8η)
  8. Κεφάλαιο 8ο (Επίλογος)

Έχουν γραφτεί τόσα πολλά για τη Νέα Υόρκη και σε αυτό το φόρουμ και σε περιοδικά που δεν ξέρω αν έχω τόσο συγκλονιστικά πράγματα να σας πω. Θα προσπαθήσω όμως να σας μεταδώσω τα συναισθήματα που ένιωσα σε αυτή την πανέμορφη πόλη στην οποία ήμουν μέχρι και πριν λίγες μέρες θέλοντας να σας ταρακουνήσω και να σας κάνω να θέλετε να πάτε!!! Γιατί η Νέα Υόρκη είναι ό,τι βλέπουμε στις ταινίες και πολλα ακόμα! Γιατί έχει μια γοητεία ανεπανάληπτη (λίγο από Κωνσταντινούπολη μου θύμιζε μερικές φορές) και γιατί είναι όντως το κέντρο του κόσμου! Έτοιμοι? Η 11ωρη πτήση της Delta ετοιμάζεται για απογείωση.....
Παρασκευή πρωί ο σύζυγός μου κι εγώ έχοντας για άλλη μια φορά ετοιμάσει τη βαλίτσα μας τελευταία στιγμή φθάνουμε στο Ελ. Βενιζέλος με την ψυχή στο στόμα. Στον πίνακα αναχωρήσεων βλέπουμε αρχικά με " ανακούφιση" ότι η πτήση μας για Νέα Υόρκη έχει 2 ώρες καθυστέρηση και κάπως χαλαρώνουμε. Ετοιμαζόμαστε για το τσεκ-ιν και είμαστε χαρούμενοι. Χαρούμενοι γιατί επιτέλους καταφέραμε να οργανώσουμε αυτό το ταξίδι που το θέλαμε εδώ και χρόνια τόσο πολύ! Η πτήση 11 ώρες περίπου. Σε αντίθεση με πολύ κόσμο που βρήκε τις πτήσεις της Delta κακές, εμείς μείναμε ευχαριστημένοι από την ποιότητα των υπηρεσιών και το φαγητό. Και η πτήση αν και 11ωρη περνάει γρήγορα γιατί ταξιδεύεις μέρα, βλέπεις τις (χιονισμένες) Άλπεις που είναι φοβερό θέαμα και κάποια στιγμή καταλαβαίνεις ότι φθάνεις Νέα Υόρκη. Εκεί είναι τοπική ώρα 17.30 το απόγευμα, ενώ στην Ελλάδα +7 ώρες. Αφού περάσαμε τον έλεγχο των διαβατηρίων βγήκαμε από το αεροδρόμιο για να πάρουμε ταξί. Ρωτάμε μια κοπέλα που ρύθμιζε τη σειρά και μας είπε ότι η τιμή είναι fixed 51 USD με τα διόδια. Το ταξί μεγάλο και άνετο. Εγώ δεν είχα ξαναδεί τέτοιο μεγάλο ταξί. Φθάνουμε στο χοτέλ και διαπιστώνουμε ότι ο οδηγός μας ζητούσε παραπάνω λεφτά επικαλούμενος αύξηση των διοδίων!!! Τελικά πέρασε το δικό μας γιατί φοβήθηκε μάλλον.
Το ξενοδοχείο μας πολύ καλό. Το συστήνω " Hilton Garden Inn Times Square". Ακριβώς στο κέντρο, 5 λεπτά με τα πόδια από τα θέατρα του Broadway, 10 λεπτά από την Τάιμς Σκούερ και ακριβώς απέναντι από στάση μετρό. Τα δωμάτια πεντακάθαρα, χωρίς καθόλου θόρυβο, και το κρεβάτι φοβερά άνετο. Πρωινό είχαμε αποφασίσει να τρώμε απέξω γιατί μας φάνηκε πολύ ακριβό εκεί.
Αφήνουμε βαλίτσες και ξεκινάμε για Times Square, να πάρουμε μια πρώτη δόση από Αμερική. Δεν πρόκειται βέβαια για πλατεία, αλλά για κτίρια που όλα μαζί δημιουργούν ένα εξωπραγματικό θέαμα, με τεράστια video wall που κάνουν τη νύχτα μέρα, πολύ κόσμο και μια υπόσχεση ότι σε αυτή την πόλη έχεις πολλά λεφτά να φας!! τουλάχιστον εμένα έτσι μου έκαναν τα μαγαζιά. Ξέχασα να πω ότι μιας και Ιανουάριο η θερμοκρασία ήτανε 2-3 βαθμούς ( για μας φοβερό κρύο, για εκείνους όχι). Μετά τη βόλτα ήρθε και η πείνα. Μπήκαμε σε ένα στενάκι απέναντι από το χοτέλ και ανακαλύπτουμε ένα βραζιλιάνικο ρεστοράν. Δεν ξέρω αν έχετε φάει σε βραζιλιάνικο, αλλά οι σερβιτόροι περιφέρονται με διάφορες σούβλες και διάφορα κρέατα και σου κόβουν κομμάτια και στα βάζουν στο πιάτο μέχρι να σκάσεις!!! Δεν είχα ξαναδεί τέτοιο θέαμα :) η τιμή ήτανε γύρο στα 60 USD το άτομο, αλλά το κατευχαριστηθήκαμε! Το όνομά του ρεστοράν Churrascaria Plataforma. Σασ υπόσχεται έντονες συγκινήσεις!!! Μετά φυσικά ακολούθησε πολύωρος και φοβερός ύπνος....
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για συνεχισε, ιστοριες απο Νεα Υορκη δεν τις βαριεσαι ποτε
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βοσπορος, καλως ηρθες περιμενουμε με αγωνια τη συνεχεια της ιστοριας σου....ιστοριες για Νεα Υορκη παντα μου προκαλουσαν ενδιαφερον
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ax !!!!!!!!!!!!

Moυ θύμισες το δικό μου ταξίδι το καλοκαίρι.
Μήπως πήρες ταξί - τζιπ γιατί όταν ήμουν εκεί τα ταξί που έβλεπα ήταν στην πλειοψηφία τους Ford Crown Victoria και τζιπ Ford μοντέλο δεν ξέρω.

Αναμένουμε την συνέχεια και φωτογραφίες.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Περιμένω κι εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον!
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Παιδιά θέλω να γράψω και τη συνέχεια αλλά δεν βρήσκω πώς να αρχίσω τη δεύτερη σελίδα της ιστορίας. Help!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ωραίο ξεκίνημα!Στο βραζιλιάνικο εστιατόριο όντως έτσι σερβίρουν!Το θυμάμαι από τον "Κίτρινο σκίουρο" στη Ν. Σμύρνη, αν θυμάμαι καλά!Πόσες ώρες κοιμόσασταν μέχρι να συνηθίσετε;Μπορείς να συνεχίσεις την ιστορία σου, γράφοντας νέο μήνυμα, εκεί που λέει "απάντηση" και να μας αφηγηθείς τη δεύτερη μέρα, ας πούμε!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πράγματι ωραίο ξεκίνημα. Περιμένουμε τη συνέχεια.



Στο βραζιλιάνικο εστιατόριο όντως έτσι σερβίρουν!Το θυμάμαι από τον "Κίτρινο σκίουρο" στη Ν. Σμύρνη, αν θυμάμαι καλά!
Ο Κίτρινος σκίουρος είναι στα Ιλίσσια. Άλλο επίσης βραζιλιάνικο με την ίδια μέθοδο, το Maracana Grill στην Καλλιθέα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφα ξεκινάς την ιστορία σου για έναν δημοφιλή προορισμό! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πράγματι ωραίο ξεκίνημα. Περιμένουμε τη συνέχεια.





Ο Κίτρινος σκίουρος είναι στα Ιλίσσια. Άλλο επίσης βραζιλιάνικο με την ίδια μέθοδο, το Maracana Grill στην Καλλιθέα.
Όντως έτσι είναι φιλενάδα, μπερδεύτηκα!
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
μέρες 2 & 3

Δεύτερη μέρα στη Νέα Υόρκη!! Ύστερα από έναν περίεργο ύπνο ( ξυπνάγαμε, ξανακοιμόμασταν λόγω τζετ λαγκ) αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε το περπάτημά μας. Ομολογώ ότι ξεκινήσαμε με μεγάλες φιλοδοξίες. Δεν είχαμε σκοπό να πάρουμε το μετρό γιατί φοβόμασταν λίγο ( φυσικά στην πορεία αποδείχθηκε ότι αν δεν παίρναμε το μετρό δεν θα βλέπαμε τίποτα, κι ετσί η φιλοδοξία μας να περπατήσουμε όλη τη Νέα Υόρκη δεν εκπληρώθηκε). Στο σημείο αυτό να πω ότι ήμασταν πολύ τυχεροί από άποψη καιρού. Καί τις 8 μέρες που μείναμε είχε ήλιο, με την εξαίρεση μίας μέρας με βροχή, αλλά είχε πολύ κρύο. Είχε τόσο κρύο που δεν ξέραμε πια τι να φορέσουμε...Αλλα το σημαντικό είναι να μην έχει βροχή ή χιόνια.
Για πρωινό είπαμε να πάμε να τσιμπήσουμε κανά κρουασάν, σε ένα σαν σούπερ μάρκετ που είχε δίπλα στο χοτέλ. Εκεί μέσα ήτανε ο παράδεισος της θερμίδας. Κάτι γιγάντια κομμάτια κέικ που αυτοί τα πουλούσαν για ατομικές μερίδες, γιγάντια ποτήρια καφέ, γενικώς όλα σε υπερβολικά μεγάλες διαστάσεις. Φάγαμε κι εμείς ένα κρουασάν παντόφλα και είπαμε να μην ξαναφάμε εκεί μεσα, γιατί όλοι οι υπάλληλοι ήτανε τουλάχιστον 150 κιλά ( προφανώς από αυτά που τσιμπούσαν από το μαγαζί τους) κι εμένα κάτι με έπιασε που τους έβλεπα.
Αυτά με το πρωινό. Αγοράσαμε και το αμερικάνικο κινητό μας και ξεκινήσαμε το περπάτημα. Είπαμε αφού είναι Σάββατο να πάμε να δούμε τις υπαίθριες αγορές. Δεν βρήκαμε τίποτα το ιδιαίτερο για ψώνια, αλλά ήταν ωραία εμπειρία. Πήγαμε στο Hell's Kitchen, και μετά καπου πιο κάτω που είχε μια αγορά μέσα σε ένα γκαράζ. Καταλήξαμε στη Union Square που κάθε Σάββατο έχει μια μεγάλη βιολογική λαϊκή αγορά ( έχω εγώ ένα ψώνιο με τις λαϊκές). Για όποιον του αρέσουν τα βιολογικά υπάρουν και κάτι μαγαζιά, Whole Foods λέγονται, είναι αλυσίδα που πουλάνε πολλά βιολογικά. Εκεί κάπου συναντήσαμε έναν φίλος μας που αποφάσισε να μας πάει για περπάτημε στην Πέμπτη Λεωφόρο και καταλήξαμε για ένα ποτάκι στο W bar της Times Square. Για φαγητό μας πήγε σε ένα Τούρκικο εστιατόριο που λέγεται Ali Baba και είχε πολύ ωραίο κεμπάπ, μιας και ο δικός μου άντρας ( καθότι Τούρκος) του είχαν λείψει τα ωραία πικάντικα φαγητά της πατρίδας του. Έτσι χαλαρά κύλησε η δεύτερη μέρα μας στη Νέα Υόρκη. Η πόλη μας είχε ξετρελάνει από την αρχή και θέλαμε να δούμε όσο πιο πολλά μπορούμε. Μακάρι η μέρα να είχε 50 ώρες!!!
3η μέρα, ξυπνάμε με άγριες διαθέσεις. Νιώσαμε τύψεις για τα κεμπάπ που φάγαμε καί για τα κρουασάν παντόφλα, και αποφασίσαμε να πάμε για περπάτημα στο Central Parc, για να χάσουμε τις θερμίδες ( πριν καταβροχθήσουμε τα περιβόητα steaks ή στέκια που λένε οι Ελληνοαμερικάνοι). Η παγωνιά που επικρατούσε ήταν κάτι το απερίγραπτο. Τυλιγμένοι σαν τα κρεμμύδια ( η διάθεση για γυμναστική μας μάρανε) φθάνουμε στο Σέντρα Παρκ σίγουροι ότι κυριακάτικα θα βρούμε ένα άδειο, έρημο και επικίνδυνο ( όπως λένε στην Ελλάδα) πάρκο που θα είμαστε εμείς κι ο κιούκος ( και τα σκιουράκια του). Ε, το πάθαμε το σοκ μας!!! Καταρχήν το πάρκο ήταν γεμάτο με κόσμο που έκανε γυμναστική, ποδήλατο, ρόλες, με 1C φόραγαν σορτς κι αμάνικα κι έτρεχαν!!! Μας άρεσε πάρα πολύ το πάρκο, είδαμε τα σκιουράκια, περπατήσαμε και κάμποσο γύρω γύρω, είναι πολύ ωραία βόλτα, αξίζει να το επισκεφθείτε όταν πάτε!! Θα το ζηλέψετε και θα καταλάβετε ότι αυτό που λέμε εμείς εδώ πάρκο δνε έχει καμία σχέση με ένα αληθινό πάρκο. Δυστυχώς η βόλτα μας έμελε να μείνει μισή, γιατί μας πρόλαβε η βροχή. Τρέξαμε και χωθήκαμε όμως σε ένα πολύ ωραίο καφέ που έχει στη μέση του πάρκου ( δεν είναι ακριβώς καφέ, είναι και εστιατόριο και μπαρ). Πάντως πολύ ζεστό μέρος και ωραίο, που βλέπεις έξω τη βροχή, πίνεις το ζεστό σου καφεδάκι και φιλοσοφείς για το πόσο ωραία είναι η ζωή ακόμα και με βροχή ;) Η βροχή δεν έλεγε να κοπάσει, και αποφασίσαμε ύστερα από 2 ώρες άραγμα εκεί μέσα πως καιρός είναι να βγούμε να πάμε να δούμε και τίποτα. Νομίζω βροχή και κρύο ιδανικός συνδυασμός για επίσκεψη σε μουσεία. Κοντά στο Σέντραλ Παρκ είναι το Μουσείο Γκουγκενχάιμ και το Μετροπόλιταν. Το Γκούγκενχαϊμ έχει φοβερό κτίριο. Πληρώσαμε μόνο 7 USD είσοδο γιατί ήταν ανοιχτοί μόνο 2 όροφοι αλλά δεν πειράζει. Αυτά που είδαμε ήταν ωραία και ήταν ό,τι πρέπει όπως είπα για μια βροχερή μέρα. Η ρημάδα η βροχή δεν έλεγε να κοπάσει. " Βγάλαμε και την ύλη" του Γκουγκενχάιμ και προχωρήσαμε για Μετροπόλιταν. Δεν ξέρω πόση τέχνη μπορεί να σηκώσει το δικό σας το κεφάλι, το δικό μου πάντως κόντεψε να σκάσει. Γιατί δεν μπορούσα η κακομοίρα να φανταστώ τί εστί Μετροπόλιταν!!! ΤΟ πιο τεράστιο μουσείο που έχω δει. Επισήμως το εισιτήριο είναι νομίζω 20 USD το άτομο. Αλλά τελικά αυτό είναι η ενδεικτική δωρέα. Στην πράξη δίνεις ό,τι θες εσύ και κανείς δεν σου λέει τίποτα. Εμείς δώσαμε 10 USD για 2 άτομα και ήμασταν ΟΚ. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να δούμε πολλά, προλάβαμε μόνο τα Αιγυπτιακά, που ήτανε φοβερή συλλογή, και μας πήρε 1.5 ώρα να τα δούμε και δεν είδαμε τίποτα άλλο ( τα αφήσαμε για το επόμενο ταξίδι στη ΝΥ).
Όπως καταλαβαίνεται ήρθε το βράδυ, και μετά από Σέντραλ Παρκ και 2 μουσεία, πώς μας κάθησε τώρα εμάς να πάμε σε μιούζικαλ. Πήγαμε στην Τάιμς Σκουέρ, και βρήκαμε εισιτήρια για 2 ώρες αργότερα για το Memphis με 40 USD το άτομο ( είναι τα εισιτήρια που έχουν μείνει απούλητα και τα πουλάνε στη μισή τιμή πριν την παράσταση). Τα πήραμε, αλλά δεν ήταν το πεπρωμένο μας να το δούμε, γιατί με το που τα αγοράζουμε μας τηλεφωνεί ο ξάδερφός μου που μένει στη Βοστώνη ότι ήρθε Νέα Υόρκη για ένα βράδυ και ότι έρχεται σε λίγη ώρα να μας πάρει να μας πάει για μπριζόλες!!! Τελικά τα πουλήσαμε σε μια μαμά και μια κόρη προς 20 USD το ένα.....
Όσο για τις μπριζόλες τι να λέμε τώρα...Ο ξάδερφος μας πήγε σε ένα αρκετά ακριβό μέρος. Smith and Wollensky λέγεται. Το συνιστώ σε όσους θέλουν να φάνε καλό στέικ. Οι σερβιτόροι μπορούσαν να σου μιλάνε για κάθε ένα από τα στέικ του καταλόγου σαν να σου λένε την ιστορία της ζωής τους!!! δεν είχαμε ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Τι ανάλυση για το χρώμα, για το ζώο, για το λίπος, για το ψήσιμο, για το κόψιμο...η εγκυκλοπαίδια της μπριζόλας. Το εστιατόριο ήτανε αρκετά κυριλέ, το φαγητό πεντανόστιμο και δίπλα μας έτρωγε ο Mr. Big του Sex & the City!!!! Πέσαμε για ύπνο γεμάτοι τύψεις για τα στέικς και με την υπόσχεση ότι δεν θα φάμε άλλο τέτοιο πράγμα τις επόμενες μέρες ( ναι....καλά...πού να φανταστούμε ότι ο ξάδερφος θα μας πήγαινε για πρωινό κάπου όπου ο κόσμος έτρωγε στέικ για πρωινό!!!! Θεέ και κύριε!!!)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κι αλλο! κι αλλο! Τελειο το στεικ με βιογραφικο! Θελω και εγω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom