Αιθιοπία Ντανακίλ, η Γη πριν 4 δις χρόνια

Miss_Fortune

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Πολύ ωραίο οδοιπορικό και φοβερό ταξίδι φαίνεται!
Ήθελα να ρωτήσω πως είναι να κάνει κανείς τουρισμό με ένοπλη αστυνομική συνοδεία?
Μου φαίνεται ότι θα μου προκαλούσε κάπως άγχος για το αν συνέβαινε κανα περιστατικό.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πολύ ωραίο οδοιπορικό και φοβερό ταξίδι φαίνεται!
Ήθελα να ρωτήσω πως είναι να κάνει κανείς τουρισμό με ένοπλη αστυνομική συνοδεία?
Μου φαίνεται ότι θα μου προκαλούσε κάπως άγχος για το αν συνέβαινε κανα περιστατικό.
Κατ' αρχήν ευχαριστώ που δεν αρκέστηκες στο ένα κλικ του «Like». Όταν εδώ τρώμε ώρες και ώρες για να γράψουμε μια ιστορία και να την ανεβάσουμε, θέλουμε να γίνει μια κουβέντα. Καταλαβάινω ότι πολλοί από εμάς δεν έχουμε τον χρόνο και γι αυτό εκτιμώ εκείνους που κάνουν μια παρατήρηση ή μια ερώτηση.
Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ευθεία: δεν δίνουμε σημασία, ούτε μας προκαλεί κανένα αίσθημα κινδύνου. Εγώ τουλάχιστον, αλλά κια η παρέα μας τους βλέπαμε κάτι σαν ξεναγούς. Ξέρουμε ότι έχουν συμβεί επεισόδια αλλά από τη στιγμή που αποφασίσαμε να πάμε, το έχουμε ξεχάσει. Τους οπλοφόρους τους αγνούμε, άλλωστε δεν μιλάνε συνήθως καμιά ξένη γλώσσα, οπότε δεν υπάρχει επικοινωνία.
Επομένως δεν είχαμε κανένα άγχος για το ενδεχόμενο περιστατικού. Τους άλλους εδώ να ρωτήσεις που τρέχουνε στο Πακιστάν και στη Αϊτή.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πολύ ωραίο ταξίδι φαίνεται,οι εικόνες τουλάχιστον είναι φοβερές! Εγώ βέβαια δεν ξέρω αν θα το έκανα,είμαι πολύ αγχωτικός και δεν θα ένιωθα πολύ ασφάλεια! Ίσως κάνω λάθος βέβαια γιατί εσάς σας "είδα" αρκετά χαλαρούς! ;)

Είδα είχατε και τριπόδι μαζί σας για τη φωτογραφική?

Θα ήθελα να διαβάσω και την συνέχεια του ταξιδιού,κρίμα που δεν θα την γράψεις. :cry:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πολύ ωραίο ταξίδι φαίνεται,οι εικόνες τουλάχιστον είναι φοβερές! Εγώ βέβαια δεν ξέρω αν θα το έκανα,είμαι πολύ αγχωτικός και δεν θα ένιωθα πολύ ασφάλεια! Ίσως κάνω λάθος βέβαια γιατί εσάς σας "είδα" αρκετά χαλαρούς! ;)

Είδα είχατε και τριπόδι μαζί σας για τη φωτογραφική?

Θα ήθελα να διαβάσω και την συνέχεια του ταξιδιού,κρίμα που δεν θα την γράψεις. :cry:
Καλημέρα.
Η αλήθεια είναι ότι πριν πάω εκεί δεν είχα υπόψη μου όλο αυτό το σκηνικό με τους οπλοφόρους συνοδούς σε 5-6 περιπτώσεις σε όλο το ταξίδι, οπότε πήγα χαλαρός. Ήξερα μόνο ότι θα μας συνόδευαν στο Έρτα Άλα ορισμένοι «αστυνομικοί». Λέω κι εγώ, για την προστασία του περιβάλλοντος θα είναι.
Η πρώτη μας επαφή με «συνοδούς» ήταν πράγματι στο Έρτα Άλε και διαπίστωσα ότι δεν θα έπρεπε τίποτα να με αγχώνει. Σα να ήταν μέρος του τοπίου. Και φυσικά καλύτερα να πληρώσεις κάποιους να σε συνοδεύουν από το να σου γίνουν τσιμπούρια διάφοροι απρόσκλητοι.
Μετά από αυτό τους συνηθίσαμε και δε δίναμε σημασία. Άλλωστε πιστεύω ότι αφού τα πρακτορεία σε πάνε σε ένα μέρος, όσο αφιλόξενο και να έιναι, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς δε θα σε πήγαιναν.
Για τη μηχανή δεν είχα τρίποδο. Μόνο στο ηφαίστειο την ακούμπησα μερικές φορές στο έδαφος για να είναι σταθερή.
Όσο για τη συνέχεια της ιστορίας που μου λες, με προκαλείς και ίσως την γράψω, αν και θα βρεις παρόμοιο υλικό στο φόρουμ εδώ.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μπορεί να υπάρχει παρόμοιο υλικό αλλά ο καθένας ζει διαφορετικά ένα ταξίδι και το αφηγείται και με διαφορετικό τρόπο! Αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει μόνο μια ιστορία για κάθε μέρος! Πόσο μάλλον και για ένα ταξίδι σαν αυτό που κάνατε εσείς! ;)

Οπότε σε "ξαναπροκαλώ" να την συνεχίσεις. :lol:

Και πάλι μπράβο για την αφήγησή σου και τις υπέροχες εικόνες που μοιράστηκες μαζί μας!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μπορεί να υπάρχει παρόμοιο υλικό αλλά ο καθένας ζει διαφορετικά ένα ταξίδι και το αφηγείται και με διαφορετικό τρόπο! Αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει μόνο μια ιστορία για κάθε μέρος! Πόσο μάλλον και για ένα ταξίδι σαν αυτό που κάνατε εσείς! ;)

Οπότε σε "ξαναπροκαλώ" να την συνεχίσεις. :lol:

Και πάλι μπράβο για την αφήγησή σου και τις υπέροχες εικόνες που μοιράστηκες μαζί μας!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ο καθένας τα λέει αλλιώς και πάντα προστίθεται και κάτι καινούριο. Άλλωστε και για το Ντανακίλ έχουν γράψει και άλλοι εδώ.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και μάλλον θα δεχτώ την πρόκλησή σου για το Νότο της Αιθιοπίας.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Όσο για τη συνέχεια της ιστορίας που μου λες, με προκαλείς και ίσως την γράψω, αν και θα βρεις παρόμοιο υλικό στο φόρουμ εδώ.
Φυσικά κ να τη γράψεις! Εδώ για Βουδαπέστη υπάρχουν 1000 ιστορίες κ ακομα διαβάζουμε!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εδώ φαίνεται ο κυματισμός της λάβας (κάντε κλικ πάνω στη φωτογραφία):
upload_2017-1-28_19-14-43.jpeg
Τι βλέπω πρωί πρωί και δεν βγάζω τα μάτια μου;...
Και εκεί έχεις πάει ρε συ Νίκο;... Well done. -
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τρομερό ταξίδι, ένα από αυτά που θα ήθελα πολύ να κάνω, νομίζω η προτεραιότητα μου αν κάποια στιγμή κοιτάξω προς Αφρική.
Ευχαριστούμε για τις -όπως πάντα- σημαντικές πληροφορίες και τις εικόνες φίλε @travelbreak
Σήμερα ανακάλυψα την ιστορία σου και τη διάβασα όλη με τη μία!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τρομερό ταξίδι, ένα από αυτά που θα ήθελα πολύ να κάνω, νομίζω η προτεραιότητα μου αν κάποια στιγμή κοιτάξω προς Αφρική.
Ευχαριστούμε για τις -όπως πάντα- σημαντικές πληροφορίες και τις εικόνες φίλε @travelbreak
Σήμερα ανακάλυψα την ιστορία σου και τη διάβασα όλη με τη μία!
Η Αιθιοπία είναι τρομερή. Όποιος μπορεί να πάει και στο Ντανακίλ είναι τυχερός! Αλλά και μόνο οι εικόνες που σου προσφέρει σε όλες τις διαδρομές δεν ξεχνιούνται. Με την πρώτη ευκαιρία να πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom