Γενικά Ντουμπάι Ντουμπάι ή ....;

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Το έγραψα ότι δεν το έχω τσεκάρει. Εγώ πήγα με αντροπαρέα και δεν τέθηκε τέτοιο θέμα, αλλά μου αναφέρθηκε. Δεν ξέρω αν ίσχυσε ποτέ ή αν ισχύει ακόμα
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Ευρώπη
Στο μετρό είναι ξεχωριστοί τομείς για άντρες και γυναίκες?
Στα τρένα (βραδυνά) επίσης τι ισχύει? Μπορεί άντρας και γυναίκα να μείνουν μαζί?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
σε εναν φίλο μου πριν λιγο καιρό του προσφερθηκε θεση εργασίας στο κατάρ...αναγκαστηκε εσπευσμένα να παντρευτει την κοπέλα του που συζουσαν εδω στην αθήνα μεσα σε μια εβδομαδα.... γιατι οπως μας ειπε δεν μπορουσε να μεινει στο ιδιο δωματιο σε ξενοδοχειο...και φυσικά δεν μπορουσε να την παρει μαζί του και να εργαστει και αυτή εκεί..
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
σε εναν φίλο μου πριν λιγο καιρό του προσφερθηκε θεση εργασίας στο κατάρ...αναγκαστηκε εσπευσμένα να παντρευτει την κοπέλα του που συζουσαν εδω στην αθήνα μεσα σε μια εβδομαδα.... γιατι οπως μας ειπε δεν μπορουσε να μεινει στο ιδιο δωματιο σε ξενοδοχειο...και φυσικά δεν μπορουσε να την παρει μαζί του και να εργαστει και αυτή εκεί..
Μάλιστα, γάμος με το ζόρι φάση! Μάθαμε και κάτι σήμερα;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Στο μετρό είναι ξεχωριστοί τομείς για άντρες και γυναίκες?
Στα τρένα (βραδυνά) επίσης τι ισχύει? Μπορεί άντρας και γυναίκα να μείνουν μαζί?
To περίεργο όμως στο Ιράν είναι, ότι σε αντίθεση με άλλα παραδοσιακά αραβικά κράτη, οι γυναίκες δεν καλύπτουν το πρόσωπό τους και μπορούν να συγχρωτιστούν με άτομα του αντιθέτου φύλου. Εμάς χαρακτηριστικά μας πλησίασαν φοιτήτριες, φάγαμε παρέα, μιλήσαμε, μας πήγαν βόλτα με το αμάξι τους. Στους ασπασμούς υπήρξε μια αμηχανία...μάλλον ήμουν υπερβολικά ενθουσιώδης
Τραίνο δεν πήρα. Πάντως στα ΚΤΕΛ και στα αεροπλάνα δεν υπήρχε πρόβλημα. Συστήνω ανεπιφύλακτα να δείτε το About Elly που νομίζω αντικατοπτρίζει μια ρεαλιστική εικόνα του αστικού Ιράν σε ότι αφορά τη θέση της γυναίκας και τις σχέσεις των δύο φύλων. Το τι πράττουν οι μουλάδες είναι άλλου...μουλά κοράνι
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Διάβασα την ιστορία με το Ιράν και μπορώ να πω ότι με έπεισε ότι είναι πολύ ενδιαφέρον προορισμός και τα τοπία τελεια!
Το ότι δεν είμαστε όμως παντρεμένοι αυτο είναι ένα πρόβλημα αν ισχύει αυτο με τα δωμάτια. Με τις μαντηλες και τα ρούχα δεν έχω πρόβλημα...
Επίσης εκεί πως μετακινησε συνήθως; Τρένα και ΚΤΕΛ να φανταστώ;
Φτάνουν 7 μέρες για να δεις αρκετά ή οι αποστάσεις είναι πολυ μεγάλες μεταξυ τους;
Αυτο που με φοβίζει πιο πολυ είναι ότι δεν έχουμε και την τρομερή εμπειρία με τα ταξίδια και ίσως θεωρητε πιο ´δυσκολος´ προορισμός... και είναι για κάποιον πιο έμπειρο... να μου πεις αν δεν πας πως θα αποκτήσεις εμπειρία...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Διάβασα την ιστορία με το Ιράν και μπορώ να πω ότι με έπεισε ότι είναι πολύ ενδιαφέρον προορισμός και τα τοπία τελεια!
Το ότι δεν είμαστε όμως παντρεμένοι αυτο είναι ένα πρόβλημα αν ισχύει αυτο με τα δωμάτια. Με τις μαντηλες και τα ρούχα δεν έχω πρόβλημα...
Επίσης εκεί πως μετακινησε συνήθως; Τρένα και ΚΤΕΛ να φανταστώ;
Φτάνουν 7 μέρες για να δεις αρκετά ή οι αποστάσεις είναι πολυ μεγάλες μεταξυ τους;
Αυτο που με φοβίζει πιο πολυ είναι ότι δεν έχουμε και την τρομερή εμπειρία με τα ταξίδια και ίσως θεωρητε πιο ´δυσκολος´ προορισμός... και είναι για κάποιον πιο έμπειρο... να μου πεις αν δεν πας πως θα αποκτήσεις εμπειρία...
Δεν το γνωρίζω αν ίσχυσε ποτέ ή στη πράξη δεν είναι σε ισχύ. Νομίζω ότι μια ερώτηση στη πρεσβεία ή σε ένα τοπικό τουριστικό πρακτορείο θα σας λύσει την απορία.
Νομίζω σε 7 μέρες βλέπετε άνετα Σιράζ, Περσέπολη (2 μέρες), Γιαζντ και περίχωρα (2 μέρες) και τις υπόλοιπες Ισπαχάν. Μετακίνηση με ΚΤΕΛ, αεροπλάνα (είναι πάμφθηνα) ή και αμάξι με οδηγό (γλιτώνετε χρόνο αλλά όχι λεφτά). Εμπειρία δεν θέλει ιδιαίτερη, καλό σχεδιασμό χρειάζεται όπως κάθε ανεξάρτητο ταξίδι. Σίγουρα είναι κομμάτι δυσκολότερος προορισμός σε σχέση με άλλες τουριστικότερες αραβικές χώρες πχ Συρία, Ιορδανία
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Αχ έχω μπερδευτεί έχω κολλήσει τώρα και με Ιράν και με Υεμένη αλλά έχω και ενδοιασμούς σε αρκετά πράγματα..πιο πολυ για τις μετακινήσεις γιατί για εσωτερικές πτήσεις εγω δεν είμαι και πολυ λογω μιας μικρής φοβίας για τα αεροπλάνα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Η Υεμένη είναι υπέροχη, αλλά εκεί δεν νομίζω ότι σας φτάνουν τα 1000?. 400?μόνο το εισιτήριο, βάλε τη βίζα στην Ιταλία (που θέλει και χρόνο), και μετά θα πρέπει να κινήστε με τζιπ εκεί συνοδεία μερικές φορές αστυνομίας. Η κατάσταση είναι πιο ασταθής εκεί αλλά όντως είναι μοναδική εμπειρία.
Μην το παραβλέπεις το Ιράν. Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Α τώρα είδα το μήνυμα ο οδηγός πόσο κοστίζει περίπου δλδ για μια ημερήσια ξενάγηση 5 -6 ώρες ας πούμε στο περίπου δε λέω να μου πεις ακριβώς τιμη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Α τώρα είδα το μήνυμα ο οδηγός πόσο κοστίζει περίπου δλδ για μια ημερήσια ξενάγηση 5 -6 ώρες ας πούμε στο περίπου δε λέω να μου πεις ακριβώς τιμη.
Αν εννοείς στην Υεμένη υπολόγιζε πάνω από 80$ την ημέρα τζιπ/οδηγός/καύσιμα. Αλλά το όλο σύστημα είναι μπλεγμένο: χρειάζονται άδειες μετακίνησης, περνάτε μπλόκα, κάποιες στιγμές σας συνοδεύουν αστυνομικοί ένοπλοι, εδώ απαγάγουν, εκεί η Αλ Κάιντα.... έχει γίνει το μάλιε βράσε
Στο Ιράν δεν χρειάζεται τίποτα. Και ο κόσμος είναι ευγενέστατος
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για κοιτα και Ομαν! Αν και νομιζω οτι και εκει αρχισαν τα οργανα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom