Ντουμπάι Ντουμπάι-ο τόπος των ψευδαισθήσεων

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Δεν είναι ακριβώς ψεύτικο αυτό που βιώνει κανείς πηγαίνοντας στο Ντουμπάι. Είναι μία ωραία ψευδαίσθηση ότι ο άνθρωπος μπορεί να δημιουργήσει από το μηδέν, σε ένα σεληνιακό τοπίο, μία πόλη όπως ακριβώς τη θέλει αυτός, και μάλιστα στο ελάχιστο χρονικό περιθώριο.
Από το παράθυρο του ξενοδοχείου, απένατι από το Burj Khalifa και το Dubai Mall, βλέπω από την πρώτη κιόλας στιγμή τις λεωφόρους και τον οργασμό των κατασκευών και αναρωτιέμαι μήπως είμαι ένα πιόνι στη Μονόπολι. Χτίζω, πουλάω και αγοράζω σε ένα απόλυτα εξειδανικευμένο περιβάλλον.
Η πόλη είναι πεντακαίνουργια και τόσο μεγάλη που ξαφνιάστηκα, με ουρανοξύστες αστραφτερούς, με άψογο δίκτυο λεωφόρων, με τα μεγαλύτερα εμπορικά κέντρα του κόσμου (αναρωτήθηκα: πόσα εμπορικά κέντρα χωράει μία πόλη??), τα ακριβότερα αυτοκίνητα, τα πιο πολυτελή ξενοδοχεία, χτισμένα στη στεριά και στη θάλασσα και όλα αυτά ντυμένα με την παραδοσιακή κελεμπία των Αράβων που κυριαρχεί παντού (μαζί με τη μαύρη μπούργκα των γυναικών τους) και τις μυρωδιές από το ναργιλέ. Αρώματα και εικόνες της Ανατολής σε ένα καθαρά δυτικό περιβάλλον.Όλα χτισμένα στην άμμο...Ποιό άρρωστο και αυθάδες ανθρώπινο μυαλό μπορεί να σκεφτεί να χτίσει ολόκληρα συγκροτήματα σε τεχνητά νησιά, να δημιουργήσει χιονοδρομικές πίστες μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο, να φτιάξει το υψηλότερο κτίριο στον κόσμο και να βάλει στη βάση του συντριβάνια που χορεύουν με τη μουσική μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει και να αποδείξει ότι μπορεί να το κάνει??Τί άλλο μένει να γίνει??
Τί θα δει ο ταξιδιώτης σε 10 χρόνια από τώρα??
Στην αντίπερα πλευρά, εκεί που με πήγε το παλιό abras (θαλάσσιο ταξί)- στην πλευρά της Deira γνώρισα το πραγματικό Ντουμπάι. Την Ανατολή με τα παραδοσιακά εστιατόρια, τα souks με το χρυσό και τα μπαχάρια, τους φτωχούς Ινδούς εργάτες, τα μισοδιαλυμένα καραβάκια που μεταφέρουν τα πάντα (ηλεκτρικές συσκευές, μέχρι και αυτοκίνητα) στην Ινδία.
Και μόνο τότε κατάλαβα την ψευδαίσθηση του τουρίστα: το Downtown Dubai,όπου έμένα εγώ και χιλιάδες άλλοι τουρίστες, δεν είναι παρά μία προσπάθεια αντιγραφής της παραδοσιακής ζωής με άλλους όρους.
Έχουν φτιάξει και εδώ σκεπαστα souks με τη μόνη διαφορά ότι περιλαμβάνουν starbucks και μαγαζιά με τουριστικά είδη..
Και στο Madinat Jumeira, ένα υπέροχο ξενοδοχειακό συγκρότημα στην παραλία, η ίδια εικόνα, μαζί με τα souks εδώ έχουν φτιάξει και ποταμάκια για να πλέουν abras!!! Ζητούνε περί τα 100? για να αποκτήσεις πρόσβαση στην παραλία τους και στις ξαπλώστρες του ξενοδοχείου ενώ την ίδια στιγμή στη διπλανή παραλία η είσοδος επιτρέπεται μόνο σε γυναίκες-είναι, βλέπεις, Δευτέρα!
Και οι αντιφάσεις δε σταματούν εδώ: τα εμπορικά κέντρα είναι κατακλυσμένα από ζευγάρια Αράβων (με τη γυναίκα όσο πιο πλούσια, τόσο πιο καλυμμένη) που είναι και οι μόνοι που ψωνίζουν από τα πανάκριβα υποκαταστήματα των μεγαλύτερων οίκων!!!Πόσες φορές αναρωτήθηκα για τη ζωή των γυναικών στα Ενωμένα Σαουδικά Εμιράτα, οι οποίες ψωνίζουν Prada και Cartier για τον εαυτό τους,Armani Kids για τα παιδιά τους και το μόνο που φένεται από τη μαύρη σιλουέτα τους είναι το ολοκαίνουργιο μοντέλο της Louis Vuitton σε φλούο χρώμα...
Το Ντουμπάι, λοιπόν, δε σου προσφέρει μόνο την εμπειρία της θέας από το υψηλότερο κτίριο στον κόσμο, τη γεύση του ναργιλέ στο σούπερ χλιδάτο ξενοδοχείο που μένεις, σου προσφέρει και μία μεγάλη ευκαιρία: να αναρωτηθείς τί πολιτισμός είναι αυτός τον οποίο δεν κατατάσεις ούτε στην Ανατολή, ούτε στη Δύση...Είναι ο πολιτισμός του πλούτου και της κατασπατάλησής του.Αλλά, ακόμα και έτσι, αξίζει ο κόπος να πας μέχρι εκεί (αρκεί να ξέρεις τί να περιμένεις) για την απαράμιλλη φιλοξενία τους και τις καλές υπηρεσίες που προσφέρουν, την καθαριότητα των δημόσιων και ιδιωτικών χώρων που κάνουν την Αθήνα μας να φαντάζει τόσο βρώμικη...

__________________________________________________ ___________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
 

Attachments

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Εξαιρετική οπτική και ενδιαφέροντες προβληματισμοί.
Η φράση σου "χτίσματα στην άμμο" μάλλον τα λέει όλα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πράγματι πολύ καλή η προσέγγιση του θέματος"Ντουμπάι",οι προβληματισμοί σου ,τα ερωτηματικά σου με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη!τα ίδια είχα αναρωτηθεί κι εγώ πριν χρόνια που πήγα...τα αποτύπωσες όλα πολύ εύστοχα!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εμ τελικά είδες η πολλή κατασπατάληση και τα τεράστια έργα τους οδήγησαν στην πτώχευση!Πάντως και γω που πήγα πριν δύο χρόνια, η πόλη ήταν ένα ανοιχτό εργοτάξιο. Εγώ θα πω και για τη φτώχια τους...να βλέπεις να εργάζονται σε όλα αυτά τα έργα εκατοντάδες εργάτες, αλοίμονοι και πεινασμένοι μέσα στην αφόρητη ζέστη και το μεσημέρι να ξαπλώνουν κατάχαμα πάνω στα τσιμέντα των οικοδομών, σαν τα σκυλιά, επιθυμώντας κάποια ολιγόλεπτη ξεκούραση μέχρι που να σηκωθούν να συνεχίσουν, ως το βράδυ, φαντάζομαι. Σπάραζε η καρδιά μου που τους έβλεπα...τι μου θύμισες τώρα!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
..Είναι ο πολιτισμός του πλούτου και της κατασπατάλησής του.Αλλά, ακόμα και έτσι, αξίζει ο κόπος να πας μέχρι εκεί (αρκεί να ξέρεις τί να περιμένεις) για την απαράμιλλη φιλοξενία τους και τις καλές υπηρεσίες που προσφέρουν, την καθαριότητα των δημόσιων και ιδιωτικών χώρων που κάνουν την Αθήνα μας να φαντάζει τόσο βρώμικη...
Πολύ ωραία η οπτική σου, για μένα είναι η ο πολιτισμός της υπεροψίας και της ματαιοδοξίας, παλάτια στην άμμο όπως είπες και εσύ, κατασπατάληση νερού και ενέργειας, κάτι σαν ένας πανάκριβος αντικατοπτρισμός.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολύ ωραία η οπτική σου, για μένα είναι η ο πολιτισμός της υπεροψίας και της ματαιοδοξίας, παλάτια στην άμμο όπως είπες και εσύ, κατασπατάληση νερού και ενέργειας, κάτι σαν ένας πανάκριβος αντικατοπτρισμός.
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτα που ειπες.
Και αν πριν 2 χρονια με ειχαν πλανεψει οι σειρηνες του Ντουμπαι και σκεφτομουν να κανω ταξιδι προς τα κει .....μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει και δει εδω μεσα ...δεν εχω πλεον καμια διαθεση και προθεση να παω.
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ μου άρεσε το "πανάκριβος αντικατοπτρισμός" της Ιωάννας.
Εμείς πάλι προτιμήσαμε να δουμε το Ντουμπάι σε ένα stopover 17 ωρών (πέρσι επιστρέφοντας απ την Ινδοκίνα).
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Πολύ μου άρεσε το "πανάκριβος αντικατοπτρισμός" της Ιωάννας.
Εμείς πάλι προτιμήσαμε να δουμε το Ντουμπάι σε ένα stopover 17 ωρών (πέρσι επιστρέφοντας απ την Ινδοκίνα).
Εγώ πάλι θα το δω σε ένα stopover 26 ωρών επιστρέφοντας από το Θιβέτ, λες να γυρίσω μαγεμένη από τις χάρες του:D;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι, σε βλέπω να αγοράζεις διαμέρισμα στον πύργο και να μένεις για σκι.
(Θυμάσαι εκεινο το παλιο που λεγε ο Χάρι Κλιν;
Εδώ ήρθαμε, πάμε να φύγουμε...)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Πολλά έχουν γραφτεί για το έρμο το Ντουμπάι,
σε σημείο που θα πρεπε να το σβήσουμε απ το χάρτη.
Δε λέω σεβαστή η γνώμη του καθενός αλλά ρε παιδιά
αυτό το ,χτίζουν στην άμμο,που επαναλαμβάνεται συνεχώς
με οδηγεί στην εξής απλή σκέψη.
Μια χώρα γεμάτη άμμο είναι,τι να κάνει να προμηθευτεί χώμα και πέτρες
ώστε να δικαιολογηθεί η ανέγερση κτιρίων?
Δεν μπορεί ,να ναι τόσο άσχετοι και αδαής,κάποιες μελέτες
θα χουν γίνει από ειδικούς.
Οι πυραμίδες που όλοι θαυμάζουμε ,που είναι χτισμένες?
Στην έρημο και στέκουν εκεί τόσους αιώνες.
Όχι μην βιαστείτε να πυροβολήσετε,δεν συγκρίνω ουρανοξύστες με πυραμίδες,αλλά και τα δυο οικοδομήματα πάνω στην άμμο δεν είναι?
Όλα αυτά τα μνημεία που τρέχουμε να δούμε ή τέλος πάντων
τα περισσότερα απ αυτά την ανθρώπινη ματαιοδοξία δεν ικανοποίησαν?
και μάλιστα εις βάρος των φτωχότερων πάντα.


Κλεοπάτρα θα σου έλεγα ν ακούσεις αυτό που λέει η vilia

αξίζει ο κόπος να πας μέχρι εκεί (αρκεί να ξέρεις τί να περιμένεις) για την απαράμιλλη φιλοξενία τους και τις καλές υπηρεσίες που προσφέρουν, την καθαριότητα των δημόσιων και ιδιωτικών χώρων που κάνουν την Αθήνα μας να φαντάζει τόσο βρώμικη...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Εγώ πάλι θα το δω σε ένα stopover 26 ωρών επιστρέφοντας από το Θιβέτ, λες να γυρίσω μαγεμένη από τις χάρες του:D;
Πες μου οτι θα είναι και η Βούλα σε νέες περιπέτειες και κλείνω εισιτήρια:clap::clap::clap:

Υ.Γ.Sorry για το spaming
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Όλα αυτά τα μνημεία που τρέχουμε να δούμε ή τέλος πάντων
τα περισσότερα απ αυτά την ανθρώπινη ματαιοδοξία δεν ικανοποίησαν?


Πραγματικά φαντάζει παράξενο ο άνθρωπος 2000 χρόνια μετά (αν βέβαια υπάρχει ακόμα το είδος) να κοιτά αυτά τα κατασκευάσματα και να απορεί πως κατάφεραν να ολοκληρωθούν με τις πενιχρές τεχνολογίες του "σήμερα".
Άκρως ενδιαφέρουσα η οπτική σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.344
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom