Αυστρία Γερμανία Ν. Βαυαρία - Τυρόλο: Κουφalles in Ordnung

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@nickzark Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Καλέ πού τον είδες τον Άρνυ; Φαντάζομαι το ξέρεις πως είναι Αυστριακής καταγωγής, γεννημένος μάλιστα σ΄ένα χωριό κοντά στο Γκρατς. Καράβλαχος δηλαδή, μην κοιτάς που μεγαλοπιάστηκε κι έγινε μέχρι και κυβερνήτης της Καλιφόρνια... :p
 

nickzark

Member
Μηνύματα
85
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Οπουδηποτε εξωτερικο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ναι το ξερω οτι ειναι απο Γκρατς Αυστριας ο Αρνυ.Η αληθεια ειναι οταν ειδα την εν λογω φωτο δεν το σκεφτηκα αυτο.και μου φανηκε κουφο που το ειδα.Αλλα τελικα ολα εξηγουνται
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι το ξερω οτι ειναι απο Γκρατς Αυστριας ο Αρνυ.Η αληθεια ειναι οταν ειδα την εν λογω φωτο δεν το σκεφτηκα αυτο.και μου φανηκε κουφο που το ειδα.Αλλα τελικα ολα εξηγουνται
Σε ποια φωτογραφία τον είδες καλέ; Πες μου γιατί δεν το 'χω προσέξει.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
στο Μπερσταγκεν η οπως διαβαζεται..να αυτη.Βασικα ειναι ο εσωτερικος κοσμος του Αρνυ - Terminator αλλα νομιζα ηξερες ποια ελεγα
http://www.travelstories.gr/community/attachments/img_0521-jpg.66624/
LOL Οχι δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσες το εικαστικό-ανδρείκελο.
Το μέρος λέγεται Μπερχτεσγκάντεν. ;)
 

nickzark

Member
Μηνύματα
85
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Οπουδηποτε εξωτερικο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Εικαστικο ανδρικειλο εγραφε εκει οτι ηταν?σωστη αντιγραφη αποτ ην ταινια ειναι. :haha: Αλλα πολυ δυσκολη λεξη βρε παιδι μου το μερος.Μπερχτεσγακαντεν.πωπω
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
πολύτιμη η ιστορια σου ! σίγουρα θα προσθέσω πολλα μερη στο ταξιδι μου !
εγω βέβαια θα βρίσκομαι την περίοδο των Χριστουγεννων, οποτε κ ο καιρος θα ειναι κ τοτε πολυ απρόβλεπτος ! εχω ηδη κλείσει αεροπορικά ξενοδοχεια κ αυτοκίνητο απο το αεροδρομιο του μοναχου :) .
Τελος Δεκεμβριου θα ειμαι με αρχες του νεου ετους, Θα αλλαξω χρονο στο Σαλτσμπουργκ.
Η διαδρομή η δικιά μου θα ειναι λιγο ανάποδη απο την δικη σου. Προς το παρον οπως το εχω σκεφτεί, φτάνοντας στο μοναχο θα κανω μια διανυκτερευση , μιας που φτανω πρωι θα δω σιγουρα το Dachau και το κεντρο του Μοναχου. Την επομενη μερα θα φύγουμε πρωι πρωι για να δουμε Neuschwanstein και Hohenschwangau Castle, οπου θα διανυκτερευσουμε στο Fussen για να το δουμε κιολας.
Την επομένη μερα θα φύγουμε για Salzburg πρωι πρωι, αλλα ενδιάμεσα θα σταματήσουμε στο Innsbruck (σκέφτηκα διανυκτερευση αλλα μου φάνηκαν πολυ ακριβά), Hall in Tirol, Swarovski, θελω να προλαβω να δω και Kitzbühel (δυσκολακι αλλα θα αξιζει) και μετα να παω προς Salzburg βραδυ. Εκει θα εχω 3 διανυκτερευσεις με μια ημερήσια προς Hallstatt. Τωρα δεν ξερω τι μπορει να μπει ενδιάμεσα!! 2 του ιανουαριου θα επιστρέψω στο αεροδρομιο του Μοναχου πεταω 7 το βραδυ οποτε εχω να βαλω και κατι το πρωι να δω :) !!! Δεν νομιζω να τα προλαβω ολα αλλα ελπίζω τα πιο σημαντικά να τα δουμε !! :)
Απο αυτα που σίγουρα θα ηθελα να κανω ειναι σε μια πίστα έλκηθρο, αλλα δεν ξερω που ακομα,
τα ονομαζουν Tobogganing, εχω κανει στην ελβετια κ ειναι τελεια!
Επίσης θελω να ανεβω σε ενα απο τα πολλα ψηλά σημεία των αλεπων, οπως το Schafberg .
Μου έδωσες πολλες extra επιλογές παντος... Οι φωτογραφίες σου υπέροχες!

Ευχαριστω
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγώ σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)
Επειδή η μέρα όταν θα πας θα είναι μικρή, θα σου έλεγα να "σπάσεις" τη διαδρομή από Φύσσεν προς Σάλτσμπουργκ και να βάλεις οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση στο Ιννσμπρουκ. Άσε που είναι και γοητευτικότατο.
Επίσης, ελπίζω ό,τι έχεις κλείσει να είναι με δωρεάν ακύρωση, διότι είναι ακόμα πολύ νωρίς και πιθανότατα οι τιμές να πέσουν ειδικά στην ενοικίαση αυτοκινήτου. Έχε το νου σου και τσέκαρε τις τιμές μετά το καλοκαίρι.
Είναι σχεδόν σίγουρο πως την εποχή που θα πας θα 'χει χιόνια αλλά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα καθώς οι δρόμοι τους αλλά και η οδική τους συμπεριφορά είναι άριστα.
Θα περάσεις τέλεια!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Εγώ σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)
Επειδή η μέρα όταν θα πας θα είναι μικρή, θα σου έλεγα να "σπάσεις" τη διαδρομή από Φύσσεν προς Σάλτσμπουργκ και να βάλεις οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση στο Ιννσμπρουκ. Άσε που είναι και γοητευτικότατο.
Επίσης, ελπίζω ό,τι έχεις κλείσει να είναι με δωρεάν ακύρωση, διότι είναι ακόμα πολύ νωρίς και πιθανότατα οι τιμές να πέσουν ειδικά στην ενοικίαση αυτοκινήτου. Έχε το νου σου και τσέκαρε τις τιμές μετά το καλοκαίρι.
Είναι σχεδόν σίγουρο πως την εποχή που θα πας θα 'χει χιόνια αλλά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα καθώς οι δρόμοι τους αλλά και η οδική τους συμπεριφορά είναι άριστα.
Θα περάσεις τέλεια!
Εννοείται οτι ολα ειναι με επιστροφή χρημάτων, εκτός φυσικά τα αεροπορικα.
ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται :)

Thanks
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλο το πιτσι-πιτσι....αλλα τη συνεχεια της ιστοριας δεν βλεπω και ανησυχω ...περασε ο νεος χρονος,περασε το πασχα και εσυ τιποτα....:D:D:D
Ε, τι να κάνουμε μαντάμ... είχαμε κι άλλα ταξίδια. :p Η αλήθεια είναι πως έχω τρία ανοιχτά μέτωπα και πρέπει να τα κλείνω σιγά-σιγά. Μάλλον αυτή η ιστορία θα τελειώσει πρώτη καθώς βρίσκεται στην τελική ευθεία.
 

kosm

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
πολύ καλό το οδοιπορικό σου! με έχει βοηθήσει πάρα πολύ γτ οργανώνω ένα αντίστοιχο και έχω πελαγώσει λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom