Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
o_O
2 Μουσείο Φυσικής Ιστορίας
απ' έξω και στην κεντρική είσοδο. κατα τ' άλλα, αυτό που λέει και τ όνομά του
να πας για 2 ώρες Regent's και το Hyde να το αφήσεις απ έξω
Οι 3 αίθουσες φαγητών στο ισόγειο αξίζουν ένα 20λεπτο
για το exhibition μάλλον μιλάς. η γέφυρα είν ανοιχτή και μπορείς να την περπατήσεις (και να την φωτογραφήσεις από τη London Bridge
μια μέρα, καθημερινή από το πρωί μέχρι το κλείσιμο. διαφορετικά δεν αξίζει. οι ουρές είναι ατελείωτες, θα πρέπει να πληρώσει extra fast-track για να μη σου παίξουν τα νεύρα και πάλι, ζήτημα αν τα καταφέρεις όλα. ά, επίσης, το 42άρι στην είσοδο δε σου αφήνει περιθώρια ξεπέτας! αφού ήρθες θα τα κάνεις όλα!
Ποια απ' όλα; να κατεβείς Crossharbour με το DLR και μετά (με τη βοήθεια χαρτών, δε θα στα πούμε εμείς όλα!) με τα πόδια μέχρι Canary Wharf. αυτή είναι μια πολύ καλή βόλτα
13 Μουσείο Sherlock Holmes
όσες φορές έχω περάσει απ' έξω, η ουρά είν ατελείωτη. τώρα τι βλέπουν εκεί μέσα, δεν ξέρω
1 μήνα... οκ, πλάκα κάνω. εξαρτάται. μπορείς να το κάνεις στο ελάχιστο σε μια ώρα ξεπέτα αλλιώς κανά 3ώρο είναι decent
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
o_O

απ' έξω και στην κεντρική είσοδο. κατα τ' άλλα, αυτό που λέει και τ όνομά του

να πας για 2 ώρες Regent's και το Hyde να το αφήσεις απ έξω

Οι 3 αίθουσες φαγητών στο ισόγειο αξίζουν ένα 20λεπτο

για το exhibition μάλλον μιλάς. η γέφυρα είν ανοιχτή και μπορείς να την περπατήσεις (και να την φωτογραφήσεις από τη London Bridge

μια μέρα, καθημερινή από το πρωί μέχρι το κλείσιμο. διαφορετικά δεν αξίζει. οι ουρές είναι ατελείωτες, θα πρέπει να πληρώσει extra fast-track για να μη σου παίξουν τα νεύρα και πάλι, ζήτημα αν τα καταφέρεις όλα. ά, επίσης, το 42άρι στην είσοδο δε σου αφήνει περιθώρια ξεπέτας! αφού ήρθες θα τα κάνεις όλα!

Ποια απ' όλα; να κατεβείς Crossharbour με το DLR και μετά (με τη βοήθεια χαρτών, δε θα στα πούμε εμείς όλα!) με τα πόδια μέχρι Canary Wharf. αυτή είναι μια πολύ καλή βόλτα

όσες φορές έχω περάσει απ' έξω, η ουρά είν ατελείωτη. τώρα τι βλέπουν εκεί μέσα, δεν ξέρω

1 μήνα... οκ, πλάκα κάνω. εξαρτάται. μπορείς να το κάνεις στο ελάχιστο σε μια ώρα ξεπέτα αλλιώς κανά 3ώρο είναι decent

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες...Ευχαριστώ πάρα πολύ...Όσον αφορά το Houses of Parliament, Common, Lords, Westminister τι έχεις να προτεινεις; :D
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
:D Γεια σας και πάλι...
Θέλω να μάθω πόσο διαρκεί περίπου η κάθε επίσκεψη σε ένα αξιοθέατο και αν αξίζει να το επισκεφτώ πληρώνοντας είσοδο ή απλά να το δω απ΄έξω:
1 Μαντάμ Τισό
2 Μουσείο Φυσικής Ιστορίας
3 Πύργος Λονδίνου
4 Αστεροσκοπείο Greenwich
5 Παλάτι Μπάγκινχαμ ( Αίθουσες, Στάβλοι, Πινακοθήκη)
6 Hyde Park - Regent's Park
7 Westminister Abbey
8 Καθεδρικός Αγ.Παύλου
9 Harrods
10 Tower Bridge
11 Thorpe Park
12 Docklands
13 Μουσείο Sherlock Holmes
14 Camden Town
15 Big Ben - Κοινοβουλίου
Εγώ θα σου πρότεινα αν βρίσκεσαι Σάββατο στο Λονδίνο να πας και στην υπαίθρια αγορά στο Notting Hill στο Portobello Road Market. Αξίζει να περπατήσεις εκεί..
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Eγω να πω μονο για τον πυργο του Λονδινου οτι το εισητηριο ειναι ακριβοτατο (ανω των 20 ευρω). Μεσα βλεπεις στεμματα, σκιπτρα κτλ (προσωπικα αν και θεωρουνται το μεγαλο ατου με αφησαν αδιαφορη), πανοπλιες κτλ, σπιτακια εποχης που ειναι αρκετα ομορφα και φυσικα το καστρο αυτο καθ'αυτο που ειναι σαν αυτα των παραμυθιων (αλλα με τρομακτικη ιστορια). Συνολο κανα τριωρο για να τα δεις ολα με το πασο σου.
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Εγώ θα σου πρότεινα αν βρίσκεσαι Σάββατο στο Λονδίνο να πας και στην υπαίθρια αγορά στο Notting Hill στο Portobello Road Market. Αξίζει να περπατήσεις εκεί..
οκ θα το κοιταξω γιατι ακομα το ψαχνω...ευχαριστώ πάντως :D :)
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Δεν κοστιζει μαζι!!!!!!!!!!!!
Απλα ειναι μια δυνατοτητα που εχει ο κοσμος που παει στο Λονδινο εφοσον εχει 7 day travelcard ή ημερησια καρτα,την οποια τη βγαζει απο σταθμο του national rail,να πηγαινει σε καποια αξιοθεατα 2 στην τιμη του ενος.
Δηλαδή και με την ημερήσια μπορώ να επωφεληθώ από το 2for1?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.399
Φυσικα αρκει να επισκεφθεις καποιο απο τα αξιοθεατα την ημερα που θα ισχυει η ημερησια καρτα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δηλαδή και με την ημερήσια μπορώ να επωφεληθώ από το 2for1?
ναι, όπως σου λέει και ο jimp, και γω ημερήσιες χρησιμοποίησα.. Πρέπει όμως να έχεις από πριν εκτυπωμένο το αντιστοιχο κουπόνι από εδώ, που θα λέει το όνομα σου..
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
ναι, όπως σου λέει και ο jimp, και γω ημερήσιες χρησιμοποίησα.. Πρέπει όμως να έχεις από πριν εκτυπωμένο το αντιστοιχο κουπόνι από εδώ, που θα λέει το όνομα σου..
Μπήκα στο site έκανα χρήστη και μου ζητούσε ημερομηνία επίσκεψης, η οποία όμως δεν σε δεσμεύει απ' ότι διάβασα να πας εκείνη την συγκεκριμένη μέρα. Πρέπει όμως να έχεις την ημερήσια εκείνης της ημέρας όταν το επισκεφτείς. Σωστά;
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Λοιπόν, μπήκα και γω στο group που διάβασαν όλο το θέμα και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που δεν τις έχω δει:
1. Αξίζει να μπεις στο Buckingham; Και αν, ναι σε ποιο κομμάτι (βασιλικές αίθουσες, στάβλοι, πινακοθήκη)
2. Η αλλαγή φρουράς;
3. Αξίζει να μπεις στα Houses of Parliament;
4. Με ποια σειρά προτεραιότητας θα βάζατε τα πάρκα ( Hyde, Regent's, St James, Kensington);
5. Με ποια σειρά προτεραιότητας θα βάζατε τους εμπορικούς δρόμους (oxford, regent, bond, carnaby κλπ)
6. Το Monument αξίζει;
7. Ποιο είναι το κέντρο του Soho;
8. Για τα μεταφορικά είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει η visitor oyster card που είναι διαφορετική από την oyster (κάτι με το αν σου επιστρέφονται η 5 λίρες).
Ευχαριστώ:D:cool:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπήκα στο site έκανα χρήστη και μου ζητούσε ημερομηνία επίσκεψης, η οποία όμως δεν σε δεσμεύει απ' ότι διάβασα να πας εκείνη την συγκεκριμένη μέρα. Πρέπει όμως να έχεις την ημερήσια εκείνης της ημέρας όταν το επισκεφτείς. Σωστά;
Σωστά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.620
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom