Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
london

θα κανω αυτο το σαββατοκυριακο ενα mini ταξιδι στο λονδινο παρασκευη με δευτερα.
εχω να παω χρονια και επειδη θα μεινω αρκετεσ ωρες μονη μεχρι να ερθουν οι φιλοι
μου δεν ξερω τα μετρο κτλ δεν θυμαμαι
το ξενοδοχειο μου ειναι στο σταθμο tottenham court road και εγω θα φτασω στο χιθροου.
πως θα παω απο χιθρου στο σταθμο υποψην οτι θα ειμαι μονη και εχω να παω χρονια
και ειμαι λιγο φοβιτσιαρα........:(
οποιοσ ξερει λεει...................
ευχαριστω....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Fotini δεν ξερω καθολου απο Λονδινο , αλλα ηθελα να σου πω να μη φοβασαι να κινηθειs , απλα να χρησιμοποιησειs τιs αμυνεs και τον κοινο νου οπωs κι εδω στην Αθηνα. Θα περασειs καταπληκτικα!:)

Εμενα επεσε το ματι μου περισσοτερο στο επομενο ταξιδι..Κουβα-Τζαμαικα το καλοκαιρι!!:clap:
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Από το Heathrow θα πάρεις την μπλε γραμμή (είναι και η μοναδική που φτάνει μέχρι το αεροδρόμιο) ονομάζεται Piccandily line και θα πας μέχρι το σταθμό Leicester Square. Εκεί θα βγεις και θα συνεχίσεις με την μαυρη γραμμή Northern line για ενα σταθμό μόνο, τον Tottenham Court road. Λίγη προσοχή χρειάζεται στο σταθμό της Leicester square για την σωστή κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις. Ο παρακάτω χάρτης θα σε βοηθήσει πολύ. Καλό ταξίδι και περιμένουμε όταν επιστρέψεις να μας γράψεις πως πέρασες...


http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/Standard-Tube-map.pdf
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σα βγεις στο πηγαιμό για το Heathrow με το tube, μπορεί να μην συναντήσεις Λαιστρυγόνες και Κύκλωπες αλλά το σίγουρο είναι ότι θα συναντήσεις Ινδούς , Πακιστανούς, Μπαγκλαντεσιανούς και κάθε άλλη εξωτική φυλή που κατοικοεδρεύει στο πολυφυλετικό Λονδίνο. Ο κακός χαμός στο τρένο κι εγώ να καταριέμαι την ώρα που αλόγιστα ξόδεψα τις λίρες μου και από την γλυκιά θαλπωρή του conect βρέθηκα στο βίαιο κόσμο του tube. Μια ώρα είναι η ρημάδα δεν θα περάσει σκέφτηκα και αγνόησα το μικρό Ινδάκι που με πατούσε με μανία από στάση σε στάση και την μητέρα του που ούρλιαζε στο αυτί μου και ανέδυε την χαρακτηριστική μυρουδιά του κάρυ. Το ταξίδι Οδύσσεια κάποτε έφτασε στο τέλος του, έτσι νόμιζα ο αφελής, αλλά ο μηχανοδηγός μας με την χαρακτηριστική κόκνεϋ προφορά του μας πληροφόρησε ότι θα έπρεπε να αποβιβαστούμε στο terminal 4 και να περιμένουμε 10 περίπου λεπτά για τον επόμενο συρμό που θα μας αποβίβαζε στο πολυπόθητο terminal 5. Αυθόρμητα ξέσπασα σε «Γαλλικά» και 2-3 νεαροί συμπατριώτες μας συνηγόρησαν μαζί μου σε άπταιστα Ελληνικά που θα έκαναν να κοκκινίσει μέχρι και Μαλτέζος λεμβούχος. Η ουσία όμως είναι ότι επιτέλους κάποτε έφτασα!

Βγήκα φουριόζος από τον συρμό και ανέβηκα τις κυλιόμενες προς τις αφίξεις. Οι πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι έμπαινα σε ένα τεράστιο φουτουριστικό terminal εντελώς άδειο. Τα προβλήματα λειτουργίας του terminal 5 είχαν πάρει μορφή χιονοστιβάδας, που αφενός στοίχιζαν την θέση τους σε δύο υπεύθυνους του αεροδρομίου και αφετέρου σκόρπιζαν τον πανικό σε επιβάτες και υπεύθυνους με αποτέλεσμα να πραγματοποιούνταν οι ελάχιστες δυνατές πτήσεις. Nα φανταστείτε τον σάλο που είχε δημιουργηθεί, σε όλη την παραμονή μου στην Αγγλία τα πρωτοσέλιδα σοβαρού και κίτρινου τύπου μιλούσαν για αίσχος , ντροπή και τριτοκοσμικές καταστάσεις. Αποτέλεσμα όλων αυτών οι ακυρώσεις πτήσεων να συνεχίζονταν με βήματα σεισμού και το terminal να παρουσιάζετε έρημο. Πρωινό μου τηλεφώνημα στην ΒΑ με διαβεβαίωσε ότι η πτήση μου θα γίνει κανονικά και από το terminal 5. Προχώρησα στον αχανή χώρο των αναχωρήσεων και με ικανοποίηση πιστοποίησα, κοιτώντας τους τεράστιους πίνακες, ότι όχι μόνο θα πετούσα αλλά και δεν θα είχα λεπτό καθυστέρηση. Ευχάριστη έκπληξη μονολόγησα, μια και οι καθυστερήσεις στην βραδινή ΒΑ είναι πλέων ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. Check in από pc δεν είχα την δυνατότητα να κάνω μες την μέρα κι έτσι βρήκα την ευκαιρία να το κάνω τσεκάροντας συνάμα πόσο εύχρηστα είναι τα αυτόματα μηχανήματα της ΒΑ. Σας πληροφορώ ότι πήραν άριστα. Καμιά σχέση με αυτά της KLM στο αεροδρόμιου του AMS που για να κάνεις check in χρειαζόσουν manual.(θυμάσε aakunz;) Πληκτρολόγησα τον κωδικό μου και αυτόματα μου έβγαλε επιλογή θέσης, γνωρίζοντας ότι τα διαβόητα ραδιενεργά 767 της ΒΑ στο πρώτο μισό της καμπίνας έχουν προδιαγραφές premium economy κλικάρισα την 17Α και σε ελάχιστα δευτερόλεπτα είχα τυπωμένη την κάρτα επιβίβασής μου. Μια και δεν είχα βαλίτσες να παραδώσω προχώρησα προς τον έλεγχο των χειραποσκευών. Να σημειώσω εδώ ότι προσφάτως οι αρχές του αεροδρομίου επέτρεψαν σε κάθε επιβάτη να μεταφέρει και δεύτερη χειραποσκευή κάνοντας μας έτσι την ζωή πιο εύκολη. Μου φάνηκε τελείως περίεργο το ότι δεν υπήρχε καμιά ουρά στον έλεγχο. Στον αντίστοιχο έλεγχο στο Terminal 1 πρώην έδρα της ΒΑ, έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα… Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν το αεροδρόμιο θα λειτουργήσει πλήρως μια που επαναλαμβάνω ότι εμφανώς υπολειτουργούσε, αλλά οι προδιαγραφές είναι άριστες. Πάρα πολλές θύρες ελέγχου και πλήρως αυτοματοποιημένες, το καλαθάκι που βάζεις τα υπάρχοντά σου έρχεται μόνο του και εσύ τοποθετείς σε αυτό την χειραποσκευή και τα λοιπά αντικείμενα που χρήζουν ελέγχου. Ξεμπέρδεψα άμεσα και ευδιάκριτες πινακίδες με οδήγησαν μέσω κυλιόμενων στο κάτω επίπεδο, στο επίπεδο που γίνονται οι αναχωρήσεις το οποίο είναι κυριολεκτικά γεμάτο από μαγαζιά, μπαρ και εστιατόρια. Η αίσθηση που αποκομίζεις από τον όλο χώρο είναι η αίσθηση της χλιδής , του μοντέρνου και της άνεσης. Εντυπωσιακά μαγαζιά, gurme εστιατόρια, υπερλούξ τουαλέτες , ντιζινάτοι χώροι internet και τεράστιες τζαμαρίες για ατελείωτο spotting by BA μια που το Terminal 5 απευθύνετε αποκλειστικά σε αυτή. Άλλο ένα κύριο χαρακτηριστικό του terminal είναι το εσωτερικό τρένο που οδηγεί στις εξόδους Β και C, εξόδους που δεν είχα την δυνατότητα να επισκεφθώ και που απευθύνονται κατά πως μου είπαν στις εκτός Ε.Ε και διηπειρωτικές πτήσεις.

Η τελική μου ετυμηγορία;
Ναι το Τerminal 5 αξίζει τον ντόρο που έγινε γύρο από το όνομά του. Χρηστικό (αν και επαναλαμβάνω δεν το είδα σε πλήρη δράση) μοντέρνο, ευχάριστο πιστεύω ότι αποτελεί μάλλον ότι καλύτερο έχει να παρουσιάσει η Ευρώπη αυτή την στιγμή σε αεροδρόμιο…
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυτοματο check in, 2 χειραποσκευές, προνομιουχες θεσεις των 767 κλπ κλπ.
Πραγματικός πλούτος πληροφοριών το κειμενο.
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
sorry για τα αγγλικα πριν δεν το καταλαβα καθολου....
σας ευχαριστω κοριτσιαι το ταξιδι μου ηταν υπεροχο θα γραψω και Travel story καποια στιγμη γιατι εκανα και clubing και ηταν τελεια....
ημουν απιστευτα τυχερη γιατι ειχε τρομερο ηλιο πρωτη φορα το συναντω στο λονδινο....
το ταξιδι go2beach κουβα τζαμαικα το περιμενω πως και πως...................
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλωs ηρθεs πισω Φωτεινη , περιμενουμε εντυπωσειs οποτε μπορεσειs κι αν βρειs χρονο αφου το καλοκαιρι ειναι εδω!!
Κι εγω περιμενω πωs και πωs να παs και να γυρισειs με φωτο και caribbean travelstory :clap:
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
θα γραψω φυσικα για λονδινο (αυτη τη φορα ηταν τελειο δεν εβρεξε καθολου) και για νεα υορκη!!!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Φωτεινή ελπίζω να σε δω στον Λονδίνο μιας και σε λίγες ώρες (πρωί Παρασκευής) αναχωτώ για Λονδίνο όπου και θα μείνω για 5 μέρες! Επιστροφή στις 21 προς 22 Μαίου...

Δεν θα έχεις πρόβλημα στα μετρό και στα λοιπά μέσα μιας και όπου σταθείς και όπου βρεθείς υπάρχουν χάρτες για το μετρό και την πόλη γενικότερα! (από ό,τι θυμάμαι τουλάχιστον)

Ραντεβού εκεί λοιπόν! :)
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
χοντρο μου μπιζελι γυρησα πηγα το σαββατοκυριακο που περασε
ολα ηταν μια χαρα δεν δυσκολευτηκα απλα ειμαι λιγο γκρινιαρουλα
ολα μια χαρα ουτε χαθηκα ουτε τπτ πηγα με μετρο και γυρησα και απο το
ξενοδοχειο με μετρο......
σε καποιο επομενο ταξιδι λοιπον............ελπιζω να βρεθουμε....................
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom