Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλησπέρα, τις λίγες μέρες που θα βρίσκομαι στο Λονδίνο σκέφτομαι να πάω στο Camden... Η ερώτηση είναι αν αξίζει να πάω απόγευμα προς βραδάκι. Ξέρετε μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτή η αγορά τα μαγαζιά, αν έχει κόσμο και το βασικότερο αν είναι ασφαλές?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια σου Φωτεινη, το Camden εχει το μεγαλο μαρκετ καθε κυριακη εως τις 5, καλυτερα να πατε απο το πρωι γιατι μετα τις 5 αρχιζουν και μαζευουν. Το βραδακι ειναι λιγο πιο επικινδυνα αλλα την ημερα εχει παρα πολυ κοσμο και ειναι ασφαλες. Γενικα και καθημερινες ειναι ανοιχτα παλι τις ιδεις ωρες αλλα την κυριακη θα εχει πιο πολλα street food.
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω ελεύθερα πρωινά εκτός από του Σαββάτου το οποίο θέλω να αφιερώσω σε μουσεία. Προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα μου έτσι ώστε να εκμεταλλευτώ τις ώρες μου ... Και να γεμίσω τα απογεύματα με πράγματα που ούτως ή άλλως δεν έχουν περιορισμό στις ώρες επίσκεψης .. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω ελεύθερα πρωινά εκτός από του Σαββάτου το οποίο θέλω να αφιερώσω σε μουσεία. Προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα μου έτσι ώστε να εκμεταλλευτώ τις ώρες μου ... Και να γεμίσω τα απογεύματα με πράγματα που ούτως ή άλλως δεν έχουν περιορισμό στις ώρες επίσκεψης .. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη
Αν μπορούσες να πας μια καθημερινή 2 με 5 θα ήταν το καλύτερο. Σαββατοκύριακα η αγορά πνίγεται από κόσμο και το βράδυ είναι λίγο Bronx :p
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά απ'ότι φαίνεται δεν θα πάω εφόσον δεν ενδείκνυται για απογευματινή βόλτα
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετό διάβασμα σκέφτομαι να ακολουθήσω το ακόλουθο πρόγραμμα ...
1η μέρα: Βρετανικό μουσείο, Gaucho για φαγητό και μετά θέατρο.

2η μερα Σάββατο: Νωρίς το πρωί Westminster palace με είσοδο, Notting Hill, Natural history museum, περπάτημα προς Big Ben και την τριγύρω περιοχή, βόλτα σε soho, China town Covent Garden

3η μέρα Κυριακή: Borough market, Tower Bridge με είσοδο, London Tower με είσοδο, Spitalfields, Brick Lane, μια βόλτα στο City και ή Shard ή London eye.

4η μέρα : Westminster Abbey και ο χρόνος μας εδώ τελειώνει ..

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για το ανώτερο πρόγραμμα..
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετό διάβασμα σκέφτομαι να ακολουθήσω το ακόλουθο πρόγραμμα ...
1η μέρα: Βρετανικό μουσείο, Gaucho για φαγητό και μετά θέατρο.

2η μερα Σάββατο: Νωρίς το πρωί Westminster palace με είσοδο, Notting Hill, Natural history museum, περπάτημα προς Big Ben και την τριγύρω περιοχή, βόλτα σε soho, China town Covent Garden

3η μέρα Κυριακή: Borough market, Tower Bridge με είσοδο, London Tower με είσοδο, Spitalfields, Brick Lane, μια βόλτα στο City και ή Shard ή London eye.

4η μέρα : Westminster Abbey και ο χρόνος μας εδώ τελειώνει ..

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για το ανώτερο πρόγραμμα..
1η μέρα μαζί με το Βρετανικό άνετα μπορείς να βάλεις soho, covent garden και china town και εκει δίπλα κατα πάσα πιθανότητα θα είναι και το θεατρο.
2η μέρα Το big Ben ειναι ακριβως δίπλα απο το Westminster palace και μετα απο 200 μέτρα το Westminster Abbey
3η μερα Βολευουν ολα
4η μέρα Καντε καμιά βόλτα oxford street, regent street, carnaby street, trafalgar square.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετό διάβασμα σκέφτομαι να ακολουθήσω το ακόλουθο πρόγραμμα ...
1η μέρα: Βρετανικό μουσείο, Gaucho για φαγητό και μετά θέατρο.

2η μερα Σάββατο: Νωρίς το πρωί Westminster palace με είσοδο, Notting Hill, Natural history museum, περπάτημα προς Big Ben και την τριγύρω περιοχή, βόλτα σε soho, China town Covent Garden

3η μέρα Κυριακή: Borough market, Tower Bridge με είσοδο, London Tower με είσοδο, Spitalfields, Brick Lane, μια βόλτα στο City και ή Shard ή London eye.

4η μέρα : Westminster Abbey και ο χρόνος μας εδώ τελειώνει ..

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για το ανώτερο πρόγραμμα..
Tο μουσείο φυσικής ιστορίας μπορει ανετα να σου φαει μιση μέρα.
Διπλα ειναι και το επιστήμης, επισης πολυ καλό (άλλη μισή μερα).
Οποτε απο το πρωί μεχρι το κλείσιμο θα φας τη μερα εκει.
Θα μπορούσες να επιλεξεις μια βροχερή μερα για τα μουσεθια αυτα (Θλω να πω σε περιπτωση που μια μερα βρεχει και μια μερα οχι, αναλογα κανονιζεις το προγραμμα σου)
 

Tonia_l

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!! Θα επισκεφθω το Λονδίνο με το αγόρι μου 7-12 Δεκεμβρίου.. Μετά από αρκετό ψάξιμο έχουμε καταλήξει στα περισσότερα μέρη που θέλουμε να επισκεφθούμε και θα ήθελα την βοηθεια σας στο πώς να τα οργανώσουμε για να τα προλάβουμε όλα... Παρασκευή 7/12 φτάνουμε απογευματάκι και Τετάρτη 12/12 φεύγουμε πολύ νωρίς το πρωι...οι υπόλοιπες μέρες μας είναι ελεύθερες εκτός από την Τρίτη 11/12 που έχουμε προγραμματισμένη ξενάγηση στα studios της warner bros μέχρι το μεσημέρι...
Έχουμε κατα νου να επισκεφθούμε το Βρετανικό Μουσείο, το μουσείο Φυσικής Ιστορίας , το London Eye ,το Big Ben,το Hyde Park,την Tower Bridge,το Buckingham Palace,το Harrod's και ίσως κάποια υπαίθρια αγορά ....Πιστευετε προλαβαίνουμε? Και αν ναι πως να τα μοιράσουμε?
Επίσης για το βραδάκι έχετε κάτι να προτείνετε?
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@Tonia_l
Σάββατο 08 Πάτε στην υπέθρια αγορά του Notting Hill και μετα βόλτα στο Hyde park συνέχεια με Oxford steet, Regent Street, Soho, Leicester Square και Covent Garden. Στο σύνολο ειναι 2-3 ώρες με τα πόδια αλλα κανοντας στάσεις δεν θα σας φανεί κουραστικό.

Κυριακη 09 London Eye περάστε την γέφυρα με τα πόδια και πάτε Westmister Abbey, Big Ben και απο εκεί μετρό για London Tower. Αν πάτε στο άνοιγμα του London Eye το πρωι θα προλάβετε και το Βρετανικο μουσείο.

Δευτερα 10 Mουσείο Φυσικής Ιστορίας, μετα Harrods και απο εκει μετρο για Buckingham. Εγω θα το περπατούσα. Κανα μισάωρο θα κάνετε βολτάροντας. Αν δεν πηγατε την προηγούμενη πατε στο Βρετανικό.
 

Tonia_l

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
@Tonia_l
Σάββατο 08 Πάτε στην υπέθρια αγορά του Notting Hill και μετα βόλτα στο Hyde park συνέχεια με Oxford steet, Regent Street, Soho, Leicester Square και Covent Garden. Στο σύνολο ειναι 2-3 ώρες με τα πόδια αλλα κανοντας στάσεις δεν θα σας φανεί κουραστικό.

Κυριακη 09 London Eye περάστε την γέφυρα με τα πόδια και πάτε Westmister Abbey, Big Ben και απο εκεί μετρό για London Tower. Αν πάτε στο άνοιγμα του London Eye το πρωι θα προλάβετε και το Βρετανικο μουσείο.

Δευτερα 10 Mουσείο Φυσικής Ιστορίας, μετα Harrods και απο εκει μετρο για Buckingham. Εγω θα το περπατούσα. Κανα μισάωρο θα κάνετε βολτάροντας. Αν δεν πηγατε την προηγούμενη πατε στο Βρετανικό.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Έχεις να μου προτείνεις και τίποτα για βραδινές εξόδους? Όχι ξέφρενα πράγματα, κάτι χαλαρό έχω στο μυαλό μου...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Eγώ Κυριακή θα έβαζα το πρωί Brick Lane βόλτα στην αγορά κατέβασμα μέχρι Tower of London, στάση για καφέ στα igloo του copa club και μετά λεωφορείο 15 μέχρι την Trafalgar ή και λίγο πιο πριν στα ανάκτορα Somerset που θα έχει στηθεί το παγοδρόμιο. Το 15 έχει και παλιού και νέου τύπου λεωφορεία, πρεπει να τσεκάρεις τη στάση. Είναι μοναδική ευκαιρία να κάνεις βόλτα με τα παλια διπατα που σταμάτησαν να εκτελουν δρομολόγια εδώ και χρόνια. Στη Διαδρομή μπορείς να κάνεις και μία στάση στον Άγιο Παύλο. (Μπορείς να το κάνεις και ανάποδα)
Για Σάββατο συμφωνώ με τον @Hugin οπωσδήποτε βόλτα στο Notting hill. Mπορείτε να το συνδυάσετε με το να πάτε στο Βρετανικό νωρίς το πρωί και μεσημεράκι εκεί, ή να περάσετε από St James park να δείτε Buckinham Palace να πάτε Harrods και hyde park(καφέ στο Serpentine) και μετά Notting hill. Δεδομένου των τριών ημερών θα έσφαζα το φυσικής ιστορίας.
Επίσης κάτι που μπορείς να κάνεις τη Δευτέρα είναι να ξεκινήσεις από Αββαείο Wesminster και να περάσεις από Big ben και κοινοβούλιο, London Eye, Shakespear's Globe, Λατρεμενη Borough Market, δημαρχείο και να καταλήξεις στην Tower Bridge.Απο εκεί μπορείς να κάνεις κρουαζιέρα για πίσω ή να πάρεις ένα μετρό για να πας πάλι κέντρο.
Οπωσδήποτε Carnaby, οπωσδήποτε Camden Market(για τα vibes και το φαγητό), Winter Wonderland για βράδυ.
Μια βολτα απογευματοβραδο απο την αγορα Dinerama για φαγητο και μπυρα αν σας βγαλει ο δρομος.
Σε μπαρ αν θέλεις κάτι ιδαίτερο και διαφορετικό δοκίμασε στο Cahoots https://cahoots-london.com/ αλλά και στο Evans and Peel detectivy agency http://www.evansandpeel.com/Appointments-Detectives
Επίσης για μπύρα μπορείς στο The Porterhouse κοντα στο Covent Garden και αλλα και στο Μr Foggs κοντά στη Leceister Sq.
Για live μουσική, blues, rock , jazz πήγαινε στο ain't nothing but the blues bar ή στο jazz after dark
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom