Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Στο Λονδίνο με την Αegean...

Τριάντα δύο , κύριε, μου είπε…
- Τριάντα δύο; Δηλαδή χάσαμε; καήκαμε; Της απάντησα και αμέσως μετά κατάλαβα την γκάφα μου , τι τραύματα μου άφησε αυτό το Las Vegas!!
Γέλασε και μου είπε,
- Μα τι λέτε θα απολαύσετε μια τέλεια πτήση και θα είσαστε και πιο άνετα!! Άλλωστε δεν θα έχετε ούτε λεπτό καθυστέρηση…
Έχει δίκιο η μαντάμ σκέφτηκα και στωικά περίμενα την αναχώρηση της Α3-604 για London Stansted που θα πραγματοποιούνταν με το ολοκαίνουργιο Α321 και με πληρότητα αν δεν καταλάβατε 32 άτομα…

Το είχα αποφασίσει στο φτερό μια βδομάδα πριν , έριξα μια ματιά στις τιμές και αποφάσισα ότι ο νικητής αυτή την φορά θα ήταν η Αιγαίου και λόγω τιμής 228ευρώ και λόγω του ότι καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω…

Το check in μου το έκανα, ηλεκτρονικά βέβαια, από το προηγούμενο βράδυ κι έτσι άνετα, στις 16:30 περίπου, έφτασα με την ησυχία μου στην έξοδο μου. Το Α321 ήταν έτοιμο προς αναχώρηση κι εγώ ενθουσιασμένος που θα πετούσα με αυτό. Δεν πετάς κάθε μέρα με ένα ολοκαίνουργιο αεροπλάνο και μάλιστα σε μια διαδρομή που εγκαινιάστηκε μόλις 3 μέρες πριν…

Τα πρώτα φίδια με έζωσαν όταν είδα τις βαλίτσες μας αντί να μπαίνουν στο αεροσκάφος να βγαίνουν… Περίεργο, σκέφτηκα, τι πρωτοποριακό σύστημα είναι αυτό; Λες επειδή είμαστε λίγοι να μας τις δώσουν μαζί μας να γλιτώσουμε και το περίμενε στο Stansted; Τι έξοχη ιδέα, μάλλον θα το σκέφτηκε ο ίδιος που κανόνισε να εγκαινιαστούν οι πτήσεις της Α3 προς Λονδίνο με ένα μόνο αεροσκάφος, το Α321.Ολοκαίνουργιο είναι, αποκλείετε να χαλάσει , εδώ μιλάμε για Aegean , πολιτισμό, βλάβες και απρόοπτα δεν υπάρχουν…
Έλα όμως που τα ρημάδια, είτε καινούργια είναι είτε παλιά χαλάνε… και δυστυχώς για μας, οι βαλίτσες κατέβαιναν όχι για να ταξιδέψουν μαζί μας στη καμπίνα αλλά γιατί το αεροπλάνο τα κακάρωσε… Η πιστοποίηση ήρθε με μορφή ανακοίνωσης λίγα λεπτά αργότερα.
- Η Aegean Airlines σας ανακοινώνει ότι λόγω τεχνικού προβλήματος η πτήση 604 για Λονδίνο θα αναχωρήσει στις 17:50… δηλαδή με τουλάχιστον ¾ καθυστέρηση…
Οι πρώτες μουρμούρες ακούστηκαν από τους συνεπιβάτες μου οι οποίοι βέβαια και στην συντριπτική τους πλειοψηφία ήταν Έλληνες.
- Αν αυτό είχε συμβεί σε πτήση της Ολυμπιακής θα είχε γίνει σκοτωμός, τώρα όμως κανείς δεν μιλάει, κότες ε κότες , περιέργαψε γραφικά την πραγματικότητα ένας ευτραφής επιβάτης και δυο κυρίες κούνησαν με νόημα τα κεφάλια τους…
Εκείνη την ώρα ήρθε δεύτερη ανακοίνωση που μας πληροφόρησε ότι αλλάζει η έξοδος αναχώρησης και έτσι κατευθυνθήκαμε ομοθυμαδόν προς τα έγκατα του Βενιζέλος μια που η καινούργια έξοδος Α21 προέβλεπε λεωφορείο… Αγωνιώδη ερωτήματα τότε με κατέλαβαν.. Λες ο αντικαταστάτης του 321 να είναι AVRO και αντί του Stansted να είχαμε την ευτυχία να πάμε στο City ; Η υπεύθυνη μαντάμ όμως στην πύλη εξόδου, προσπαθούσε να καθησυχάσει τα πλήθη.
- Θα πάτε στο Λονδίνο στην ώρα σας με καινούργιο αεροπλάνο, με άλλο airbus…


Tώρα πως θα φτάναμε στην ώρα μας μια που η καθυστέρηση ήδη είχε περάσει τα ¾ είναι ένα μυστήριο. Με τα πολλά δόθηκε η ανακοίνωση για αναχώρηση κι έτσι βρεθήκαμε κατά της 18:00 σε ένα Α320 το οποίο επιστρατεύτηκε από την πτήση για Ρώμη. Το πώς θα πήγαιναν οι επιβάτες στην Ρώμη με άφησε παγερά αδιάφορο, αρκεί να ξεκολλούσαμε από το έδαφος εμείς… Χωρίς ευτυχώς άλλα απρόοπτα πετούσαμε στον Αττικό ουρανό με 70 λεπτά καθυστέρηση και ο πιλότος μας υποσχέθηκε ότι θα δώσει μάχη με τον χρόνο για να καλύψει την καθυστέρηση αυτή.

Η πτήση σαν πτήση ήταν άριστη, πως θα μπορούσε να ήταν αλλιώς άλλωστε με πληρότητα 32 ατόμων σε αεροσκάφος 165 θέσεων… Οι αεροσυνοδοί σταθερά πανέμορφες και εξυπηρετικές έκλεψαν τις εντυπώσεις όπως και ο μοναδικός άντρας συνοδός που με ευγένεια , έκανε άριστα την δουλεία του ανάμεσα στις κούκλες συναδέλφισες του (τυχερέ Βαγγέλη…) Το φαγητό, καθαρά Ελληνικό, μουσακάς , χωριάτικη και μπόνους ραβανί, ήταν παραδόξος καλό και χορταστικό. Το air show όπως πάντα στα καινούργια Airbus, εντυπωσιακό 3D , αλλά δυστυχώς χωρίς κάποια ταινία ή ντοκυμαντέρ. O πιλότος αρκετά συχνά μας ενημέρωνε για τα της πτήσεις και κράτησε τον λόγω του μια που προσγειωθήκαμε στο Stansted με μόνο 45 λεπτά καθυστέρηση καλύπτοντας το μεγαλύτερο μέρος της 70 λεπτης αρχικής.

Συνοψίζοντας στα της πτήσης θα πω ότι το θέμα φυσικά και δεν είναι γιατί χάλασε το αεροπλάνο, αεροπλάνο είναι θα χαλάσει, το πρόβλημα με την συγκεκριμένη πτήση είναι ότι τα περιθώρια είναι ελάχιστα. Έχει αναμονή στην Αθήνα μόνο μια ώρα και στο Λονδίνο 50 λεπτά οπότε στην πρώτη στραβή είτε αυτή είναι βλάβη είτε κίνηση είτε δεν ξέρω εγώ τι άλλο το όλο πρόγραμμα τινάζετε στον αέρα. Ήδη στις πρώτες 3 μέρες λειτουργίας της γραμμής στις 2 έχουν καταγραφεί καθυστερήσεις… Μάλλον δεν ξεκινήσαμε καλά. Για να είμαι όμως δίκαιος θα πω ότι πιστώνετε στην εταιρία ή άμμεση διαχείρηση της πτήσης. Σε ευλογο χρονικό διάστημα βρέθηκε αεροπλάνο και το πρόβλημα λύθηκε αλλά αν το 321 ήταν γεμάτο τα 30 περίπου παραπάνω άτομα που θα ταξίδευαν κύριοι της Α3 στις τουαλέτες ;
Για την πληρότητα δεν θέλω να σχολιάσω κάτι, αρχή είναι θέλω να πιστεύω ότι θα στρώσουν τα πράγματα αλλά το ερώτημα παραμένει, γιατί δύο πτήσεις την ημέρα με ένα μόνο αεροσκάφος σε αεροδρόμιο που ουσιαστικά είναι στην μέση του πουθενά;; Γιατί κύριε Θόδωρα ;;

O αφελής νόμιζα ότι με την προσγείωση στο Stansted η μικρή Λονδρέζικη περιπέτεια μου θα ήταν παρελθόν… Τι αισιοδοξία…

Πράγματι λοιπόν προσγειωθήκαμε στο δορυφόρο του αεροδρομίου και με αυτόματο τρενάκι σε ένα πεντάλεπτο φτάσαμε στο κυρίως κτίριο των αφίξεων. Εδώ να σημειώσω ότι το Stansted είναι ένα αξιοπρεπέστατο αεροδρόμιο , καμιά σχέση με LTN, σύγχρονο και αποτελεί την κυρίως βάση της Ryan στο Λονδίνο. Η ουρά στον έλεγχο διαβατηρίων σχετικά μικρή αλλά… Η καινούργια Ελληνική ταυτότητά μου είχε πρόβλημα κατά την υπεύθυνη. Περάστε στα ενδότερα για περεταίρω έλεγχο μια που “your I.D is in poor condition”. Κοίταγα και ξανακοίταγα την φτωχή πλην τίμια ταυτότητα μου την ίδια που με αυτή μπήκα κανονικότατα από LHR 6 φορές τον τελευταίο χρόνο και προσπαθούσα να καταλάβω που είναι το πρόβλημα… Περίμενα 10 λεπτά στην απομόνωση σαν ψωριάρης και τέλος ήρθε μια κυρία και μου είπε ότι για τελευταία φορά θα μου επιτραπεί η είσοδος στην Αγγλία με αυτή την ταυτότητα μια που ήταν σε poor condition… Μου εξήγησε, ευγενικά είναι η αλήθεια, ότι έχουν παρατηρηθεί κρούσματα πλαστογράφησης των Ελληνικών ταυτοτήτων από … Αλβανούς και ότι θα έπρεπε να την αλλάξω γιατί παραήταν τσαλακωμένη…
Το μόνο που μπόρεσα να ψελλίσω ήταν αν της φαινόμουν για Αλβανός κι εκείνη με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι ασφαλώς και όχι αλλά εμείς πρέπει να είμαστε τυπικοί…

Με το ερώτημα αν φαίνομαι για Αλβανός στο κεφάλι μου κατέβηκα στα υπόγεια του αεροδρομίου με σκοπό να πάρω το τρένο για να φτάσω επιτέλους στο Λονδίνο. Νομίζετε… Ένας υπεύθυνος του σταθμού με πληροφόρησε ότι για λόγους ασφαλείας όλα τα δρομολόγια των τρένων για σήμερα ακυρώνονται… Δεν γίνετε σκέφτηκα, με φασκελώσανε απόψε… Και τώρα τι κάνουμε τον ρώτησα;; Mην ανησυχείτε μου απάντησε, το εισιτήριο για το τρένο ισχύει κανονικά για το λεωφορείο της γραμμής το επόμενο φεύγει σε είκοσι λεπτά… Υπέροχα!!! Είχα σπεύσει ο αφελής να εκμεταλλευτώ την ιντερνετική ευκαιρία εκδόσεως του εισιτηρίου και τώρα είχα μείνει με τον μουτζούρη στο χέρι. Σας πληροφορώ ότι με ιδανικές συνθήκες Σάββατο βράδυ και χωρίς καθόλου κίνηση, το κέντρο του Λονδίνου ,Victoria, είναι 90 λεπτά μακριά… Συμβουλή μου , άλλoς τρόπος εκτός του να φτάσεις με τρένο στο Λονδίνο δεν υπάρχει… Ειδικά αν φτάσεις μεσοβδόμαδα και πρωί θα κάνεις πάνω από 2 ώρες σίγουρα… Αν λοιπόν λειτουργεί το τρένο και δεν έχει απεργία ή καθυστέρηση ή είναι κλειστό για λόγους ασφαλείας και πιστέψτε με αυτά τα σενάρια δεν είναι απίθανα τότε σε 45 λεπτά είσαι στο Liverpool Station στην καρδιά του Ανατολικού Λονδίνου δίνοντας βέβαια 24 λίρες με επιστροφή. Αν θες να πας κάπου πιο κεντρικά πρέπει να αλλάξεις και να πάρεις μετρό προσθέτοντας στο χρόνο της μετάβασής σου άλλα τουλάχιστον 15 με 20 λεπτά, με άλλα λόγια την ώρα θα την φας.

Ποιος λογικός άνθρωπος λοιπόν, αν ο προορισμός του δεν είναι το Ανατολικό Λονδίνο, θα προτιμήσει να ταξιδέψει με την Αιγαίου στο Stansted, δίνοντας τα ίδια χρήματα, αντί ωραία και καλά να προσγειωθεί στο LHR με την Ολυμπιακή ή την British να πάρει με 13 λίρες το connect και σε 20 λεπτάκια να είναι στο Paddington ;; Ποιός Θόδωρα μου ποιος;;
http://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?f=7&t=5445&p=76275#p76275
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
ATH-LON crash test...

Κλείνοντας αυτό το οδοιπορικό μου στην πρωτεύουσα του Ηνωμένου Βασιλείου, θα ήθελα να κάνω ένα μικρό crash test μεταξύ των 4 εταιριών που δραστηριοποιούνται στο δρομολόγιο Αθήνα – Λονδίνο ανεξαρτήτως αεροδρομίου , επισημαίνοντας τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας … Eξυπακούεται ότι ούτε ειδικός είμαι ούτε ο υπέρτατος κριτής. Οι κρίσεις μου όμως βασίζονται στις δικές μου εμπειρίες και προσπάθησα να είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται. Ελπίζω ότι θα βοηθήσει…

Βritish Airways.

Με όπλο το «βαρύ» της όνομα αποτελεί αναμφίβολα μια από τις κορυφαίες εταιρίες στον χώρο. Στην Αθήνα πετάει 3 φορές την ημέρα και με δυο διαφορετικούς τύπους αεροσκαφών 767 και 320. Πολλά είναι τα συν που πιστώνει κάποιος στην εταιρία χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι τα πάντα είναι ιδανικά. Ξεκινάω με δυο τεράστια υπέρ, το αεροδρόμιο και τα αεροσκάφη. Έχουμε επαναλάβει κατά το παρελθόν πόσο μεγάλο πλεονέκτημα είναι να πετάει κανείς στο Heathrow, πόσο μάλλον τώρα που άνοιξε το Τerminal 5, που είναι προορισμός από μόνο του. Υποθέτω ότι η μπόρα πέρασε , τα προβλήματα λύθηκαν και οι πτήσεις πραγματοποιούνται χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Με 3 επιλογές πρόσβασης στο κέντρο του Λονδίνου, για όλες τις τσέπες, είναι μακράν το πιο εύκολα προσβάσιμο αεροδρόμιο της Βρετανικής πρωτεύουσας. Πρέπει όμως να σημειωθεί ότι αρκετά συχνά λόγω της μεγάλης κίνησης παρουσιάζονται καθυστερήσεις οι οποίες και κορυφώνονται σε περιόδους αιχμής , βλέπε καλοκαίρι. Δεν είναι απίθανο λοιπόν να αντιμετωπίσει κάποιος καθυστερήσεις κατά την απογείωση ή την προσγείωση.
Τα αεροσκάφη και ιδίως τα 767 αν και υπέργηρα αποτελούν σταθερά την επιτομή της άνεσης, Ιδίως το πρώτο μέρος της καμπίνας με premium economy προδιαγραφές προκρίνετε μετά το 340 της Ο.Α σαν το καλύτερο αεροσκάφος που πραγματοποιεί το δρομολόγιο. Τα 320 χωρίς να είναι κάτι το εξεζητημένο είναι μια αξιοπρεπής άνετη λύση η οποία όμως είναι φανερά κατώτερη από αυτή των ομόσταυλων 767. Το service της εταιρίας θα το χαρακτήριζα άνισο. Οι αεροσυνοδοί είναι βέβαια πάντα σε υψηλά standard αλλά το φαγητό τώρα τελευταία μετριότατο. Η τελευταία, βραδινή πτήση από το Λονδίνο έρχεται αρκετά συχνά με καθυστέρηση… Θα τελειώσω με τις τιμές . Αν κλείσεις νωρίς θα πετύχεις απίστευτες τιμές που ξεκινάνε από 85ευρώ το one way με τους φόρους. Αν ψάχνεις εισιτήριο τελευταίας στιγμής ο πέλεκυς θα πέσει βαρύς…

Olympic Airways

H Ολυμπιακή με δυόμιση (!) πτήσεις την ημέρα αποτελεί για μένα μια άριστη επιλογή, αλλά δυστυχώς με προϋποθέσεις, γιατί όταν μιλάμε για Ολυμπιακή πρέπει να υπολογίζουμε τις απεργίες , τις καθυστερήσεις και όλα τα τραγελαφικά που κατάντησαν μια εταιρία υπόδειγμα σε φάντασμα του εαυτού της. . . Τα δρομολόγια πραγματοποιούνται στο Heathrow με όσα καλά αυτό συνεπάγεται και με τα γνωστά 734 και την ναυαρχίδα του στόλου τα 340. Εξυπακούεται ότι μια πτήση στο Λονδίνο με το 340 είναι από μόνη της μια εμπειρία. Σχετικά καινούργιο αεροσκάφος, ανετότατο, σε άριστη κατάσταση με ευκολία ξεπερνάει στο φίνις τα ραδιενεργά 767 της Β.Α.. ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει στον πηγαιμό για Βρετανία… Τα 734, αν είναι από τα ιδιόκτητα, είναι πάλι μια καλή λύση, ιδίως μετά το τελευταίο τους λίφτινγκ. Μεγάλο συν βέβαια τα ωραιότατα υποπόδια… Το service αποτελεί για μένα το μεγάλο συν των Ολυμπιακών αερογραμμών. Πολύ δύσκολα θα βρεις καλύτερο φαγητό , μου έτυχαν μπιφτέκια μια φορά και μια άλλη φιλέτο (!), από τον ανταγωνισμό και οι αεροσυνοδοί είναι κατά κανόνα φιλικές και εξυπηρετικές. Για τις καθυστερήσεις τα είπαμε και στην αρχή, μεγάλο μείον χρειάζεσαι και τύχη…
Η τιμολογιακή πολιτική της Ο.Α κρίνετε σαν η πιο τίμια. Αρκετά συχνά βρίσκεις τον χαμηλό της ναύλο 125 με φόρους one way και πολλές φορές έχεις ελπίδες για κάτι καλό μέχρι και την τελευταία στιγμή ειδικά αν αλλάξει ο τύπος του αεροσκάφους…

Aegean

H πιο πρόσφατη στο route και αυτή που χρειάζεται να προσπαθήσει περισσότερο για να κερδίσει κόσμο. Πετάει 2 φορές την ημέρα με το καμάρι της το 321 το οποίο είναι ολοκαίνουργιο και εντυπωσιακό. Το κακό βέβαια είναι ότι σαν το μοναδικό τέτοιου τύπου αεροσκάφος της εταιρίας είναι «ευαίσθητο» και κάθε είδους καθυστερήσεις. Το αεροσκάφος βέβαια είναι άψογο και ισάξιο σε άνεση των 767 της Β.Α. Το service της Α3 στηρίζετε στις καλλονές αεροσυνοδούς και θριαμβεύει. Απορία, τι διάολο, κάστιγκ τις περνάνε;; Από φαγητό καλούτσικα τα πάμε χρειαζόμαστε όμως βελτίωση… Το μεγάλο μείον είναι το αεροδρόμιο. Με δεδομένο ότι η τιμολογιακή πολιτική της δεν είναι ιδιαίτερα γενναιόδωρη , σχεδόν ίδιες τιμές με Ο.Α, το Stansted αποτελεί μαύρη τρύπα αν δεν σε εξυπηρετεί το Stansted Express, που παρεπιπτόντος δεν είναι και ιδιαίτερα φτηνό (24 λίρες r/t). Ο φτηνότερος ναύλος της είναι 90ευρώ με φόρους το one way , ναύλος που αναζητάτε με αγωνία και δεν βρίσκεται εύκολα. Έχετε καλές πιθανότητες για last minute εισιτήρια ιδίως τώρα στην αρχή που οι πληρότητες είναι μικρές…

Easy jet.

Όταν η Easy άνοιξε το Λονδίνο δέκα περίπου χρόνια πριν προκάλεσε επανάσταση. Εξευτελιστικοί ναύλοι αλλά και καινούργια ήθη και έθιμα… Αεροδρόμιο το Luton , στο διαόλου την άκρη και κομμένα φαγητά και ποτά. Το πείραμα πέτυχε η Easy γιγαντώθηκε και μαζί με αυτή γιγαντώθηκαν και οι τιμές της. Το καλοκαίρι πετάει 3 φορές την μέρα , 2 από Gatwick και 1 από Luton, και οι πληρότητές της αξιοθαύμαστες, η δύναμη του marketing. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως μια εταιρία που πετάει με στριμόκωλα 73W ή 319, χωρίς ίχνος service και με πανάκριβους ναύλους όχι μόνο επιβιώνει στο δρομολόγιο αλλά και καθορίζει και τιμές… Στα θετικά πιστώνω τα καινούργια αν και ιδιαίτερα στενάχωρα 319, τις ελάχιστες καθυστερήσεις, το Gatwick μισή ώρα από το κέντρο με το Gatwick express, που κι αυτό βέβαια δεν είναι φτηνό και τις δυνητικές πιθανότητες που έχεις αν κλείσεις από Μάιο για Νοέμβριο να βρεις φτηνό ναύλο. Για το καλοκαίρι μην το επιχειρήσετε καν οι τιμές είναι ίσες ή ακριβότερες ακόμη και από της Β.Α.

Η ετυμηγορία

ΒRITISH AIRWAYS

Aεροδρόμιο 9/10 η καλύτερη επιλογή
Αεροπλάνα 8/10 αγαπάμε ραδιενεργά
Service 7/10 γιατί κύριοι χαλάσατε την ποιότητα του φαγητού;
Καθυστερήσεις 8/10 αν δεν υπήρχε η βραδινή από το LHR θα παίρνατε άριστα
Αεροσυνοδοί 6/10 εμένα μου αρέσουν οι Αγγλίδες αλλά εσείς γιατί μου το χαλάτε;
Tιμές 5/10 Μπρρ… είστε οι ακριβότεροι το ξέρετε;


OLYMPIC AIRWAYS

Aεροδρόμιο 9/10 το καλύτερο, το καλύτερο!!
Αεροπλάνα 8/10 340 τι έρωτας κι αυτός…
Service 8/10 αθάνατη Ελλάδα με τα φαγιά σου;
Καθυστερήσεις 6/10 τι να πω εδώ, κρίμα…
Αεροσυνοδοί 7/10 από τις Αγγλίδες πολύ καλύτερες…
Tιμές 7/10 Καλούτσικα τα πάτε…


Αegean Air

Aεροδρόμιο 6/10 πιάσαμε πάτο…
Αεροπλάνα 8/10 καινούργιο και πανέμορφο…
Service 7/10 καλούτσικα. Keep walking…
Καθυστερήσεις 8/10 πιστεύω να ήταν τυχαίο αυτό που τράβηξα…
Αεροσυνοδοί 9/10 απλά θεές…
Tιμές 6/10 Θόδωρα χαλάρωσε λιγάκι…

ΣΥΝΟΛΟ 7,33

Εasy Jet

Aεροδρόμιο 7/10 αυτό το Luton τα χαλάει λίγο…
Αεροπλάνα 6/10 καινούργια αλλά στριμόκωλα…
Service 4/10 τι είναι αυτό;;
Καθυστερήσεις 9/10 μάλλον είστε οι καλύτεροι…
Αεροσυνοδοί 6/10 λίγα πράγματα…
Tιμές 5/10 το παραξηλώσατε…
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ info, ευχαριστούμε. :)

Όλα τα λεφτά τα σχόλια για τις αεροσυνοδούς :LOL:
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Και εγώ χθες γύρισα από το όμορφο Λονδίνο!

Όλα ήταν καλά!

Όποιος στο μέλλον έχει οποιαδήποτε απορία για τις μετακινήσεις του στην αγγλική πρωτεύουσα ή για μνημεία και μέρη που αξίζει να επισκεφτεί ας το γράψει εδώ και θα απαντηθούν οι απορίες του!

Προσωπικά δεν γνωρίζω τίποτα για ξενοδοχεία και τό που να μείνει κάποιος γενικά. Εννοώ τιμές, που είναι καλύτερα από πού, κ.τ.λ.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Καταπληκτικές πληροφορίες, ευχαριστούμε traveller. Αν δεν είσαι εσύ ειδικός για τα αεροπλάνα, ποιος είναι?
Προσωπικά δεν έχω ιδέα για τους διαφόρους τύπους αεροσκαφών, και ποτέ μου δεν έχω κοιτάξει προκαταβολικά με τι αεροπλάνο θα φτάσω στον προορισμό μου. Μεγάλο μου λάθος. Για όσους δεν φοβούνται τα αεροπορικά ταξίδια είναι από μόνα τους εμπειρία.
Στο εξής θα πληροφορούμαι και θα σας ρωτάω πριν κλείσω.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
traveller, καλός οπως πάντα... για τις Ελληνίδες αεροσυνοδούς εχω καποιες διαφωνίες... αλλα δεν θα τις πάρω και στο σπιτι μου...
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις
Θέλω να ρωτήσω όσους ξέρουν, βρήκα οικονομικά εισητήρια με easy και προσγειώνεται Gatwick.
H ερώτησή μου είναι η εξής από Gatwick στο κέντρο του Λονδίνου, πόση ώρα είναι και πώς πάνε? Αν γνωρίζετε και τιμές περίπου εισητηρίων.
Απ ό.τι κατάλαβα το πιο κοντινό αεροδρόμιο στο κέντρο του Λονδίνου είναι το Heathrow? μετά το Gatwick και μετά τα άλλα?
Έχω μπερδευτεί.
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
H ερώτησή μου είναι η εξής από Gatwick στο κέντρο του Λονδίνου, πόση ώρα είναι και πώς πάνε? Αν γνωρίζετε και τιμές περίπου εισητηρίων.
Το αεροδρόμιο του Gatwick βρίσκεται 45 περίπου χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο του Λονδίνου.
Για να μεταβείς παίρνεις τρένο από το αεροδρόμιο και φτάνεις στο κέντρο. Αν θυμάμαι καλά (πήγα πριν 1,5 μήνα περίπου) κόστιζε 10 λίρες και σε πήγαινε μέχρι κέντρο. Εγώ είχα κατέβει στ στάση King Cross του underground και μετά από εκεί πήγα προς 5η γραμμή. Όλα αυτά με την day card των 10 λιρών που είχα βγάλει από το αεροδρόμιο. Δεν γνωρίζω πόσο κάνει η απόσταση αεροδρόμιο-κέντρο αλλά συμφέρει να βγάλεις αυτήν την κάρτα εκείνη την ώρα.

Θα δεις και θα ρωτήσεις και όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο, μην αγχώνεσαι.

Καλό ταξίδι αν τελικά κλείσεις (και εγώ με easy πήγα!) και πάς στο όμορφο Λονδίνο! :)
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις
Xontro Mpizeli σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.Αφου είναι μόνο 45 Km είμαστε αρχοντες.
Τώρα θέλω όσοι γνωρίζουν να μου προτείνουν καταλύματα κεντρικά και οικονομικά.
Είδα στο χάρτη ότι κεντρικά είναι στο hyde park, καλά τα υπολόγισα?
έχετε καμια πρόταση για να μη μας γδάρουν οι Εγγλέζοι?
Είπαμε να τα γλιτώσουμε απο τους δικούς μας, αμ πώς!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
γενικά τα ξενοδοχεία στο Λονδίνο είναι πολύ ακριβά σε σχέση με αυτό που προσφέρουν..αλλά τώρα έχει πέσει η Λίρα οπότε αναλογικά είναι καλύτερα τα πράγματα.. την τελευταία φορά έμεινα από την πάνω πλευρά του Hyde park..είναι καλύ και κεντρική περιοχή αλλά κάπως τσιμπημένη..την προηγούμενη είχα μείνει κοντά στο σταθμό του μετρό Earl's court...πολύ καλή περιοχή, όχι τόσο κεντρική (είναι ακριβώς στα όρια της πρώτης ζώνης του Μετρό..αλλά περνάνε 2-3 γραμμές μετρό..ήταν γενικά πολύ βολικά)..εκεί έχει πολλά ξενοδοχεία 2-3 αστέρων, κάποια είναι αρκετά καλά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom