Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
πάντως σίγουρα θα περάσεις τέλεια:D:D....μιας και το Λονδίνο είναι καταπληκτικό..ιδίως αν το πετύχεις με ήλιο!! και τις δυο φορές που πήγα (μια Μάρτιο και μια Δεκέμβριο), παρά το τσουχτερό κρύο, δεν έβγαλα καθόλου τα γυαλιά ηλίου:)
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
λοιπον,
Μαρια συγνωμη αλλα ειναι λιγο ελλειπης η ιστορια σου.
Traveller αψογη η αναλυση σου.

απλα να προσθεσω καποια πραγματακια..

καταρχην μια διορθωση στο post της Μαριας, απο την Θεσσαλονικη πετας για Λονδινο με απευθειας πτηση και οχι με ενδιαμεσο σταθμο. η διαφορα ειναι οτι προσγειωνεσαι στο αεροδρομιο gatwick και οχι στο heathrow. οι επιλογες σε αεροπορικη εταιρια ειναι 3. ολυμπιακη, βρετανικες αερογραμμες και easyjet. η πιο καταλληλη για μενα ειναι η ολυμπιακη, με ικανοποιητικες ωρες πτησης, καλο φαγητο και προσγειωνεται στο south terminal του αεροδρομιου, οπου βρισκονται τα μεσα μεταφορας για το κεντρο του λονδινου. αν επιλεξετε καποια απο τις αλλες 2, εχετε στο μυαλο σας οτι θα πρεπει να περπατησετε αρκετα (θα παρετε μεχρι και τρενακι) για να φτασετε απο το βορειο στο νοτιο τμημα του αεροδρομιου.
απο το gatwick, υπαρχουν 3 βασικες εταιριες τραινων που σε μεταφερουν στο κεντρο.
το gatwick express, που ειναι το πιο γρηγορο (και πιο ακριβο, περιπου 15 λιρες) και σε μεταφερει στο σταθμο βικτορια.
οι αλλες 2 πιο οικονομικες λυσεις και με στασεις και σε αλλους σταθμους στο κεντρο ειναι η southern και η first capital connect. περισσοτερες πληροφοριες για τα τραινα www.nationalrail.co.uk.

οσον αφορα αγορες και ψωνια, ειμαι της αποψης οτι καταστηματα οπως harrods, selfridges,marks & spencer παρα ειναι εμπορικα, με ρουχα που μπορεις να τα βρεις και στην ελλαδα και μαλιστα σε καλυτερες τιμες.
για κατι πιο εναλλακτικο και κοντα στο vibe της πολης μπορειτε να επιλεξετε αγορες οπως covent garden, carnaby street, camden town, portobello,soho,chelsea.

το φαγητο, οπως πολυ σωστα διατυπωσε ο traveller, αγγλικη κουζινα δεν υπαρχει, και καλο ειναι το φαγητο σε παμπ, τυπου burger, fish&chips, να αποφευγεται.
το λονδινο ειναι ο παραδεισος της ασιατικης κουζινας για μενα. με καταπλητκτικο φαγητο.
δοκιμαστε την αλυσιδα γιαπωνεζικης κουζινας wagamama. μια πολυ καλη επισης επιλογη σε γιαπωνεζικο ειναι το bincho, στο 2ο οροφο του oxo tower, στη νοτια οχθη του ποταμου, με πολυ καλο φαγητο, σακε και απιστευτη θεα στο ποταμι.
για κατι γρηγορο και σχετικα καλο δοκιμαστε την αλυσιδα εστιατ. nandos, o ναος του κοτοπουλου, σε mexican style, με πολυ καλο εστιατοριο μεσα στη γεφυρα blackfriars στη νοτια οχθη του ταμεση.

εκτος απο αξιοθεατα, μουσεια, παρκα, θεατρα αυτο που πραγματικα προσφερει η πολη ειναι η νυχτερινη διασκεδαση, με μπαρ, κλαμπ και διαφορους πολυχωρους συναυλιων.
πιστευω οτι δεν πρεπει κανεις να φυγει απο το λονδινο χωρις να εχει επισκεφθει καποιο απο τα μεγαλα κλαμπς τα οποια ειναι ανοιχτα απο τις 10.00 το βραδυ. περισσοτερες πληροφοριες στο www.dontstayin.co.uk

κατα την αποψη μου καλυτερες εποχες για να επισκευθει κανεις το λονδινο ειναι οι μηνες σεπτεμβριος, οκτωβριος, νοεμβριος, ιανουαριος, φεβρουαριος, μαρτιος και αρχες μαιου.
ο λογος ειναι οτι τα αεροπορικα εισητηρια ειναι εκεινους τους μηνες φθηνοτερα.

και για οσους δεν το γνωριζουν, το καπνισμα στο λονδινο εχει πλεον απαγορευτει σε ολους τους κλειστους χωρους.

αυτα και απο μενα, ελπιζω να ναι χρησιμα τα tips μου.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Zeta

Παιδιά γειά σας.
θέλω να πάω στο Λονδίνο αρχές Δεκέμβρη αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να κάνω κράτηση από τώρα και όπως καταλαβαίνετε θα δυσκολευτώ να βρώ ξενοδοχείο. Αν σας είναι εύκολο, πείτε μας για ξενοδοχεία που έχετε πάει και είναι αξιόλογα αλλά και οικονομικά. Πιστεύω ότι είναι κάτι που θα το εκτιμήσουν πολλοί.:roll:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ο Traveler στο άρθρο του για την Travelpedia έχει εδώ αναφερθεί για το που μπορείς να μείνεις.
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Φίλοι μου σκέφτομαι να την κάνω για Λονδίνο την Πρωτοχρονιά και θα ήθελα βοήθεια. Καταρχήν θα ήθελα να διευκρινίσω ότι ήδη έχω διαβάσει την TravelPedia αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1.Το Λονδίνο αξίζει τις ημέρες των εορτών; Έχει Χριστουγεννιάτικο χρώμα; Χριστουγεννιάτικες αγορές; Οι ουρές στα μουσεία είναι ατελέιωτες;
Διευκρινίζω ότι το γεγονός της πολυκοσμίας δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Έχω πάει γιορτές σε Παρίσι, Πράγα και Βιέννη και ήταν υπέροχα. Προσωπικά μου αρέσει να την κάνω τις γιορτές με τη γυναίκα μου και να γνωρίχω νέους τόπους και εορταστικά έθιμα.
2. Θέμα διαμονή. Απ'ότι βλέπω πάρα πολλά πρακτορεία δίνουν τα πιο κάτω ξενοδοχεία:
Holiday Inn Regent's Park, Hilton Paddington, Thistle Marble Arch. Έχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά; Ποιο είναι πιο κεντρικό;
3. Οι εκπτώσεις πότε ακριβώς αρχίζουν και που μπορώ να βρω πραγματικά καλές τιμές σε ρούχα; Ποιους δρόμους να προτιμήσω;
4. Για να κλείσω κάποια θεατρική παράσταση τι πρέπει να κάνω; Τα εισιτήρια τι τιμές παίζουν;
5. Από τις εκδρομές που κάνουν τα γραφεία (α) Πόλη Μπαθ-Στοουνχετζ, β) Οξφόρδη – Στράτφορντ απόν Έιβον – Κάστρο Γουόρικ και γ) Πύργος Γουίνσδορ
αξίζει πραγματικά να κάνω κάποια, δεδομένου μάλιστα ότι τα αξιοθέατα στο Λονδίνο είναι πάρα πόλλά;
6. Φθηνές συγκοινωνίες. Υπάρχει εισιτήριο τριών ηνερών ή οτιδήποτε άλλο που προσφέρει δωρεάν μετακίνηση με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς;
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, ιδίως χρηστική είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
1. Το Λονδίνο είναι κατεξοχήν πόλη με Χριστουγενιάτικο χρώμα... Ιδανική εποχή για επίσκεψη... Ουρές στα μουσεία δεν υπάρχουν γιατί είναι δωρεάν...
2.Thistle Marble Arch. Είναι το παλιό Mount Royal αν θυμούνται οι παλαιότεροι... Ιδανικό location...
3.Eκπτώσεις αρχίζουν την πρώτη βδομάδα της νέας χρονιάς...
4.Για αυθημερόν παραστάσεις πήγαινε στο κιόσκι στην Λέστερ σκουέρ... Καλό θα ήταν να βγάλεις από την Ελλάδα τα εισιτήρια για παραστάσεις που σε ενδιαφέρουν. Ρίξε μια ματιά στο www.lastminute.com Tιμές από 20 λίρες μέχρι 80... Σε καλές παραστάσεις υπολόγιζε από 40 λίρες...
5. Πήγαινε στην Οξφόρδη αλλά πήγαινε μόνος σου... Λεωφορείο έχει κάθε 10 λεπτά και φεύγει από Βικτώρια... Αν πας εκδρομή με γραφείο θα την ακριβοπληρώσεις...
6.Τα είπαμε αυτά. Μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο αγόρασε μια Oyster card...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Φίλε Τraveller σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα η κάρτα που αναφέρεις μου παρέχει κάποια έκπτωση στα εισιτήρια μετρό, λεωφορείων κλπ ή έχω δωρεάν μετακίνηση για κάποιες ημέρες, ανάλογα με το ποσό που θα πληρώσω; Την κτυπάω κάθε φορά στο ειδικό μηχάνημα και μου αφαιρεί κάποιο ποσό; Το γεγονός ότι τα κρατικά μουσεία είναι δωρεάν δεν κάνει πιο μεγάλες τις ουρές; Σε αυτά που πληρώνεις, όπως Μανταμ Τισσό τι γίνεται. Και πάλι ευχαριστώ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Η Oyster card είναι κάρτα που σου παρέχει την μέγιστη δυνατή έκπτωση στα μέσα μαζικής μεταφοράς του Λονδίνου... Ακριβώς,την κτυπάς κάθε φορά και σου αφαιρεί κάποιο ποσό... Σε συμφέρει απόλυτα...

Το ξαναλέω δεν υπάρχουν ουρές στα κρατικά μουσεία γιατί υπάρχει ελεύθερη είσοδος. Δεν υπάρχει έλεγχος εισιτηρίων, δεν υπάρχει ουρά...

Αγαπητέ, αν έχεις να επισκεφτείς το Βρετανικό Μουσείο, την Tate modern, την Νational Gallery και χιλιάδες άλλα μνημεία θα ασχοληθείς με αηδίες τύπου Τισσό?? Γνώμη μου είναι αλλά, αν η ηλικία σου είναι άνω των 18 ετών, μην σπαταλήσεις χρήμα και χρόνο να δεις κάτι που έχει μηδενική αξία... Η διαφορά του τουρίστα από τον ταξιδευτή... Μην αδικείς τον εαυτό σου...

Αν επιμένεις, ετοιμάσου να πληρώσεις αδρά και να υποστείς μεγάλες ουρές...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Είναι βέβαιον ότι θα προτιμήσω το Βρετανικό, την Εθνική Πινακοθήκη και τα λοιπά μουσεία και μόνο αν μου μείνει χρόνος και χωρίς να είμαι διατιθεμένος να περιμένω σε ατελείωτη ουρά θα επισκεφθώ το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων. Όπως κατάλαβες είμαι πάνω από 18. Επίσης διάβασα ότι στο Μπακιγχαμ υπάρχει εώς τον Απρίλιο του 2009 έκθεση ζωγραφικής με τον τίτλο " Από τον Μπρεγκελ στον Ρούμπενς", η οποία φιλοξενεί 51 πίνακες και φυσικά θα ήθελα πάρα πολύ να πάω και εκεί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Περιμένωντας την επόμενη συνάντηση με θαλάσσιες χελώνες και παπαγαλόψαρα, αποφάσισα να πνίξω την ανυπομονησία μου με ένα Λονδρέζικο ταξιδάκι προς 25η Μαρτίου μεριά...θα είναι η πρώτη φορά που πατάω το πόδι μου στο νησί και ακόμα δε ξέρω τι γίνεται....έκλεισα με easy και περιττό να πω πως δεν έχω καμιά ιδέα από Λονδίνο, δε μπορώ ακόμα να προσανατολιστώ....από τους υπέροχους οδηγούς του Traveller υποθέτω πως καλή (σχετικά κεντρική) και φτηνή περιοχή είναι το Paddington....οπότε προς τα κει προσανατολίζομαι για ύπνο....

Το Stylotel μου φαίνεται λίγο μικρό πάντως...άραγε τα double rooms είναι πιο ευρύχωρα απ'όσο φαίνονται?

Πάντως έχει πολλά πολλά ξενοδοχεία στη γύρω γειτονιά....αν έχετε να προτείνετε κάτι, ur welcome!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μολονότι επισκέπτομαι καθημερινά το forum, λόγω του ότι είμαι σχετικά νέα στο site και δεν ξέρω τα κατατόπια, σήμερα διαπίστωσα ότι έχει απαντηθεί η ερώτησή μου.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom