Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γιατί έχει σημασία ΜΟΝΟ για Αγγλία?:shock:
Γιατί:
1. Είναι εκτός ζώνης Σέγκεν και υπάρχουν συνοριακές διατυπώσεις
2. Είναι η μόνη περίπτωση που τα στοιχεία που δίνεις μεταφέρονται πριν την πτήση στις κρατικές αρχές της χώρας προορισμού (Advance Passenger Information System - APIS) για προέλεγχο (blacklists, τρομοκρατία, οικονομικό έγκλημα κλπ).
3. Στις άλλες περιπτώσεις, εντός Σέγκεν, τα στοιχεία τα κρατάει η αεροπορική εταιρία μόνο, και είναι μόνο για λόγους ταυτοπροσωπείας, οπότε τα στοιχεία πέραν του ονοματεπωνύμου δεν έχουν και τόση σημασία.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Τελικα το εκανα το check-in και βαλαμε το Φ.Αν δειτε καμμια στο αεροδρομιο της θεσ/νικης να ουρλιαζει θα καταλαβετε για πιο λογο χαχα
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
tsolias1979 said:
Τελικα το εκανα το check-in και βαλαμε το Φ.Αν δειτε καμμια στο αεροδρομιο της θεσ/νικης να ουρλιαζει θα καταλαβετε για πιο λογο χαχα
Την ώρα που θα επιβιβάζονται οι επιβάτες πιάσε ένα παιδί από αυτούς που θα κόβουν εισητηρια κτλ. και πες το πρόβλημα σου,αν υπάρχει πρόβλημα θα στο αλλάξουν εκείνοι εκείνη την ώρα...Έχει ξανασυμβεί τέτοιο περιστατικό όπου επιβάτες βαλαν διαφορετικά το όνομα και τους.το άλλαξαν!Απλά μετά για τις επιστροφής τα εισιτηρια ξανά κάνεις check-in και εκτύπωση....
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εχει ταξιδέψει δηλαδή κανείς με την Ryanair βάζοντας στο chek in στα στοιχεία της ταυτότητας του το γράμμα Φ και είχε πρόβλημα;
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχει ταξιδέψει δηλαδή κανείς με την Ryanair βάζοντας στο chek in στα στοιχεία της ταυτότητας του το γράμμα Φ και είχε πρόβλημα;
Αν απευθύνεσαι σε μένα,εκείνοι οι επιβάτες είχαν άλλο πρόβλημα....Πάλι όμως με τα γράμματα...:roll:Θα δείξει αν θα έχει πρόβλημα με το Φ ή όχι...Ελπίζω να μας πει μόλις γυρίσει! :haha:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Γενικά το λέω.Αν είχε ποτέ κάποιος πρόβλημα επειδή έγραψε το γράμμα της ταυτότητας του κανονικά η απλά δημιουργούμε ένα πρόβλημα από μόνοι μας χωρίς να υπάρχει.
Το να γράψεις το όνομα λάθος είναι διαφορετικό γιατί είναι και παραποίηση αλλά και φαίνεται και πάνω στο εισιτήριο.
Με το γράμμα Φ έχει κάνει chek in και έχει πετάξει πάρα πολλές φορές κάποιος φίλος μου και με την Ryanair και με άλλες εταιρίες και δεν τον είπαν τίποτα.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Εχθές γύρισα απο Λονδίνο με ταυτότητα έκδοσης του 2007 χειρόγραφη με λατινικά γράμματα και με την πλαστικοποίηση σε κακή κατάσταση.
Το θετικό είναι ότι πήγα και γύρισα. Ωστόσο μου είπαν την επόμενη φορά να βγάλω ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ. Την κοιτάγανε δεξιά, την κοιτάγανε αριστερά, την κοιτάγανε με μεγενθυτικό φακό.
 

diabhbasths

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ryanair HELPPPPPPPPPPPPPPPPP

Καλησπέρα παιδιά άυριο πετάω για Ρώμη κ έχω πρόβλημα με το check-in.
1ον:Κάνω check-in και μου βγάζει το εξής μήνυμα: ONCE your document details have been antered here they cannot be modifield online.
if you need to update your document details prior to your flight departure,please contact our call centre

2ον:Έχω κάνει κράτηση μαζί με την γυναίκα μου με την δικιά μου prepaid card,τα εισιτήρια θα τα εκτυπώσω μαζί και για τους 2 ή έναν έναν ξεχωριστά?τα εισιτήρια είναι με επιστροφή τα ίδια θα χρησιμοποιήσω ή πρέπει να εκτυπώσω άλλα για την επιστροφή.

ΠΑΙΔΙΑ PLSSSSSS ΚΑΙΓΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ LAPTOP.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
βρε παιδιά σε κάποιο πόστ (πιθανόν και σ'αυτό,πιο πάνω) κάποιος προειδοποίησε ότι το σάιτ της ryanair θα είναι κλειστό στις 17 και 18 του μηνός λόγω σέρβις και όποιος επρόκειτω να ταξιδέψει αυτές τις μέρες έπρεπε να κάνει τσέκ-ιν εχθές.
πιθανόν όμως να κάνω και λάθος,όποιος γνωρίζει περισσότερα ας το βεβαιώσει ή το διαψεύσει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
το βρήκα και εγώ,το έγραψε ο nikosoik στο πόστ ryanair news για τις 18 και 19 του μήνός.
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Παιδιά καλησπέρα. Για το κλείσιμο του site το έγραψα γιατί το είδα στην επίσημη σελίδα. Θέλω όμως κάτι άλλο να ρωτήσω. Έχω ταξιδέψει κάποιες φορές με ryan και όλα καλά στο τσεκ ιν. Τώρα όμως πάω να εκτυπώσω το εισητήριο και δε μου εμφανίζει ούτε στη σελίδα ούτε στο pdf την επιστροφή, έκανα ξανά και ξανά την διαδικασία αλλά τιποτα. Έχετε καμιά ιδέα; Μου βγάζει μόνο την πτήση για να πάω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.758
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom