Οδικές πληροφορίες για Βελιγράδι.

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Απλά να συμπληρώσω, ΜΗΝ πάτε με τρένο, για κανένα λόγο...:) Το έκανα μια φορά το δρομολόγιο Βελιγράδι-Θεσσαλονίκη αναγκαστικά με τρένο (ηφαίστειο Ισλανδίας, θυμάστε;; ), και πέρασα 15 ώρες προσπαθώντας να κοιμηθώ. Τότε είχε την πλάκα του, αλλά ήμουν 26, με παρέα δύο μαντραχαλάδες κι έχοντας ξενυχτήσει φυσικά..Δηλαδή κοιμόμουν.Με οικογένεια δε θα το έκανα ποτέ :)

thanks

συνεχεια του προηγουμενου ποστ...διοδια στα Σκοπια 1,5 ευρω ( αν δωσεις 5 ευρω σε δινουν ρεστα ευρω ) Σερβια 3 διοδια με ευρω 1,60 τα δυο πρωτα ,αν θυμαμαι καλα, και στο τριτο πατας το κοκκινο κουμπακι παιρνεις το χαρτακι και λιγο πριν το Βελιγραδι πληρωνεις 6,5 ευρω ενω στην επιστροφη στο πρωτο παιρνεις χαρτακι και πληρωνεις το ιδιο ποσο λιγο πριν την εξοδο για Νις. Βενζινη 1,04 περιπου στα Σκοπια οποτε φουλαρε εκει μπαινοντας στη χωρα τους και στη Σερβια 140 δηναρια ( 1 ευρω περιπου 120δηναρια)...επιστροφη αναχωρηση 09:00 π.μ ανετη σε 7 ωρες ημουν συνορα δικα μας με μια 15λεπτη σταση...ηταν η πρωτη φορα με δικο μου ειχ που ταξιδεψα εξω και μπορω να πω οτι ηταν ωραια εμπειρια .


ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

GεοSal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Κανω συχνα το δρομολογιο Θεσσαλονικη-Νις(Σερβια).Συνφωνω με οσα εχουν γραψει οι φιλοι παραπανω.θα προσπαθησω να γραψω συντομα καποιες πληροφοριες για να βοηθησω.
Για το αυτοκινητο πρασσινη καρτα οποσδηποτε(!),αναμενα φωτα καθ'ολη τη διαρκεια της μερας,οχι LED ημερας(εχουν σταματησει ανθρωπο γι'αυτο).Στα σημεια που στενευει ο δρομος προσοχη στα ορια ταχυτας.Εκει που απαγορευεται η προσπεραση να ειστε προσεκτικοι.Βενζινη στο Γευγελη,προσωπικα βαζω LUK OIL,καλη τιμη και καλη βενζινη.Καλυτερα να κανετε συναλλαγμα στα συνορα της FYROM.Με 10ευρω παιρνεις 600 δυναρια που ειναι αρκετα για τα διοδια(σου ζητανε 60 δυναρια η'1.50ευρω στα διοδια.Φυσικα τα 60 δυναρια ειναι περιπου 0,98ευρω).
Τα καταστηματα στη Σερβια ειναι ανοιχτα και κυριακες μεχρι τις 15:00.Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,οι Σερβοι εχουν Χριστουγγενα 7 Ιανουαριου.
Προσοχη που θα παρκαρετε(αν δεν εχει παρκινγκ το ξενοδοχειο).Με ενα μνμ εχετε παρκινγκ στο κεντρο για μια ωρα και στοιχιζει λιγοτερο απο 0,30ευρω.
Τρενο υπαρχει απο Θεσσαλονικη αλλα οι ωρες ειναι ατελειωτες!
Ελπιζω να βοηθησα ετσω και λιγο...!
Ελπιζω να περασετε καλα και να εχετε καλο δρομο!
Φυσικα να δοκιμασετε τα υπεροχα κρεατικα που εχεουν εκει!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Κανω συχνα το δρομολογιο Θεσσαλονικη-Νις(Σερβια).Συνφωνω με οσα εχουν γραψει οι φιλοι παραπανω.θα προσπαθησω να γραψω συντομα καποιες πληροφοριες για να βοηθησω.
Για το αυτοκινητο πρασσινη καρτα οποσδηποτε(!),αναμενα φωτα καθ'ολη τη διαρκεια της μερας,οχι LED ημερας(εχουν σταματησει ανθρωπο γι'αυτο).Στα σημεια που στενευει ο δρομος προσοχη στα ορια ταχυτας.Εκει που απαγορευεται η προσπεραση να ειστε προσεκτικοι.Βενζινη στο Γευγελη,προσωπικα βαζω LUK OIL,καλη τιμη και καλη βενζινη.Καλυτερα να κανετε συναλλαγμα στα συνορα της FYROM.Με 10ευρω παιρνεις 600 δυναρια που ειναι αρκετα για τα διοδια(σου ζητανε 60 δυναρια η'1.50ευρω στα διοδια.Φυσικα τα 60 δυναρια ειναι περιπου 0,98ευρω).
Τα καταστηματα στη Σερβια ειναι ανοιχτα και κυριακες μεχρι τις 15:00.Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,οι Σερβοι εχουν Χριστουγγενα 7 Ιανουαριου.
Προσοχη που θα παρκαρετε(αν δεν εχει παρκινγκ το ξενοδοχειο).Με ενα μνμ εχετε παρκινγκ στο κεντρο για μια ωρα και στοιχιζει λιγοτερο απο 0,30ευρω.
Τρενο υπαρχει απο Θεσσαλονικη αλλα οι ωρες ειναι ατελειωτες!
Ελπιζω να βοηθησα ετσω και λιγο...!
Ελπιζω να περασετε καλα και να εχετε καλο δρομο!
Φυσικα να δοκιμασετε τα υπεροχα κρεατικα που εχεουν εκει!

thanks αλλα θα παμε με τρενο αν τελικα παμε. Απο θεσσαλονικη φευγει 18:30 και φτανει κατα τις 8:30 , θα κοιμηθουμε το βραδυ ..δεν θα περασουνε οι ωρες???
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
thanks αλλα θα παμε με τρενο αν τελικα παμε. Απο θεσσαλονικη φευγει 18:30 και φτανει κατα τις 8:30 , θα κοιμηθουμε το βραδυ ..δεν θα περασουνε οι ωρες???
να κοιμηθης?γνωστοι μου προσφατα απο σκοπια βελιγραδι στο τρενο ουτε να στριψουνε δεν μπορουσαν ορθιοι με τοσους μεταναστες που ειχε το τρενο!!
 

GεοSal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Το τρενο ειναι ιοκονομικοτερο αλλα οι ωρες ειναι πραγματικα πολλες.Η αναμονη στα συνορα ειναι μεγαλη. Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα και με τους μεταναστες στην Ειδομενη γιατι εκει σταματαει το τρενο για ελεγχο διαβατηριων.Απο προσωπικη εμπειρια,στο γυρισμο απο Σερβια,δυο φορες σταματησε το τρενο(για διαφορετικο λογο καθε φορα)στην Ειδομενη και οι επιβατες συνεχισαν στην Θεσσαλονικη με λεοφορια του ΤΡΕΝΟΣΕ,τα οποια φυσικα ειχαν φτασει καθυστερημενα στην Ειδομενη.
Ευχομαι τιποτα απο ολα αυτα να συμβει και να εχετε πραγματικα ενα καλο ταξιδι γιατι ο προορισμος ειναι πολυ ωραιος!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
να κοιμηθης?γνωστοι μου προσφατα απο σκοπια βελιγραδι στο τρενο ουτε να στριψουνε δεν μπορουσαν ορθιοι με τοσους μεταναστες που ειχε το τρενο!!

δεν ειχα σκεφτει τους προσφυγες....καλα που μου το πες...:(

Το τρενο ειναι ιοκονομικοτερο αλλα οι ωρες ειναι πραγματικα πολλες.Η αναμονη στα συνορα ειναι μεγαλη. Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα και με τους μεταναστες στην Ειδομενη γιατι εκει σταματαει το τρενο για ελεγχο διαβατηριων.Απο προσωπικη εμπειρια,στο γυρισμο απο Σερβια,δυο φορες σταματησε το τρενο(για διαφορετικο λογο καθε φορα)στην Ειδομενη και οι επιβατες συνεχισαν στην Θεσσαλονικη με λεοφορια του ΤΡΕΝΟΣΕ,τα οποια φυσικα ειχαν φτασει καθυστερημενα στην Ειδομενη.
Ευχομαι τιποτα απο ολα αυτα να συμβει και να εχετε πραγματικα ενα καλο ταξιδι γιατι ο προορισμος ειναι πολυ ωραιος!

δεν επελεξα τρενο λογω οικονομιας αλλα λογω τρακαρισματος της κουρσας εχουμε ξεμεινει με αγροτικο 4 επι 4 αλλα με 1μιση καμπινα, δηλαδη εχουμε βαλει πισω ζωνες για τα παιδια αλλα ειναι λιγο... παρανομο γιατι η αδεια επιτρεπει 2 ατομα να ειναι στο αμαξι. anyway θα δουμε... ευχαριστω...
 
Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
ακυρωθηκε το ταξιδι λογω των γεγονοτων και συνθηκων που, απ' οτι καταλαβα, επικρατουν στα τρενα. ευχαριστω ολους σας και την Ivana που ηταν τοσο προθυμη να βοηθησει.
 

ilias1987

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νομίζω ότι χρειάζεσαι διαβατήρια μόνο για τα ανήλικα παιδιά και ότι οι ενήλικες μπορείτε να πάτε και με ταυτότητες.

Δεν υπάρχει κανένας φόβος για το οδικό δίκτυο ακόμα και χειμώνα.
Για τις αγορές ίσως αν κάνεις μια ερώτηση στα αγγλικά σε κάποιο group ή του facebook ή κάποιου άλλου site ή ακόμα και σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο.

Για τραίνο έχει από θεσσαλονίκη-Βελιγράδι αλλά νομίζω κάνει κάτι παραπάνω από 24 ώρες.
Καλησπερα μ ειπαν οτι χρειαζονται υποχρεωτικα λαστιχα χειμώνα.
Εγώ δεν έχω. θα πρέπει να αγοράσω η προχωραω με αυτά που έχω;
Αλυσιδες βεβαια θα έχω μαζι

Κανω συχνα το δρομολογιο Θεσσαλονικη-Νις(Σερβια).Συνφωνω με οσα εχουν γραψει οι φιλοι παραπανω.θα προσπαθησω να γραψω συντομα καποιες πληροφοριες για να βοηθησω.
Για το αυτοκινητο πρασσινη καρτα οποσδηποτε(!),αναμενα φωτα καθ'ολη τη διαρκεια της μερας,οχι LED ημερας(εχουν σταματησει ανθρωπο γι'αυτο).Στα σημεια που στενευει ο δρομος προσοχη στα ορια ταχυτας.Εκει που απαγορευεται η προσπεραση να ειστε προσεκτικοι.Βενζινη στο Γευγελη,προσωπικα βαζω LUK OIL,καλη τιμη και καλη βενζινη.Καλυτερα να κανετε συναλλαγμα στα συνορα της FYROM.Με 10ευρω παιρνεις 600 δυναρια που ειναι αρκετα για τα διοδια(σου ζητανε 60 δυναρια η'1.50ευρω στα διοδια.Φυσικα τα 60 δυναρια ειναι περιπου 0,98ευρω).
Τα καταστηματα στη Σερβια ειναι ανοιχτα και κυριακες μεχρι τις 15:00.Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,οι Σερβοι εχουν Χριστουγγενα 7 Ιανουαριου.
Προσοχη που θα παρκαρετε(αν δεν εχει παρκινγκ το ξενοδοχειο).Με ενα μνμ εχετε παρκινγκ στο κεντρο για μια ωρα και στοιχιζει λιγοτερο απο 0,30ευρω.
Τρενο υπαρχει απο Θεσσαλονικη αλλα οι ωρες ειναι ατελειωτες!
Ελπιζω να βοηθησα ετσω και λιγο...!
Ελπιζω να περασετε καλα και να εχετε καλο δρομο!
Φυσικα να δοκιμασετε τα υπεροχα κρεατικα που εχεουν εκει!
`Πρέπει να έχουμε λάστιχα χειμώνα; Μ ειπαν στη πρεσβεια ότι αν με σταματησουν θα έχω πρόστιμο.ισχυει; θα παω πρωτη εβδομαδα του Δεκέμβρη θα έχω πρόβλημα με δρομους πιστεύετε;
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Aλυσιδες υποχρεωτικα αλλά καλύτερα να έχεις λάστιχα χειμωνιάτικα-τι να πεις για τον καιρο ανέβηκαν άνετα -καλοκαιρακι και εδώ και 3 μέρες χιονίζει Αυστρία Γερμανία και δεν ξέρω τι θα βρω στην επιστροφή στην σερβια
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων! Καθώς ετοιμαζόμαστε για οδικό ταξίδι με τελικό προορισμό τη Βουδαπέστη (και διανυκτέρευση Βελιγράδι στο πήγαινε και Νόβι Σαντ στην επιστροφή), αναρρωτιόμουν αν υπάρχουν νεότερα σχεδόν 1.5 χρόνο μετά το τελευταίο πόστ. Δρόμοι, οδόστρωμα, έλεγχος στα σύνορα, διόδια κ.λπ.

Ευχαριστώ πολύ!
Καλά ταξίδια!
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων! Καθώς ετοιμαζόμαστε για οδικό ταξίδι με τελικό προορισμό τη Βουδαπέστη (και διανυκτέρευση Βελιγράδι στο πήγαινε και Νόβι Σαντ στην επιστροφή), αναρρωτιόμουν αν υπάρχουν νεότερα σχεδόν 1.5 χρόνο μετά το τελευταίο πόστ. Δρόμοι, οδόστρωμα, έλεγχος στα σύνορα, διόδια κ.λπ.

Ευχαριστώ πολύ!
Καλά ταξίδια!
Δωσανε ενα εξαιρετικο κομματι καμια 30αρια χμ λιγο μετα την εισοδο στη Σερβια...τιποτε αλλο !!!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Μάζευε κι ας είν και ρώγες! Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom