Οδικές πληροφορίες για Βελιγράδι.

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ανοιξαν σε καμποσα σημεια αυτον τον καλο δρομο που αναφερεται λιγο πιο πανω, τουλαχιστον απο το Μάιο που είχα περάσει τελευταια φορα οδικως. Τον Απριλιο θα ανοιξουν και ενα μερος στην κοιλαδα (ολο γεφυρες θα ειναι).
Απο την Πρωτοχρονια αυξηθηκαν διόδια στη Σερβία κατά 20 δινάρια στο συνολο (15 λεπτά) και προσθέτηκε καινούργιος σταθμος μολις μπεις στη χωρα. Στα Σκοπια αυξηθηκαν διοδια για 30 δενάρια (μισο ευρω) αν τα πληρωνεις σε τοπικο νομιζμα, αν πληρωνεις σε ευρώ εμεινε το ίδιο 3 Χ 1,5 ευρώ (δεχοντε μονο κερματα του 1 ευρω και των 50 λεπτα). Δεν γνωριζω κατα ποσο αυξηθηκαν διοδια μετα το Βελιγραδι καθως εκεινος ειναι ο προορισμος μου.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ivana ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές οδηγίες! Γνωρίζεις αν πρέπει να διαθέτουμε απαραίτητα αλυσίδες ή χιονολάστιχα; Εκτός από ταυτότητες νέου τύπου ή διαβατήρια και την πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο, χρειαζόμαστε άλλα έγγραφα για να φτάσουμε στο Βελιγράδι;
Τέλος, αν κατάλαβα καλά, γνωρίζεις καλά την πόλη. Επειδή θα μείνουμε στο Βελιγράδι ένα βράδυ και θα θέλαμε να γνωρίσουμε στο μέτρο του εφικτού την πόλη, αν έχεις να μας προτείνεις σημεία, αξιοθέατα, μαγαζιά για φαγητό ή ποτό, θα χαρώ να διαβάσω! (Αν έχεις ήδη γράψει κάπου, μπορείς να με παραπέμψεις σχετικά;)
Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τελικά πόσα διόδια συνολικα έχουμε στο δρόμο από Θεσσαλονίκη ως το Βελιγράδι;
6; (3 στην FYROM+3 στη Σερβία;) η
5;(3+2)
Στα διόδια μπορούμε με Ευρώ παντού αλλά με συγκεκριμένα νομίσματα (>50cent) και χαρτονομίσματα, σωστά;
Αν προτιμηθεί το τοπικό νόμισμα που είναι και το οικονομικότερο, θα πρέπει να γίνει συνάλλαγμα 2 φορές, μία για δηνάρια στην FYROM κ μία για δηνάρια Σερβίας, σωστά; Τι ποσά θα συνιστούσατε; 5 και 10€ ανά διαδρομή καλά είναι;
Τι γίνεται με πληρωμή βενζίνης σε βενζινάδικα; Πληρωμή με πιστωτική; Γίνεται αποδεκτή σε κάθε βενζινάδικο;

Ευχαριστώ για καθε νεα πληροφορία !
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τελικά πόσα διόδια συνολικα έχουμε στο δρόμο από Θεσσαλονίκη ως το Βελιγράδι;
6; (3 στην FYROM+3 στη Σερβία;) η
5;(3+2)
Στα διόδια μπορούμε με Ευρώ παντού αλλά με συγκεκριμένα νομίσματα (>50cent) και χαρτονομίσματα, σωστά;
Αν προτιμηθεί το τοπικό νόμισμα που είναι και το οικονομικότερο, θα πρέπει να γίνει συνάλλαγμα 2 φορές, μία για δηνάρια στην FYROM κ μία για δηνάρια Σερβίας, σωστά; Τι ποσά θα συνιστούσατε; 5 και 10€ ανά διαδρομή καλά είναι;
Τι γίνεται με πληρωμή βενζίνης σε βενζινάδικα; Πληρωμή με πιστωτική; Γίνεται αποδεκτή σε κάθε βενζινάδικο;

Ευχαριστώ για καθε νεα πληροφορία !
Ευρώ παίρνουν και στις δύο χώρες, άν δεν έχεις σκοπό να μείνεις σε κάποια δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις συνάλλαγμα. Κάρτα παίρνουν παντού πάνω στήν εθνική.
Τώρα για τόν αριθμό τών διοδίων δεν είμαι σίγουρος, νομίζω 3+2 το δεύτερο στη Σερβία μέ χαρτάκι.

Τελικά thanosth πόσα ήταν τα διόδια (αν πηγες ) γιατί σέ κάποιο άλλο post διάβασα για 4+3 ;
 
Last edited by a moderator:

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλημέρα,

δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό threat αλλά όποιος γνωρίζει να δώσει κάποιες πληροφορίες θα είμαι ευγνώμων!
Το καλοκαίρι έκλεισα 12 με 17 Αυγούστου για το οδικό ταξίδι που θα κάνω με την γυναίκα μου στην Βιέννη. Διαβάζοντας πάρα πολλά άρθρα εδώ διαπίστωσα ότι τους καλοκαιρινούς μήνες στα σύνορα υπάρχει πιθανότητα μεγάλης καθυστέρησεις. Σαφώς και πολύ θα γνωρίζουν ότι τον μεγαλύτερο όγκο αυτοκινήτων τον δέχονται τα σύνορα στο Horgos ( Ουγγαρία - Σερβία ). Αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει περάσει από κάποια άλλα σύνορα ( Ουγγαρίας - Σερβίας ) πχ. Kelebija ή Bajmok ή Hercegszántó ή Subotica ή οποιοδήποτε άλλο και να μου πει τι παίζει εκεί? Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποστώ το βάσανο της απίστευτης αναμονής στα σύνορα ωρών!!!
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλημέρα,

δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό threat αλλά όποιος γνωρίζει να δώσει κάποιες πληροφορίες θα είμαι ευγνώμων!
Το καλοκαίρι έκλεισα 12 με 17 Αυγούστου για το οδικό ταξίδι που θα κάνω με την γυναίκα μου στην Βιέννη. Διαβάζοντας πάρα πολλά άρθρα εδώ διαπίστωσα ότι τους καλοκαιρινούς μήνες στα σύνορα υπάρχει πιθανότητα μεγάλης καθυστέρησεις. Σαφώς και πολύ θα γνωρίζουν ότι τον μεγαλύτερο όγκο αυτοκινήτων τον δέχονται τα σύνορα στο Horgos ( Ουγγαρία - Σερβία ). Αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει περάσει από κάποια άλλα σύνορα ( Ουγγαρίας - Σερβίας ) πχ. Kelebija ή Bajmok ή Hercegszántó ή Subotica ή οποιοδήποτε άλλο και να μου πει τι παίζει εκεί? Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποστώ το βάσανο της απίστευτης αναμονής στα σύνορα ωρών!!!
Απάντηση στο ίδιο μου ερώτημα , μετά από το ταξίδι που έκανα, ενημερώνω πως από KELEBIJA / TOMPA δεν είχε κίνηση όπως στο HORGOS. Μια ώρα και ένα τέταρτο για να περάσω. Μια χαρά! HORGOS έμαθα εκείνη την περίοδο κάτι 4ωρα και καλή τύχη. Όλα προφανώς εξαρτιούνται από την καλή ενημέρωση , τον καλό προγραμματισμό και φυσικά την χρονική περίοδο του ταξιδιού ( Αύγουστος, Χριστούγεννα κλπ. )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom