Τουρκία Οδικως στην κωνσταντινουπολη με.. αυτοκινητο

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Και εγω Κωσταντινουπολη σε 10 μερες...
Λοιπον θα ηθελα να μαθω απο καιρο τωρα τι κανει. (φυσικα οταν πηγες εσυ). 1.Καποιο καλο μερος για φαγητο. 2.Αν αυτα που υπαρχουν εξω στην αγορα...τυπου "βρωμικο" μπορουμε να τα φαμε. 3. Για βραδυ τι υπαρχει γενικα; Μπαρακια όπως εδω; 4, Κατι ιδιαιτερο που θα πρεπι να δουμε εκτος απο τα γνωστα αξιοθεατα.
Ευχαριστω.
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ριο Ντε Τζανειρο
κοιτα τα γλυκα τους ειναι υπεροχα κ πεντανοστιμα. μπαγκλαβας με φυστικι ας πουμε κ λουκουμια οπωςδηποτε να φας. επισης ειναι πολυ ωραιο το ντονερ κ το τας κεμπαμπ τους. το φαγητο γενκα μοιαζει με το δικο μας. επισης ενα ποτο δικο τους που εχουν ειναι το γενι ρακι κ η μπυρα εφες πιλσεν... μπαρακια κ τετοια ολα στην πλατεια ταξιμ. χαμος γινεται... θα χασεις το μετρημα...
μου αρεσε πολυ εξω απο το γηπεδο της μπεσικτας στο παλατι του ντολμα μπαχτσε. εχει μια ωραια καφετερια εκει διπλα απο τη θαλασσα. εκει να πας. :p
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
Sakaflia, αν πρόκειται να πας Κωνσταντινούπολη, διάβασε τον ταξιδιωτικό οδηγό της πολυαγαπημένης μας ΕΡΣΗΣ καθώς και όλα τα θέματα που εχουν ανοιχτεί για την Πόλη και θα κατατοπιστείς πλήρως, νομίζω.
Κι αν δεν σου φτάνουν αυτά, τότε ξεψάχνισε και τον Αγγελή
Angelis and the Istanbul
Καλό ταξίδι!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Ποτε πηγες κωνσταντινουπολη Γιαννη, περισυ ή φετος?

Προσφατα πηγαμε κ εμεις με αυτοκινητο, το οριο ταχυτητας επι τουρκικου εδαφους ειναι πλεον 90 χλμ/ωρα. Υπαρχουν αρκετα μπλοκα αστυνομικων στο δρομο, ιδιως σαββατοκυριακα, και σε αντιθεση με το παρελθον που τους διναμε κατι και μας τη χαριζαν, τωρα ειναι τυπικοι και "κοβουν" προστιμο το οποίο απο οτι μου εχουν πει ειναι αρκετα υψηλο (γυρω στα 80 ευρω). Χρειαζεται προσοχη, υπομονη και εγκρατεια..
Μολις μπει κανεις ομως στο αυτοκινητοδρομο (τελευταια 70 χλμ εξω απο την Πολη) μπορει κανεις να ανεβασει ταχυτητα αφοβα..

Προσοχη επισης στα διοδια γιατι ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ (την οποία αγοραζετε 50 λιρες απο το κτιριο διπλα στα διοδια). Γιαυτο αν ταξιδευετε με δικο σας αυτοκινητο πρεπει να εχετε τουλαχιστον 50 λιρες μαζι σας για την καρτα.. συναλλαγμα μπορειτε να ανταλλαξετε στα συνορα, στο χωρο των Τουρκικων duty free
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
το ξενοδοχειο ειναι παρα πολυ κοντα στο πασιγνωστο ελληνο-τουρκικο ζαχοροπλαστειο Μπαμπαογουλ
Ηταν πολυ καλο για την τιμη του γιατι ειχε και πληρες πρωινο και ηταν καθαρο, απλα ηταν παλιο
Θα ψαξω να δω αν εχω κρατησει την καρτουλα του, γιατι θυμαμαι πως θα ηθελα να το προτεινω. Πρεπει να προτινεται απο καποιο γαλλλικο οδηγο διοτι ειχε πολλους γαλλους
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Yiannis αν θες πες μας σε ποιο ξενοδοχειο εμεινες στο ταξιμ με 45 ευρω και σε τι κατασταση ηταν?
εχουσι γνωσιν οι φυλακες

otel Avrupa
topcu caddesi 14
TALIMHANE - TAKSIM
TEL/FAX 0-212 250 73 99
Hotel AVRUPA

Σε ξαναπροειδοποιω ειναι φτηνο και οχι πολυτελες
Για πιο χλιδατες καταστασεις, οχι και τοσο ακριβες ομως , την προηγουμενη βδομαδα εμεινα σε αυτο, με θεα που κοβει την ανασα , αλλα ... πολλους Ελληνες τουριστες

Booking.com: The Plaza Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 28 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αλλη μία απορία. :roll:Αν έχω καταλάβει καλά από όσα διάβασα από τους γνωρίζοντες, συνάλλαγμα συμφέρει καλύτερα από ΑΤΜ με την κάρτα (ανάληψης μετρητών η Βιζα, ανάλογα τι έχεις) ?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εγω παντα συναλλαγμα απο ανταλλακτηρια παιρνω που γραφουν 0 % κομισιον
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Για χρηματα επειδη εκατσα 20 μερες τουρκια και το ψαχναμε αρκετα εγω βρηκα πολυ πιο συμφερουσα την αναληψη απο ατμ...Εβλεπα ποσο ειναι η αναλογια ευρω λιρας εκεινη την ημερα και αν με συνεφερε σηκωνα, αν οχι την αλλη μερα....

τα ανταλλακτηρια στο κεντρο και κοντα σε μνημεια ειχαν τισ χειροτερες τιμες, εκτος αν εχεις ορεξη να τρυγυριζεις για να βρεις τη καλυτερη αναλογια....

Βεβαια αν πηγαινα για λιγοτερες μερες δε 8α το ψαχνα τοσο, η διαφορα ειναι μικρη....
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πόσο βενζίνη " έκαψες ¨φίλε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom