Ιαπωνία Οι Μάσκες της Ιαπωνίας

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.311
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οσάκα 3 φορές αναγκαστικά βέβαια.
εμπορικό λιμάνι
Επειδή από μικρή την έχω μάθει Οζάκα δε μπορώ τώρα στα γεράματα να το αλλάξω :D . Οι ντόπιοι πάντως όπως παρατήρησα τη λένε Οόσακαα. (μακρόσυρτα) .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.921
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή από μικρή την έχω μάθει Οζάκα δε μπορώ τώρα στα γεράματα να το αλλάξω :D . Οι ντόπιοι πάντως όπως παρατήρησα τη λένε Οόσακαα. (μακρόσυρτα) .
Είναι Όσάκά. Στα Ιαπωνικά δεν υπάρχει η έννοια του τονισμού, τονίζονται όλες οι συλλαβές.
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ, είμαι τεράστιος λάτρης της Ιαπωνίας.

Απ'αυτά που έγραψε η Φένια για το ταξίδι της το πιο περίεργο κατά την γνώμη μου ήταν ο παράγοντας φαγητό, όχι μόνο γιατί μάλλον (όπως λέει) τους πείραξε το φαγητό και φάγανε μια μέρα στο κρεβάτι αλλά και επειδή η Ιαπωνία έχει απ'τις ωραιότερες κουζίνες του κόσμου και φημίζεται για την ποιότητα των φαγητών της όμως δεν υπάρχει ιδιαίτερη αναφορά σ'αυτή στο travel-log της.

Όπως και να'χει, προσωπικά στο ταξίδι που είχα κάνει πριν μερικά χρόνια λάτρεψα το Kyoto (πολύ περισσότερο απ'το Tokyo) γιατί εκεί ήταν που έκαναν μπαμ οι όμορφες αντιθέσεις της Ιαπωνίας - Την μια φωτογραφίσεις purikura με τρέλα, την άλλη τρελός θόρυβος pachinko, την τρίτη υπερ-σύγχρονος σταθμός του Kyoto και αμέσως μετά μαϊκο, ζεν κήποι, 1001 αγάλματα βουδιστικής θεότητας το ένα δίπλα στο άλλο, πανέμορφο κάστρο απ'την εποχή των σαμουραϊ κλπ. Όταν ζήσει κάποιος τις ομορφιές του Kyoto είναι εύκολο να αντιληφθεί γιατί ο Αμερικάνος υπουργός πολέμου που το είχε επισκεφτεί για τον μήνα του μέλιτος του το αφαίρεσε απ'την λίστα για στόχους ατομικής βόμβας και τελικά την έφαγε το Ναγκασάκι στην θέση του.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Να διορθώσω και να πω ότι δεν αρρωστήσαμε από τα φαγητά και δεν φάγαμε μια μέρα στο κρεβάτι. Δεν κατηγορήσαμε σε καμία περίπτωση το σούσι λες και πήγαμε σε κάποια τριτοκοσμική χώρα όπου υπήρχε ο φόβος μην φάμε κάτι μολυσμένο και πάθουμε δηλητηρίαση. Απλώς κάθε μέρα διανύαμε άπειρα χιλιόμετρα είτε στο μετρό, είτε στο τρένο και τη συγκεκριμένη μέρα είχαμε πάρει 7 η ώρα πρωινό νουντλς και εκτός από το ταξίδι μας φάγαμε και πολλή ώρα στο λεωφορείο που μας πήγε να θαυμάσουμε το Φούτζι από μία διαδρομή γεμάτη στροφές. Όσο υγιεινό και να ήταν αυτό που φάγαμε, στο τέλος της ημέρας τουλάχιστον εγώ που είμαι λίγο αμερικανάκι ως προς την διατροφή μου, όσο να 'ναι ένιωθα χάλια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.311
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ, είμαι τεράστιος λάτρης της Ιαπωνίας.

Απ'αυτά που έγραψε η Φένια για το ταξίδι της το πιο περίεργο κατά την γνώμη μου ήταν ο παράγοντας φαγητό, όχι μόνο γιατί μάλλον (όπως λέει) τους πείραξε το φαγητό και φάγανε μια μέρα στο κρεβάτι αλλά και επειδή η Ιαπωνία έχει απ'τις ωραιότερες κουζίνες του κόσμου και φημίζεται για την ποιότητα των φαγητών της όμως δεν υπάρχει ιδιαίτερη αναφορά σ'αυτή στο travel-log της.
Το ότι πόνεσε το στομάχι μας δε σημαίνει ότι ευθύνεται η ποιότητα του φαγητού. Δε νομιζω καν στην όλη ιστορια μου να κατηγόρησα την ιαπωνική κουζίνα.
Οπως και να'χει όμως εγώ δεν είμαι λάτρης της Ιαπωνίας και γράφω αυτή την ιστορία καθαρά από τη δική μου σκοπιά. Μπορείς και εσύ ως καινούριος στο φόρουμ να μας γράψεις μια ιστορία εξηγώντας μας τί λατρεύεις στην χώρα αυτή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...αλλά και επειδή η Ιαπωνία έχει απ'τις ωραιότερες κουζίνες του κόσμου και φημίζεται για την ποιότητα των φαγητών...
To κοτόπουλο σασίμι το κατατάσσεις στα ποιοτικά φαγητά; Ακόμα κι αν το κοτόπουλο έχει σαλμονέλα;
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
fenia42 said:
Άλλα ενδιαφέροντα κομμάτια της πόλης ήταν το Παλάτι του Αυτοκράτορα, οι βοτανικοί κήποι, οι δεκάδες ναοί σε κάθε γωνιά , ανάμεσα στα τσιμέντα και φυσικά το μουσείο Manga. Την επόμενη μέρα αρρωστήσαμε και δεν επισκεφτήκαμε ποτέ το άλλο ενδιαφέρον κομμάτι του Κιότο, την περιοχή Χιγκασιγιάμα.
fenia42 said:
Όπως προανέφερα αρρωστήσαμε , όχι από κάποια ίωση αλλά μας πείραξε το φαγητό και το στομάχι μας είχε γίνει χάλια. Έτσι την επόμενη μέρα που ξημέρωνε στο Κιότο, δε καταφέραμε να ξυπνήσουμε νωρίς , με αποτέλεσμα δυστυχώς να μην μπορούμε να βρούμε τραίνο για Χιροσίμα.
Τελικά Χιροσιμα ή Χιγκασιγιαμα-κου (το ένα είναι πόλη - το άλλο είναι περιοχή μέσα στο Kyoto) δεν πήγατε λόγο της πρωινής αργοπορίας;; ...και η μια απ'οτι κατάλαβα λέει πως το περιστατικό έγινε μετά την επίσκεψη στο Φουτζι ενώ η άλλη μετά από επίσκεψη στην περιοχή Αρασιγιαμα!

Όσο διαβάζω τόσο περισσότερες απορίες έχω. :)

Επίσης, no offence αλλά το Kyoto ΔΕΝ το είδατε. Οι τοποθεσίες που γράψατε πως πήγατε ήταν δευτερευούσης σημασίας. Αν ανοίξει κάποιος έναν οποιοδήποτε ταξιδιωτικό οδηγό θα το καταλάβει αμέσως αυτό.

Όπως και να'χει, το σταματάω εδώ - δεν θέλω ούτε καν να υπονοηθεί πως προκαλώ εντάσεις κλπ.

Όσων αφορά το αν θα γράψω εγώ για το Ταξίδι που είχα κάνει... Όχι δεν θα το κάνω, αλλά έχω σκοπό να βοηθάω τους ανθρώπους που θέλουν να πάνε απαντώντας στις ερωτήσεις τους και δίνοντας τους ορισμένες προτάσεις.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
No offence but και το Κυότο είδαμε. Τα μέρη που θέλαμε και διαλέξαμε εμείς και όχι τα highlights του οδηγού. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και μιας και ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την αρρώστια μας, μάθε ότι ακόμα άρρωστη νιώθω όταν σκέφτομαι εκείνα τα νουντλς στις 7 η ωρα το πρωί. Λυπάμαι που μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία αλλά δεν ταξίδεψες μαζί μας, οπότε είναι πολλά αυτά που δεν γνωρίζεις και που δεν υπάρχει λόγος να γραφτούν στην ιστορία γιατί πολύ απλά δεν αφορούν ταξίδια αλλά προσωπικά δεδομένα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.921
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
No offence but και το Κυότο είδαμε. Τα μέρη που θέλαμε και διαλέξαμε εμείς και όχι τα highlights του οδηγού. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
No offence, ελεύθεροι είστε, ότι θέλετε βλέπετε, ουδείς το αμφισβητεί, αλλά έχοντας δει από όλο το Κυότο μόνο αυτά που μας περιγράψατε, δε μπορεί κανείς να πει αντικειμενικά ότι έχετε δει το Κυότο. Είναι, κατ΄αναλογία, σαν κάποιος να ανέβει στη Θεσσαλονίκη, να δει ΜΟΝΟ τις βίλες κατά μήκους της Λ. Βασ. Όλγας, να φύγει, και να λέει ότι έχει δει τη Θεσσαλονίκη. Νομίζω το εξήγησα και από κοντά στη Φένια πριν μερικές μέρες.

Και μιας και ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την αρρώστια μας, μάθε ότι ακόμα άρρωστη νιώθω όταν σκέφτομαι εκείνα τα νουντλς στις 7 η ωρα το πρωί. Λυπάμαι που μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία αλλά δεν ταξίδεψες μαζί μας, οπότε είναι πολλά αυτά που δεν γνωρίζεις και που δεν υπάρχει λόγος να γραφτούν στην ιστορία γιατί πολύ απλά δεν αφορούν ταξίδια αλλά προσωπικά δεδομένα.
Μα δεν σας ψέγει κανείς. Για οτιδήποτε κάνετε έχετε τους λόγους σας, και ούτε υποχρεούστε να μας τους πείτε, ούτε δικαιούμαστε να ρωτήσουμε....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.311
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Nαι, αντικειμενικά δεν είδαμε όλα τα σημαντικά σημεία του Κυότο, άλλωστε δεν είμασταν σε θέση.Και στη Χιροσίμα δε πήγαμε γιατί είμασταν ταλαιπωρημένες και ξυπνήσαμε αργά. Ούτε όμως και είμασταν και σε θέση λόγω ψυχικής διάθεσης.
Το θέμα όμως είναι ότι και να βλέπαμε το Κυοτο που δεν είδαμε η άποψή μας για τους Ιαπωνες δε θα άλλαζε, αυτό είναι και που ενοχλεί το φίλο μας από πάνω : που θίξαμε τη χώρα που λατρεύει. Τι να κανουμε; Γούστα είναι αυτά.
Προτιμώ ένα λαό με πρόσωπο παρά με μάσκα.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Φένια μου, μπράβο που δεν "χαρίζεσαι" και δεν εξωραϊζεις. (Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό από σένα! :haha:).
Ναι, κάθε ταξίδι έχει κάτι να σου δώσει, ακόμα και το φαινομενικά πιο αδιάφορο, άρα φιλοσοφικά συμφωνώ κατ' αρχήν μαζί σου κι επαυξανω: rien de rien, je ne regrette rien. Από την άλλη, επειδή η ζωή είναι πεπερασμένη και δεν προλαβαίνω να χωρέσω ούτε τα μισά απ' αυτά που θέλω ακόμα να δω - έστω κι αν πιάσω υγιής τα 90 - ως προς την "must" Ιαπωνία μάλλον θα βολευτώ νοερά με την ωραιότατη αφήγησή σου και θα την αφήσω εκεί που είναι, δηλαδή σε μια από τις τελευταίες θέσεις των 124 ταξιδιωτικών μου σχεδίων για τα επόμενα 37 χρόνια. Εξαιρώ ενδεχομένως "άγνωστα" χωριά και επαρχίες που πιθανόν να διατηρούν ακόμα κάποιο αλλοτινό χρώμα, και βεβαίως τη φύση, αν κι εφόσον υπάρχουν ακόμα τμήματά της που δεν έχουν αλλωθεί παντελώς από την "ανάπτυξη" (;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.311
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φένια μου, μπράβο που δεν "χαρίζεσαι" και δεν εξωραϊζεις. (Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό από σένα! :haha:).
Ναι, κάθε ταξίδι έχει κάτι να σου δώσει, ακόμα και το φαινομενικά πιο αδιάφορο, άρα φιλοσοφικά συμφωνώ κατ' αρχήν μαζί σου κι επαυξανω: rien de rien, je ne regrette rien. Από την άλλη, επειδή η ζωή είναι πεπερασμένη και δεν προλαβαίνω να χωρέσω ούτε τα μισά απ' αυτά που θέλω ακόμα να δω - έστω κι αν πιάσω υγιής τα 90 - ως προς την "must" Ιαπωνία μάλλον θα βολευτώ νοερά με την ωραιότατη αφήγησή σου και θα την αφήσω εκεί που είναι, δηλαδή σε μια από τις τελευταίες θέσεις των 124 ταξιδιωτικών μου σχεδίων για τα επόμενα 37 χρόνια. Εξαιρώ ενδεχομένως "άγνωστα" χωριά και επαρχίες που πιθανόν να διατηρούν ακόμα κάποιο αλλοτινό χρώμα, και βεβαίως τη φύση, αν κι εφόσον υπάρχουν ακόμα τμήματά της που δεν έχουν αλλωθεί παντελώς από την "ανάπτυξη" (;)
Ε λοιπόν είσαι η μόνη που αφουγκράζεσαι τον παλμό μου ;)
Τι έκπληξη !
Σε καμιά 37 χρόνια θα σου δώσω ό,τι τιπς για Ιαπωνία θέλεις . :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.468
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom