Ηνωμένο Βασίλειο Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ

kalia1985

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ!
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ

ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!

ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΔΒΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ ΠΟΥ ΕΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΟΠΩΣΔΗΠΩΤΕ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣς ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤς:)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
αμάν βρε κάλια κι εγώ που νόμιζα ότι θα μιλούσαμε για γυράδικα του λονδίνου τελοσπάντων, καλά να περάσεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αφού θα πάτε μέχρι το (πανέμορφο) Εδιμβούργο, τότε να περάσετε οπωσδήποτε από το Adrian's Wall, αν δηλαδή σας ενδιαφέρει η αρχαιολογία. Λίγο το τοπίο, λίγο η ιστορική του σημασία, λίγο ο δρόμος μέχρι να φτάσεις εκεί, το κάνει πολύ αξιόλογο detour.

Το York είναι μια κουκλίστικη πόλη, εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το Durham με το πανεπιστήμιο και τα ιστορικά κτίρια, μάλλον θα πήγαινα στο Stonehedge, σίγουρα στo Lake District για τη φύση, τουλάχιστον 3 μέρες Λονδίνο και να δω τι άλλο θα προλάβετε να δείτε διότι και το Εδιμβούργο θέλει 2-3 μέρες...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
προτείνω και τα docklands του liverpool, το stonehedge μπορεί να μην είναι αυτό που φαντάζεσαι αλλά και πάλι είναι ένα must, και η oxford αξιόλογη
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Από αυτό το ταξίδι που είχα κάνει, αξέχαστο μου έχει μείνει το Isle of sky που είναι μια από τις Εβρίδες Νήσους

Skye - Wikipedia, the free encyclopedia

Από τα πιο όμορφα και γραφικά μέρη που έχω δει στην Ευρώπη. :)

(δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό, αλλά η όλη εμπειρία, οι δρόμοι, το μικρό ferry που σε πηγαίνει, οι άνθρωποι και η φύση δημιουργούν ένα πακέτο εμπειριών που πιστεύω πως είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό του τόπου και θα σου μείνει αξέχαστο)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Καλό σου ταξίδι! Αφού θα έχεις αμαξάκι προτείνω:
Λονδίνο 3μέρες. Εϊναι καλά για να δεις τα βασικά και κάποια μουσεία. Θα μπορούσες να μείνεις και τις δεκα αλλά αφού θα κάνεις ταξιδάκι ως Εμδιμβούργο να σου μείνει ένα επταήμερο εκτός.
Με αμάξι μετά Salisbury kai Stonehedge (μισή μέρα). Δεν είναι το σούπερ αξιοθέατο για μένα, αλλά αξίζει μια φορά στη ζωή σου να το δεις. Να φανταστείς στον οδηγό που έχει και αναλύει και τις 15 πέτρες μια προς μια κάποια στιγμή λέει κάτι άσχετα από την υπερανάλυση και σου πετάει και κάτι μουσικές.
Βath (την υπόλοιπη μισή μέρα) που μπορείς να κάνεις και λουτρά σε βεράντα ψηλά βράδυ με θέα όλη τη πόλη.
Μετά cotswolds. Στα χωριά της περιοχής και ίσως μια στάση τρίωρη στην Οξφόρδη (1μέρα). Πανεπιστημιούπολη και ομορφούλα.
Την επομένη πρωί στο Stratford upon Avon τη πατρίδα του Shakespeare.
Νωρίς νωρίς το μεσημέρι φεύγεις για Lake District. Δεν έχω πάει αλλά μου χουν πει (και το αναφέρει κ ο Γιώργος παραπάνω) ότι αξίζει πολύ.
Μέχρι τώρα είμαστε 6μέρες.
4 μέρες μένουν. Θα έδινα 2 Highlands, Loch ness, κάστρα κλπ και τις άλλες δύο Εδιμβούργο. Αφήνεις βέβαια το αμάξι στο Εδιμβούργο, μη το πληρώνεις και τσάμπα (Σκωτία θα πάω την άλλη βδομάδα οπότε αν θέλεις θα σου πω αν λέει τίποτα έτσι αυτό το τετραήμερο. Εγώ θα πάω για 5 μέρες όπου η Πέμπτη θα είναι Γλασκώβη).
--------
Εναλλακτικά θα μπορούσες να κάνεις το εξής. Ως Lake District ως έχει. Κ μετά 2 μέρες Ουαλία,.. στις εξοχές κυρίως (γιατί αν δεν παινέψεις το φοιτητικό σου σπίτι...) και άλλες δύο Κορνουάλη. Στο προτείνω αυτό γιατί ίσως μου φαίνεται πολύ να πας οδικώς ως Σκωτία με ένα Λονδίνο να επισκεφτείς και για μόνο 10μέρες.
 

GOLDIE

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο - Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
όλος ο κόσμος
Καλό σου ταξίδι! Αφού θα έχεις αμαξάκι προτείνω:
Λονδίνο 3μέρες. Εϊναι καλά για να δεις τα βασικά και κάποια μουσεία. Θα μπορούσες να μείνεις και τις δεκα αλλά αφού θα κάνεις ταξιδάκι ως Εμδιμβούργο να σου μείνει ένα επταήμερο εκτός.
Με αμάξι μετά Salisbury kai Stonehedge (μισή μέρα). Δεν είναι το σούπερ αξιοθέατο για μένα, αλλά αξίζει μια φορά στη ζωή σου να το δεις. Να φανταστείς στον οδηγό που έχει και αναλύει και τις 15 πέτρες μια προς μια κάποια στιγμή λέει κάτι άσχετα από την υπερανάλυση και σου πετάει και κάτι μουσικές.
Βath (την υπόλοιπη μισή μέρα) που μπορείς να κάνεις και λουτρά σε βεράντα ψηλά βράδυ με θέα όλη τη πόλη.
Μετά cotswolds. Στα χωριά της περιοχής και ίσως μια στάση τρίωρη στην Οξφόρδη (1μέρα). Πανεπιστημιούπολη και ομορφούλα.
Την επομένη πρωί στο Stratford upon Avon τη πατρίδα του Shakespeare.
Νωρίς νωρίς το μεσημέρι φεύγεις για Lake District. Δεν έχω πάει αλλά μου χουν πει (και το αναφέρει κ ο Γιώργος παραπάνω) ότι αξίζει πολύ.
Μέχρι τώρα είμαστε 6μέρες.
4 μέρες μένουν. Θα έδινα 2 Highlands, Loch ness, κάστρα κλπ και τις άλλες δύο Εδιμβούργο. Αφήνεις βέβαια το αμάξι στο Εδιμβούργο, μη το πληρώνεις και τσάμπα (Σκωτία θα πάω την άλλη βδομάδα οπότε αν θέλεις θα σου πω αν λέει τίποτα έτσι αυτό το τετραήμερο. Εγώ θα πάω για 5 μέρες όπου η Πέμπτη θα είναι Γλασκώβη).
--------
Εναλλακτικά θα μπορούσες να κάνεις το εξής. Ως Lake District ως έχει. Κ μετά 2 μέρες Ουαλία,.. στις εξοχές κυρίως (γιατί αν δεν παινέψεις το φοιτητικό σου σπίτι...) και άλλες δύο Κορνουάλη. Στο προτείνω αυτό γιατί ίσως μου φαίνεται πολύ να πας οδικώς ως Σκωτία με ένα Λονδίνο να επισκεφτείς και για μόνο 10μέρες.
Συμφωνώ απόλυτα με Salisbury , Stonehedge, Bath, Oxford, Stratford upon Avon, lake district και μετά Σκωτία. Έχω πάει σε όλα τα παραπάνω και είναι καταπληκτικά.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συμφωνώ με το York και με Οξφόρδη και Bath. Θα έβαζα μέσα και το Portsmouth και Brighton αλλά προσπάθησε να φτάσεις και μέχρι Κορνουάλη και Plymouth. Κατα τη γνώμη μου καλύτερα να παρακάμψεις Birmingham, Liverpool και Manchester (εκτός αν είσαι ManU fan)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πότε μετακόμισε το Εδιμβούργο στην Αγγλία?
Όρισε καλύτερα το που θες να πας. Αγγλία? Σκωτία? Ουαλία? Παντού?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom