1. Εκπτώσεις Aegean για όλους τους προορισμούς του εξωτερικού! Δείτε ΕΔΩ
  2. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο / Ιούνιο / Ιούλιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

Ηνωμένο Βασίλειο Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος kalia1985, στις 6 Φεβρουαρίου 2010.

1. kalia1985

kalia1985 New Member

Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ!
    Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ

ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!

ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΔΒΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ ΠΟΥ ΕΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΟΠΩΣΔΗΠΩΤΕ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣς ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤς:)

2. Μοιραστείτε τη σελίδα

3. Leftris B

Leftris B Member

Επόμενο Ταξίδι:
    paris
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πάντα ο επόμενος!!
    αμάν βρε κάλια κι εγώ που νόμιζα ότι θα μιλούσαμε για γυράδικα του λονδίνου τελοσπάντων, καλά να περάσεις

4. Yorgos

Yorgos Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Venezuela (πάλι)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Σουδάν
    Αφού θα πάτε μέχρι το (πανέμορφο) Εδιμβούργο, τότε να περάσετε οπωσδήποτε από το Adrian's Wall, αν δηλαδή σας ενδιαφέρει η αρχαιολογία. Λίγο το τοπίο, λίγο η ιστορική του σημασία, λίγο ο δρόμος μέχρι να φτάσεις εκεί, το κάνει πολύ αξιόλογο detour.

Το York είναι μια κουκλίστικη πόλη, εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το Durham με το πανεπιστήμιο και τα ιστορικά κτίρια, μάλλον θα πήγαινα στο Stonehedge, σίγουρα στo Lake District για τη φύση, τουλάχιστον 3 μέρες Λονδίνο και να δω τι άλλο θα προλάβετε να δείτε διότι και το Εδιμβούργο θέλει 2-3 μέρες...

5. kalspiros

kalspiros Member

Επόμενο Ταξίδι:
    remaining UK
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    yeah, whatever...
    προτείνω και τα docklands του liverpool, το stonehedge μπορεί να μην είναι αυτό που φαντάζεσαι αλλά και πάλι είναι ένα must, και η oxford αξιόλογη

6. Manos

Manos New Member

Από αυτό το ταξίδι που είχα κάνει, αξέχαστο μου έχει μείνει το Isle of sky που είναι μια από τις Εβρίδες Νήσους

Skye - Wikipedia, the free encyclopedia

Από τα πιο όμορφα και γραφικά μέρη που έχω δει στην Ευρώπη. :)

(δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό, αλλά η όλη εμπειρία, οι δρόμοι, το μικρό ferry που σε πηγαίνει, οι άνθρωποι και η φύση δημιουργούν ένα πακέτο εμπειριών που πιστεύω πως είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό του τόπου και θα σου μείνει αξέχαστο)

7. alexstef2

alexstef2 Member

Καλό σου ταξίδι! Αφού θα έχεις αμαξάκι προτείνω:
    Λονδίνο 3μέρες. Εϊναι καλά για να δεις τα βασικά και κάποια μουσεία. Θα μπορούσες να μείνεις και τις δεκα αλλά αφού θα κάνεις ταξιδάκι ως Εμδιμβούργο να σου μείνει ένα επταήμερο εκτός.
    Με αμάξι μετά Salisbury kai Stonehedge (μισή μέρα). Δεν είναι το σούπερ αξιοθέατο για μένα, αλλά αξίζει μια φορά στη ζωή σου να το δεις. Να φανταστείς στον οδηγό που έχει και αναλύει και τις 15 πέτρες μια προς μια κάποια στιγμή λέει κάτι άσχετα από την υπερανάλυση και σου πετάει και κάτι μουσικές.
    Βath (την υπόλοιπη μισή μέρα) που μπορείς να κάνεις και λουτρά σε βεράντα ψηλά βράδυ με θέα όλη τη πόλη.
    Μετά cotswolds. Στα χωριά της περιοχής και ίσως μια στάση τρίωρη στην Οξφόρδη (1μέρα). Πανεπιστημιούπολη και ομορφούλα.
    Την επομένη πρωί στο Stratford upon Avon τη πατρίδα του Shakespeare.
    Νωρίς νωρίς το μεσημέρι φεύγεις για Lake District. Δεν έχω πάει αλλά μου χουν πει (και το αναφέρει κ ο Γιώργος παραπάνω) ότι αξίζει πολύ.
    Μέχρι τώρα είμαστε 6μέρες.
    4 μέρες μένουν. Θα έδινα 2 Highlands, Loch ness, κάστρα κλπ και τις άλλες δύο Εδιμβούργο. Αφήνεις βέβαια το αμάξι στο Εδιμβούργο, μη το πληρώνεις και τσάμπα (Σκωτία θα πάω την άλλη βδομάδα οπότε αν θέλεις θα σου πω αν λέει τίποτα έτσι αυτό το τετραήμερο. Εγώ θα πάω για 5 μέρες όπου η Πέμπτη θα είναι Γλασκώβη).
    --------
    Εναλλακτικά θα μπορούσες να κάνεις το εξής. Ως Lake District ως έχει. Κ μετά 2 μέρες Ουαλία,.. στις εξοχές κυρίως (γιατί αν δεν παινέψεις το φοιτητικό σου σπίτι...) και άλλες δύο Κορνουάλη. Στο προτείνω αυτό γιατί ίσως μου φαίνεται πολύ να πας οδικώς ως Σκωτία με ένα Λονδίνο να επισκεφτείς και για μόνο 10μέρες.

kalia1985 and Dorotija like this.
  8. GOLDIE

GOLDIE Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο - Εδιμβούργο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όλος ο κόσμος
    Συμφωνώ απόλυτα με Salisbury , Stonehedge, Bath, Oxford, Stratford upon Avon, lake district και μετά Σκωτία. Έχω πάει σε όλα τα παραπάνω και είναι καταπληκτικά.

9. Nikos5050

Nikos5050 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ναύπλιο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
    Συμφωνώ με το York και με Οξφόρδη και Bath. Θα έβαζα μέσα και το Portsmouth και Brighton αλλά προσπάθησε να φτάσεις και μέχρι Κορνουάλη και Plymouth. Κατα τη γνώμη μου καλύτερα να παρακάμψεις Birmingham, Liverpool και Manchester (εκτός αν είσαι ManU fan)

10. taver

taver Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Πότε μετακόμισε το Εδιμβούργο στην Αγγλία?
    Όρισε καλύτερα το που θες να πας. Αγγλία? Σκωτία? Ουαλία? Παντού?

kalia1985 likes this.
  11. kalia1985

kalia1985 New Member

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤAVER,ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΑ ΣΚΩΤΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤς ΠΟΛΘ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΗΘΕΙΑ....

Μοιραστείτε τη σελίδα