Ο dk και τα ταξίδια του

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Νομιζω οτι ολοι οσοι βρισκομαστε εδω εχουμε καποια σχεση ή τρελλα με τα ταξιδια.Ετσι λοιπον και εγω δεν διαφερω απο εσας και καθε φορα που τελειωνω ενα ταξιδι αμεσως σχεδιαζω το επομενο.Μου αρεσει να ταξιδευω εκτος συνορων(την Ελλαδα την εχω γνωρισει σχεδον ολη)και να γνωριζω νεους ανθρωπους,νεους πολιτισμους,ηθη και εθιμα,γλωσσα,κουζινα,αξιοθεατα.Ποτε δεν θα σου πω οτι αυτη η χωρα δεν μου αρεσε,ολες μου αρεσουν,αλλες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο.Ολες εχουν κατι να σου δειξουν και να σε εντυπωσιασουν.Επειδη φανταζομαι οτι ανηκω στους μεγαλυτερους(ηλικιακα)της παρεας ισως (οχι απολυτα)να εχω ταξιδεψει λιγο περισσοτερο απο εσας.Γι αυτο λοιπον θα μοιραστω μαζι σας τα ταξιδια μου και αν σας κουρασω ζητω προκαταβολικα συγνωμη.Πρωτο μου ταξιδι ΑΓΓΛΙΑ(Λονδινο-Blackpool)χριστουγεννα 1984.Τον Ιανουαριο του 1989 εκανα κρουαζιερα σε ΚΥΠΡΟ-ΙΣΡΑΗΛ-ΠΑΛΕΣΤΙΝΗ(Αγιους τοπους)την οποια επανελαβα τον Σεπτεμβριο με τη γυναικα μου(γαμηλιο ταξιδι)με διαμονη μιας εβδομαδας στην ΚΥΠΡΟ.Χριστουγεννα 1989 γυρος ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ,καλοκαιρι 1990 γυρος ΤΟΥΡΚΙΑΣ.Χριστουγεννα 1990 ΣΕΡΒΙΑ(Νις)ΟΥΓΓΑΡΙΑ(Βουδαπεστη).Το Πασχα του 1992 βρεθηκα στη ΡΟΥΜΑΝΙΑ(Βουκουρεστι-Sinaia-Brasov).Καλοκαιρι 1993 γυρος ΤΥΝΗΣΙΑΣ και καλοκαιρι 1995 ΙΤΑΛΙΑ(Πομπηια-Ρωμη-Φλωρεντια-Βενετια)ΒΑΤΙΚΑΝΟ-SAN MARINO.Καλοκαιρι 1996 ΓΑΛΛΙΑ(Νικαια-Καννες-Παρισι)ΜΟΝΑΚΟ-ΕΛΒΕΤΙΑ(Γενευη-Λωζανη)ΙΤΑΛΙΑ(Μιλανο)και το καλοκαιρι του 1997 στη ΜΑΛΤΑ.Τα χριστουγεννα του 1998 βρεθηκα στο FYROM(λιμνη Οχριδας)και το καλοκαιρι του 2000 ΚΥΠΡΟ και κρουαζιερα στο ΛΙΒΑΝΟ.Αυγουστος 2001 ΙΣΠΑΝΙΑ(Μαδριτη-Τολεδο-Γραναδα-Κορδοβα-Σεβιλλη)ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ(Λισαβωνα).Το καλοκαιρι του 2002 με βρισκει να εκπληρωνω ενα ονειρο πολλων ετων ΑΙΓΥΠΤΟΣ(Καιρο-Αλεξανδρεια-κρουαζιερα Νειλου)φανταστικα οποιος δεν εχει παει να το βαλει στο προγραμμα γιατι δεν ξερει τι χανει.Το 2003 γυρος ΙΟΡΔΑΝΙΑΣ και το Νοεμβρη επισκεπτομαι την ΑΛΒΑΝΙΑ (εμεινα σε σπιτι φιλων).Το Πασχα του 2004 εκανα κρουαζιερα στα νησια μας και πεταχτηκαμε μεχρι το Κουσαντασι(Εφεσσος),καλοκαιρι γυρος ΣΥΡΙΑΣ-ΛΙΒΑΝΟΣ και τον Οκτωβριο που βρεθηκα στην Ορεστιαδα δεν εχασα την ευκαιρια να πεταχτω μεχρι την ΤΟΥΡΚΙΑ(Αδριανουπολη ή Εdirne) για ψωνια.Καλοκαιρι 2005 ΡΩΣΙΑ(Μοσχα-Αγια Πετρουπολη)και το Νοεμβρη το δευτερο μου ταξιδι στην ΑΛΒΑΝΙΑ.Και φτανουμε στο καλοκαιρι του 2006 που κανω γυρο Ευρωπης με το αυτοκινητο μου.Βγηκα με το καραβι Βενετια και επισκεφτηκα ΙΝΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΟΝΑΧΟ-ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ(ΒΑΝΤΟΥΖ)-ΖΥΡΙΧΗ- ΚΑΤΑΡΑΚΤΕΣ ΡΗΝΟΥ-ΜΕΛΑΝΑ ΔΡΥΜΟ(ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ)-ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ- ΒΑΤΕΡΛΩ-ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ-ΓΑΝΔΗ-ΜΠΡΥΖ-ΑΜΒΕΡΣΑ-ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ-ΧΑΓΗ- ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ-ΧΑΡΛΕΜ-ΒΟΛΕΝΤΑΜ-ΜΑΡΚΕΝ-ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΔΡΕΣΔΗ-ΠΡΑΓΑ-ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ-ΒΙΕΝΝΗ- ΓΚΡΑΤΣ-ΜΑΡΙΜΠΟΡ-ΖΑΓΚΡΕΜΠ-ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ-ΤΕΡΓΕΣΤΗ-ΒΕΝΕΤΙΑ.Εκανα 5000 χιλιομετρα αλλα αξιζε τον κοπο.Μοναδικη εμπειρια το ταξιδι με το αυτοκινητο σου.Τελος το Δεκεμβρη που μας περασε ξαναπηγα με φιλους ΑΛΒΑΝΙΑ(σημειωτεον οτι την εχω γνωρισει σχεδον ολη).Τωρα ετοιμαζω το καλοκαιρινο μου ταξιδι για τον Αυγουστο.Εχω προγραμματισει να επισκεφτω ΒΙΤΟΛΑ-ΤΙΤΟ ΒΕΛΕΣ- ΣΚΟΠΙΑ(FYROM)ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ-ΝΟΒΙΣΑΝΤ(ΣΕΡΒΙΑ)ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ-ΓΚΙΟΡ-ΛΙΜΝΗ ΜΠΑΛΑΤΟΝ(ΟΥΓΓΑΡΙΑ)BANSKA BYSTRICA-DONOVALY(SLOVAKIA)ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΟΥΣΒΙΤΣ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ(ΠΟΛΩΝΙΑ) ΟΛΟΜΟΥΤΣ-ΜΠΡΝΟ(ΤΣΕΧΙΑ)ΒΙΕΝΝΗ(ΑΥΣΤΡΙΑ)ΣΕΡΑΓΙΕΒΟ-ΜΟΣΤΑΡ(ΒΟΣΝΙΑ)ΟΣΙΕΚ-ΔΑΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΚΤΕΣ-ΣΠΛΙΤ-ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ(ΚΡΟΑΤΙΑ)ΚΟΤΟΡ-BUDVA-ΠΟΝΤΓΚΟΡΙΤΣΑ(ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ) και θα τελειωσω μπαινοντας ΑΛΒΑΝΙΑ(ΣΚΟΔΡΑ-ΤΙΡΑΝΑ-ΕΛΜΠΑΣΑΝ-ΠΟΓΡΑΔΕΤΣ-ΔΥΡΡΑΧΙΟ) οπου θα καθισω μερικες μερες σε σπιτι φιλων.Το ξερω οτι σας κουρασα με την ιστορια μου γι αυτο συγχωρεστε με αλλα μου αρεσε πολυ αυτο που εκανα.Ξαναθυμηθηκα ολα μου τα ταξιδια απο την αρχη(ξερετε επειδη δεν εχω καλη σχεση με τον υπολογιστη μου πηρε 3 ωρες να τα γραψω αυτα)και τα μοιραστηκα μαζι σας.Ξεχασα να σας πω οτι το φετινο Πασχα ειχα κλεισει κρουαζιερα απο Μεγαλη Παρασκευη με το SEA DIAMOND που βυθιστηκε την Μεγαλη Πεμπτη στη Σαντορινη(τοσο τυχερος ειμαι).Ευχαριστω πολυ για την κατανοηση.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δε νομιζω οτι κουρασεs κανεναν , εγω οταν ακουω για ταξιδια αλλων ειναι σα να ταξιδευω μαζι τουs.
Ατυχια με το SEA DIAMOND! Kαθε εμποδιο για καλο λενε!

Με εντυπωσιασε ιδιαιτερα το ταξιδι που εκανεs με αυτοκινητο στην Ευρωπη.Μου αρεσει κι εμενα να γυριζω με αυτοκινητο καινουριεs χωρεs και ισωs καποτε κανω το ιδιο στην Ευρωπη.Για την ωρα με καλουν πιο μακρινοι προορισμοι.

Καλεs διακοπεs τον Αυγουστο και περιμενουμε εντυπωσειs και φωτογραφιεs :p!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Επειδή νομίζω ότι τα ταξίδια σου φίλε dkotsifis έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, άνοιξα νέο topic για να μπορούμε να τα συζητήσουμε.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Οφείλω να ομολογήσω ότι μας εντυπωσίασες. Φυσικά και δεν κούρασες κανέναν.

Διαβάζοντας το post θυμήθηκα ένα ταξίδι που έχω κάνει και εγώ. Το γύρο της Ιορδανίας. Είχα εντυπωσιαστεί πραγματικά.

Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα στο θέμα της ομορφιάς των ταξιδιών και των προορισμών. Και εγώ μέχρι σήμερα δεν έχω πάει κάπου και μετά να πω ότι ήταν χάλι. Όπου και να πηγαίνω υπάρχει ομορφιά, αρκεί να θες να τη δεις. Εντάξει, σίγουρα έχω τις προτιμήσεις μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Τα πιο πολλα απο τα ταξιδια μου εχουν γινει οργανωμενα με groups αλλα το περσινο οργανωθηκε αποκλειστικα απο μενα οπως και το φετινο επισης.Οταν ξεκινησα να κανω ενα τετοιο ταξιδι δεν σας κρυβω οτι ειχα τους φοβους μου, αλλα στην πορεια διαψευστηκα.Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα,εβρισκα τα παντα ευκολα,ειδα τα πιο απιθανα αξιοθεατα και δεν σας κρυβω οτι δεν ειχα κλεισει ουτε ενα ξενοδοχειο.Ολα τα εβρισκα κατα την εισοδο μου στην εκαστοτε πολη.Πραγματικα αξιζει ενα ταξιδι με το αυτοκινητο σου γι αυτο θα το επαναλαβω και φετος.Τελειωνοντας θα ηθελα να σας πω οτι οποιος δεν εχει επισκεφτει την Αιγυπτο να το κανει συντομα γιατι δεν ξερει τι χανει.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Προσωπικά αποφεύγω τα groups γιατί αισθάνομαι ότι με περιορίζουν.

Με αυτοκίνητο δεν έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό. Με την έννοια του road trip. Μάλλον όμως και από ότι φαίνεται, πρέπει να το δοκιμάσω.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Ορισμενα δυσκολα ταξιδια π.χ Συρια,Ιορδανια,Λιβανος,Αιγυπτος πρεπει να τα κανεις με groups.Την Ευρωπη σου συνιστω ανεπιφυλαχτα να την κανεις με το αυτοκινητο σου γιατι θα δεις πολυ περισσοτερα πραγματα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δημήτρη όντως είσαι ο πιο ταξιδεμένος από εμάς εδώ, εξάλλου φαίνεται και από τον προσωπικό σου χάρτη στο profile σου:

http://www.travelstories.gr/member.php?u=106

(I have a visited a total of 37 countries. (16.5919282511%))


Είσαι παράδειγμα προς μίμηση, ειδικά με αυτά τα road trip σου, αλλά θα έχεις σκληρό ανταγωνισμό εδώ, θα προσπαθήσουμε να σε περάσουμε :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Ο Θάνος σκέφτεται: "Πρέπει να βιαστώ. Πρέπει να βιαστώ"
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Πριν μερικες μερες επεστρεψα απο το προγραμματισμενο μου ταξιδι.FYROM-ΣΕΡΒΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ-ΒΟΣΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ-ΑΛΒΑΝΙΑ ηταν οι χωρες που με φιλοξενησαν για 17 ημερες και 6500 τα χιλιομετρα που εκανα για να εκπληρωθει αυτο το ταξιδι.Τις πολεις που επισκεφτηκα τις αναφερω παραπανω, στο πρωτο μου μηνυμα, οταν εκανα τον προγραμματισμο του ταξιδιου μου.Περασα υπεροχα και ειδα πολλα.Παντου ηταν ομορφα αλλα εκει που μου αρεσε περισσοτερο ηταν στην ΠΟΛΩΝΙΑ(Αλατορυχειο και Αουσβιτς)ΒΟΣΝΙΑ(Σεραγεβο)ΚΡΟΑΤΙΑ(Δαλματικες ακτες)και ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ το οποιο ειναι απλα υπεροχο.Τραβηξα πολλες φωτογραφιες απο τις οποιες οι περισσοτερες βρισκονται αυτη τη στιγμη γκαλερι μας.Σας υποσχομαι οτι θα συμπληρωσω και τις υπολοιπες για να δειτε και εσεις ποσο ομορφα ηταν τα μερη που επισκεφτηκα. Φιλικα Δημητρης
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Δημήτρη, το ταξίδι πρέπει να ήταν εντυπωσιακό. Τουλάχιστον από πλήθος προορισμών που επισκέφθηκες δεν πρέπει να έχεις παράπονο.

Οι φωτογραφίες είναι πολύ ωραίες.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Δεν εχω προσθεσει Πολωνια και Κροατια,οταν τις δεις θα τρελλαθεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom