Κίνα Πεκίνο - Σανγκάη δαγκωτό !!

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Ειχαμε παει Ξιταγκ -Χαντσου - Σαγκαη, (αλλα με γκρουπ) 10 μερες. Απλα ο ξεναγος ελεγε συνεχεια προσεξτε αυτο και εκεινο, μη βγειτε εξω το βραδυ γιατι εχει "κακους", αλλα εμεις δεν καταλαβαιναμε τιποτα. Γενικα στο γκρουπ τα περισσοτερα ατομα ηταν πολυ καλα παιδια και βγαιναμε μονοι μας στα κρυφα (πλακα κανω) και το βραδυ και γενικοτερα στον ελευθερο χρονο. Στα πολυκαταστηματα τα μεγαλα πηγατε; Οπως το silk μαρκετ; Εκει με παζαρι πηραμε 15 ευρω μπαταρια για την καμερα μας που αλλου εκανε 5πλασια τιμη. Ηταν βεβαια μαιμου αλλα δεν το καταλαβαινες! Πηραμε τριποδα με 5 ευρω απο 60 που μας ελεγε στην αρχη αρχικη! Γενικως εχουν καλα και φτηνα γνησια μαργαριταρια! Βραδυ πηγατε σε ενα μερος που εχει ολο μπαρακια και καφετεριες (δεν μπορω να θυμιθω πως το λενε - ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!) Που εχει λότους - φυτα και λιμνουλα; Ακομα να ξαναθυμισω (το ειχα γραψει και τοτε) οτι πρεπει να κανετε μασαζ στο κεφαλι οπωσδηποτε!!!

Ειρήνη μου και εμείς προσπαθήσαμε απελπισμένα να χωρέσουμε το Ξιταγκ στο ταξίδι μας αλλά δεν υπήρχε πολύς χρόνος διαθέσιμος. Το ταξίδι ήταν περίπου 10 μέρες και δεν θέλαμε να χάσουμε κάτι από αυτά που είχαμε σχεδιάσει για Πεκίνο και Σαγκάη. Το έχουμε όμως στο νου μας για την επόμενη εξόρμηση στην περιοχή.

Σε πολυκαταστήματα δεν πήγαμε καθόλου στο Πεκίνο παρά κάναμε ένα πολύ γρήγορο πέρασμα μια φορά σε ένα στην Σαγκάη, απλά για να δούμε πως είναι.
Από αγορές, για μένα άξιζαν με τρέλα τα παλιατζίδικα του Πεκίνου. Πήγα συστημένη σε ειδικό μαγαζί από την αδελφή μου που είχε προηγηθεί, και οφείλω να ομολογήσω ότι άξιζε τον κόπο.

Το silk μαρκετ θα είχε επίσης ενδιαφέρον φαντάζομαι. Αλλά είχε γίνει ανοικτή "ληστεία" στα παλιατζίδικα πριν και είχα λίγο συνετιστεί.
Όσον αφορά τα μαργαριτάρια, δεν έχω καμία αίσθηση από ποιότητα, ποικιλία μαργαριταριών και τα συναφή όποτε θα ήμουν ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΘΥΜΑ έτσι και ζύγωνα καμαρωτή-καμαρωτή για να κάνω επενδύσεις σε πολύτιμους λίθους. Περάσαμε αλλά δεν ακουμπήσαμε. Τέρας εγκράτειας...

Όσον αφορά βραδινές εξορμήσεις στο Πεκίνο σε μπαράκια με λοτούς και λιμνούλες δεν κάναμε- δεν είχαμε το κουράγιο έτσι σαν λεγεωνάριοι που γυρνάγαμε όλη την μέρα. ¨Ότι κάναμε, ήταν στην Σαγκάη που τα ωραία εστιατόρια και μπαράκια είναι η attraction της πόλης. Πάντως αν έχεις καμία πρόταση για την νυχτερινή Κίνα, έχει μεγάλη αξία για την επόμενη φορά.

Για Χαντσου γράψε μας. ¨Αξιζε τον κόπο? Τι είδατε εκεί?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Το Ξιταγκ μου αρεσε παρα πολυ, ηταν γεματο καναλια και αξιζει να πατε, οχι για πολυ αλλα για να κανετε μια μεγαλη βολτα σαν εκδρομη. Εχει πολλους ποταμους που ενωνονται και γεφυρακια 660 - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories . Γενικα ειναι ολα τα σπιτια πολυ παλια και σε παραδοσιακα! Αξιζει!
Το χανγκ τσου καλο ηταν και αυτο, εμεις απλα κοιμηθηκαμε ενα βραδυ γιατι πεταξαμε απο Πεκινο για χανγκτσου οποτε φτασαμε αργα, καναμε μια βολτα στη λιμνη και ειδαμε τις παγόδες και την αλλη μερα το πρωι πηγαμε με καραβακι βολτα στης λιμνης, εχει πολλες ιτιες εκει και νουφαρα. Μετα πηγαμε αεροδρομιο και πεταξαμε απο εκει για Σαγκαη.
Παντως μου αρεσαν πολυ τα τοπια! Πολυ πρασινο και ωραιες φωτογραφιες!

Τα αξιοθεατα τι τιμες ειχαν εισοδο; Απο περιεργια ρωταω (γιατι εμεις τα ειχαμε σε πακετο ολα μαζι)

Δυστυχως δεν προλαβαιναμε να παμε στο εθνικο τους μουσειο και στο μαυσωλειο του Μαο μεσα.... Εχει παει κανεις να μας πει πως ηταν;
Ακομα εντελως τυχαια βρηκα και αυτο: http://www.city-discovery.com/gr/cd_city_Beijing_theme_Nightlife για οποιον ενδιαφερεται
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ωραία τα λες, όπως ωραία αφηγείσαι την ιστορία σου.. Στις ετικέτες διαφωνώ..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ακόμη περιμένουμε να μας αποκαλύψεις το σχέδιο σου... Για χάραξε πορεία. Που πας?
Συγγνώμη καρδιά μου, η λέξη "σχέδιο" τι πάει να πει? Πρέπει να ντρέπομαι που δεν την ξέρω? Δεν υπάρχει σχέδιο. Δεν υπήρξε ποτέ. Πάω όπου πάνε τα ΚΤΕΛ.
Εσύ γράψε την όμορφη συνέχεια και σταμάτα να κάνεις το κορόιδο... Γράφε λέμε! (ρε παιδί μου ακριβά σου κόστισε το ταξίδι)
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
(ρε παιδί μου ακριβά σου κόστισε το ταξίδι)

Τώρα που το λες , συνηδητοποιώ (μετά από ένα χρόνο) και εγώ ότι ήταν ακριβό το ταξίδι. Νωρίς το πήρα είδηση!!! Το ευτυχημα με μένα είναι ότι τα πληρώνω και μετά αυτόματα λειτουργεί ο μηχανισμός απόσβεσης- ξεχνάω τα δυσάρεστα. Έτσι επιβιώνω στον μάταιο τουτο κόσμο.

Πάντως το μεγάλο έξοδο ήταν τα αεροπορικά - βάλε πτήσεις:
Αθήνα - Πεκίνο,
Πεκίνο- Σαγκάη,
Σαγκάη- Αθήνα.
Δηλαδή και μία εσωτερική πτήση και επιστροφή από άλλη πόλη. Δεν νομίζω ότι μπορείς να το αποφύγεις αυτό. Αν ξεκινήσεις με τρένα και λεωφορεία, χρειάζεσαι πολύ χρόνο που εγώ δεν τον είχα.

Τα ξενοδοχεία δεν μου φάνηκαν καθόλου ακριβα. Επιλέξαμε 5* για ασφάλεια, σε εξαιρετική θέση στην πόλη- αυτό στο Πεκίνο ήταν πάνω στην απαγορευμένη πόλη- που είχαν μικρότερο κόστος όμως από όσο μας κόστισε το αρχοντικό της Βεργούλας στην Καστοριά!!!

Πάντως ότι πληρώνεις για το ταξίδι είναι τα εισητήρια και τα ξενοδοχεία. Η ζωή εκεί είναι εξαιρετικά φτηνή. Ακόμη και τα top εστιατόρια της Σαγκάης έχουν τιμές πολύ τίμιες. Καμία σχέση με τις τιμές εδώ σε αντίστοιχα εστιατόρια - βλ Βαρούλκο, Ιθάκη κλπ- που για να πας, πουλάς το οικοπεδάκι στα Σπάτα.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Τα αξιοθεατα τι τιμες ειχαν εισοδο; Απο περιεργια ρωταω (γιατι εμεις τα ειχαμε σε πακετο ολα μαζι)

Οι τιμές στα αξιοθέατα ήταν εντελώς συμβολικές. Δεν υπάρχουν άλλες τιμές για Κινέζους και άλλες για ξένους.
 

Maria Zambako

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
nobody knows yet...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ-Καμπότζη
Αχ vrea, πόσο με ταξίδεψες... είχα πάει και 'γω στο Πεκίνο για 5 μέρες στο πλαίσιο του "Πολιτιστικού έτους της Ελλάδας στην Κίνα" το 2007, ένα χρόνο σχεδόν πριν τους Ολυμπιακούς... Το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία και η εμπειρία μοναδική! Είχα και καλή παρέα... πολλά γέλια, πολύ κρύο (-4, χειμώνας γαρ) και κυρίως πολλά παζάρια!!! Όπως και 'συ, ενώ αρχικά δεν είχα σκοπό να ψωνίσω τίποτα...τελικά αναγκάστικα να προμηθευτώ μία επιπλέον βαλίτσα για να χωρέσουν όλα τα "λάφυρα". Εκτός της silk market (εκεί φτάσαμε στο σημείο να με τραβούν από το μανίκι οι κάθε λογείς μαγαζάτορες) πήγαμε και στο pearl market (φημισμένο για τα μαργαριτάρια του σε προσιτές, για εμάς του δυτικούς, τιμές) όπου μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου κοσμήματα με ότι πέτρα/πολύτιμους λίθους μπορείς να φανταστείς ...απίστευτο! Φυσικά οι αγορές ήταν απλά το "κερασάκι στην τούρτα". Τιέν Ανμέν, Απαγορευμένη Πόλη, Σινικό Τείχος, Θερινά Ανάκτορα, Χουτόνγκ, -δεν θα ξεχάσω ποτέ την βόλτα με τα αμαξίδια-ποδήλατα (δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία τους) κουκουλωμένη με μία θεοβρώμικη τύπου κουβέρτα που μας πρόσφεραν για το κρύο και τα σπαρακτικά γέλια της παρέας κάθε φορά που "βρίσκαμε" σε λακουβίτσα...- Τάφοι των Μινκ, αλλά και το απίστευτο Lan (μοναδικής αισθητικής χαϊλέ μπαρ-εστιατόριο που φέρει την υπογραφή του σχεδιαστή philippe starck) και βρίσκεται στον τελευταίο όροφο ενός ουρανοξύστη στο κέντρο της Κινεζικής πρωτεύσας. Εδώ θα τελειώσω με ένα...αχ! τι καλά που ήτανε!
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Αχ vrea, πόσο με ταξίδεψες... είχα πάει και 'γω στο Πεκίνο για 5 μέρες στο πλαίσιο του "Πολιτιστικού έτους της Ελλάδας στην Κίνα" το 2007, ένα χρόνο σχεδόν πριν τους Ολυμπιακούς... Το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία και η εμπειρία μοναδική! Είχα και καλή παρέα... πολλά γέλια, πολύ κρύο (-4, χειμώνας γαρ) και κυρίως πολλά παζάρια!!! Όπως και 'συ, ενώ αρχικά δεν είχα σκοπό να ψωνίσω τίποτα...τελικά αναγκάστικα να προμηθευτώ μία επιπλέον βαλίτσα για να χωρέσουν όλα τα "λάφυρα". Εκτός της silk market (εκεί φτάσαμε στο σημείο να με τραβούν από το μανίκι οι κάθε λογείς μαγαζάτορες) πήγαμε και στο pearl market (φημισμένο για τα μαργαριτάρια του σε προσιτές, για εμάς του δυτικούς, τιμές) όπου μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου κοσμήματα με ότι πέτρα/πολύτιμους λίθους μπορείς να φανταστείς ...απίστευτο! Φυσικά οι αγορές ήταν απλά το "κερασάκι στην τούρτα". Τιέν Ανμέν, Απαγορευμένη Πόλη, Σινικό Τείχος, Θερινά Ανάκτορα, Χουτόνγκ, -δεν θα ξεχάσω ποτέ την βόλτα με τα αμαξίδια-ποδήλατα (δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία τους) κουκουλωμένη με μία θεοβρώμικη τύπου κουβέρτα που μας πρόσφεραν για το κρύο και τα σπαρακτικά γέλια της παρέας κάθε φορά που "βρίσκαμε" σε λακουβίτσα...- Τάφοι των Μινκ, αλλά και το απίστευτο Lan (μοναδικής αισθητικής χαϊλέ μπαρ-εστιατόριο που φέρει την υπογραφή του σχεδιαστή philippe starck) και βρίσκεται στον τελευταίο όροφο ενός ουρανοξύστη στο κέντρο της Κινεζικής πρωτεύσας. Εδώ θα τελειώσω με ένα...αχ! τι καλά που ήτανε!

Αχ Μαρία!!! Πολύ μου άρεσε το μήνυμα σου. Βλέπω ότι είναι πολλά αυτά που θα έκανα αν ξαναπήγαινα στο Πεκίνο - με ενθουσίασε η βόλτα με το αμαξίδιο, το silk market κλπ. Με εντυπωσίασε και μένα αυτή η πόλη και θα ήθελα να ξαναπάω συνδυάζοντας την αυτήν την φορά οπωσδήποτε με πήλινο στρατό. Εσείς πήγατε σε κάποια άλλη πόλη στο ταξίδι σας?
 

Maria Zambako

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
nobody knows yet...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ-Καμπότζη
Δυστυχώς όχι...το ταξίδι ήταν επαγγελματικό - και πάλι καλά που τα είδαμε όλα αυτά! Μερικοί επέμεναν μάλιστα να πάμε και στην περιοχή με τις Galleries, την Τεχνόπολη που αναφέρεις (εδώ να σημειώσω ότι κατάλαβα τι χάσαμε διαβάζοντας τη διήγησή σου :( ), αλλά οι περισσότεροι του group ψήφισαν και πάλι silk market (βλέπεις οι τρεις ώρες που ξοδέψαμε εκεί την προηγούμενη ημέρα λειτούργησαν μάλλον “αναγνωριστικά”). Δεν πειράζει όμως! Θέλω να πιστεύω ότι την επόμενη φορά (ελπίζω ότι μία μέρα θα επιστρέψω) θα ψαχτώ περισσότερο επί του θέματος…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom