Γαλλία ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ

rodanthi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟ 19 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ.ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΙΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ?ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ?ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΝΝΟΩ?
ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
rodanthi:D
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας. Επρόκειτο να πάω στο Παρίσι την Κυριακή του Θωμά και έχω μια απορία σχετικά με το Moulin Rouge. 1) Θα προλάβουμε να επιστρέψουμε με το μετρό απ' την περιοχή ή το show τελειώνει αργά; 2) Μήπως με συμφέρει να κλείσω για τη συγκεκριμένη παράσταση με πρακτορείο; 3) Θεωρείται κακόφημη περιοχή να κυκλοφορεί κανείς νύχτα εκεί; 4) Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και φαγητό; Θα σας ήμουν ευγνώμων για την απάντησή σας!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Γεια σας. Επρόκειτο να πάω στο Παρίσι την Κυριακή του Θωμά και έχω μια απορία σχετικά με το Moulin Rouge. 1) Θα προλάβουμε να επιστρέψουμε με το μετρό απ' την περιοχή ή το show τελειώνει αργά; 2) Μήπως με συμφέρει να κλείσω για τη συγκεκριμένη παράσταση με πρακτορείο; 3) Θεωρείται κακόφημη περιοχή να κυκλοφορεί κανείς νύχτα εκεί; 4) Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και φαγητό; Θα σας ήμουν ευγνώμων για την απάντησή σας!
Απ οτι ξερω εχει μετρο μετα την παρασταση. Δεν σε συμφερει να κλεισεις με πρακτορειο για να τη δεις. Μπορεις να γυρισεις στο ξενοδοχειο σου ανετα γιατι ολοι οσοι φευγουν απο εκει ειναι τουριστες και στην τιμη ειναι ενα ποτηρι σαμπανια.
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!!
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Καλησπέρα. Ετοιμάζω κι εγώ ταξίδι στο Παρίσι για τα μέσα Μαΐου διάρκειας 10 ημερών και θα ήθελα μερικές πληροφορίες από όποιον μπορεί να γνωρίζει.
Έχουμε ήδη κλείσει δωμάτιο στο ξενοδοχείο Saint-Paul Rive-Gauche στο 6ο και προβλέπω να φτάνουμε εκεί γύρω στις δύο το μεσημέρι. Υπάρχει περίπτωση στη συνέχεια να βρούμε κάπου να φάμε ή συνηθίζουν να κλείνουν το μεσημέρι και να ανοίγουν ξανά το απόγευμα;
Μία ακόμα ερώτηση: θα ήθελα πολύ να επωφεληθώ της παραμονής μου εκεί για να παρακολουθήσω κάποια παράσταση μπαλέτου στην Όπερα της Βαστίλης ή κάποιο κονσέρτο στο Άγιο Παρεκκλήσιο. Πόσο αυστηρό μπορεί να είναι το dress code σ' αυτές τις εκδηλώσεις και πόσο κινδυνεύουν να μείνουν με το εισιτήριο στο χέρι κάποιοι που δεν βγάζουν το τζιν από πάνω τους;
Και κάτι τελευταίο: δεδομένου ότι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο και θα κυκλοφορούμε με τα ΜΜΜ, θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε μια επίσκεψη στο Musée de l'Air et de l'Espace με μια βόλτα στο Saint Denis την ίδια ημέρα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Παραθέτω στην κριτική σας ένα πρόχειρο σχέδιο του προγράμματος που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε. Επειδή είναι το πρώτο μας ταξίδι στο Παρίσι είπαμε να περάσουμε όλες τις ημέρες μας στην πόλη αν και πολύ θα ήθελα να ξέκλεβα μια εκδρομή στην Προβηγκία ή έστω στο Fontainebleau.
Anyway! Πάντα θα υπάρχει κι η επόμενη φορά.

1η ημέρα (Δευτέρα)
Άφιξη & check in στο ξενοδοχείο γύρω στις 14:00
Κήποι Λουξεμβούργου
Πύργος Montparnasse

2η ημέρα (Τρίτη)
Πάνθεον
Μουσείο Cluny
Παναγία Παρισίων
La Conciergerie
Άγιο Παρεκκλήσιο

3η ημέρα (Τετάρτη)
Αψίδα Θριάμβου
Μουσείο Orangerie
Λούβρο

4η ημέρα (Πέμπτη)
Μουσείο de l' air et espace
Καθεδρικός ναός Saint Denis
Stade de France

5η ημέρα (Παρασκευή)
Μουσείο Orsay
Λούβρο

6η ημέρα (Σάββατο - η νύχτα των μουσείων)
Pere Lachaise
Πάρκο Belleville
Κανάλι Saint Martin
Λούβρο by night

7η ημέρα (Κυριακή)
Μουσείο Rodin
Μουσείο des Plans-Reliefs
Μουσείο Quai Branly
Βόλτα κατά μήκος του Σηκουάνα

8η ημέρα (Δευτέρα)
Saint-Germain Des Prés
Saint-Sulpice
Μουσείο Φυσικής Ιστορίας – Βοτανικός Κήπος
Saint-Étienne

9η ημέρα (Τρίτη)
Κέντρο Pompidou
Μουσείο Carnavalet
Όπερα Βαστίλης

10η ημέρα (Τετάρτη)
Check-out & πρωινή αναχώρηση.
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Εε...έχεις αφήσει μερικά μουσεία ..:D

Αλλά μάλλον θα τα επισκέφθηκες την προηγούμενη η τις προηγούμενες φορές που πήγες, γιατί απ' ότι φαίνεται έχεις πάει και άλλες φορές Παρίσι.....

Και γιατί να κάνουμε κριτική σε άλλους αρέσουν τα μουσεία και σε άλλους όχι....

Πάντως βγαίνει το πρόγραμμά σου άνετα, αρκεί να μην κάθεσαι με τις ώρες στα μουσεία, μπορείς;....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πω πω, διατριβη στα μουσεια θα κανεις...
Η Μονμαρτη δεν σου γεμιζει το ματι να την βαλεις στο προγραμμα των δεκα ημερων;
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Παρίσι είχα πάει πριν δύο χρόνια ξανά, αλλά μονάχα για μία ημέρα, γι' αυτό και θεωρώ το φετινό ταξίδι σαν το πρώτο μου στην πόλη. Τότε προλάβαμε να πάμε στο Άγιο Παρεκκλήσιο (που ανακαινιζόταν) και την Μονμάρτρη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα. Ετοιμάζω κι εγώ ταξίδι στο Παρίσι για τα μέσα Μαΐου διάρκειας 10 ημερών και θα ήθελα μερικές πληροφορίες από όποιον μπορεί να γνωρίζει.
Έχουμε ήδη κλείσει δωμάτιο στο ξενοδοχείο Saint-Paul Rive-Gauche στο 6ο και προβλέπω να φτάνουμε εκεί γύρω στις δύο το μεσημέρι. Υπάρχει περίπτωση στη συνέχεια να βρούμε κάπου να φάμε ή συνηθίζουν να κλείνουν το μεσημέρι και να ανοίγουν ξανά το απόγευμα;
Θα βρειτε αλλα συνηθως δεν εχει αλ α καρτ εκεινη την ωρα. Οι Γαλλοι τρωνε γυρω στις 1...

Μία ακόμα ερώτηση: θα ήθελα πολύ να επωφεληθώ της παραμονής μου εκεί για να παρακολουθήσω κάποια παράσταση μπαλέτου στην Όπερα της Βαστίλης ή κάποιο κονσέρτο στο Άγιο Παρεκκλήσιο. Πόσο αυστηρό μπορεί να είναι το dress code σ' αυτές τις εκδηλώσεις και πόσο κινδυνεύουν να μείνουν με το εισιτήριο στο χέρι κάποιοι που δεν βγάζουν το τζιν από πάνω τους;
Ποιο ειναι αυτο το Αγιο Παρεκκλησιο; Δεν εχω ιδεα απο το dress code αλλα μπορεις να κοιταξεις στα sites τους κι αν δεν βρεις κατι τους στελνεις ενα mail να σου απαντησουν (στα γαλλικα το mail, ετσι; ). Αφου σε ενδιαφερουν αυτα κοιτα και στην Οπερα Γκαρνιε...

Και κάτι τελευταίο: δεδομένου ότι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο και θα κυκλοφορούμε με τα ΜΜΜ, θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε μια επίσκεψη στο Musée de l'Air et de l'Espace με μια βόλτα στο Saint Denis την ίδια ημέρα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Εξαρταται απο το τι ωρα θα ξεκινησετε το πρωι και ποση ωρα θα σπαταλησετε στο de l'Espace.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom