Ντουμπάι Πάμε Ντουμπάι!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

9 /9/2009 , ωρα 9 μμ και 9 πρωτα λεπτα και 9 δευτερα. Ο σειχης Μοχαμεντ ακυρωνει το πρωτο εισιτηριο στο μετρο του Ντουμπαι και επιβιβαζεται για την πρωτη βολτα.
11ος 2009 , ωρα 6 πμ και 14 πρωτα λεπτα. Η Go2dbeach ακυρωνει το πρωτο εισιτηριο της μερας στο σταθμο Τερμιναλ 3 και επιβιβαζεται για την πρωτη της βολτα.

Πολύ εντονα φωταγωγημενη η πολη μας εδειξε την υπερβολη της απο το αεροπλανο ακομα το ξημερωμα που προσγειωθηκαμε. Ολοφωτες παραλληλες γραμμες πισω από το μαυρο φοντο που φανταζομαι ότι θα είναι η παραλια. Μεσα στο σχεδον αθορυβο μετρο που δεν υπαρχει οδηγος βρισκονται λιγοστοι επιβατες , κανα δυο με τις παραδοσιακες κελεμπιες. Για την ωρα λειτουργει μονο η κοκκινη γραμμη και σε αυτην όχι ολοι οι σταθμοι. Αυτοι όμως που λειτουργουν είναι αναμφισβητητα εντυπωσιακοι περα απο πεντακαθαροι.
Μοντερνοι πολυχρωμοι και χλιδατοι , σε σχημα κοχυλιου , με πολυελαιους που θυμιζουν τεραστιες μεδουσες αλλα και με παραδοσιακες παραστασεις στους τοιχους.

Πρωτη σταση η Deira city centre , ηρθε η ωρα να βγω εξω και ειλικρινα δεν ξερω τι να περιμενω..Εχω ακουσει τοσα πολλα για το Ντουμπαι , από πρωτοσελιδα για φοβερα επιτευγματα και ρεκορ που εσπασαν , απο ανθρωπους που εχουν εντυπωσιαστει και θελουν να ξαναπανε , μεχρι καποιους που το εχουν μισησει απυθμενα , που η περιεργεια μου χτυπαει κοκκινο! Ισως τελικα αυτό που οδηγει τοσο κοσμο στην πολη που όλα είναι πιθανα και που συντηρει το μυθο της , να είναι αυτή η περιεργεια που νιωθω κι εγω για το τι γευση θα μου αφησει.
Όμως ερχομενη από τη Σιγκαπουρη που μου αφησε την εντονη γευση ‘οι πολεις μπορουν να είναι καλυτερες’ , το Ντουμπαι και ο σειχης του , θα πρεπει να εχουν κανει πραγματικα καλη δουλεια για να τη σβησουν!
 

Attachments

Last edited:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω ειμαι περιεργη για τις εντυπωσεις της Go2beach!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Περιμένω κι εγώ ν΄ακούσω τη συνέχεια!παρεπιμπτόντως τώρα μαθαίνω ότι μπήκε σε λειτουργία και το μετρό(έστω μία γραμμή),πριν 4 περίπου χρόνια που πήγα τότε ήταν υπό κατασκευή...και δούλευαν νυχθημερόν!!Σ΄αυτά είναι ..αχτύπητοι:haha:,για να δούμε κατά τ΄άλλα τι θα μας πείς,τι σου άρεσε...και τι όχι..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Επειδή προσωπικά δεν είδα αυτό που περίμενα στο Dubai, ίσως επειδή δεν πήγα και την καταλληλότερη εποχή του χρόνου, περιμένω πώς και πώς να ακούσω την άποψη κάποιου επισκέπτη που στάθηκε λίγο πιο τυχερός από εμένα. Πάντως εγώ πήγα Dubai τον Ιούλιο και το μετρό ακόμα ήταν κλειστό. Πάντως σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο για τον επισκέπτη, επειδή ειδικά το καλοκαίρι η παραμονή στους δρόμους απλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ! Έστω και για την εύρεση ταξί!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Εννοείται πως είμαι και εγώ σε αυτούς που μεριμένουν τη συνέχεια με μεγάλη περιέργεια! Go2dbeach μαζί σου!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και εμάς η περιέργειά μας χτυπάει κόκκινο για τις εντυπώσεις σου από το Ντουμπάϊ.

 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν και το Ντουμπάι δεν είναι ένα από τα μέρη που θα ήθελα να πάω, με τόσα που έχουν λεχθεί εδώ μέσα περιμένω με αγωνία την αφήγησή σου! Αναρωτιέμαι με ποιους να είσαι: με αυτούς που το υποστηρίζουν ή με αυτούς που το κατακρίνουν;;;:rolleyes:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλα,εγω γιατι ειχα την εντυπωση,οτι πηγες παραλια??:roll:
Και επιστροφη απο Σιγκαπουρη????:roll::roll:
Πολυ με μπερδεψες!!:roll::roll::roll:
Περιμενω με αγωνια την συνεχεια...;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα,εγω γιατι ειχα την εντυπωση,οτι πηγες παραλια??:roll:Και επιστροφη απο Σιγκαπουρη????:roll::roll:
Και βεβαια πηγα παραλια!! Στο ενδιαμεσο πηγα Ταυλανδη.Ειναι δυνατον ταξιδι μου χωρις παραλια??:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Deira city centre δε μου φανηκε κατι το ιδιαιτερο , παρολο που θεωρειται η πιο επισκεψιμη περιοχη του Ντουμπαι για σοπινκ αλλα και διασκεδαση. Εδώ φιαχτηκε το πρωτο μεγαλο mall και γενικα η περιοχη είναι ένα μεγαλο εμπορικο κεντρο από αυτά που με αφηνουν αδιαφορη..Βεβαια ηταν ακομα πολύ νωρις , τα μαγαζια ανοιγουν στις 9:00 και θελοντας να ροκανισουμε λιγο χρονο καναμε βολτες χαζευοντας τα ψηλα ολοφωτα κτιρια , τις φαρδιες λεωφορους και τα απεραντα παρτερια με τα πολυχρωμα λουλουδια. Μοναδικη παραφωνια στο αψογο σκηνικο της πολης καποια μικρα λεωφορεια που σταματουσαν για να μαζεψουν μπουλουκια αλλοδαπων εργατων για να τους μεταφερουν στη δουλεια.

Αυτη η περιοχη του κοσμου δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου και γι’αυτό δε γνωριζω πολλα. Ηξερα ομως οτι η κουλτουρα της χρονολογειται αρκετους αιωνες πριν και εδω δεν εβλεπα τιποτα που να το τεκμηριωνει. Αποφασισα λοιπον να παω προς την περιοχη που ισως θυμιζε κατι από την Π.Ο. (προ ουρανοξυστων) εποχη , το Ντουμπαι Creek. Ειχε ερθει η ωρα για μια γυρα στα souks της Ντειρα και ο καλυτερος τροπος για να παω σκεφτηκα οτι θα ηταν διαμεσου του Dubai Creek πανω σε ένα water bus.

Τα σκουρα νερα πηγαινοερχονται από τη μια ακτη στην αλλη οπως και το water bus που ποτε πιανει στη δεξια και ποτε στην αριστερη ακτη παιρνοντας και αφηνοντας επιβατες. Ο ηλιος αρχιζει να σκαρφαλωνει και να απλωνει ζεστασια – ευτυχως οχι αφορητη προς το παρον , τα φωτα εχουν σβησει και η πολη που τρεχει με βιαση προς το μελλον μας αποκαλυπτει λιγο απο το παρελθον της. Ο θαλασσιος βραχιονας χωριζει την περιοχη στα δυο , στην Deira και στο Bur Dubai και είναι ισως η μοναδικη περιοχη που θυμιζει κατι απο το ψαροχωρι που ηταν καποτε. Ξυλινες βαρκες (abras) γεματες με τους ιδιους εργατες μεταναστες που ειδα στα λεωφορεια της Ντειρα , διασχιζουν το creek , και διπλα στα πλεουμενα εστιατορια που περιμενουν τουριστες για sunset-tours , εργατες ξεφορτωνουν εμπορευματα από τα dhows , τα ξυλινα εμπορικα πλοιαρια που στριμωχνονται στις αποβαθρες.


Ο οδηγος του water bus βλεποντας με με την καμερα στο χερι και αφου ειμαστε από τους ελαχιστους επιβαινοντες , με φωναζει μπροστα για να εχω καλυτερη θεα και ληψη όπως μου λεει ευγενικα και παραλληλα μου κανει και τον ξεναγο επισημαινοντας μου τα αξιοθεατα: Εδώ το Sheraton Dubai Creek , εδώ οι Twin Towers , εκει ο Dubai creek Tower , Ταουερ εδώ , Ταουερ εκει , Ταουερ παραπερα!

Επιμενει οτι πρεπει να κατεβω στην περιοχη Bastakia για μια βολτα και τον ακουω. Οι μαγαζατορες του Bur Dubai souk μολις αρχιζουν να ανοιγουν τα μικρα μαγαζια τους και η ατμοσφαιρα σιγα σιγα ζωντανευει. Μια σειρα από βγαλμενα παπουτσια μπροστα από το Juma Grand Mosque- ένα απο τα παλαιοτερα του Ντουμπαι και με τον ψηλοτερο μιναρε - μαρτυρουν οτι καποιοι κανουν την πρωινη προσευχη. Ακριβως πισω από το τζαμι βρισκεται το Al Fahidi fort , το φρουριο που καποτε λειτουργησε σαν φυλακη και που τωρα φιλοξενει το μουσειο. Καναμε μια μικρη βολτα στο φρουριο και αναμεσα στα στενα σοκακια θαυμασαμε τα παραδοσιακα κτιρια με τους πρωτοτυπους πυργισκους που εμαθα οτι παιζουν το ρολο του air condition. Αρκετα απο αυτα τα κτιρια λειτουργουν σαν μικρα καφε , εστιατορια και γκαλερι. Πραγματικα ομορφη περιοχη που αξιζει επισκεψη.

Διασχισαμε τα souk με τα μεταξωτα , τα βαμβακερα , τα υφασματα , τα ρουχα , τα εντυπωσιακα κοστουμια για χορο της κοιλιας που συγκρατηθηκα και δεν πηρα (χαχα) και περασαμε ξανα με το water bus στην απεναντι ακτη. Εδώ βρισκονται οι αγορες του χρυσου και των μπαχαρικων που ηταν πολύ ευκολο να βρουμε ακολουθωντας απλα...τη μυτη μας!

Η αγορα των χρυσαφικων είναι εντυπωσιακη με τα δεκαδες βραχιολια , δαχτυλιδια , κολιε , σκουλαρικια , μπιχλιμπιδια κάθε μεγεθους και σχηματος να αστραφτουν στις βιτρινες ζαλιζουντας ματια και μυαλο. Εκεινη που με κερδισε όμως ηταν η αγορα των μπαχαρικων. Άλλη ζαλαδα εδω απο τα δεκαδες αρωματα που πλημμυριζουν το στενο πεζοδρομο και τα πολυχρωμα σακια που υποσχονται 1000 και μια διαφορετικες μυρωδιες και γευσεις.

Αρκετα όμως με τις αγορες , ωρα να παμε προς το δασος που ξεχωριζει στο βαθος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.630
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom