Ντουμπάι Πάμε Ντουμπάι!

TASOYLHS

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
DUBAI ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΗ

Πηγα πριν δυο χρονια στο ντουμπαι .Να σας πω λοιπον εντυπωσεις.Επιεικως
απαραδεκτο ,παραμυθι που πουλανε τα γραφεια ταξιδιων.
Καπως ετσι την πατησα και εγω.Κουλτουρα μηδεν ,καχυποψια στο ζενιθ
παντου ανθρωποι με κελεμπιες και γυναικες που σε κοιτουν με μισο ματι ,μαλλον επειδη εισαι γι αυτους απιστος.Ζεστη αφορητη (μαρτιο μηνα) φαγητο κακο
ξενοδοχεια καλα ,αλλα απαραδεκτα ακριβα .Εγω προσωπικα εζησα και μια περιπετεια στο αεροδρομιο ,ταξιδευα μονος αλλα με γκρουπ (χρεωση απαραδεκτη μονοκλινου).Σε γενικες γραμες ειναι τοπος που δεν πρεπει να δεχεται τουριστες.
Οι ανθρωποι δεν ξερουν να σεβονται τον τουριστα ,αραβικη φιλοξενια και μπουρδες στο τετραγωνο.Να πω δε οτι ισχυει ο μουσουλμανικος νομος οποτε
ξεχαστε αυτα που ξερετε στην δυση.Π.Χ.αν κανεις κατα λαθος τα γλυκα ματια σε γυναικα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αντιμετωπισεις θανατικη ποινη
(αποκεφαλισμος) ,αλλα και οποιαδηποτε αλλη παρασπονδια κατ'αυτους.Εν τω μεταξυ δεν σε ενημερωνει κανεις στην εισοδο της χωρας οτι ισχυουν αυτα.
Κοροιδια μεγαλη κλαιω οχι μονο τα λεφτα αλλα και τον χρονο που εχασα.
Μονο καλο ειναι καποια ψωνια ρουχα παπουτσια (αλλα να μου λειπει η τρελα τους)
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Γεια σας!Ήθελα να ρωτήσω σε ποια περιοχή θα ήταν βολικό να βρει κάποιος ξενοδοχείο;
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Όταν λες βολικό;; Για να βρεις ταξί;; Παντού θα βρεις ταξί!
Η Sharjah έχει απίστευτο κυκλοφοριακό χάλι, ιδίως τις Παρασκευές γίνεται... της Φατμέ το κάγκελο!
Η Deira και το Bur Dubai (ακόμα περισσότερο) έχει πολλούς Ινδούς, Πακιστανούς, Φιλιππινέζους κτλ, που όχι ότι σου κάνουν τίποτα, αλλά αν είσαι γυναίκα καρφώνονται και σε κοιτούν όλοι μαζί ταυτόχρονα. Δεν σε αγγίζουν όμως, σε βλέπουν όπως βλέπουν τηλεόραση!! Μπορεί να κάνουν και στην άκρη για να περάσεις προκειμένου να μη σε αγγίξουν!
Είναι όμως και από τις πιο βρώμικες συνοικίες της πόλης. Σε πολλά στενά μάλλον θα νομίσεις ότι είσαι στην Ινδία, παρά στο Ντουμπάι. Το ίδιο και η Karama. Έχουν όμως και κάποια πολύ καλά ξενοδοχεία, με θέα το creek.
Η συνοικία Jebel Ali είναι πολύ μακριά, όπως και η Green Community και ξέρω ότι έχουν τουλάχιστον από ένα ξενοδοχείο..( Το ξενοδοχείο στο Jebel ali (golf resort) όμως έχει shooting club, και μπορείς να βγάλεις τα απωθυμένα σου από την κίνηση που θα φας πήγαινε έλα και τίποτα άλλα κρατημένα από την Ελλάδα, σε πολύ λογικές τιμές ...)

Έχει κι ένα ξενοδοχείο απομακρυσμένο, το θεωρούν όμως ξενοδοχείο του Ντουμπάι, το Bab al Shams, είναι μακριά, αλλά θυσιάζοντας την εύκολη πρόσβαση σε ότι θα ήθελες να δεις στην πόλη, έχεις ένα πιο ιδιαίτερο ξενοδοχείο, με υπέροχες ταράτσες για να πιεις κάτι το βράδυ ειδικά! Είναι όμως πραγματικά μακριά... Θα πρέπει να φεύγεις το πρωί και να γυρίζεις το βράδυ μια και καλή!!

Όλα τα υπόλοιπα, γιατί να μη βολεύουν;;;
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Kate237 σ´ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!Είσαι πάρα πολύ κατατοπιστική!
Βασικά θα μείνουμε μία μέρα, για αυτό αναρωτιόμουν που περισσότερο θα κινηθούμε. Μου έχουν προτείνει ή Ντέιρα ή Μαρίνα..Η Μαρίνα είναι πολύ μακρυά;
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Κοίτα, το Ντουμπάι δεν έχει ακριβώς κέντρο.... είναι μακρόστενο. Υπάρχει ένα ας το πούμε κέντρο, που είναι κάποιες περιοχές που ζουν μετανάστες από ασιατικές χώρες και ουσιαστικά είναι το μόνο μέρος που μπορείς να περπατήσεις με τα πόδια. Η υπόλοιπη πόλη δεν είναι φιλική στον άνθρωπο, είναι φιλική στα αυτοκίνητα!
Αυτό το ας το πούμε κέντρο, είναι το Bur Dubai και η Deira. Εκεί είναι και το μουσείο της πόλης, η bastakiya, το creek, δύο τζαμιά πολύ πολύ ωραία, αλλά μπορείς να τα δεις μόνο απ'έξω και τα δύο "χωριάς πολ. κληρονομιάς". Από αυτές τις δύο περιοχές, καλύτερη η Deira.
Έξω από αυτές τις περιοχές, όπου και να μείνεις, θα κινείσαι με ταξί οπότε μην έχεις μεγάλες αυταπάτες. Ακόμα και το μετρό, δεν βολεύει ακριβώς του πεζούς. Βολεύει όσους έχουν παρκάρει το αυτοκίνητό τους στα πάρκιγκ του μετρό και θέλουν να πάνε σε συγκεκριμένα mall!

Η επόμενη περιοχή που μπορείς να κάνεις βόλτα με τα πόδια και θεωρείται πιο γκλάμορους, είναι η JBR. Η Μαρίνα είναι πολύ κοντά της και υπάρχει κι εκεί η Marina walk, που μπορείς να κάνεις βόλτες. Εκεί έχει και πιο ακριβά ξενοδοχεία, αλλά εκεί πέρα εκτός από " To see and be seen..", δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.
Αν θέλεις να κινηθείς αποκλειστικά σε κάποια malls δεν έχει και τόσο σημασία που θα μείνεις, γιατί είναι σκόρπια σε όλη την πόλη.
Οπότε όπου και να μείνεις, μιας και είσαι για μέρα, ξεκίνησε το πρωί από το πιο μακρινό σημείο που θέλεις να επισκεφτείς, και κινήσου όσο περνάει η μέρα προς το ξενοδοχείο. Στο λέω, γιατί πρέπει να έχεις στο μυαλο το στενόμακρο σχήμα της πόλης.

Νομίζω ότι θα βρεις καλύτερες τιμές στη Deira και ίσως και στην περιοχή του αεροδρομίου που είναι κοντά της και έχει μια χαρά ξενοδοχεία, ενώ στη Μαρίνα μάλλον θα είναι πιο ακριβά, μάλλον.... κρίνοντας από την περιοχή πάντα.
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
καλησπερα :) Θα παω ντουμπαι με τους γονεις μ σε 3 μερες (δλδ 15 οκτωβριου...) !!!! Διαβασα τα παντα που εχουν σχεση με την θερμοκρασια και τα εθιμα τους αλλα δεν ξερω τι ρουχα να παρ αζι μου!!! ειμαι 19 χρονων... σκεφτηκα οτι αφου εχει ζεστη θα παρω σορτσακια, αμανικα μπλουζακια πεδιλα και φουστανακια....αλλα ξερω επισης οτι ειναι αυστηρα και συντηριτικα τα πραγματα εκει...τελικα να ρουχα να παρω???
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
καλησπερα :) Θα παω ντουμπαι με τους γονεις μ σε 3 μερες (δλδ 15 οκτωβριου...) !!!! Διαβασα τα παντα που εχουν σχεση με την θερμοκρασια και τα εθιμα τους αλλα δεν ξερω τι ρουχα να παρ αζι μου!!! ειμαι 19 χρονων... σκεφτηκα οτι αφου εχει ζεστη θα παρω σορτσακια, αμανικα μπλουζακια πεδιλα και φουστανακια....αλλα ξερω επισης οτι ειναι αυστηρα και συντηριτικα τα πραγματα εκει...τελικα να ρουχα να παρω???
Εγω πέρυσι τον Δεκέμβριο που πηγα φορέματα μέχρι το γόνατο φορουσα και κοντομάνικα.Γενικά σε συμβουλεύουν να μη φοράς σορτσάκια και πολύ προκλητικά ρούχα, προς σεβασμό και στα ήθη τους, αλλά εγώ όταν πήγα εκεί, είδα και πολύ προκλητικά ντυμένες τουρίστριες (ήταν μειοψηφία βέβαια, 2-3 δηλαδή).Και γενικώς συναντούσες περισσότερο τουρίστες στα μέρη που πήγαινες, παρά ντόπιους,οπότε έβλεπες κύριως δυτικό ντύσιμο,παρά μπούργκες κλπ.
Επίσης, πέρυσι το Δεκέμβριο έκανε για τα δεδόμενα τους κρυο χειμώνα,και χρειαζόσουν ζακέτα και καλσόν, το βράδυ, για να καθίσεις έξω.

Νομίζω ότι θα ένιωθες κι εσύ καλύτερα,αν απέφευγες τα σορτσάκια και τα στράπλες,γιατί μπορεί να τύχει και να σε κοιτάζουν περίεργα,αλλά και γιατί μέσα στα mall και στα μαγαζιά κάνει αρκετό κρύο.
Εγώ, να φανταστεις, έτυχε να αγοράσω μια μάλλινη ζακέτα στο dubai mall, και επειδή κρύωνα μετά, την έβαλα όσο ψώνιζα... ;)
 
Last edited by a moderator:

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Νομίζω ότι θα ένιωθες κι εσύ καλύτερα,αν απέφευγες τα σορτσάκια και τα στράπλες,γιατί μπορεί να τύχει και να σε κοιτάζουν περίεργα,αλλά και γιατί μέσα στα mall και στα μαγαζιά κάνει αρκετό κρύο.
Εγώ, να φανταστεις, έτυχε να αγοράσω μια μάλλινη ζακέτα στο dubai mall, και επειδή κρύωνα μετά, την έβαλα όσο ψώνιζα... ;)
σε ευχαριστω πολυ :) καταλαβα ;) επισης θα παμε μονοι μας χωρις ταξιδιωτικο και θελω να ρωτησω αν οντως θα μας βοηθησουν απο το ξενοδοχειο για να παμε για σαφαρι (δλδ να μας το οργανωσουν) και περιπου ξερεις ποσο θα κοστισει?? το ιδιο ισχυει και για κρουαζιερα στο creek!!!
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Εμείς δεν είχαμε χρόνο και δεν πήγαμε, αν και αξίζει με τα χίλια το σαφάρι από ό,τι μου είπαν, αλλά θυμάμαι ότι από το ξενοδοχείο μας είχαν προτείνει. Γενικά, από την εμπειρία μου, σε όλα τα ταξίδια που ταξιδεύω χωρίς ταξιδιωτικό, όλα μπορείς να τα βρεις μόνος σου, χωρίς πρόβλημα.Τα ξενοδοχεία πάντα σε βοηθάνε, ίσως όμως να κοστίζει περισσότερο μέσω ξενοδοχείου.
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Eίμαι σε δίλημμα βρε παιδιά? Να πάω Dubai , αξίζει? Δεδομένου οτι θα πάω με φίλη μόνες μας χωρις πρακτορείο...μήπως είναι επικίνδυνα? Δεν ΄ξερω τι να κανώ..Επίσης δεν είναι απο τους τοπ προορισμους που θα ήθελα να πάω..Τό σωζει η παρέα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom