Πάμε στο βουνό των θεών;

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
α μαλιστα ευχαριστω για την απαντηση. πηγαινα και γρηγορα στο κατεβασμα σε 3 ωρες ειμουν κατω
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καταρχάς συγχαρητήρια για την ανάβασή σου.

Ναι μεν οι εταιρίες και οι σύλλογοι ωφελούνται από την τραχύτητα των μονοπατιών, διότι έτσι πουλάνε τα προϊόντα τους οι μεν και έχουν κόσμο οι δε,
Επίτρεψέ μου να σου πω ότι αυτό δεν ισχύει. Ουδείς ωφελείται, ούτε οι εταιρείες, ούτε οι σύλλογοι. Αν δεις πόσες συμμετοχές έχει μία εκδρομή σε δύσκολη διαδρομή και πόσες σε μία εύκολη, γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό αυτό που υποστηρίζω.

Το βάρος του σακιδίου είναι ένα μεγάλο θέμα για όσους περπατούν. Οι εταιρίες που πουλάνε είδη ορειβασίας κάνουν χρυσές δουλειές πουλώντας είδη που ζυγίζουν λίγα γραμμάρια λιγότερα από άλλα
Στο εξωτερικό μάλλον γίνεται, αλλά στην Ελλάδα της κρίσης , δυστυχώς οι χρυσές δουλειές αποτελούν ένδοξο παρελθόν, σχεδόν σε όλους τους κλάδους του εμπορίου.
Πέρα από αυτό, το χαμηλό βάρος είναι ένα ζητούμενο από τους ορειβάτες από την απαρχή του αθλήματος. Διότι λίγα γρμμάρια από το ένα, λίγα από το άλλο, φθάνουμε στο σημείο, ένα <<βαρύ>> σακίδιο να ζυγίζει μερικά κιλά παραπάνω από ένα <<ελαφρύ>>. Με ότι αυτό σημαίνει , στο θέμα της καταπόνησης του σώματος κατά την διάρκεια της δραστηριότητας.

Καλές αναβάσεις.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.344
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καταρχάς συγχαρητήρια για την ανάβασή σου.


Επίτρεψέ μου να σου πω ότι αυτό δεν ισχύει. Ουδείς ωφελείται, ούτε οι εταιρείες, ούτε οι σύλλογοι. Αν δεις πόσες συμμετοχές έχει μία εκδρομή σε δύσκολη διαδρομή και πόσες σε μία εύκολη, γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό αυτό που υποστηρίζω.



Στο εξωτερικό μάλλον γίνεται, αλλά στην Ελλάδα της κρίσης , δυστυχώς οι χρυσές δουλειές αποτελούν ένδοξο παρελθόν, σχεδόν σε όλους τους κλάδους του εμπορίου.
Πέρα από αυτό, το χαμηλό βάρος είναι ένα ζητούμενο από τους ορειβάτες από την απαρχή του αθλήματος. Διότι λίγα γρμμάρια από το ένα, λίγα από το άλλο, φθάνουμε στο σημείο, ένα <<βαρύ>> σακίδιο να ζυγίζει μερικά κιλά παραπάνω από ένα <<ελαφρύ>>. Με ότι αυτό σημαίνει , στο θέμα της καταπόνησης του σώματος κατά την διάρκεια της δραστηριότητας.

Καλές αναβάσεις.
Στο δεύτερο σκέλος νομίζω συμφωνούμε.
Στο πρώτο επέτρεψέ μου να υποψιάζομαι κάποια πράγματα, αν και δεν είμαι καθόλου ειδικός.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Στο δεύτερο σκέλος νομίζω συμφωνούμε.
Όντως συμφωνούμε.

Στο πρώτο επέτρεψέ μου να υποψιάζομαι κάποια πράγματα, αν και δεν είμαι καθόλου ειδικός.
Να υποψιάζεσαι ότι θες. :) Δεν προσπαθώ να σε πείσω. Βρίσκω όμως την ευκαιρία, με αφορμή την διαφωνία μας, να αναφέρω ότι κατά καιρούς εκπονούνται διάφορα σχέδια για την <<ανάπτυξη>> του Ολύμπου τα οποία έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Την οικολογική καταστροφή σημαντικού τμήματος του βουνού ,αφού προβλέπουν διάνοιξη δρόμων, νέες υποδομές κ.λ.π.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom