Πάργα - Σύβοτα

alex78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
PRAGUE
Ταξίδι-Όνειρο
TAILAND
Μολις γυρισαμε απο τις 7ημερες διακοπες που φετος μας βρηκαν προς Ιονιο μερια και στην γραφικη Πάργα οπου περασαμε τελεια!!!!!
Ξεκινησαμε απο θεσσαλονικη και μεσω της Εγνατιας οδου ημασταν στο χαλαρο σε 3μιση ωρες παργα
Η Βαση μας ηταν ενα χωριουδακι 4χιλ. εξω απο την Πάργα το οποιο το ελεγαν Αγια Κυριακη.
Αυτο που αξιζει να σημειωθει σ'οσους θελουν να πανε προς εκεινα τα μερη ειναι πως μπορουν να συνδυασουν πολλους προορισμους κοντινους και εξαιρετικα ομορφους απ'ολες τις αποψεις!!!
Η αποσταση παργας - συβοτα ειναι 25χιλ. στα οποια χιλιομετρα εχει ποικιλες παραλιες για ολα τα γουστα (οργανωμενες,ερημικες,με ψιλο πετραδακι,χοντρο πετραδακι,ρηχες,βαθιες,)
Οι δυο κοντινες παραλιες του χωριου Αγια.Κυριακη οπου καναμε και μπανιο ηταν ο Λιχνος μεγαλη παραλια με πολυ κοσμο τα σαββατοκυριακα και ο Αι Γιαννακης (μικρος καταπρασινος κολπος πολυ ησυχος εξαιρετικη θαλασσα κι εξαιρετικη καντινα με σουβλακια )
Πηγαινοντας προς παργα υπαρχει η παραλια ο βαλτος στον οποιο δεν καναμε μπανιο λογο του παρα πολυ κοσμου που ειχε.
Καθως ανεβαινεις βορεια για να πας στα συβοτα, οπου ειναι μια διαδρομη σε καταπρασινα βουνα βλεποντας ολο το ιονιο πιατο με πολυ καλο οδικο δικτυο, συναντας πολλες παραλιες.Στην επομενη που σταματησαμε κ ξετρελαθηκαμε ηταν το καραβοσταση.Απιστευτη θαλλασα!!!
Λιγο παραπανω συναντας την παραλια σοφας στην οποια υπαρχει και το ομωνυμο camping(για οσους ενδιαφερονται)
Στην επομενη παραλια που καναμε μπανιο ηταν η μεγαλη αμμος (μια χαρα κι αυτη)
Φυσικα υπαρχει και η μικρη αμμος,την αποφυγαμε ομως διοτι ειχε πολυ κοσμο για το μεγεθος του κολπου της
Εξαιρετικη παραλια που θυμιζε απο αλλα μερη της γης ηταν και η Ζαβια!!Λιγο πριν μπεις στα συβοτα..Τα νερα ηταν καταπρασινα και το κολπακι απο τα πιο ομορφα που εχω δει στη ζωη μου!!
Φτανοντας στα συβοτα εχεις την επιλογη να κανεις μια βουτια στην τετραπλη για μενα παραλια Μπελα Βρακα..Μοναδικη περιπτωση τοπιου οπου συνδεονται 2 θαλασσες μαζι δημιουργοντας 4 μεριες για να απλωσεις το κορμι σου.Πρεπει να το δεις για να το καταλαβεις!
Επισης ολα τα λεφτα στα συβοτα ηταν οι ψαροβαρκες που σε πηγαιναν και σ'εφερναν στις δυο περιφημες παραλιες μεσα σε 2 καταπρασινα ερημονησια μονο με 6? το ατομο για ολη μερα(μεχρι της 6 το απογευμα)
Την μια την ελεγαν ποροι και την αλλη πισινα στην οποια επιλεξαμε να παμε!!Αφου οργανωθηκαμε απο νερα κ τροφιμα φτανοντας στην πισινα παθαμε ζημια!!!!Ηταν το πιο ειδειλιακο μερος που καναμε μπανιο..Ειχαμε την αισθηση πως ημασταν στην Ταυλανδη!!Λιωσαμε κανονικα
Αλλα συνδυαστικα πραγματα που μπορεις να κανεις σ'εκεινα τα μερη ειναι να πας στην παργα και να κλεισεις εισητηρια για μονοημερη εκδρομη παξους-αντιπαξους!!
Οι εκδρομες ειναι τρεις τα καραβακια 2
Η εκδρομη κυμαινεται απο 20?-25-30? ξεκιναει απο παργα στις 10 το πρωι και επιστρεφει στις 6 το απογευμα.Το σιγουρο ειναι πως οποια εκδρομη κι αν επιλεξετε σιγουρα δεν θα κλαψετε τα λεφτα σας..Εμεις επιλεξαμε αυτη των 30? γιατι ειχε περισσοτερες στασεις.
Τα μερη που θα δειτε και στα νερα που θα κολυμπησετε θα σας αποζημιωσουν με το παραπανω και θα ηταν κριμα να χανατε μια τετοια εκδρομη.
Οσο για την νυχτα της παργας ειναι λιγο πολυ γνωστη.
Η παργα εχει εντονη νυχτερινη ζωη σε βαθμο που μπορει και να κουρασει..
Το σαββατο δεν βρισκεις parking με τιποτα..
Η καλυτερη ωρα για μας ηταν το απογευματακι...Βολτα στην αγορα της και στον ανηφορο της ο οποιος οδηγει στο καστρο της παργας οπου εκει βρισκεται ενα απο τα πολλα οπως κι αυτο εξαιρετικο cafe-bar που κοιταει θαλασσα και παργα με πολυ ωραια χαλαρωτικη μουσικη.
Να μην ξεχασω να αναφερω οτι υπαρχει και δευτερο καστρο εκτος παργας πανω σ'ενα βουνο στο χωριο τρικορφον.(Το καστρο του Αλι Πασα)Απο κει μπορει να δεις και την λευκαδα
Επισης σ'αυτες τις διακοπες ειχαμε την δυνατοτητα να επισκεφτουμε και τον ποταμο αχερωντα 30 χιλ νοτιοανατολικα της παργας..
Εκει απολαμβανεις ενα διαφορετικο τοπιο απ'αυτο της θαλασσας στο οποιο η πικνη βλαστηση με τα κρυσταλλινα νερα του ποταμου οργιαζουν σ'ολο τους το μεγαλειο!!!Εκπληκτικο μερος με ωραια καφε,ταβερνες και διαφορες δραστηριοτητες που επιβαλλει το ολο κλιμα..(cayak-rafting-ιππασια για τους πιο τολμηρους)
Εμεις,τελειωνοντας,προτιμησαμε να δειξουμε την τολμη μας κατεβαινοντας καμια 70αρια χιλιομετρα μοναχα πιο κατω με σκοπο να απολαυσουμε και τα οινοπνευματωδη νερα της λευκαδας!!!
Οπως σας ειπα και στην αρχη ηταν οι πιο συνδυαστικες διακοπες που καναμε ποτε εγω και η γυναικα μου οι οποιες θα μπορουσαν να παρουν τον τιτλο (ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2010 και που δεν πηγαμε)

Υ.Γ Σιγουρα καποια στιγμη θα ξαναπαμε γιατι απο θεσσαλονικη ειναι πλεον πολυ ευκολη η προσβαση χωρις πλοια κ χωρις πολλα πολλα διοδια (ακομα):clap::clap::clap::clap:

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η περιγραφή σου Alex! Πραγματικά πανέμορφα τα μέρη που επισκεφτήκατε και πολύ εύκολα προσβάσιμα. Η Μπέλα Βράκα είναι πραγματικά ξεχωριστή. Αξίζει να περπατήσετε λίγο στο απέναντι νησάκι και να βρείτε έναν prive κολπίσκο. Για την Πισίνα (καταπληκτική παραλία!) είχαμε νοικιάσει βαρκάκι. Αν καταπιάνεστε με τέτοια, έχει πολύ πλάκα! Στον Αχέροντα διασχίσαμε ένα μέρος του ποταμού (σε κάποια σημεία ακόμα και κολυμπώντας!). Το τοπίο είναι μοναδικό! Στο κάστρο της Πάργας έχει ένα όμορφο μαγαζάκι για ποτό!
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Μα καλα πηγες μεχρι την λευκαδα και δεν σταματησες Πρεβεζα για ενα καφε, μια βαφλα μια μηλοπιτα με παγωτο; τστστστστσ
Πολυ καλη η περιγραφη σου ελπιζω του χρονου να ξαναρθεις για να δεις και αλλα πολλα που σας ξεφυγαν.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία η ιστορία σου!χρήσιμες οι πληροφορίες και για τις παραλίες!πολύ καλή πρόταση για μας τους Θεσσαλονικείς πλέον λόγω της Εγνατίας,στα υπ όψην!
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
αχ τι μου θυμίζεις...Απίστευτα μέρη...!!!Τα γύρισες όλα όμως μπράβο σου...Εγώ που πάω και σχεδόν κάθε καλοκαίρι και μου πήρε πόσα καλοκαίρια να τα κάνω όλα....χεχε:haha::haha:


ΝΑ πάτε όλοι παιδιά σας το συστήνω ανεπιφύλακτα...
 

faih

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα!
Μιας και ταξιδεψατε προς αυτα τα μέρη πηρα το θαρρος να σας αναφερω τους προβληματισμους μου μηπως μπορεσετε εσεις ή καποιος άλλος να με βοηθησετε να αποφασισω. Λοιπόν..
Έχω εισιτηρια κοινωνικού τουρισμού και αποφάσισα να πάω παργα φέτος για διακοπες. Το κακό είναι ότι το αποφάσισα σχετικά αργά και βρήκα δωματιο διαθεσιμο από 13 σεπτέμβρη....Θα μπορούσε κανείς που μενει εκει να μου πει τι καιρο εχει συνηθως εκεινη την εποχή και αν γνωριζει αν τα ενοικιαζομενα δωματια του κ.ντοκου αξιζουν να παω τοσο αργα διακοπες ή μηπως να ψαξω να βρω κατι σε άλλο μερος σε ποιο κοντινη ημερομηνια;
Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας και το χρόνο που διαθεσατε :)
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
καλησπέρα!
Μιας και ταξιδεψατε προς αυτα τα μέρη πηρα το θαρρος να σας αναφερω τους προβληματισμους μου μηπως μπορεσετε εσεις ή καποιος άλλος να με βοηθησετε να αποφασισω. Λοιπόν..
Έχω εισιτηρια κοινωνικού τουρισμού και αποφάσισα να πάω παργα φέτος για διακοπες. Το κακό είναι ότι το αποφάσισα σχετικά αργά και βρήκα δωματιο διαθεσιμο από 13 σεπτέμβρη....Θα μπορούσε κανείς που μενει εκει να μου πει τι καιρο εχει συνηθως εκεινη την εποχή και αν γνωριζει αν τα ενοικιαζομενα δωματια του κ.ντοκου αξιζουν να παω τοσο αργα διακοπες ή μηπως να ψαξω να βρω κατι σε άλλο μερος σε ποιο κοντινη ημερομηνια;
Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας και το χρόνο που διαθεσατε :)
Ο καιρός είναι όπως πάντα στην Ελλάδα καλοκαιρινός..:D:D
Η αλήθεια είναι ότι τέτοιο καιρό μπορεί απλά να τύχεις καμια μπόρα και ίσως λίγο ψύχρα το βράδυ και πάλι όχι σίγουρα..!!

Όσο για τα διαμερίσματα δεν ξέρω να σοθ πώ!! Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι οτι ο τουρισμός αραιώνει εκείνη την περίοδο και θα περάσεις τέλεια..!!χωρίς χιλιάδες άτομα στην παραλία και με τις ταβέρνες να σε περιποιούντε πολύ κα΄λύτερα..
 

faih

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε!!
Τελικά έκλεισα δωμάτιο στην Πάργα στις 5 Σεπτέμβρη. Ελπίζω να έχει καλό καιρό τότε.. Επειδή είμαι κάτοικος της Βόρειας Ελλάδας τον φοβάμαι λιγάκι τον Σεπτέμβρη επειδή σε εμάς εκείνη την περίοδο έχει τύχει να φορέσουμε και μακρύμανικα μεσημέρι... Θα δείξει... Κάτι άκουσα επίσης πως τα νερά είναι κρύα στο Ιόνιο... Ελπίζω να μπορέσουμε να κάνουμε κανένα μπανάκι!

Παρεπιπτόντως μιας και αναφέρατε τα ταβερνάκια υπάρχει κάποιο που θα συστήνατε ανεπιφύλακτα (με λογικές τιμές)? Και κάτι άλλο... Είναι υποχρεωτικό να πληρώσεις ξαπλώστρα για να κάνεις μπάνιο? Ποια παραλία έχει άμμο κοντά στην Πάργα? Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! :)
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
πήγαμε πέρσι Τέλη Ιουλίου αλλα η θαλασσα παγωμενη...ειναι που λεμε σαν την Χαλκιδικη δεν εχει ..που ειχε την πιο ζεστη θαλασσα? γιατι παλι Παργα εχω σκοπο να παω και φετος..
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
3 καλοκαιρια στη Παργα και πραγματικα και τα 3 υπεροχα!!Πανεμορφο μερος(δυστυχως με πολλα κουνουπια!χιχι!)
Μακαρι οι ανθρωποι εκει να φροντιζαν λιγο παραπανω τα καταλυματα!!Ειναι ασχημο να σου χαλανε τα ταξιδια καποια μερη αφροντιστα και καποιοι ανθρωποι απλα κερδοσκοποι!!

Κατα τ'αλλα πολυ ωραιες παραλιες, συγκλονιστικη φυση και respect;)
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Καλημερα...θα παω παργα μεσα ιουλιου και θελω να ρωτησω αν τα νερα ειναι γενικα κρυα οπως στις παραλιες της κερκυρας...Παλευεται το μπανιο στην θαλασσα??Ειμαι σε διλημα να κλεισω ξενοδοχειο με πισινα ή οχι..Τουλαχιστον να κανουμε κανενα μπανακι στην πισινα αν ειναι παγωμενα τα νερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom