Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
και κατι τελευταιο (ελπιζω) μιας και μου ερχονται ενα ενα. Το μετρο απο οτι διαβασα εδω μεσα ειναι επι 24ωρης βασης αλλα οχι ολες της ημερες. ποιες ειναι αυτες οι μερες;
Aυτο υσχυει και για τα τραινα που ειναι πανω απο το εδαφος; Αν οχι μεχρι τι ωρα δουλεουν αυτα;
Επισης μεχρι τι ωρα δουλεουν τα λεοφωρεια;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεν θυμάμαι ακριβώς τις ώρες που δν έχει τρένο αλλά όταν σταματάνε υπάρχει λεωφορειο που ακολουθεί την διαδρομή του τρένου για όσες ώρες δν έχει U-Bahn
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Λιγα λογια μετα την επιστροφη μου...
Θα επικροτησω και εγω αυτο που λενε πολλοι, οτι το βερολινο μπορει να σου αρεσει μπορει και οχι.
Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ και σκεφτομαι να ξαναπαω καποια στιγμη. Δεν εχει αυτο που λεμε χτυπητη ομορφια σαν πολη (οχι οτι δεν εχει πανεμορφα μερη) αλλα ειναι θαυμασια πολη απο πολλες αποψεις. Θεωρω καταρχας οτι ειναι η τελεια πολη για να ζησει καποιος. Απιστευτα πολυ πρασινο, παρκα, μεγαλοι δρομοι, ποδηλατοδρομοι παντου και ενα τελειο δικτυο μεταφορων. Και ειναι ανοιχτη πολη, δεν ειναι τα τετραγωνα το ενα πανω στο αλλο, εχει πολυ καλη δομηση. Νυχτερινη ζωη; Απιστευτα εντονη, κοσμος παντου. Ειναι μια πολη που προσφερει τα παντα για ολα τα γουστα. Σε 6 σχεδον μερες που εμεινα προλαβα να δω το 90% σχεδον απο αυτα που ειχα στης σημειωσεις μου. Πραγματικα αν θελετε την γνωμη μου μην πατε χειμωνα, γιατι θα χασετε πολλα πραγματα. Δεν θα μπορεσετε ας πουμε να θαυμασετε την χαλαροτητα του κοσμου εκει. Τωρα που καλοκαιριαζει βγαινουν και την αραζουν στα παρκα. Ασε που αν βρεχει ειναι κριμα να κλειστειτε μεσα. Σε μενα για μιαμιση μερα εβρεχε και ηταν πραγματικα χαμενος χρονος, δεν μπορουσα να παω πουθενα. Την εβγαζα στα πολυκαταστηματα εκεινη την ημερα που ειναι πολλα και ωραια. Απο αγορες; Λεφτα να εχεις.Με το που εφθασα πηρα κατευθειαν την welcome card των 5 ημερων. Δεν με καλυψε βεβαια την εκτη μερα οποτε εκει σκεφθηκα πως θα ηταν ισως καλυτερα να ειχα παρει δυο τριημερες. Μην διανοηθειτε να μην την παρετε, τα εισητηρια ειναι αρκετα ακριβα και θα γλιτωσετε και την φασαρια. Πραγματικα ξενοιαζεις.Τ ο βερολινο εχει πολλα πραγματα να δεις, πλατειες, κτηρια, διασημους δρομους, μνημεια, αν και εδω που τα λεμε ειναι ενα μνημειο απο μονη της αυτη η πολη. Απο μουσεια; Αλλο τιποτα, ορεξη να εχεις. Προσωπικα πηγα μονο στο μουσειο της Περγαμου αλλα και στο μουσειο τεχνολογιας το οποιο μην το χασετε με τιποτα. Εχουν κανει πολλη καλη δουλεια. Ειδικα αν εχετε και παιδια μαζι θα ξετρελαθουν. Πηγα και podtsam. Mην το χασετε ειναι πανεμορφο μερος. Εξοπλειστειτε με εναν καλο χαρτη του παρκου για να μπορεσετε να ανακαλυψετε ολα τα παλατια που ειναι εκει μεσα. Επειδη ειναι πραγματικα τεραστιο αν μπορειτε νοικιαστε κανα ποδηλατο γιατι με τα ποδια ειναι αδυνατο να το γυρισετε ολο. Αυτα τα ολιγα προς το παρον....
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πααααρα πολλες οι σελιδες για το Βερολινο κι εχω αρχισει να ζαλιζομαι...Ισως χρειαζεται ενα "Βερολινο updated" σαν αυτο που εκανε η underwater για την Πολη!Στο μεταξυ,οι περισσοτερες ιστοριες ειναι απο το χειμωνιατικο Βερολινο και λιγα για το καλοκαιρινο...εκτος αν εχω χασει κατι στο ψαξιμο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το καλοκαίρι την τιμητική της έχουν έχουν οι λίμνες, η Wansee θεωρείται η μεγαλύτερη μπανιέρα της Ευρώπης. Για μένα η πιο όμορφη είναι η Krume Lanke που συνδυάζεται με το Ντάλεμ, επίσης πανέμορφο το Σπαντάου, το Κόπενικ και φυσικά τα ατέλειωτα πάρκα του Πότσνταμ
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πααααρα πολλες οι σελιδες για το Βερολινο κι εχω αρχισει να ζαλιζομαι...Ισως χρειαζεται ενα "Βερολινο updated" σαν αυτο που εκανε η underwater για την Πολη!Στο μεταξυ,οι περισσοτερες ιστοριες ειναι απο το χειμωνιατικο Βερολινο και λιγα για το καλοκαιρινο...εκτος αν εχω χασει κατι στο ψαξιμο.
Καλα βρε να παθεις για να καταλάβεις τι παθαίνουν τα παιδια οταν τους βαζεις διαγωνισμα....( θα με αγαπουσαν ολοι οι μαθητες σου αν διαβαζαν αυτό...:D.) περα απο τα αστεια το updated το περιμενω απο σενα οταν με το καλό γυρισεις..να ξερεις εχω επαναπαυτεί ..δεν ψαχνω τιποτα περιμενω ΕΣΕΝΑ!!:xalara:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Το καλοκαίρι την τιμητική της έχουν έχουν οι λίμνες, η Wansee θεωρείται η μεγαλύτερη μπανιέρα της Ευρώπης. Για μένα η πιο όμορφη είναι η Krume Lanke που συνδυάζεται με το Ντάλεμ, επίσης πανέμορφο το Σπαντάου, το Κόπενικ και φυσικά τα ατέλειωτα πάρκα του Πότσνταμ
Την Wansee την εχω στο προγραμμα,σε συνδυασμο με επισκεψη στην επαυλη-μουσειο οπου οι ναζι αποφασισαν την "τελικη λυση"του εβραικου "προβληματος".Ευχαριστω και για τις υπολοιπες προτασεις τις οποιες -πλην του Ποτσνταμ- δεν τις ηξερα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Την Wansee την εχω στο προγραμμα,σε συνδυασμο με επισκεψη στην επαυλη-μουσειο οπου οι ναζι αποφασισαν την "τελικη λυση"του εβραικου "προβληματος".Ευχαριστω και για τις υπολοιπες προτασεις τις οποιες -πλην του Ποτσνταμ- δεν τις ηξερα.
Την Wansee μπορείς να την συνδυάσεις επίσης με τα Μουσεία του Ντάλεμ.
Στο Πότσνταμ αν έχεις χρόνο και βρεθείς στο Σεσίλιενχοφ (συνθήκη του Πότσνταμ) περπάτα στη λίμνη Heilinger και ανηφόρισε προς το Μπελβεντέρε ( καταπληκτικό κτήριο, ίσως το πιο αυθεντικό νεοκλασικό στο Βερολίνο) στο δρόμο σου θα συναντήσεις το πιο ταπεινό κτίσμα του Σίνκελ την ''Πομόνα'' (θεά των νερών) και μετά θα έχεις μια εξαιρετική θέα όλου του Πότσνταμ από το Μπελβεντέρε, το οποίο όμως κλείνει νωρίς δεν θυμάμαι ακριβώς την ώρα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τελεια,ευχαριστω:)

Πααααρα πολλες οι σελιδες για το Βερολινο κι εχω αρχισει να ζαλιζομαι...Ισως χρειαζεται ενα "Βερολινο updated" σαν αυτο που εκανε η underwater για την Πολη!Στο μεταξυ,οι περισσοτερες ιστοριες ειναι απο το χειμωνιατικο Βερολινο και λιγα για το καλοκαιρινο...εκτος αν εχω χασει κατι στο ψαξιμο.
Sorry,to updating της Πολης ανηκει στην ikaria lover.Τα επαιξα ο καυμενος μετα απο τοσο διαβασμα για Βερολινο!
 
Last edited by a moderator:

alex33

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, θα πάμε Βερολίνο και λέγαμε μήπως υπάρχει κάποιο μέρος με ατμόσφαιρα belle epoque, τύπου κινηματογραφικού έργου καμπαρέ (Lisa Mineli) ή κάτι τέτοιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom