Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
θα ηθελα παρακαλω να ρωτησω και εγω αν εχει καποιος εμπειρια με καποια εταιρια ενοικιασης αυτοκινητου που να μη θελει πιστωτικη καρτα. ευχαριστω
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα!

Έχω κλείσει για Βερολίνο, αλλά η επιστροφή για Θεσσαλονίκη με την RyanAir όπως ξέρετε είναι πολύ πρωινή. Γι αυτό το λόγο σκέφτομαι να μην κλείσω ξενοδοχείο την τελευταία βραδιά γιατί απο το άγχος μην χάσω την πτήση δεν μπορώ να ησυχάσω. Τι θα μπορούσα να κάνω εκείνο το βράδυ (είναι Σάββατο προς Κυριακή). Υπάρχει κανενα ήσυχο μαγαζάκι ανοιχτό μέχρι αργά για να περάσει η ώρα, μην πάω απο τις 10 το βράδυ στο αεροδρόμιο!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δεν είμαι και πολύ καλός στις συμβουλές ίσως, αλλά μόλις επιστρέψαμε από Βερολίνο και προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει μια επίσκεψη η πόλη του Βραδεμβούργου! Μας άρεσε πολύ, πιο πολύ από το Πότσνταμ, αν αυτό λέει κάτι. Το όλο στυλ, τα σπίτια, τα δρομάκια, τα κανάλια.. Πας εύκολα με τα "RE" τρένα. Εμείς τουλάχιστον ευχαριστηθήκαμε πολύ περισσότερο τη μέρα εκεί, παρά τις υπόλοιπες. Πιο αυθεντικό :)
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Δεν είμαι και πολύ καλός στις συμβουλές ίσως, αλλά μόλις επιστρέψαμε από Βερολίνο και προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει μια επίσκεψη η πόλη του Βραδεμβούργου! Μας άρεσε πολύ, πιο πολύ από το Πότσνταμ, αν αυτό λέει κάτι. Το όλο στυλ, τα σπίτια, τα δρομάκια, τα κανάλια.. Πας εύκολα με τα "RE" τρένα. Εμείς τουλάχιστον ευχαριστηθήκαμε πολύ περισσότερο τη μέρα εκεί, παρά τις υπόλοιπες. Πιο αυθεντικό :)
Πόση ώρα είναι περίπου η διαδρομή;
Καλύπτεται από το ενιαίο εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών ABC ή θέλει ξεχωριστό και πόσο στοιχίζει, αν θυμάσαι;

Το μόνο μας πρόβλημα είναι ότι νυχτώνει υπερβολικά νωρίς και δε θα έχουμε και πολλές στη διάθεσή μας για να δούμε καλά καλά την πόλη. Θα το έχω όμως υπόψιν!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δεν καλύπτεται από το ABC, και κοστίζει 6,90 η κάθε διαδρομή.
Ξέρω, ίσως δεν είναι πολλές οι μέρες, αλλά εμείς δε μετανιώσαμε. Φάγαμε και σε ένα πολύ καλό και όχι ακριβό εστιατόριο με ειδίκευση στις πατάτες, χεχε! Αν τυχόν πάτε, στείλε μου να σου πω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν καλύπτεται από το ABC, και κοστίζει 6,90 η κάθε διαδρομή.
Ξέρω, ίσως δεν είναι πολλές οι μέρες, αλλά εμείς δε μετανιώσαμε. Φάγαμε και σε ένα πολύ καλό και όχι ακριβό εστιατόριο με ειδίκευση στις πατάτες, χεχε! Αν τυχόν πάτε, στείλε μου να σου πω.
Πες το μωρέ, κάποιος θα βρεθεί να πάει κι ας μην πάει ο stratios. Γαστρονομική συμβουλή εδώ μέσα χαμένη δεν πάει.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα σας!!!
Μήπως κάποιος έχει επισκεφτεί το Μουσείο της Περγάμου αυτόν τον καιρό και ξέρει αν άνοιξε η αίθουσα με τα ελληνικά εκθέματα;
Επίσης αν είναι ακόμα κλειστή λόγω ανακαίνισης αξίζει να πάμε μόνο για την ισλαμική τέχνη και την εγγύς Ανατολή;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Μήπως κάποιος έχει επισκεφτεί το Μουσείο της Περγάμου αυτόν τον καιρό και ξέρει αν άνοιξε η αίθουσα με τα ελληνικά εκθέματα;
Νομίζω ότι θέλει καιρό ακόμη. Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα του μουσείου.

Επίσης αν είναι ακόμα κλειστή λόγω ανακαίνισης αξίζει να πάμε μόνο για την ισλαμική τέχνη και την εγγύς Ανατολή;
Κατά την γνώμη μου, αξίζει.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ευχαριστώ πολύ STKF!
Μήπως εσύ ή κάποιος άλλος γνωρίζει μεταξύ του Πύργου της Τηλεόρασης και του Panoramapunkt πιο αξίζει πιο πολύ από άποψη θέας; Και τα δύο μου αρέσουν αλλά έχουν μεγάλη διαφορά τιμής
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Καλημέρα!

Έχω κλείσει για Βερολίνο, αλλά η επιστροφή για Θεσσαλονίκη με την RyanAir όπως ξέρετε είναι πολύ πρωινή. Γι αυτό το λόγο σκέφτομαι να μην κλείσω ξενοδοχείο την τελευταία βραδιά γιατί απο το άγχος μην χάσω την πτήση δεν μπορώ να ησυχάσω. Τι θα μπορούσα να κάνω εκείνο το βράδυ (είναι Σάββατο προς Κυριακή). Υπάρχει κανενα ήσυχο μαγαζάκι ανοιχτό μέχρι αργά για να περάσει η ώρα, μην πάω απο τις 10 το βράδυ στο αεροδρόμιο!
Δεν εχω ιδεα να σου απαντησω, εγω εβαλα πτηση επιστροφης με EasyJet που εχει πολυ πιο λογικες ωρες (επιστροφη στις 15:50) τωρα που το σκεφτομαι τι θα παθαινα εαν την τελευταια μεσα εφευγα απο το δωματιο την προκαθορισμενη ωρα τους αφηνα τις βαλιτσες, εκανα την βολτα μου και το βραδυ επεστρεφα να παρω τις βαλιτσες και να πηγαινα κατευθειαν στο αεροδρομιο; 5 ωρες ειναι, μπορει να μην ειμαι ξανα 18χρονων αλλα μια φορα στα 10 χρονια νομιζω οτι αντεχω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom