Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα παιδιά! Στις 10-15 Δεκέμβρη θα πάω Βερολίνο και επειδή διαβάζω ότι στο μουσείο της Περγάμου έχει πολύ αναμονή θέλω να κλείσω εισιτήριο online συγκεκριμένη μέρα για όλα τα μουσεία του νησιού με 18 ευρώ από ότι διάβασα. Ερώτηση 1η: Εφόσον έχω κλείσει συγκεκριμένη μέρα που θα επισκεφτώ τα μουσεία δεν χρειάζεται να περιμένω; Ερώτηση 2η: Προσπάθησα να κλείσω από εδώ https://shop.smb.museum/#/tickets/list?date=2017-11-12&museum_id=76&ticketSelection=[object Object] αλλά είναι στα γερμανικά και κάνω μετάφραση στο google translate αλλά δεν βγάζω άκρη. Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Ρε παιδιά κλαμπ που να συχνάζουν μικρές ηλικίες (20-25 χρονών) θα προτείνει κανείς;Να βρούμε και καμία γερμανιδούλα :p :p
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπερα,

Εχω διαβασει σχεδον τα παντα αλλα θελω καποιες επιπλεον διευκρινησεις και προτασεις...

Θα ειμαι σε 2 βδομαδες εκει.
Θα μενω στη πλατεια alexander και θα εχω μεταφορα απο/προς σονεφελντ. 6 μερες/5 βραδια

1) Kreuzberg. Διαβαζω συνεχεια για αυτη τη περιοχη αλλα θελω καποιος να μου οριοθετησει με δρομους νοητα τη περιοχη οπως και που ειναι μεζεμενη αυτη η νυχτερινη ζωη που λενε.

2) προτασεις εστιατοριων, μπυραριες και βρωμικα κοντα στο ξενοδοχειο ή στις γυρω περιοχες. Εχω σημειωσει αρκετα μεσα απο το φορουμ αλλα εχω μπερδευτει. Οχι και πολυ ακριβα. Κατι παραξενο, κατι που σας αρεσε αρκετα.

3)Nikolaiviertel. Εχω διαβασει πολλες φορες για ωραια περιοχη. Ας μου την οριοθετησει καποιος. Πισω απο το δημαρχειο;

4)the story of Berlin. Με τα λιγα που εχω δει αξιζει πολυ. Εχει κανενας αποψη για αυτο το μουσειο; Τι εισοδο εχει;

5)πυργος. Ειναι ξεχωριστη η χρεωση για την εισοδο και ξεχωριστο αν θα πιω ή θα φαω απο οσο εχω καταλαβει. Αν κλεισω απο ιντερνετ τραπεζι στο πυργο για φαγητο αυτο θα ειναι χωρις την εισοδο;;
Επισης αξιζει; Λογω θεας το σκεφτομαι κ επειδη περιστρεφεται

6) 7ημερη καρτα μεταφορας στα μεσα ή 5ημερη welcome card και την 6η μερα ενα μονο εισιτηριο για μεταφορα προς το αεροδρομιο (ή 6ημερη welcome). Τη γνωμη σας απλα. Θα μου ρωτησετε, τι θα χρησιμοποιησω απο τις εκπτωσεις της καρτας. Δεν ξερω το ψαχνω!

Σημειωση: δεν ειμαι φαν των μουσειων...

Ευχαριστω εκ των προτερων
Περιμενα αρκετες μερες αλλα δεν μου απαντησε καποιος. Αν γνωριζει καποιος τα παραπανω ή καποια απο τα παραπανω θα το εκτιμουσα...

Κυριακη φευγω..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
nikolaiviertel berlin map.jpg

@AntRo Θα σε βοηθήσω μόνο σε αυτά που γνωρίζω...
Η περιοχή Nikolaiviertel είναι ακριβώς πίσω από το Δημαρχείο (δες και το συνημμένο). Είναι κάπως γραφική, αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο. Αξίζει πάντως να κάνεις μια βόλτα γιατί έχει 2-3 δρόμους πολύ όμορφους!! Να μπεις και μέσα στην εκκλησία, αλλά μέχρι εκεί που είναι δωρεάν η είσοδος. Από ένα σημείο και μετά πληρώνεις εισιτήριο γιατί θεωρείται μουσείο. Επίσης, στην πλατεία ακριβώς μπροστά στην εκκλησία σερβίρουν μια πολύ νόστιμη τοπική πίτα, που δε θυμάμαι πως την λένε, με λεπτή ζύμη και πάνω διάφορα υλικά.
Για τον πύργο της τηλεόρασης υπάρχει ξεχωριστό εισιτήριο που περιλαμβάνει μόνο την ανάβαση. Δεν είμαι σίγουρη εάν αξίζει να ανέβεις γιατί την πρώτη φορά που πήγα περίμενα μια ώρα στην ουρά και σηκώθηκα και έφυγα... Από τις φωτογραφίες όμως που είδα από τους υπόλοιπους που έμειναν μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα καθόλου... Μόνο εάν έχει ηλιόλουστη μέρα να το σκεφτείς, γιατί εάν έχει περιορισμένη ορατότητα θα κλαις τα λεφτά σου.
Για φαγητό το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι το εστιατόριο Fosty μέσα στο Sony Center, που έτυχε να φάω δυο φορές, γιατί φάγαμε εξαιρετικά την πρώτη και επανήλθαμε και την μεθεπόμενη νύχτα. Λογικές τιμές, εξαιρετικό χοιρινό κότσι και μεγάλες μερίδες! Να τονίσω όμως ότι το σκηνικό εκεί είναι φανταστικό τη νύχτα με τα φώτα!! Μην πας μέρα γιατί θα χάσεις όλη τη γοητεία της περιοχής!
Εφόσον δεν είσαι fun των μουσείων, εγώ θα πρότεινα να πας μόνο σε ένα και αυτό να είναι το μουσείο της Περγάμου. Επειδή πήγα και το 2007 και το 2017, μπορώ να σου πω ότι αξίζει την επίσκεψη σου ακόμη και τώρα που είναι κλειστή η πτέρυγα με το βωμό της Περγάμου.
[/QUOTE]
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
USER=27078]@AntRo[/USER] αναζήτησε αυτούς τους δρόμους στην περιοχή του Nikolaiviertel για να δεις τα πιο ωραία σημεία της περιοχής.
Η θέα από τη γέφυρα προς την περιοχή Nikolaiviertel είναι η καλύτερη της περιοχής!

DSC_0324.jpg
DSC_0326.jpg

DSC_0296.jpg
DSC_0310.jpg


Αυτή είναι η πίτα που λέγαμε...
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Α, flammenkuchen (tarte flambee). Δεν είναι τοπική, είναι από τη νότια Ρηνανία (και από τις δυο χώρες της περιοχής).
Ευχαριστώ για την επισήμανση! Δεν θυμόμουν το όνομα... Την έχω φάει και στο Στρασβούργο και στο Βερολίνο την ίδια πίτα και ήταν πεντανόστιμη!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Pergamon museum_Free PASS.JPG
Καλησπέρα παιδιά! Στις 10-15 Δεκέμβρη θα πάω Βερολίνο και επειδή διαβάζω ότι στο μουσείο της Περγάμου έχει πολύ αναμονή θέλω να κλείσω εισιτήριο online συγκεκριμένη μέρα για όλα τα μουσεία του νησιού με 18 ευρώ από ότι διάβασα. Ερώτηση 1η: Εφόσον έχω κλείσει συγκεκριμένη μέρα που θα επισκεφτώ τα μουσεία δεν χρειάζεται να περιμένω; Ερώτηση 2η: Προσπάθησα να κλείσω από εδώ https://shop.smb.museum/#/tickets/list?date=2017-11-12&museum_id=76&ticketSelection=[object Object] αλλά είναι στα γερμανικά και κάνω μετάφραση στο google translate αλλά δεν βγάζω άκρη. Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει.
Επειδή την πάτησα πρόσφατα με αυτήν την ιστορία, θα σου πως τα εξής. Πρώτα βρες ποια μέρα και ώρα έχει κενό για είσοδο στο Μουσείο της Περγάμου συγκεκριμένη ώρα και μετά αγόρασε το museumsinsel ticket για εκείνη την ημέρα.
Εγώ έκανα το λάθος και αγόρασα πρώτα ηλεκτρονικά το museumsinsel ticket και μετά δεν έβρισκα διαθέσιμη είσοδο με fast pass για το μουσείο.
Σου αντιγράφω την απάντηση που έλαβα με οδηγίες από το γραφείο πληροφοριών "Info-Service der SMB-Besucher-Dienste". Αφορά την περίπτωση που έχεις το museumsinsel ticket και θέλεις να εκδώσεις το free ticket για την είσοδο στο μουσείο της Περγάμου την ίδια μέρα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
View attachment 219881
@AntRo Θα σε βοηθήσω μόνο σε αυτά που γνωρίζω...
Η περιοχή Nikolaiviertel είναι ακριβώς πίσω από το Δημαρχείο (δες και το συνημμένο). Είναι κάπως γραφική, αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο. Αξίζει πάντως να κάνεις μια βόλτα γιατί έχει 2-3 δρόμους πολύ όμορφους!! Να μπεις και μέσα στην εκκλησία, αλλά μέχρι εκεί που είναι δωρεάν η είσοδος. Από ένα σημείο και μετά πληρώνεις εισιτήριο γιατί θεωρείται μουσείο. Επίσης, στην πλατεία ακριβώς μπροστά στην εκκλησία σερβίρουν μια πολύ νόστιμη τοπική πίτα, που δε θυμάμαι πως την λένε, με λεπτή ζύμη και πάνω διάφορα υλικά.
Για τον πύργο της τηλεόρασης υπάρχει ξεχωριστό εισιτήριο που περιλαμβάνει μόνο την ανάβαση. Δεν είμαι σίγουρη εάν αξίζει να ανέβεις γιατί την πρώτη φορά που πήγα περίμενα μια ώρα στην ουρά και σηκώθηκα και έφυγα... Από τις φωτογραφίες όμως που είδα από τους υπόλοιπους που έμειναν μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα καθόλου... Μόνο εάν έχει ηλιόλουστη μέρα να το σκεφτείς, γιατί εάν έχει περιορισμένη ορατότητα θα κλαις τα λεφτά σου.
Για φαγητό το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι το εστιατόριο Fosty μέσα στο Sony Center, που έτυχε να φάω δυο φορές, γιατί φάγαμε εξαιρετικά την πρώτη και επανήλθαμε και την μεθεπόμενη νύχτα. Λογικές τιμές, εξαιρετικό χοιρινό κότσι και μεγάλες μερίδες! Να τονίσω όμως ότι το σκηνικό εκεί είναι φανταστικό τη νύχτα με τα φώτα!! Μην πας μέρα γιατί θα χάσεις όλη τη γοητεία της περιοχής!
Εφόσον δεν είσαι fun των μουσείων, εγώ θα πρότεινα να πας μόνο σε ένα και αυτό να είναι το μουσείο της Περγάμου. Επειδή πήγα και το 2007 και το 2017, μπορώ να σου πω ότι αξίζει την επίσκεψη σου ακόμη και τώρα που είναι κλειστή η πτέρυγα με το βωμό της Περγάμου.
[/QUOTE]
Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να γραψεις ολο αυτο το κατεβατο. Με βοηθησες αρκετα πανω σε αυτα που γνωριζες!! Για το πυργο σκεφτομουν μηπως φαω κιολας εκει ενα βραδυ, εξου και η ερωτηση..

Αν υπαρχει και καποιος που να γνωριζει και κατι απο τα υπολοιπα θα το εκτιμουσα
 
Last edited:

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
View attachment 219981

Επειδή την πάτησα πρόσφατα με αυτήν την ιστορία, θα σου πως τα εξής. Πρώτα βρες ποια μέρα και ώρα έχει κενό για είσοδο στο Μουσείο της Περγάμου συγκεκριμένη ώρα και μετά αγόρασε το museumsinsel ticket για εκείνη την ημέρα.
Εγώ έκανα το λάθος και αγόρασα πρώτα ηλεκτρονικά το museumsinsel ticket και μετά δεν έβρισκα διαθέσιμη είσοδο με fast pass για το μουσείο.
Σου αντιγράφω την απάντηση που έλαβα με οδηγίες από το γραφείο πληροφοριών "Info-Service der SMB-Besucher-Dienste". Αφορά την περίπτωση που έχεις το museumsinsel ticket και θέλεις να εκδώσεις το free ticket για την είσοδο στο μουσείο της Περγάμου την ίδια μέρα.
Σ'ευχαριστώ πολύ Έλενα!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σ'ευχαριστώ πολύ Έλενα!!
@Raccoon και @marianna k. μπορείτε να αγοράσετε ταυτόχρονα και το εισιτήριο που επιθυμείτε (ημερήσιο ή τριήμερο) και να επιλέξετε μετά τα free pass για το μουσείο της Περγάμου ή άλλο μουσείο. Είναι τελικά εύκολο με βάση τις οδηγίες που ανέφερα παραπάνω. Απλά θα τα βάλετε στο καλάθι των αγορών σας μαζί.
Κρίμα που δεν το ήξερα όταν το χρειάστηκα εγώ...

Pergamon museum_Free PASS_agora.JPG
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
@Raccoon και @marianna k. μπορείτε να αγοράσετε ταυτόχρονα και το εισιτήριο που επιθυμείτε (ημερήσιο ή τριήμερο) και να επιλέξετε μετά τα free pass για το μουσείο της Περγάμου ή άλλο μουσείο. Είναι τελικά εύκολο με βάση τις οδηγίες που ανέφερα παραπάνω. Απλά θα τα βάλετε στο καλάθι των αγορών σας μαζί.
Κρίμα που δεν το ήξερα όταν το χρειάστηκα εγώ...

View attachment 220021

https://shop.smb.museum/#/tickets/list?date=2017-12-12&museum_id=76&ticketSelection=[object Object] Κλικάρω το πρώτο για να έχω free pass και το δεύτερο είναι εισιτήριο για όλα τα μουσεία του νησιού;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom