Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@porcelain θα πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις εαν θα σου εγκρίνουν διπλή επίσκεψη στο θόλο του Κοινοβουλίου 2 συνεχόμενες μέρες. Η ζήτηση είναι μεγάλη και μάλλον όχι. Εξάλλου στο αίτημα που στέλνεις βάζεις ονόματα και τις 3 διαφορετικές ώρες κατά σειρά προτίμησης.
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη ώρα είναι μια ώρα πριν την δύση ηλίου. Μπορείς να παραμείνεις στο θόλο όση ώρα θέλεις και μέχρι να νυχτώσει. Εξάλλου δεν αξίζει να αφιερώσεις χρόνο για να περιμένεις στην ουρά 2 φορές. Έχουν γίνει πολύ αυστηροι οι έλεγχοι και αργεί η διαδικασία εισόδου ακόμη και με ραντεβού.
Εαν είστε τυχεροί και πετύχετε ηλιόλουστη μέρα θα απολαύσετε τη θέα. Εαν βρέχει και εχει θολη ατμόσφαιρα δε θα δείτε τίποτα....
Μην αργείς για την κράτηση!
 

porcelain

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ελεγα να κλεισω μια επισκεψη ηλεκτρονικα κ την αλλη μερα να παω εκει να περιμενω..ακομα κ αν εχεις ηλεκτρονικη κρατηση περιμενεις ωρα; δεν μπαινεις την ωρα που ειχες επιλεξει;

Ξερεις μηπως κ για τον καθεδρικο αν εχει αναμονη;

Δυστυχως δεν μας βγαινει το προγραμμα να παμε πριν την δυση (μου ειπαν γινεται 4) και να περιμενουμε να νυχτωσει..οποτε θα δουμε οτι γινεται απο ψηλα απο το καθεδρικο κ νυχτα απο το κοινοβουλιο..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ελεγα να κλεισω μια επισκεψη ηλεκτρονικα κ την αλλη μερα να παω εκει να περιμενω..ακομα κ αν εχεις ηλεκτρονικη κρατηση περιμενεις ωρα; δεν μπαινεις την ωρα που ειχες επιλεξει;

Ξερεις μηπως κ για τον καθεδρικο αν εχει αναμονη;

Δυστυχως δεν μας βγαινει το προγραμμα να παμε πριν την δυση (μου ειπαν γινεται 4) και να περιμενουμε να νυχτωσει..οποτε θα δουμε οτι γινεται απο ψηλα απο το καθεδρικο κ νυχτα απο το κοινοβουλιο..
Νύχτα από το θόλο του κοινοβουλίου δε θα δείτε και τίποτα καθαρά πέρα από την αψίδα του θριάμβου. Δεν ξέρω εαν είναι καλύτερα μέρα ή νύχτα γιατί και τις 2 φορές που πήγα ήταν μέρα και δεν τρελάθηκα και με τη θέα... Αδιάφορη εντελώς! Αυτό που εντυπωσιάζει είναι η αρχιτεκτονική του θόλου και όχι η θέα.
Τον Αύγουστο 2017 που πήγα στο Κοινοβούλιο με ραντεβού περιμέναμε περίπου 25 -30 λεπτά μέχρι να ανεβούμε στο θόλο. Δεν ξέρω τι τύχη θα έχεις χωρίς ραντεβού.
Για τον Καθεδρικό δεν γνωρίζω γιατί μου φάνηκε ακριβό το εισιτήριο εισόδου και δεν μπήκα.
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Συμφωνω απολυτα με την @Elena2508 ,η θεα ουτε εμενα εντυπωσιασε παρα μονο ο θολος.Αναμονη εμεις δεν ειχαμε καθολου
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Απο το ιντερνετ μπορεις να κλεισεις δυο φορες,το ειχα κανει για να ειμαι σιγουρος οτι θα προλαβω μια απο τις δυο ημερες.χρησιμοποιησα αλλη διευθυνση εμαιλ για σιγουρια.καλυτερα να βλεπεις οπως και να χει παντως
 

Erli17

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως έχετε ιδέα συγκεκριμένα εσύ Μαίρη γιατί είναι η πτήση στο αεροδρόμιο που είχες πάει τι κάνεις για το αν η πτήση σου είναι στις 6:20 το πρωί ?
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
καλημέρα! @marianna k. ευχαριστούμε για τισ πληροφορίες που έγραψεσ στο άλλο post!! πολύ λεπτομερείς περιγραφές! θα μας χρειαστούν!! @Elena2508 !! χρειάζομαι την΄βοήθεια σου..είδα ότι είχες βοηθήσει και marianna!
αρχικά δεν ξέρω ποια μουσεία αξίζουν και ποιά όχι!! είναι η αλήθεια πάααρα πολλά και εννοείτε δεν θα πάω σε όλα!!
και προσπάθησα βάση οδηγιών σου να δώ λίγο για το μουσείο Περγάμου δεν ξέρω αν πρέπει να βγάλω την ημερίσια ή όχι...σε ευχαριστώ!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
καλημέρα! @Elena2508 !! χρειάζομαι την΄βοήθεια σου..είδα ότι είχες βοηθήσει και marianna!
αρχικά δεν ξέρω ποια μουσεία αξίζουν και ποιά όχι!! είναι η αλήθεια πάααρα πολλά και εννοείτε δεν θα πάω σε όλα!!
και προσπάθησα βάση οδηγιών σου να δώ λίγο για το μουσείο Περγάμου δεν ξέρω αν πρέπει να βγάλω την ημερίσια ή όχι...σε ευχαριστώ!!!
@pen, σχετικά με τη τριήμερη κάρτα μουσείων, αξίζει να την εκδώσεις μόνο εάν σε ενδιαφέρει να δεις πάνω από 2 μουσεία στο Βερολίνο. Εμείς εκδώσαμε μόνο το ημερήσιο εισιτήριο για το νησί των μουσείων με 18 € (museumsinsel ticket) και είδαμε άνετα την ίδια μέρα 3 μουσεία κάνοντας επιλογές και με δεδομένο ότι δεν είναι και πολύ μεγάλα.
Από τα πολλά μουσεία του Βερολίνου αυτά που επέλεξα να δω εγώ ήταν τα εξής:
Α) Το Μουσείο της Περγάμου, το οποίο εξακολουθεί να είναι σταθερά η καλύτερη επιλογή, παρόλο που είναι κλειστή η πτέρυγα με τον βωμό της Περγάμου!! Επίσης, διαθέτει και autoguide με ξενάγηση και στα ελληνικά και αυτό κάνει ακόμη πιο ενδιαφέρουσα την εμπειρία! Το βλέπεις όλο σε 2 ώρες ακούγοντας και την ξενάγηση.

Β) Το Νέο Μουσείο (Neues Museum) περιλαμβάνει το Αιγυπτιακό μουσείο, μια μεγάλη συλλογή παπύρων και την περίφημη προτομή της Νεφερτίτης, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον εάν σας αρέσουν τα αιγυπτιακά εκθέματα και μετά την ανακαίνισή του εντυπωσιάζει με την αρχιτεκτονική του!
Επίσης, περιλαμβάνει το «Μουσείο Προϊστορίας και νεότερης ιστορίας» (1ος όροφος) που διαθέτει συλλογές με όπλα και αντικείμενα διαφόρων περιόδων, από την προϊστορική εποχή μέχρι τον μεσαίωνα. Στα highlights του μουσείου περιλαμβάνονται και κάποια ιδιαίτερα μπρούτζινα κωνικά καπέλα.
Σε λιγότερο από 2 ώρες βλέπεις τα πιο σημαντικά εκθέματα με κάποιες επιλογές.

Γ) Το «Altes Museum» περιλαμβάνει ελληνικά, ρωμαικά και ετρουσκικά εκθέματα. Δεν το προτείνω ιδιαίτερα για εμάς τους έλληνες γιατί έχουμε δει πάρα πολλά και ανάλογα εκθέματα στα ελληνικά μουσεία. Εάν όμως βγάλετε την τριήμερη κάρτα των μουσείων μπορείτε να κάνετε μια μικρή βόλτα και από εκεί για λίγο και να δείτε μόνο τη μεγαλειώδη αίθουσα στο ισόγειο με τον θόλο και τα αγάλματα περιμετρικά. Είναι πολύ μεγάλο μουσείο και μόνο να περπατήσεις στους χώρους του απαιτεί πάνω από μία ώρα.

Δ) Το «Topography of Terror Museum» έχει δωρεάν είσοδο και αξίζει σίγουρα την επίσκεψή σας. Πέρα από την εξωτερική έκθεση φωτογραφίας, αξίζει να μπείτε και στο καινούργιο κτήριο που έγινε στο χώρο, που έχει συγκλονιστικές φωτογραφίες και πληροφορίες για τα εγκλήματα των ναζί σε όλη την Ευρώπη (ήταν μοναδικό το μάθημα ιστορίας που έκανε στα παιδιά μου ο πατέρας τους με αφορμή αυτές τις φωτογραφίες!).
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλησπέρα @pen κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Να προσθεσω κι εγω την αποψή μου, θεωρω ότι το Βερολίνο έχει πολλά αξιόλογα μουσεία αλλά ουσιαστικα μονο εσυ μπορεις να αποφασίσεις ποια μουσεία θα επισκεφθεις ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου. Εμεις πχ πηγαμε και στο Φυσικής Ιστορίας, επειδή είμαστε φαν της βιολογίας, αλλα και στο Εβραϊκο Μουσειο, το οποίο έχει μια πολύ ωραια συλλογή κι ένα φανταστικό κτίριο! Για μένα προσωπικά και αυτά τα δύο άξιζουν σαν μουσεία! Επειδή όμως με πινακοθήκες, αγάλματα κτλ δεν ενθουσιαζόμαστε πολύ δεν πήγαμε σε άλλο μουσείο στο Νησι των Μουσειων εκτός από της Περγαμου.
Επομένως θα πρότεινα αν θέλεις να επισκεφθείς περισσότερα από ένα μουσεία στο Νησι των Μουσειων ( όπως το Altes και το Neues που ανέφερε η Έλενα) καλύτερα να πάρεις τη μονοήμερη. Αν όμως ενδιαφέρεσαι να επισκεφθείς εκτός απο αυτά και άλλα μουσεια, όπως τα δύο που ανεφερα εγω, συμφερει καλυτερα η τριημερη.
Ελπίζω να σε βοηθησα!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
καλημέρα κορίτσια!! ευχαριστώ για τις εισηγήσεις πολύ βοηθητικές στο να αποφασίσουμε! Σίγουρα θα πάμε μουσείο Περγάμου, Topography of Terror Museum..DDR Museum και Κοινοβούλιο! δεν είμαστε και ΄πολύ των Μουσείων..αλλά οκ κάτι να δούμε. @Elena2508 θα με βοηθήσεις με το site να πάρω τα εισητήρια? αν ξέρεις 1/1 είναι ανοικτό..? είπαμε να πάμε εκείνη την μέρα αν είναι ανοικτά και να πηγαίναμε και ζωολογικό κήπο..δηλαδή και απόγευμα να πηγαίναμε στο μουσείο μια χαρά.!

όπως βλέπω την ίδια μέρα μπορούμε και μουσείο Περγάμου και Κοινοβούλιο (είναι 20 λεπτά απο το ξενοδοχείο μας με τα πόδια!)
 
Last edited by a moderator:

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
καλημέρα κορίτσια!! ευχαριστώ για τις εισηγήσεις πολύ βοηθητικές στο να αποφασίσουμε! Σίγουρα θα πάμε μουσείο Περγάμου, Topography of Terror Museum..DDR Museum και Κοινοβούλιο! δεν είμαστε και ΄πολύ των Μουσείων..αλλά οκ κάτι να δούμε. @Elena2508 θα με βοηθήσεις με το site να πάρω τα εισητήρια? αν ξέρεις 1/1 είναι ανοικτό..? είπαμε να πάμε εκείνη την μέρα αν είναι ανοικτά και να πηγαίναμε και ζωολογικό κήπο.. δηλαδή και απόγευμα να πηγαίναμε στο μουσείο μια χαρά.!

όπως βλέπω την ίδια μέρα μπορούμε και μουσείο Περγάμου και Κοινοβούλιο (είναι 20 λεπτά απο το ξενοδοχείο μας με τα πόδια!)
κοντά είναι μεταξύ μουσείο και Περγάμου, πάρε το λεοφορεοο 100 η 200 για ζωολογικό κήπο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom