Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Elena2508 μου...άλλαξα λίγο τα πλάνα μου λέω για 1η μέρα Κοινοβούλιο και Ζωολογικό...νομίζω βολεύει έτσι ε..και άλλη μέρα Μουσείο Περγάμου,, DDR Museum..τώρα για πύργο τηλεόρασης το σκέφτομαι..
αν πάω μόνο σε αυτά που σου ανέφερα τι΄κάρτα με συμφέρει; μεμονωμένες ή την κάρτα μουσείων; δεν ξέρω....
https://www.visitberlin.de/en/museums-museum-pass
Με την τριήμερη κάρτα μουσείων πηγαίνεις σε όλα τα μουσεία εκτός από το DDR που δεν συμπεριλαμβάνεται (είσοδος 5.5 €). Εάν σκοπεύεις να πας μόνο στο μουσείο της Περγάμου δεν αξίζει να βγάλεις την κάρτα αυτή. Εμείς βγάλαμε την ημερήσια κάρτα για το νησί των μουσείων με 18 € και πήγαμε σε 3 μουσεία στο νησί.
Στις 1/1 το μουσείο της Περγάμου ανοίγει μετά τις 12 μ.μ.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
@Elena2508 μου.. στο Νησί των Μουσείων μόνο στο Μουσείο της Περγάμου θα πάμε...
όμως αν το αγοράσω online..και μετά πάρω την welcome berlin card πώς θα πάρω έκπτωση; ισχύει το ίδιο και για Κοινοβούλιο
(υπάρχει μια πιθανότητα να τα σύγχυσα:rolleyes-80:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Elena2508 μου.. στο Νησί των Μουσείων μόνο στο Μουσείο της Περγάμου θα πάμε...
όμως αν το αγοράσω online..και μετά πάρω την welcome berlin card πώς θα πάρω έκπτωση; ισχύει το ίδιο και για Κοινοβούλιο
(υπάρχει μια πιθανότητα να τα σύγχυσα:rolleyes-80:
Καταρχήν στο κοινοβούλιο μπαίνεις δωρεάν οπότε δε θα χρειαστείς καμία έκπτωση κάρτας. ;)
Τώρα για τη welcome berlin card δε γνωρίζω πως λειτουργεί ούτε τι εκπτώσεις δίνει και σε ποια αξιοθέατα και πως μπορείς να την αξιοποιήσεις.
Δεν ξέρω εάν μπορείς να εκδώσεις από το διαδίκτυο το free εισιτήριο εισόδου για το Μουσείο της Περγάμου για είσοδο σε συγκεκριμένη ώρα και μετά να πας στο ταμείο και να αγοράσεις από εκεί το εισιτήριο με την έκπτωση που σου δίνει η welcome berlin card. Ίσως να στείλεις email και να σου δώσουν οδηγίες για το πως γίνεται.
email: [email protected]
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
ευχαριστώ!! θα στείλω ναι το καλύτερο!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για πρώτη φορά Βερολίνο προτείνω και τον πύργο τηλεόρασης και το θόλο του κοινοβουλίου. Το πρώτο για τη θέα και το δεύτερο για την ίδια την αρχιτεκτονική του θόλου. Συμφωνώ πως η ανάβαση στο άγαλμα της νίκης είναι απίστευτα κουραστική και η θέα σχετικά μέτρια. Τα άλλα ακόμα κι αν έχουν ουρά μη τα χάσεις.
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Γεια σας και από μένα συνφορουμίτες!

Βλέπω το θέμα μετράει μόνο 133 σελίδες και εγώ έχω φτάσει μέχρι την 10..., μέχρι τις 30 του Δεκέμβρη έχω καιρό, διαβάζοντας βέβαια παράλληλα και το explorer.

Για την ώρα έχω μια συγκεκριμένη ερώτηση. Σκέφτηκα αντί να αγοράσω από Αθήνα κάποια ρούχα που χρειάζομαι, να ψαχτώ στις αγορές του Βερολίνου, από ότι φαντάζομαι και διαβάζω πρέπει να είναι 5 - 10 φορές της Αθήνας....Mall, μαγαζιά εναλλακτικά κτλ.
Από τιμές όμως τι παίζει σε σχέση με εδώ;;
Εντάξει, φυσικά δεν περιμένω να είναι το ίδιο στα μεγάλα εμπορικά και στα καταστήματα του Ανατολικού Βερολίνου με πιο εναλλακτικές επιλογές. Αν έχετε μια γενική εικόνα παρόλαυτά, θα βοηθούσε, μην πάω και μείνω :shock:

Και κάτι ακόμα. Έχοντας 6,5 ημέρες στη διάθεσή μου, σκέφτομαι αν αξίζει η αφιέρωση μίας ημέρας ή στο Πότσνταμ είτε ακόμα στη Δρέσδη. Το έχει κάνει κάποιος;

Αυτό. Ευχαριστώ!
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για τα ρούχα δε μπορώ να σε βοηθήσω, γενικότερα πάντως μπορείς να βρεις αρκετά "εναλλακτικά" μαγαζιά με ποικίλες τιμές (όχι σημαντικές διαφορές με την Ελλάδα).
Από τα 2 μέρη που πρότεινες για μονοήμερη, θα πρότεινα Δρέσδη, το Πότσνταμ δεν ενδείκνυται το χειμώνα
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα κι ευχαριστώ όλους του προλαλήσαντες για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Ερώτηση: Ανήμερα των Χριστουγέννων τι θα μας προτείνατε να κάνουμε; Αξίζει πχ. να πάμε μία βόλτα στο Πότσνταμ ή θα έχει ερημιά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη του forum.
Επέστρεψα από Βερολίνο και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια σας.
Πέρασα πολύ όμορφα, φαγητό, ψώνια(αν και δε πέτυχα αυτό που περίμενα), ποτά, βόλτες, μουσεία.
Είχε κρύο και χιόνιζε κατά διαστήματα αλλά το χάρηκα στο μέγιστο. Τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα να το δω κ την άνοιξη ή το καλοκαίρι, έχει πραγματικά πολλά πράγματα να δει κανείς.
Καλωσήρθες! Τι νέα από το Βερολίνο; Ποια μουσεία σου άρεσαν; Πως ήταν στο Aquadom;
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλωσήρθες! Τι νέα από το Βερολίνο; Ποια μουσεία σου άρεσαν; Πως ήταν στο Aquadom;
Λοιπόν Κοινοβούλιο, alte national galerie, neus και το περίφημο της Περγάμου που σε εμένα προσωπικά δεν άρεσε, για τα άλλα 2 δεν έχω λόγια, έμεινα εντυπωσιασμένος όχι μόνο από τα εκθέματα αλλά και από τα μουσεία σαν χώρους. Αυτά τα 3 λοιπόν και το μουσείο madame tussauds, στο οποίο γελάσαμε απίστευτα...(ο νεαρός στην υποδοχή ήταν Τούρκος και με συμπάθησε επειδή ήμουν Έλληνας και ήξερα το όνομα σαν όνομα κ μου έδωσε δώρο εισιτήρια για το little big city) και περάσαμε λοιπόν πολύ καλά. Έπειτα πήγα aquadom και θα συμφωνήσω μαζί σου, δε μου άρεσε, το μόνο καλό ήταν το ενυδρείο στο Radisson. Να μη ξεχάσω να αναφέρω πως επισκέφθηκα όλα τα μουσεία μόδας!!!!!!!!Το Βερολίνο, μου έδωσε την εντύπωση μιας νέας Ευρωπαϊκής πόλης, διαφορετικής από αυτές που ως τώρα έχω επισκεφθεί και αυτό μου άρεσε αρκετά, μιλώ βέβαια βάση της δικής μου οπτικής γωνίας φυσικά. Επίσης πριν ταξιδέψω κάποιοι γνωστοί μου έλεγαν πως είναι μια νεανική πόλη που ικανοποιεί κάθε είδους και κουλτούρας να το θέσω επισκέπτη ή και μόνιμο κάτοικο, είχαν πραγματικά δίκαιο, είναι κάτι που με βρήκε σύμφωνο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Παιδιά, από τιμές πως είναι τα πράγματα εκεί; Δεν με πολυενδιαφέρουν τα ψώνια, μιλάω κυρίως για φαγητό, καφέ, εισόδους μουσείων, εισιτήρια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Παιδιά, από τιμές πως είναι τα πράγματα εκεί; Δεν με πολυενδιαφέρουν τα ψώνια, μιλάω κυρίως για φαγητό, καφέ, εισόδους μουσείων, εισιτήρια.
Γενικά δεν μπορείς να πεις οτι είναι ακριβή πόλη.Υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό σε κανονικές τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom