Φιλιππίνες Παμε Φιλιππινεs!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οδήγηση στην ανατολική ακτογραμμή του νησιού Νέγκρος, από το Sagay στη Zamboanguita. Υπάρχουν μόνο δύο πλάνα από παραλία (ορκίζομαι :haha::haha:), έτσι κι αλλιώς το νησί δεν έχει πολύ καλές παραλίες, αλλά το εσωτερικό του είναι πανέμορφο και άκρως εξωτικό. Πλάνα από βραδινό σόου στο Antulang resort, υπαίθρια αγορά Malatapay και ολίγον από Casaroro falls.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ποια ειναι η καλυτερη εποχη για να επισκευθει καποιος τις φιλιππινες ???
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εμείς πήγαμε πρωτοχρονιά και ήταν καλοκαίρι στο φουλ. Τέλεια θερμοκρασία υπέροχη θάλασσα. Αληθεια επέστρεψες Elgeo;;;
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ευχαριστω . μολις επεστρεψα .ηταν ενα ωραιο οδοιπορικο .προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες για νεους προορισμους .
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βαζε φυτιλιες εσυ και θα θελω 2 ζωες ακομη.....:lol:τελειο ειναι.....αλλα μου αρεσε παρα πολυ και η μουσικη υποκρουση.Ποιο τραγουδι ειναι;
Είναι ο Hector Acosta και το τραγούδι No Soy un Hombre Malo :)
Μπορεί να φαίνεται αταίριαστη η επιλογή του τραγουδιού κι όμως αρκετοί σταθμοί στο ράδιο έπαιζαν τέτοια τραγούδια..ισπανικά και μεξικάνικα λάτιν, σάλσα κλπ. Άλλος ένας λόγος που μου άρεσαν οι Φιλιππίνες :clap:

ποια ειναι η καλυτερη εποχη για να επισκευθει καποιος τις φιλιππινες ???
Εξαρτάται από την περιοχή που θα επισκευτείς. Για τα νησιά Visayas, καλύτερη εποχή είναι Νοέμβρης-Απρίλιος. Εγώ είχα πάει Μάρτιο και ήταν υπέροχα και πολύ καλή η διαύγεια της θάλασσας.
Τους καλοκαιρινούς μήνες πέφτει πολύ νερό λόγω μουσώνων.
 
Last edited by a moderator:

CostaNastazia

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Οντως φοβερη φοινικοκατασταση :lol:. Ειναι αληθεια οτι δεν σκεφτεται καποιος ευκολα τις Φιλιππινες για ταξιδι. Κι ομως ειναι υπεροχα τα νησια , ειδικα για τους παραλιάκηδες. Χαιρομαι που μεσα απο την ιστορια μου καποιοι γνωρισαν τα νησια Βισαγιας :)
Όχι μόνο δε σκέφτεται κάποιος εύκολα τις Φιλιππίνες για ταξίδι, αλλά και καθόλου θα έλεγα. Τώρα που διάβασα την ιστορία χαίρομαι που έκλεισα ήδη γαμήλιο ταξίδι γιατί θα είχα θέμα. Όσο διάβαζα τόσο καλύτερη γινόταν η ιστορία και πιο υπέροχα τα νησιά. Τελικά έχει πανέμορφα μέρη ο κόσμος κάποια δεν τα φανταζόμαστε καν! Ας είναι καλά το travelstories!!
 

mike007

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Τι ωρα ειναι? Αυτη που ειναι παντα..ωρα για αιωρα!
Κοιταζω απο το παραθυρο και σκεφτομαι οτι καποιοs μου κανει πλακα.Δε μπορει αυτο που βλεπω να ειναι αληθινο!
Ανοιγω την πορτα και με πολιορκει ο ζεστοs αεραs.Δυο μολιs βηματα και να'μαι στην παραλια. Αν ειχα ναυαγησει σε αυτο το νησι , θα εγραφα με μεγαλα γραμματα στην αμμο:Μην τολμησειs να με σωσειs!

Πριν αραξω στην αιωρα , κανω τιs απαραιτητεs κινησειs..
Joey φιλε μου , βαλε το cd του...πωs τον ειπαμε τον Φιλιππινεζο τραγουδιστη που ακουγαμε χθεs?
Blakdyak!
Ναι, ναι, αυτον!Και μπορω να εχω ενα μπανανα-ανανα σεικ?
Κοβει μια μπανανα απο το τσαμπι που ειναι ξαπλωμενο πανω στο ξυλινο μπαρακι, παιρνει εναν ανανα και τα αλεθει μαζι με θρυματισμενο παγο.
Η πρωτη γουλια με στελνει στον ουρανο.
Η μουσικη ξεκιναει ομορφη ρυθμικη χαρουμενη και ταιριαζει τοσο πολυ με το σκηνικο!

Η θαλασσα τραβιεται απο την παλιρροια αρκετα μετρα προs τα μεσα.
Δυο τουριστεs πισω μου αναρωτιουνται μηπωs ερχεται τσουναμι και μου ακουγεται σαν το καλυτερο αστειο του κοσμου. Μολιs ηρθαν στο νησι σκεφτομαι. Εγω μετραω κιολαs τη δευτερη μερα εδω , και με τη σιγουρια του παλιου , κουνιεμαι ρυθμικα στην αιωρα μου με το χυμο στο χερι. Ξερω οτι το τσουναμι θα ερθει και σημερα οπωs και χθεs , μονο που ερχεται απο τον ουρανο. Ενα ουρανιο πολυχρωμο τσουναμι που παρασυρει τουs ανυποπτουs επισκεπτεs του νησιου στα χρωματα του και που καθε μερα ειναι μοναδικο...ποτε το ιδιο.
Ετοιμαζω ταξιδι με προορισμο φιλιππινες. ενα σου λες μονο με την ιστορια σου μετραω μια μια τις μερες μεχρι να παω. θα παω μανιλα μπορακαι και τζεμπου. ταξιδι 15 μερες. ελπιζω να περασω τελεια οπως περασες και εσυ. εαν εχεις να μου πεις κατι για παραλιες που δεν πρεπει να χασω περιμενω να μου πεισ...
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: DrG

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι Φιλιππίνες είναι πανέμορφες και σίγουρα θα περάσεις τέλεια. Στην ιστορία μου έχω κάνει αναλυτικό παραλιορεπορτάζ :). Στο Μπορακάι η παραλία που πρωταγωνιστεί είναι η Λευκή με δεύτερη πολύ κοντά την Puka shell αλλά είναι τόσο μικρό το νησί που και να μη σου πουν τίποτα, σε δύο μέρες θα το γυρίσεις όλο..
Τώρα στο Σεμπού γύρισα από την πόλη και κάτω, το νότιο τμήμα του νησιού, αλλά από παραλίες δεν είδα και πολλά. πλην του Moalboal. Γνώμη μου είναι αν έχεις μέρες μπες σε κανένα φέρυ και πήγαινε σε κανένα νησάκι εκεί κοντά :xalara:
 

mike007

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Οι Φιλιππίνες είναι πανέμορφες και σίγουρα θα περάσεις τέλεια. Στην ιστορία μου έχω κάνει αναλυτικό παραλιορεπορτάζ :). Στο Μπορακάι η παραλία που πρωταγωνιστεί είναι η Λευκή με δεύτερη πολύ κοντά την Puka shell αλλά είναι τόσο μικρό το νησί που και να μη σου πουν τίποτα, σε δύο μέρες θα το γυρίσεις όλο..
Τώρα στο Σεμπού γύρισα από την πόλη και κάτω, το νότιο τμήμα του νησιού, αλλά από παραλίες δεν είδα και πολλά. πλην του Moalboal. Γνώμη μου είναι αν έχεις μέρες μπες σε κανένα φέρυ και πήγαινε σε κανένα νησάκι εκεί κοντά :xalara:
Ζωη υπαρχουν μονοημερεσ κρουαζιερεσ εκει στα νησακια που ειναι γυρω απο το τζεμπου..?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom