Φιλιππίνες Παμε Φιλιππινεs!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι υπάρχουν γραφεία στο Cebu που οργανώνουν ολοήμερες εκδρομές στο Bohol αφού είναι μόλις μια ωρίτσα και κάτι με το φέρυ και μετά σε πάνε στα ενδιαφέροντα μέρη (Σοκολατένιοι λόφοι, Τάρσιερ, κάτι εκκλησίες και στα πλωτά εστιατόρια). Μπορείς να πας και μόνος σου φυσικά και να νοικιάσεις μηχανάκι ή αυτοκίνητο. Προλαβαίνεις να τα δεις όλα με την ησυχία σου και να καταλήξεις στην Αλόνα για μπανάκι προτού επιστρέψεις στο Cebu με το τελευταίο φέρυ.
Το ίδιο και στα νησάκια Camotes, είναι δύο ώρες και κάτι από Cebu, και χωρίς να έχω πάει όταν έψαχνα μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον το Bohol, για να μείνω τρεις μέρες και να έχει πράγματα να δω.
 

mike007

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ναι υπάρχουν γραφεία στο Cebu που οργανώνουν ολοήμερες εκδρομές στο Bohol αφού είναι μόλις μια ωρίτσα και κάτι με το φέρυ και μετά σε πάνε στα ενδιαφέροντα μέρη (Σοκολατένιοι λόφοι, Τάρσιερ, κάτι εκκλησίες και στα πλωτά εστιατόρια). Μπορείς να πας και μόνος σου φυσικά και να νοικιάσεις μηχανάκι ή αυτοκίνητο. Προλαβαίνεις να τα δεις όλα με την ησυχία σου και να καταλήξεις στην Αλόνα για μπανάκι προτού επιστρέψεις στο Cebu με το τελευταίο φέρυ.
Το ίδιο και στα νησάκια Camotes, είναι δύο ώρες και κάτι από Cebu, και χωρίς να έχω πάει όταν έψαχνα μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον το Bohol, για να μείνω τρεις μέρες και να έχει πράγματα να δω.
Δηλαδή ζωή προτείνεις να μην κλείσω ξενοδοχείο από εδώ η να πάω εκεί και να κλείσω εκεί απευθείας..;σε ρωτάω έτσι ώστε να μην δεσμευτώ και μείνω σε ένα μέρος
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δηλαδή ζωή προτείνεις να μην κλείσω ξενοδοχείο από εδώ η να πάω εκεί και να κλείσω εκεί απευθείας..;σε ρωτάω έτσι ώστε να μην δεσμευτώ και μείνω σε ένα μέρος
Αυτό κάνω εγώ ακριβώς για να μη δεσμεύομαι και ναι, θα το πρότεινα σε όποιον νιώθει άνετα με αυτόν τον τρόπο ταξιδιού. Στο Μπορακάι είχα κλείσει γιατί ήθελα το συγκεκριμένο χοτελ που έμεινα, αλλά από κει και πέρα πήγαινα βλέποντας και κάνοντας.
 

silvermoon

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Πολύ ωραία ιστορία με δύο μόνο παρατηρήσεις! α)Να μην κάνετε τόσο μακρινά και ενδιαφέροντα ταξίδια για λίγες σχετικά μέρες. Κάτι το τζετλάκ, κάτι μία καθυστέρηση, μας βγάζουν εύκολα εκτός προγράμματος και όταν έχεις λίγες μέρες μπερδεύεται το θέμα. Κατά την ταπεινή μου άποψη αδιανόητο για μία ή και δύο ακόμη εβδομάδες, θέλει κάτι τι παραπάνω. Πόσο μάλλον όταν θέλεις να περιηγηθείς και σε άλλα κοντινά μέρη ή νησιά. β) Μην θυσιάζετε στο βωμό του χρήματος την επιλογή του να ταξιδεύει κάποιος για 100 ευρώ π.χ. φθηνότερα με αναξιόπιστες αεροπορικές εταιρίες, αλλά να προτιμούνται οι καλύτερες και όχι μόνο για ασφάλεια! Συγνώμη, εκφράζω τις προσωπικές απόψεις μου. Τώρα από όλα τα παραπάνω θα πω το εξής που θυμήθηκα διαβάζοντας τις περιγραφές σου. Στο Caticlan προσγειωθήκαμε σε 45 περίπου λεπτά, σε χωμάτινο αεροδιάδρομο με ένα μικρό 17 θέσιο από Μανίλα το 1993. Πράγματι το Μπορακάυ ήταν μικρό και πανέμορφο από ψηλά, αλλά το αεροπλανάκι χάλια, τόσο χάλια που ο αεραγωγός μου έμεινε στο χέρι, ο πιλότος ντόπιος και ο ίδιος μαζί με μία γυναίκα φόρτωναν τις αποσκευές από μία γωνιά του αεροδρομίου της Μανίλας απ'όπου το συγκεκριμένο αεροπλανάκι αναχωρούσε. Ευτυχώς χειραποσκευή είχαμε 1 λίτρο ούζο12 το οποίο ανοίξαμε και πίναμε σφηνάκια με το καπάκι του και κεράσαμε και πολλούς συνταξιδιώτες με πολύ χαρά!!! Πραγματικά αξέχαστο...
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο φορουμ και μπηκα μηπως κ μπορεσω να μαζεψω καποιες πληροφοριες που θελω. Σε 9 μερες φευγουμε για ταξιδι 10 ημερων στις Φιλιππινες, 4 στη Μανιλα και 6 στο Μπορακαι.

1) Εχω ακουσει οτι στη Μανιλα δεν εχει πολλα πραγματα να δεις, μηπως να κοβαμε μια μερα κ να την βαζαμε στο Μπορακαι?
2) Καταλαβαινω οτι παντου υπαρχουν κακοφημες περιοχες αλλα επειδη δε ξερω κ γι αυτο ρωταω, στη Μανιλα πως ειναι σε αυτο το θεμα? Με ενδιαφερει γιατι θα εχω μαζι μου φωτογραφικο εξοπλισμο κ ΔΕΝ θελω να εχω τιποτα προβληματα στους δρομους.
3) Στο Μπορακαι να μεινουμε στην White Beach η απο την αλλη πλευρα του νησιου? Ρωταω γιατι βρηκαμε ενα ωραιο ξενοδοχειο απο την αλλη πλευρα (ετσει δειχχνει τουλαχιστον) και ειναι κ σε καλη τιμη.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο φορουμ και μπηκα μηπως κ μπορεσω να μαζεψω καποιες πληροφοριες που θελω. Σε 9 μερες φευγουμε για ταξιδι 10 ημερων στις Φιλιππινες, 4 στη Μανιλα και 6 στο Μπορακαι.

1) Εχω ακουσει οτι στη Μανιλα δεν εχει πολλα πραγματα να δεις, μηπως να κοβαμε μια μερα κ να την βαζαμε στο Μπορακαι?
2) Καταλαβαινω οτι παντου υπαρχουν κακοφημες περιοχες αλλα επειδη δε ξερω κ γι αυτο ρωταω, στη Μανιλα πως ειναι σε αυτο το θεμα? Με ενδιαφερει γιατι θα εχω μαζι μου φωτογραφικο εξοπλισμο κ ΔΕΝ θελω να εχω τιποτα προβληματα στους δρομους.
3) Στο Μπορακαι να μεινουμε στην White Beach η απο την αλλη πλευρα του νησιου? Ρωταω γιατι βρηκαμε ενα ωραιο ξενοδοχειο απο την αλλη πλευρα (ετσει δειχχνει τουλαχιστον) και ειναι κ σε καλη τιμη.
1)4 μερες στη Μανιλα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ,εκτος και αν σε εδνιαφερουν οι κακοφημες περιοχες και η διασκεδαση.δεν εχει τιποτε αξιολογο να δεις ,μια παλια πολη που δε λεει και πολλα και καποια εμπορικα κεντρα που ειναι ολοκληρα χωρια απο μονα τους.ειναι αρκετα επικινδυνα και καλο θα ηταν να μεινεις στο Μακατι και κεει να προσεχεις.2 μερες θεωρω ειναι υπεραρκετες.
2)στο μπορακαυ ,η αλλη πλευρα του νησιου δεν εχει καμια σχεση με την white beach.ειναι φημισμενη και καταλκυζεται απο kite serfers επειδη φυσαει συνεχως.βεβαια δεν ειναι μεγαλη αποσταση αλλα θα χειαζεσα μεταφορικο.προσωπικα πιστευω καλυετρα ειναι να μεινεις σε μια απο τις 2 ακρες της white beach,η εστω δευτερη γραμμη πισω απο την παραλια που θα εχει και πιο φτηνα ξεονοδοχεια.
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος στο φορουμ και μπηκα μηπως κ μπορεσω να μαζεψω καποιες πληροφοριες που θελω. Σε 9 μερες φευγουμε για ταξιδι 10 ημερων στις Φιλιππινες, 4 στη Μανιλα και 6 στο Μπορακαι.

1) Εχω ακουσει οτι στη Μανιλα δεν εχει πολλα πραγματα να δεις, μηπως να κοβαμε μια μερα κ να την βαζαμε στο Μπορακαι?
2) Καταλαβαινω οτι παντου υπαρχουν κακοφημες περιοχες αλλα επειδη δε ξερω κ γι αυτο ρωταω, στη Μανιλα πως ειναι σε αυτο το θεμα? Με ενδιαφερει γιατι θα εχω μαζι μου φωτογραφικο εξοπλισμο κ ΔΕΝ θελω να εχω τιποτα προβληματα στους δρομους.
3) Στο Μπορακαι να μεινουμε στην White Beach η απο την αλλη πλευρα του νησιου? Ρωταω γιατι βρηκαμε ενα ωραιο ξενοδοχειο απο την αλλη πλευρα (ετσει δειχχνει τουλαχιστον) και ειναι κ σε καλη τιμη.
καλή τύχη ...πάρε μαζί σου έναν bodyquard και ένα λαγοπόδαρο.Η τσέπη του τουρίστα είναι ο πρώτος στόχος των Φιλιππινέζων.Περιόδευσα το Palawan για 10 ημέρες τον Αύγουστο 2016.
 

silvermoon

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Καλό ταξίδι και καλή επάνοδο, να σου πάνε όλα καλά. Στη Μανίλα δεν έχει να δείς κάτι ιδιαίτερο, μια Ασιατική βρώμικη πρωτεύουσα, που άν ήταν το Μπαγκόνκ θα έλεγα ότι έχεις να δεις αρκετά, ενώ στη περίπτωση της Μανίλα εγώ θα έφευγα την άλλη μέρα μην σου πω την ίδια, αφού λόγω κούρασης και περιέργειας θα θέλεις να ξεκουραστείς και ίσως από περιέργεια να κάνεις μια ξενάγηση, ώστε σε μελλοντικούς επισκέπτες που θα σε ρωτήσουν μάλλον και εσύ θα λες τα ίδια με εμάς!!! Τώρα για το Μπορακάϊ σίγουρα να δώσεις και άλλες ημέρες, αν και νομίζω ότι και αυτές που πας είναι λίγες!!! Δεν το συζητάμε φυσικά για διαμονή στη White beach. Να σκεφτείς όταν πρωτοπήγα (το 1990) δεν υπήρχε τίποτα στην πίσω πλευρά του νησιού, αλλά και στη White beach δεν υπήρχαν δεύτερες γραμμές ξενοδοχείων, ούτε τσιμεντοποίηση όπως τώρα. Κοίτα στο Borakay το Jonnys Place και στη Μανίλα το True home(αν υπάρχει ακόμη με αυτό το όνομα είναι απέναντι από τον Ζωολογικό κήπο). Πάντως είναι πολύ καλή επιλογή με μόνη ένστασή μου τις λίγες σχετικά ημέρες. Όπως και να΄χει καλά να περάσεις.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Νταξ, την Μανιλα ΤΗΝ ΕΚΑΨΑ.&_
Λίγο τα σχόλια σας, λίγο κάποια βίντεο στο ιντερνέτ και.. ΟΥΤΕ ΚΑΝ..
Την κάψαμε κ θα πάμε Cebu. Δε θα άντεχα την μουρμούρα της αν δεν πηγαίναμε εκεί πριν το Μπορακάι και ούτε αυτή την δική μου αν πάθει κάτι η φωτογραφική κ οι φακοί. Ισόβια στις Φιλιππίνες για φόνο, θα έτρωγα..
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Κάτι ακόμα. 6 μέρες στο Μπορακάι έχουν κλείσει κ οπότε στο Σεμπου θα κάτσουμε 4, δε μπορούμε να αλλάξουμε κάτι πάνω σ αυτό. Σαν must, σε κάθε νησί, τι προτείνετε να κάνουμε? Επίσης, τι εκδρομές έχει απ το Μπορακάι? Αν έχει φυσικά.
Ευχαριστώ κ πάλι!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ καλά έκανες και άλλαξες για Cebu, όχι οτι είναι ωραία πόλη, αλλά έχει κοντινές και ενδιαφέρουσες εναλλακτικές. Στο Μπορακάι 6 μέρες είναι σούπερ, είναι μικρό νησάκι και θα ευχαριστηθείς. Όπως σου λένε και πιο πάνω, η White beach είναι όλα τα λεφτά και να μείνεις εδώ.
Στο Μπορακάι έχει πολλές εκδρομές να κάνεις παρόλο που είναι πολύ μικρό, ανάλογα με το τι σας αρέσει, από το γύρο του νησιού με τις παραδοσιακές φιλιππινέζικες bancas με στάσεις για σνορκελ και σε διπλανά νησάκια όπως το magic και το crocodile island. Ή να δείτε το εσωτερικό του νησιού και θέα από το view point και μόνοι σας νοικιάζοντας μηχανή ή atv. Τώρα έχει πολύ περισσότερες εκδρομές από όταν πήγα εγώ.
Όσο για το Σεμπού, όπως λεω και σε κάποιον πιο πάνω, μη χάσστε την εκδρομή στο Bohol, μη σου πω ότι θα έκανα και δυο διανυκτερεύσεις στην Alona. Άλλο μέρος που αξίζει μια εκδρομή στο Cebu, είναι οι καταρράκτες Kawasan, υπέροχα τυρκουάζ νερά για μπάνιο, μέσα στη ζούγκλα, αλλά και η διαδρομή μέχρι το νότιο κομμάτι του Cebu, είναι πανέμορφη. Συνήθως συνδυάζεται με το Oslob για κολύμπι με φαλαινοκαρχαρίες αν σε ενδιαφέρει.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Πρωτα απ ολα, ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες. Καποιες ακομα ερωτησεις να σας κανω.

Το Cebu, απ οτι ειδα στον χαρτη ειναι αρκετα μαγαλο νησι, με προβληματιζουν οι 4 μερες αλλα δε γινεται να αλλαξει.
1- το Μποχολ που ειπατε για εκδρομη, μου φανηκε κ αυτο αρκετα μεγαλο για μια μερα.. Δλδ, τι? Σε αφηνουν καπου κ το γυρνας ή σε πηγαινουν με τις βαρκες σε διαφορα μερη του νησιου για μπανιο ή οτι αλλο κανουν εκει?
2- Oslob κ Kawasan πας την ιδια μερα? Στην ιδια εκδρομη? Και βασικα ΠΩΣ πας? Με γρουπακια οργανωμενα ή κατι σε φαση ''ΚΤΕΛ'' που εχουμε εδω Ελλαδα?
3- Κατι ειπατε για φαλαινοκαρχαριες, ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ??
4- Θελουμε να κανουμε κ καταδυσεις. Αν εχει κανει καποιος που αξιζει? Ceby ή Boracay?
5- Μια γενικη ερωτηση, στις εκδρομες στις παραλιες, προλαβαινεις να κανεις μπανιο?? Εννοω σε αφηνουν για 1-2 ωρες ή ειναι πολυ μπαμ η κατασταση? Πηγαν κατι γνωστοι μου στην Ταυλανδη πριν κατι μηνες κ μου ειπαν οτι δεν ευχαριστηθηκαν καμια εκδρομη, τους αφηναν στις παραλιες ελαχιστα. Μεχρι να κατεβουν, να βρουν να κατσουν, παει.. επρεπε να φυγουν. Σπασιμο μεγαλο αυτο..
6- Κατι τελευταιο, επειδη το κλεισαμε πολυ τελευταια στιγμη κ το μπατζετ εκει αναιβει (και θα συνεχισει την ανηφορα..) κ δεν εχω ξαναπαει προς εκεινα τα μερη, ηθελα να μαθω κατι ακομα. ΟΚ, η ζωη εκει ειναι φθηνη για τις καθημερινες αναγκες, τα τουριστικα ομως, οι δραστηριοτητες πιο πολυ εννοω, εχουν ευρωπαικες τιμες? Δλδ, μεταφορες, εκδρομες, κτλ.. ειναι σα να τα κανεις εδω? Τιμολογιακα εννοω, φευγουν τα 50αρικα αβερτα?

Ευχαριστω κ παλι!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.445
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom