Φιλιππίνες Παμε Φιλιππινεs!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ναι, είναι μεγάλο το Σεμπού, αλλά δε χρειάζεται περισσότερες μέρες κατά τη γνώμη μου.
1. Το Bohol είναι επίσης μεγάλο και ευχαριστήθηκα τις μέρες που έμεινα εδώ, αλλά οκ αν κάνεις την ολοήμερη εκδρομή, θα δεις μαζεμένα τα βασικά αξιοθέατα. Αυτό γίνεται με δύο τρόπους...
Α) Κλείνεις μια εκδρομή από το Σεμπού που περιλαμβάνει το φέρυ για Μποχόλ και την ξενάγηση στους σοκολατένιους λόφους, τα τάρσιερ και κατάβαση τον ποταμό Λομπόκ με φαγητό σε κάποιο από τα πλωτά εστιατόρια.
Β) Περνάς μόνος σου με το φέρυ, φτάνεις στο Tagbilran (το λιμάνι του Μποχόλ) και εκεί θα σε πλησιάσουν (σίγουρα!) με βανάκια, πριβέ ταξί, τρίκυκλο κλπ ή νοικιάζεις μηχανάκι και κάνεις τα παραπάνω μόνος σου. Αν διαλέξεις αυτό το δεύτερο τρόπο, να κανονίσεις με τον οδηγό να σε πάει και από την Αλόνα για βουτιά και γενικά μια βόλτα από το Panglao island. Ναι, τα προλαβαίνεις όλα! Αν διαβάσεις στην ιστορία μου πιο πάνω, έκανα την ίδια εκδρομή με νοικιασμένο αυτοκίνητο.

2) Oslob και Kawasan ναι πας την ίδια εκδρομή την ίδια μέρα, ξεκινάς πολύ πρωί και πας πρώτα για τους φαλαινοκαρχαρίες του Oslob (είναι εδώ όλο το χρόνο!) Και στο γυρισμό περνάς από Kawasan. Νομίζω γίνεται και με τα δικά τους ΚΤΕΛ, τα Ceres lines, απλά πρέπει να τα ταιριάξεις όλα και πιθανόν να χάσεις χρόνο. Με γκρουπ πάντως γίνεται σίγουρα.

3) Ναι, είπα φαλαινοκαρχαρίες...σοβαρότατα!:):)
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Στις επόμενες ερωτήσεις δε μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν ασχολούμαι με καταδύσεις. Ξέρω οτι το τοπ νησί για κάτι τέτοιο είναι το Apo, παγκοσμίως γνωστό για κατάδυση, και το Malapascua αλλά είναι μακριά από τα μέρη που θα πας.
Το πιο κοντινό σου είναι το Moalboal στο Σεμπού, παραλιακό μέρος που έμεινα και το σνόρκελ ήταν όνειρο! Ξέρω ότι και για καταδύσεις ήταν σούπερ.
Για τις εκδρομές, επίσης εδώ πήγα παντού μόνη μου, σε όσες παραλίες ήθελα για τους λόγους που αναφέρεις. Προτιμούσα να τα δίνω σε μηχανάκι και να μένω όση ώρα θέλω στις παραλίες (τι go2dbeach θα ήμουν αλλιώς?) Η μοναδική εκδρομή που πήγα στο Μπορακάι ήταν snorkel trip.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Δλδ, μπορεις να νοικιασεις οχημα? Με το διπλωμα της ΕΕ, αυτο που εχουμε εδω Ελλαδα ή θελει τπτ επιπλεον χαρτια? Κατι ακομα, στο Σεμπου, που ειναι καλυτερα να μεινεις? Στο νησακι που ειναι το αεροδρομιο ή απ την αλλη πλευρα στο κεντρο της πολης?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γιατί να μη μπορείς να νοικιάσεις όχημα? Εμείς νοικιάσαμε στο αεροδρόμιο του Mactan με το δίπλωμα της Ελλάδας, αυτό το ροζ, χωρίς επιπλέον χαρτιά. Επίσης ξανανοικιάσαμε για μια μέρα στο Μποχόλ για να δούμε τα αξιοθέατα. Όλα αυτά το 2008.
Μπορείς να νοικιάσεις και με οδηγό αν δε θες να οδηγήσεις εσύ, θα στο προτείνουν έτσι κι αλλιώς. Αν τελικά οδηγήσεις εσύ, τράβα με την κάμερα το αυτοκίνητο γύρω γύρω μπροστά σε αυτόν που στο νοικιάζει, λέγοντας στα αγγλικά τυχόν γρατζουνιές και βαθουλώματα.
Cebu city δεν πήγα καθόλου, πέρασα μόνο στο πήγαινε-έλα προς το νότο του νησιού και στο λιμάνι που πήγα. Δε μου πολυάρεσε αυτό που είδα, ίσως δεν πήγα στα κατάλληλα μέρη βέβαια, αλλά πολύ βαβούρα, κίνηση, καυσαέριο...δεν ξέρω , το Μακτάν ήταν τουλάχιστον πιο ήσυχο και πήγα και τις βόλτες μου με jeepney βραδάκι χωρίς να νιώθω φόβο. Επιπλέον έμεινα στο Mactan για να βρίσκομαι πιο κοντά στο αεροδρόμιο απ'όπου έφευγα την επομένη για Μπορακάι.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Καλημερα, εμεις μαλλον θα μεινουμε προς κεντρο μερια. Απ οτι ειδα σε βιντεακια στο ytb, ειναι λιγακι χαος κ εκει. Να σε ρωτησω κατι, θεμα ασφαλειας ή αν φοβηθηκατε καθολου?? Ρωταω γιατι φανταζομαι πως η φωτογραφικη ειναι λιγο στοχος κ θα ειμαστε μονο δυο ατομα, ζευγαρι.
Α! κατι ακομα. Συναλλαγμα που πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να κανουμε? Απ οτι ειδα, φανταζομαι πως ψιλοξεχναμε την χρηση καρτας στα περισσοτερα μαγαζια, ειδικα για τιποτα μικροψωνια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Στα μέρη που πήγα εγώ, το 2008, δεν ένιωσα φόβο πουθενά. Αλλά δεν πήγα καθόλου στην πόλη του Σεμπού που λες οτι θα μείνεις, οπότε ενημερώσου για την κατάσταση σήμερα και τι πιθανόν να πρέπει να προσέξεις. Όπως και ναχει, μην κάνεις στόχο τον εαυτό σου φορώντας ρολόγια και χρυσαφικά ή επιδεικνύοντας κάμερες και φωτογραφικές σε μερη που δεν πρέπει. Βασικά αυτό είναι κανόνας όχι μόνο για τις Φιλιππίνες, αλλά σε όποια χώρα κι αν πάμε. Ε, εδώ υπάρχει και παραπάνω φτώχεια, οπότε δεν είμαστε προκλητικοί.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LIK

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Εχεις δικιο, ναι. Θελει προσοχη, απλα ρε γμτ σε αυτες τις χωρες ειναι τοσα αυτα που θες να βγαλεις που η μονη λυση ειναι η φωτογραφικη στο χερη. Βεβαια αν θες να υπαρχει η φωτογραφικη κ πισω στο γυρισμο, ΠΡΕΠΕΙ να προσεχεις..
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
Εχεις δικιο, ναι. Θελει προσοχη, απλα ρε γμτ σε αυτες τις χωρες ειναι τοσα αυτα που θες να βγαλεις που η μονη λυση ειναι η φωτογραφικη στο χερη. Βεβαια αν θες να υπαρχει η φωτογραφικη κ πισω στο γυρισμο, ΠΡΕΠΕΙ να προσεχεις..
Προσοχή οποίος πάει στις Φιλιππίνες για τουρισμό απο οποιοδήποτε αεροδρόμιο πετάει θα σας ζητήσουν να επιδείξετε και το εισιτήριο ΕΞΟΔΟΥ απο τη χώρα με ημερομηνία λιγότερο απο 30 ημέρες
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Νομίζω είναι 21 μέρες κ μετά θες βίζα, αν δεν κάνω λάθος. Τα έχω όλα εκτυπωμένα, εισητήρια, ξενοδοχεία.. να μαι σίγουρος.
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Προσοχή οποίος πάει στις Φιλιππίνες για τουρισμό απο οποιοδήποτε αεροδρόμιο πετάει θα σας ζητήσουν να επιδείξετε και το εισιτήριο ΕΞΟΔΟΥ απο τη χώρα με ημερομηνία λιγότερο απο 30 ημέρες
Εμένα πάντως δε μου ζήτησαν τελικά τίποτα σήμερα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έφτασες? Εύχομαι να περνάς καλά και μην ξεχάσεις να μας γράψεις εντυπώσεις :)
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Φτάσαμε, νωρίτερα από ότι υπολογίσαμε κ βρήκαμε μόνο για απόψε δωμάτιο αλλου γτ εκεί που κλεισαμε ήτανε φουλ κ δεν είχαν από σήμερα και μόλις άρχισε κ η βροχή... πππφφφφφφ... Ρώτησα για την εκδρομή στους φαλαινοκαρχαρίες κ μου είπαν στο ξενοδοχείο ότι ξεκινάς στις 4-5 το πρωί.. Μήπως θυμάσαι εσύ τίποτα από αυτή την εκδρομή κ την άλλη στο Μποχολ? Υπάρχουν γραφεία που τις κάνουν σαν γκρουπ? Γτ στο ξενοδοχείο μου είπαν όχι κ ότι πας με τα δικά τους "ΚΤΕΛ". Θα ρωτήσω κ άλλους βέβαια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom