Φιλιππίνες Παμε Φιλιππινεs!

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Εκανα τον ακριβη απολογισμο του ταξιδιου και οσο τα θυμαμαι τα καταγραφω για τουs ενδιαφερομενουs:

Εισιτηρια με Qatar 1400
Πτηση Σεμπου-Μπορακαι - Σεμπου 240
Ξενοδοχειο στο Μπορακαι (4 νυχτεs-πρωινο-μεταφορεs) 200
Ξενοδοχειο Antulang στο Νεγκροs (2 νυχτεs,σπεσιαλ περιπτωση λεπτομερ.στο αρθρο) 100
Ενοικιαση αυτοκινητου 185
Βιζα για εξοδο στη Ντοχα 35
Ολα τα υπολοιπα (ξενοδοχεια,φαι,εκδρομεs,μεταφορεs,σουβενιρ,αφθονα σεικ,λεφτα που μοιρασα στο δρομο :lol: και αφθονεs σοκολατεs στο αεροδρομιο:haha:) 1100

Συνολο 3260 τα δυο ατομα για δυο εβδομαδεs και δυο μερεs , 7 νησια και πολλη παραλια!
Ετσι μπράβο Ζωη, φτιαξε με!!!!!!:clap:
Του χρόνου Φιλιπνς!!!!!!!:sharkisland:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ζωή μου, είσαι καταπληκτική.
Θα μας πεις και δυο κουβέντες πώς κινήθηκες, οργανώνοντας το ταξίδι?
Δηλ. ίντερνετ ή και τοπικά πρακτορεία
Να είσαι σίγουρη ότι πολλοί θα ακολουθήσουν στα δικά σου αχνάρια
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Doug πρεπει να πας οπωσδηποτε αλλα να μην συγκρινεις τις Φιλιππινες με την Ταυλανδη , ειναι αλλο πραγμα!

Ζωη εχεις -κοινο- μεχρι τα περατα του κοσμου !!!
Xenos ευχαριστω πολυ...κατασυγκινηθηκα με αυτο που διαβασα..
Ευχαριστω κοινο μου!
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Οκ μην πετατε αλλα λουλουδια για να σοβαρευτω :haha:.

Stella , για αυτο το ταξιδι δεν οργανωθηκα σχεδον καθολου σε σημειο που λιγο πριν φυγω πανικοβληθηκα σκεπτομενη που παω! Σε καποια σαιτ ειχα μπει και συνομιλιες με ντοπιους ειχα , αλλα αυτο που ηθελα να κανω δεν το ειχε κανει κανεις - πλην της αρχης του ταξιδιου στο Μπορακαι το οποιο ειναι το πιο τουριστικο νησι.
Απο κει και περα ακουγα τα γνωστα, ασε το ταδε νησι , πηγαινε στα γνωστα που πανε οι τουριστες , ειναι λουκι και γιατι να πας κλπ..Αλλοι μου ελεγαν 'ναι πηγαινε θα ειναι φανταστικα και ελα πες μας κι εμας αν τα καταφερες' :lol::lol:
Τοπικα πρακτορεια απ'οτι ξερω υπαρχουν στη Μανιλα που κανονιζουν τη μεταφορα και διαμονη σου σε συγκεκριμενα ξενοδοχεια και νησια αλλα εγω δεν πηγα στη Μανιλα αλλα και δεν ειμαι αυτου του στυλ.
Ξενοδοχειο ειχα κλεισει μονο στο Μπορακαι γιατι ηθελα το συγκεκριμενο και δεχεται πολυ κοσμο.Στα υπολοιπα νησια δεν ειχα ιδεα που θα μεινω γιατι δεν ηξερα σε ποιο νησι θα παω.
Παρακατω στην ιστορια θα ξετυλιχτει το κουβαρι (στην κυριολεξια κουβαρι :haha:) αυτου του απιθανου ταξιδιου.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Ζωή
Είναι γεγονός ότι το αυθόρμητο και το χαλαρό, είναι πάντα πιο ευχάριστο, γιατί κρύβει άπειρες εκπλήξεις, που σου στερούνται με το γκρουπ
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μαλιοκουβαρα εχουμε γινει μεχρι να ξεμπερδεψεις το κουβαρι.:haha:
Αληθεια ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ Φιλιππινων και Ταυλανδης???:roll:
Το κοινο περιμενει....και επειδη σε λιγο τελειωνουν τα λουλουδια,αν δεν
συνεχισεις εγκαιρως,θα πεταει καρυδες και αναναδες :haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μου εκανε εντυπωση που η κοπελα μας ανεβασε στον επανω οροφο και στην μπροστινη σουιτα , αφου ειχα κλεισει αλλο δωματιο – το πιο οικονομικο , αλλα σκεφτηκα θα το ξεκαθαριζα μολις κατεβαινα κατω.
Το δωματιο ηταν μεγαλο , πεντακαθαρο και δροσερο απο το ac που δουλευε , αλλα εκεινο που εκανε εντυπωση ηταν τα τεραστια παραθυρα με τις πολυχρωμες κουρτινες. Και οταν τραβαγες τις κουρτινες εμενες αφωνος! Απο τον επανω οροφο η θεα προς τη λευκη παραλια ηταν τουλαχιστον εντυπωσιακη! Αφηνω την εικονα να μιλησει!
Το δωματιο ειχε ενα τεραστιο μπαλκονι μπροστα , με μπαμπου τραπεζακι και καρεκλες για φαγητο , συν προσθετες για ξαπλα και ρηλαξ!

Δεν ανοιξα τις βαλιτσες γιατι σκεφτηκα οτι καποιο λαθος ειχε γινει , ηξερα οτι η τιμη του δωματιου ηταν αρκετα πιο υψηλη απο αυτο που ειχα κλεισει..κατεβηκα κατω και ο Mr. Pratt , εσπευσε να μας υποδεχτει με ιδιαιτερη εγκαρδιοτητα! Το πρωτο που μου ειπε ηταν οτι ελπιζει να μου αρεσει το δωματιο , να εχω ευχαριστη παραμονη και τελος με χαρα μου ειπε οτι μου προσεφερε την ocean view suite στην τιμη που ειχαμε κανονισει για το standard room! Μου εκανε εντυπωση το γεγονος δεν καταλαβα γιατι εγινε , αλλα ειπα απλα ευχαριστω.
Με ξεναγησε στους χωρους του ξενοδοχειου , με ενημερωσε για το πλουσιο πρωινο που συμπεριλαμβανοταν στην τιμη του δωματιου και που μπορουσα να εχω στο μπαλκονι , στο χωρο του μπαρ ή ακομα και στην παραλια. Επισης προσφερε οσα μπουκαλια εμφιαλωμενο νερο ηθελα να παρω απο το ψυγειο καθημερινα και πετσετες για την παραλια επισης καθημερινα χωρις χρεωση. Διπλα ακριβως βρισκοταν το κεντρο καταδυσεων το οποιο ανηκει στο Blue mango και το διευθυνει ο γιος του.
Διπλα στο μπαρ , υπηρχαν δυο υπολογιστες με free προσβαση στο ιντερνετ για τους διαμενοντες και ακριβως απο πανω ενας τεραστιος παγκοσμιος χαρτης με αρκετες πολυχρωμες πινεζες καρφιτσωμενες σε διαφορα μερη.
Ο Mr. Pratt μου ειπε οτι οι πινεζες εδειχναν τα μερη απʼοπου ειχε επισκεπτες , αλλα η Ελλαδα ηταν χωρις πινεζα μεχρι τωρα. Πριν δυο χρονια , μου διηγηθηκε , ειχε ερθει καποιος Αμερικανος απο την Καλιφορνια , αλλα υπηρχε ηδη πινεζα στην Καλιφορνια. Ο Αμερικανος λοιπον του ειπε οτι ειχε μακρινη καταγωγη απο Ελλαδα , δεν ειχε ερθει ποτε βεβαια , ουτε μιλουσε ελληνικα αλλα του προτεινε να βαλουν πινεζα. Ο Mr. Pratt του εκανε το χατηρι αλλα οταν ο συγκεκριμενος επισκεπτης εφυγε , εβγαλε την πινεζα γιατι περιμενε οτι καποτε θα ερθουν γνησιοι Ελληνες στο ξενοδοχειο του. Μου εδωσε λοιπον μια πινεζα και με το γνησιο ελληνικο χερι μου εγκαινιασα την Ελλαδα στον χαρτη , με τον κυριο Pratt και τα κοριτσια του ξενοδοχειου να χειροκροτουν! (Εζησα απιστευτες στιγμες!!:bleh::haha:)

Ιδου το λινκ για το ξενοδοχειο:
http://www.bluemango.com.ph/resort.html
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Φανταστική η παραλία και η θέα απ'το δωμάτιο, αλλά γιατί έχουν χαλάσει το τοπίο με τόσα πια πλοιάρια στη θάλασσα? Τι λιμάνι του ΣΤ' στόλου είναι?

Κρίμα....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Θα ηταν ιεροσυλια να ειχε καρφιτσωση καποιος αλλος τον χαρτη.
Στειλαμε στα περατα της ασιας την καλυτερη αντιπροσωπο μας,κανονικα επρεπε Ζωη να σου δωσει ο δημαρχος και το χρυσο κλειδι της παραλιας.:bleh::haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Gts εχεις δικιο για τα πλοιαρια , αυτο το κομματι της παραλιας ειναι ο station 3 που βρισκεται πιο κοντα στο λιμανι που δεχεται τις bancas απο το Πανάυ. Οσο πιο βορεια προχωρας προς station 2 , τοσο πιο λιγα πλοιαρια υπαρχουν και σχεδον τιποτα στο station1 , αλλα επισης ακριβαινει αρκετα η διαμονη. Και τωρα ετσι οπως το βλεπεις ειναι ενταξει , εχουν φιαξει λιγο τα πραγματα , παλιοτερα γινοταν πανικος σε ολη τη λευκη παραλια , τωρα εφαρμοζουν καποιους κανονες και εχει καθαρισει η περιοχη.
Εδω ηταν μια χαρα για μενα για να ξεκιναει ευχαριστα το πρωινο μου και μετα να εξαφανιζομαι σε αλλα μερη του νησιου.

Φυσικα οποιος θελει να μενει στο ιδιο μερος ολη μερα , καλο ειναι να μεινει αρκετα βορειοτερα , αλλα εγω δε φημιζομαι για το οτι καθομαι ησυχη σε ενα σημειο για πολλη ωρα :D. Με το που τακτοποιηθηκαμε στο δωματιο , την ιδια στιγμη ζητησα μηχανη για ενοικιαση :lol:.

Xenos και χρυσο κλειδι , και χρυση μασκα θελω :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εντάξει, εννοείται πως δε μένεις εκεί όλη την ημέρα και πας παραδίπλα που είναι μόνο η θάλασσα, ο ορίζοντας κι εσύ....και σιγά μη δώσεις του κόσμου τα λεφτά για να μην περπατήσεις 10-15 λεπτά για να μετακινηθείς παρακάτω....αυτό που λες ότι είσαι συνέχεια στη μετακίνηση και την εξερεύνηση το ασπάζομαι κι εγώ πλήρως, γιατί υπάρχει η λάθος εντύπωση ότι εξωτικά νησιά και παραλίες είναι μόνο ξάπλα σε ένα μέρος όλη την ώρα δηλ. βαρετά και μονότονα....ενώ, νοικιάζεις ένα μηχανάκι π.χ. και είσαι όπου θες, με τον καλό/καλή σου, μόνοι σας, με παρέα, ό,τι πραγματικά διαλέξεις, να δεις ηλιοβασίλεμα, ξημέρωμα κτλ κτλ...

Εγώ έπαθα πάντως πλάκα με αυτό στις Φιλιππίνες....εδώ πια, τι να πει κανείς....παράδεισος
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ε καλα , αυτο με τα εξωτικα νησια που ειναι μονο ξαπλα και βαρεμαρα , τι να πω..οι δραστηριοτητες οπου πηγα ηταν απειρες , αρκει να τις βλεπεις και να σου αρεσουν.
Αυτη η φωτο ειναι απο αλλο νησακι :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom