Παπούτσια για ταξίδια

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τελικα απο οτι διαβαζω καταληγουμε στα επωνυμα αθλητικα παπουτσια.
συμφωνω και γω που εκτος απο ανετα ελαφρια κλπ εχουν αλλο ενα προσον....
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙΣ αν χρειαστει.

Στη φωτο...λιγο πριν με στουκαρει το κατα τα αλλα συμπαθητικο τετραποδο...εγινα λουης.(Χαμπι-Ινδια)
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Επειδή πολλές φορές, μετά από πολύωρο (και πολυήμερο) περπάτημα, αισθάνομαι πόνο στις φτέρνες (ακόμα και με αθλητικά παπούτσια) πριν 2-3 χρόνια δοκίμασα "πατάκια για φτέρνες" από σιλικόνη. Ε, από τότε βρήκα την ησυχία μου... προσφέρουν απίστευτη ξεκούραση και δίνουν την αίσθηση ότι πετάς :lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Επειδή πολλές φορές, μετά από πολύωρο (και πολυήμερο) περπάτημα, αισθάνομαι πόνο στις φτέρνες (ακόμα και με αθλητικά παπούτσια) πριν 2-3 χρόνια δοκίμασα "πατάκια για φτέρνες" από σιλικόνη. Ε, από τότε βρήκα την ησυχία μου... προσφέρουν απίστευτη ξεκούραση και δίνουν την αίσθηση ότι πετάς :lol:
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε πόνο στον αχίλλειο τένοντα. Επέτρεψέ μου να πω ότι αυτό οφείλεται σε έλλειψη εκγύμνασης και ελαστικότητας.....αν το σώμα μας είναι απροετοίμαστο, τι να μας κάνουν τα παπούτσια, δεν υπάρχει σωτηρία...

Ας φροντίσουμε πρώτα το σώμα μας και τα παπούτσια απλά θα βοηθήσουν περαιτέρω. Εγώ επιμένω σε αυτά που έγραψα πιο πριν και επεξήγησε και η ευαγγελία πιο αναλυτικά. Καλό αθλητικό παπούτσι, ένα καλό, ελαφρύ, διαπνέων running shoe, μισό-ένα νούμερο μεγαλύτερο είναι το ιδανικό. Παπούτσια trekking, αδιάβροχα κτλ που λανσάρουν μάρκες που αναφέρθηκαν (έχω και τέτοια), δεν κάνουν για περπάτημα με τις ώρες σε πόλεις (έχουν σκληρά-προστατευτικά σημεία που κουράζουν το πόδι κτλ κτλ)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
..τα καλυτερα αθλητικα ειναι αυτα που χρησιμοποιουν οι δρομεις οπως το nike pegasus και το asics gel 1130 duomax
Μέτρια και παλιά μοντέλα.

Όσο με έχουν βολέψει τα Timberland δε με έχει βολέψει άλλο παπούτσι.
Σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε πόνο στον αχίλλειο τένοντα. Επέτρεψέ μου να πω ότι αυτό οφείλεται σε έλλειψη εκγύμνασης και ελαστικότητας.....αν το σώμα μας είναι απροετοίμαστο, τι να μας κάνουν τα παπούτσια, δεν υπάρχει σωτηρία...
Κοίτα, σίγουρα δεν είμαι αθλητικός τύπος, αλλά από περπάτημα τα πάω καλά:D Λόγω δουλειάς περπατάω αρκετά ακόμα και εδώ στην Αθήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα πόδια, απλά στο ταξίδια μετά από 12ωρο περπάτημα, το βράδυ με πονάνε οι φτέρνες (καμιά σχέση με τον αχίλλειο τένοντα). Από τότε που χρησιμοποιώ όμως τα πατάκια σιλικόνης νιώθω τα πόδια μου να έχουν "φτερά" :lol:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μέτρια και παλιά μοντέλα.

Καλα ειπα αυτα που χρησιμοποιω εγω. Δεν με νοιαζει αν ειναι παλια η καινουργια.
Μου αρκει που ειναι αποτελεσματικα και δεν εχω ποτε κανενα πονο στα ποδια.
Πιστεψε με περπαταω παρα παρα πααρα πολλα χιλιομετρα και ας μην μου φαινεται.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Να δώσω και γω το tip μου για γυναικεία...κουρασμένα πόδια ...
.... είτε ταξιδεύουμε είτε περπατάμε στην πόλη μας!

Συμφωνώ με anny για reebok (χρόνια φορούσα τέτοια)... από αμερική με τη κλασσική "πετσετέ" εσωτερική επένδυση (έχετε προσέξει τους σερβιτόρους που οι περισσότεροι φοράνε τέτοια ??.)

Τον χειμώνα που τα δικά μου πόδια, ήταν στη μεγάλη τους κούραση.... αγόρασα χειμωνιάτικες μπότες caprice... τις συνιστώ ανεπιφύλακτα (με αντικραδασμικό τακούνι)

Επίσης για πρώτη φορά από κεντρικό αθηναϊκο πολυκατάστημα, αγόρασα naturalizer. Δεν ξέρω τι λέει από ομορφιά η καλοκαιρινή κολλεξιόν, αλλά τα χειμωνιάτικα μου, έσκισαν..... μου έφτιαξαν την μέση.....

Αααα και με τα camper τα καλοκαιρινά, δίνω τα καλύτερα μου σχόλια....

Τώρα τα τακουνάκια στα ταξίδια μας νομίζω ότι δεν έχουν θέση στη βαλίτσα μας..... με 10 ώρες περπάτημα, δεν πιστεύω να υπάρχει τακουνάκι που να το βάλεις και να συνεχίσεις το σουλάτσο μέχρι τα μεσάνυχτα.....

Αχ αυτή η γυναικεία ομορφιά :D ....sorry αν κάνω κάπου λάθος ....:haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Τελικα απο οτι διαβαζω καταληγουμε στα επωνυμα αθλητικα παπουτσια.
συμφωνω και γω που εκτος απο ανετα ελαφρια κλπ εχουν αλλο ενα προσον....
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙΣ αν χρειαστει.

Στη φωτο...λιγο πριν με στουκαρει το κατα τα αλλα συμπαθητικο τετραποδο...εγινα λουης.(Χαμπι-Ινδια)

:haha::haha::haha::haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλα ειπα αυτα που χρησιμοποιω εγω. Δεν με νοιαζει αν ειναι παλια η καινουργια.
Μου αρκει που ειναι αποτελεσματικα και δεν εχω ποτε κανενα πονο στα ποδια.
Πιστεψε με περπαταω παρα παρα πααρα πολλα χιλιομετρα και ας μην μου φαινεται.

ΘΕΑ !!!!! :clap::clap:
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
δεν ξερω ποιο ειναι το απειρο περπατημα για σενα αλλα πιστευω πως η αιτια ειναι αλλη . προφανως δεν περπατας πολυ στην πολη σου και δεν εχεις συνηθιση την βαρια καλογερικη , τα νικε σου ειναι μια χαρα με καλη καλτσουλα και εισαι αρχοντοπουλα , τωρα αν δεν σου αρεσουνε τοτε παρε ανατομικα , και για να σε βοηθεισω λιγο ακομη τοτε ... να πας σε εναν φυσικοθεραπευτη που να εχει πελματογραφο , θα σου φτιαξουνε ειδικα πελματα για τα ποδια σου και τοτε τελος η κουραση :D αν δεν μπορεις να τους βρεις στειλε μου εμαιλ και θα σου πω που να πας (αθηνα ειναι) .
Ασε Johnpro, εχω προβλημα με τα πελματα εδω και 4 χρονια! Ασχολουμαι χρονια με τον αθλητισμο,οπότε δεν ειναι θεμα αντοχων και φυσ. καταστασης. Αλλα επαθα καποιον σοβαρο τραυματισμο στα ποδια,και όποτε κουραζονται τα πελματα, αρχιζουν και με πονανε ξανα στο σημειο που ειχα το τραυμα. Αυτο με τον πελματογραφο ακουγεται καλη ιδεα, θα μπορουσες να μου συστησεις καποιον φυσικοθεραπευτη? (το μαιλ μου ειναι [email protected]). Θα δοκιμασω και τους πατους σιλικονης που προτειναν τα κοριτσια. Μεχρι τωρα τους εβαζα σε αλλα παπουτσια αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε να τους βαλω και στα αθλητικα,γιατι υποτιθεται οτι παρειχαν ηδη καλη στηριξη,παντως ακουγεται πρακτικο! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom