Παπούτσια για ταξίδια

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Μιας και μιλάμε για παπούτσι σε συνδιασμό με διακοπές και περπάτημα, προτίνω για μεν το χειμώνα και εαν τα μέρη που θα επισκεφτείτε έχουν πολύ βροχή παπούτσια με τεχνολογία Goretex, τουτέστιν πραγματικά αδιάβροχα αντοχής και να αναπνέουν παράλληλα.
Οι θιασώτες της αεροσόλας από άνοιξη και μετά θα τη λατρέψουν, αρκεί να βάλουν μία πολύ κοντή καλτσούλα κι αν θέλουν και λίγη ταλκ προς απορρόφηση του ιδρώτα...
Το ανοιχτό σανδάλι πρέπει οπωσδήποτε να συνδιάζεται με μαλακή σόλα πολυουρεθάνης ή αερόσολα, ειδάλλως ο πλήρης αερισμός του ποδιού δε θα σταθεί ικανός να σας ξεκουράσει.
Τέλος για αυτούς που επιζητούν άνεση, αλλά θέλουν και να αποφύγουν το πολύ σπόρτυ του αθλητικού παπουτσιού, πολύ ποιοτικά είναι και τα ισπανικά Callaghan, , όπως και τα 24 hours, απλά θέλει λίγο ψάξιμο να τα ανακαλύψετε...
 

Neo

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει...........
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α/Καναδάς
Μιας και μιλάμε για παπούτσι σε συνδιασμό με διακοπές και περπάτημα, προτίνω για μεν το χειμώνα και εαν τα μέρη που θα επισκεφτείτε έχουν πολύ βροχή παπούτσια με τεχνολογία Goretex, τουτέστιν πραγματικά αδιάβροχα αντοχής και να αναπνέουν παράλληλα.
Οι θιασώτες της αεροσόλας από άνοιξη και μετά θα τη λατρέψουν, αρκεί να βάλουν μία πολύ κοντή καλτσούλα κι αν θέλουν και λίγη ταλκ προς απορρόφηση του ιδρώτα...
Το ανοιχτό σανδάλι πρέπει οπωσδήποτε να συνδιάζεται με μαλακή σόλα πολυουρεθάνης ή αερόσολα, ειδάλλως ο πλήρης αερισμός του ποδιού δε θα σταθεί ικανός να σας ξεκουράσει.
Τέλος για αυτούς που επιζητούν άνεση, αλλά θέλουν και να αποφύγουν το πολύ σπόρτυ του αθλητικού παπουτσιού, πολύ ποιοτικά είναι και τα ισπανικά Callaghan, , όπως και τα 24 hours, απλά θέλει λίγο ψάξιμο να τα ανακαλύψετε...
Πραγματι, αυτα τα ισπανικα ειναι τελεια, αψογη εφαρμογη στο ποδι.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
σας έχει τύχει ποτέ να σας πληγώνουν τα πόδια όποια παπούτσι και να φορέσετε? είναι το 2ο καλοκαίρι που μου συμβαίνει, μιλάμε για σκισίματα κανονικές πληγές, είτε ανοιχτά δοκομάσω να φορέσω είτε κλειστά με καλτσάκια. τι μπορεί να φταίει λέτε? και μιλάμε μόνο για κανένα-δυο χλμ διαδρομής στην αθήνα, τπτ το σπουδαίο σε περπάτημα.
 

leprechaun

Member
Μηνύματα
25
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία, Μπαλί
Θα συμφωνήσω με τη mary_a για τα columbia!τα φοράω εδώ κ 4 χρόνια, κάθε μέρα, από το πρωί ως το βράδυ κ αξίζουν το κάθε ευρώ, τα βγάζουν τα λεφτά τους..είναι πάρα πολύ άνετα κ ξεκούραστα..κ για να μη πω για το κρύο κ τη βροχή..δε περνάει σταγόνα νερό!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σας έχει τύχει ποτέ να σας πληγώνουν τα πόδια όποια παπούτσι και να φορέσετε? είναι το 2ο καλοκαίρι που μου συμβαίνει, μιλάμε για σκισίματα κανονικές πληγές, είτε ανοιχτά δοκομάσω να φορέσω είτε κλειστά με καλτσάκια. τι μπορεί να φταίει λέτε? και μιλάμε μόνο για κανένα-δυο χλμ διαδρομής στην αθήνα, τπτ το σπουδαίο σε περπάτημα.
Το γιατρό σου τον ρώτησες?
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
σας έχει τύχει ποτέ να σας πληγώνουν τα πόδια όποια παπούτσι και να φορέσετε? είναι το 2ο καλοκαίρι που μου συμβαίνει, μιλάμε για σκισίματα κανονικές πληγές, είτε ανοιχτά δοκομάσω να φορέσω είτε κλειστά με καλτσάκια. τι μπορεί να φταίει λέτε? και μιλάμε μόνο για κανένα-δυο χλμ διαδρομής στην αθήνα, τπτ το σπουδαίο σε περπάτημα.
Να ένας άνθρωπος που μπορεί να με καταλάβει...Φέτος μαρτύρησα...το κάθε ζευγάρι με χτύπαγε σε διαφορετικό σημείο!Και δε μιλάμε για κανά φοβερό περπάτημα...στο δεκάλεπτο!Να φανταστείς με πλήγωσαν και κάτι πάνινες εσπαντρίγιες!Έλεος!Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι έχω λεπτό και ευαίσθητο δέρμα. Στις διακοπές και στο καθημερινό περπάτημα που κάνω για γυμναστική φοράω πάντα αθλητικά με αερόσολα και δεν έχω κανένα πρόβλημα!Δεν μπορώ όμως να πηγαίνω στη δουλειά ή για καφέ με τα σπορτέξ...οπότε τραβάω όσα σου είπα!:(Αλλά όπως είπε και ο λαός...τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλλη...
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Να ένας άνθρωπος που μπορεί να με καταλάβει...Φέτος μαρτύρησα...το κάθε ζευγάρι με χτύπαγε σε διαφορετικό σημείο!Και δε μιλάμε για κανά φοβερό περπάτημα...στο δεκάλεπτο!Να φανταστείς με πλήγωσαν και κάτι πάνινες εσπαντρίγιες!Έλεος!Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι έχω λεπτό και ευαίσθητο δέρμα. Στις διακοπές και στο καθημερινό περπάτημα που κάνω για γυμναστική φοράω πάντα αθλητικά με αερόσολα και δεν έχω κανένα πρόβλημα!Δεν μπορώ όμως να πηγαίνω στη δουλειά ή για καφέ με τα σπορτέξ...οπότε τραβάω όσα σου είπα!:(Αλλά όπως είπε και ο λαός...τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλλη...
ευχαριστώ για την κατανόηση, ελπίζω να είστε το ίδιο ευγενικοί και με όλα τα νέα μέλη σας στο πρώτο τους μήνυμα! να' στε πάντα καλά και καλά ταξίδια σας εύχομαι.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Aν σε χτυπησει ενα παπουτσι μετα οτι και να βαλεις η πληγη δεν κλεινει γρηγορα. Ειδικα στα ταξιδια δεν φοραμε ποτε καινουρια παπουτσια, κατι παλιο και πολυμεταχειρισμενο ωστε να εχει παρει τη φορμα του ποδιου, επισης αποφευγουμε να φοραμε καινουρια πριν την αναχωρηση για να μην επιβαρυνουμε τα ποδια.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι τα παπούτσια που είχα βολευτεί περισσότερο ήταν παλιά κάτι Samsonite που κυριολεκτικά τα έλιωσα και τελευταία τα Hogan που επίσης δε μπορώ να τα αποχωριστώ. το αστείο είναι ότι ενώ είναι σαν αθλητικά στο περπάτημα έχει μοντέλα που είναι κομψότατα. άσε που φοριούνται και στη δουλειά, όσοι κάνουμε 12ωρα με αρκετό τρέξιμο+ορθοστασία καταλαβαίνουμε τι αξία έχει ένα βολικό παπούτσι!

πάντως στα ταξίδια φροντίζω να έχω πάντα ένα δεύτερο ζευγάρι βολικά παπούτσια στη βαλίτσα ... δε μ' αρέσει να κρέμομαι στο ένα ;)
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
Για πολύ περπάτημα και πολύωρη ορθοστασία, συνήθως φοράω ένα καλό, μαλακό αθλητικό reebok. Είναι ό,τι πιο βολικό έχω δοκιμάσει σε αθλητικό.
Αυτό θα έλεγα και εγώ. Υπάρχουν σε διάφορες μάρκες (και στη reebok που εγώ προτιμώ) κομψότατα ανδρικά και γυναικεία ολόμαυρα αθλητικούλια, τα οποία δεν κάνουν μπαμ με τη μία ότι είναι αθλητικά και συνδυάζονται εύκολα με λίγο καλύτερο ντύσιμο.
Να δώσω και γω το tip μου για γυναικεία...κουρασμένα πόδια ...
.... είτε ταξιδεύουμε είτε περπατάμε στην πόλη μας!

Συμφωνώ με anny για reebok(χρόνια φορούσα τέτοια)... από αμερική με τη κλασσική "πετσετέ" εσωτερική επένδυση (έχετε προσέξει τους σερβιτόρους που οι περισσότεροι φοράνε τέτοια ??.)
μιας και διαβαζω καταπληκτικα λογια για τα reebok, για ποιο μοντελο λετε και που τα βρισκουμε;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
μιας και διαβαζω καταπληκτικα λογια για τα reebok, για ποιο μοντελο λετε και που τα βρισκουμε;

Το μοντέλο που είχαμε αναφέρει είναι αρκετά παλιό, αλλά κυκλοφορούν και νεώτερα, παρόμοια. Μπορείς να τα βρεις σε όλα τα καταστήματα αθλητικών ειδών που πουλούν Reebok, αλλά και στο outlet της Reebok στην Ελ.Βενιζέλου στη Ν.Σμύρνη.
Τα μοντέλα που έχουν το πολύ μαλακό δέρμα θα τα καταλάβεις πολύ εύκολα, απλά πιάνοντάς τα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Για μια εβδομάδα επρεπε να δουλευω και κατ' επεκταση να στεκομαι ορθια περιπου 14-16 ωρες την ημέρα!!!!! Φορούσα φυσικά αθλητικά (asics gel και solomon).Καθε βράδυ υπέφερα οταν γυρνουσα σπίτι. Τις δυο τελευταίες μέρες αγόρασα καλτσες ανατομικές η διαφορά ηταν τεράστια αφού δεν το πίστευα.... Τις συνιστώ λοιπον ανεπιφύλακτα σε ολους..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom