Γαλλία Παρίσι - Όνειρο ζωής

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York

Πρόλογος

Τα ταξίδια ήταν πάντα η λατρεία μου. Εκείνη η ανυπομονησία και το μέτρημα των ημερών μέχρι την αναχώρηση. Ο σχεδιασμός, η οργάνωση, τί θα κάνεις, τί θα δείς!

Όνειρο ζωής όμως ήταν πάντα το Παρίσι. Το έβλεπα μέσα απο φωτογραφίες, ταινίες και βιβλία. Αλήθεια ποιός δεν θα ήθελε να δεί απο κοντά τον μεγαλοπρεπέστατο πύργο του Άϊφελ, την Παναγία των Παρισίων, το Λούβρο; Ποιός απο εμάς δεν έχει απωθημένο απο μικρό παιδί να βρεθεί στην Eurodisney;

Η απόφαση πάρθηκε λοιπόν. Εισητήρια για 2 άτομα με AirSerbia, απο Λάρνακα για Charles de gaulle, αρχές Ιουλίου για 8 βράδια στην πόλη του φωτός. Ξενοδοχείο βρήκαμε πολύ καλή προσφορά €80 το βράδυ σε δίκλινο δωμάτιο στο 4στερο Concorde Montparnasse, δέκα λεπτά απόσταση απο στάση του μετρό και το οποίο αποδείχτηκε εξαιρετική επιλογή.

Όλα κανονίστηκαν πολύ νωρίς (κανα 4μηνο πρίν). Ακολούθησε ενα βασανιστικά αργό 4μηνο μέχρι να ρθεί ο Ιούλιος που θα πετούσαμε για Παρίσι. Μάζεμα πληροφοριών, διάβασμα όλων των ιστοριών στο travelstories (στο οποίο έπεσα τυχαία), σχεδιασμοί, προγράμματα και ξανά αλλαγές στα προγράμματα απλά και μόνο για να ασχολούμαστε με το Παρίσι μέχρι να ταξιδέψουμε :bleh:.

Και επιτέλους είχε φτάσει η μέρα το ταξίδι μας στο πανέμορφο Παρίσι να ξεκινήσει.....

 

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Παρασκευή 11 Ιουλίου: Πρώτη μέρα

Η πτήση προς το Παρίσι, πραγματοποιήθηκε μέσω Βελιγραδίου με Air Serbia. Φτάνοντας στο Charle de gaulle μας περίμενε η πρώτη έκπληξη του ταξιδιού που τελικά μας ταλαιπώρησε αρκετά τις επόμενες μέρες. Οι βαλίτσες μας έμειναν στο Βελιγράδι και θα μας τις έστελνε στο ξενοδοχείο η αεροπορική εταιρεία όταν έφταναν Παρίσι.

Ανήσυχοι και με πολλά νεύρα από την πιο πάνω εξέλιξη, βρεθήκαμε χαμένοι σε ένα τεράστιο και χαώδες αεροδρόμιο. Αφού χαθήκαμε, ρωτήσαμε, αγχωθήκαμε κλπ, καταφέραμε να αγοράσουμε εισιτήρια για το RER B και να αναχωρήσουμε επιτέλους (χωρίς βαλίτσες ☹ ) από το αεροδρόμιο.

Να αναφέρω ότι εγώ αγόρασα την Museum Pass για έξι μέρες από το αεροδρόμιο, η οποία αποδείχτηκε η σοφότερη αγορά του ταξιδιού αφού έβγαλε τα €65 και με το παραπάνω! Η φίλη μου όμως λόγω του ότι δεν έχει κλείσει ακόμα τα 26, είχε δωρεάν είσοδο στα περισσότερα αξιοθέατα και έτσι δεν αγόρασε την κάρτα.

Μετά από μια ευχάριστη διαδρομή, φτάσαμε στην περιοχή Montparnasse. Το πρώτο που αντικρίσαμε ήταν το Montparnasse tower, με του 56 ορόφους τους. Ξεκίνησαν φυσικά τα πρώτα επιφωνήματα θαυμασμού στο Παρίσι και το πρώτο χάζεμα ψάχνοντας με τα μάτια να φτάσουμε στην κορυφή του τεράστιου αυτού κτιρίου.

Σε 5 λεπτά από τον πύργο ήταν το ξενοδοχείο μας.

Hotel Concorde Monparnasse (2).jpg


Αφού κάναμε check in και τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο μας ξεκινήσαμε για την πρώτη μας εξερεύνηση στην πόλη. Πρώτη μας στάση θα ήταν φυσικά ο ξακουστός Πύργος του Άιφελ. Από το ξενοδοχείο μας φαινόταν αρκετά κοντά οπόταν λέμε δεν πάμε με τα πόδια να πάρουμε και μια πρώτη γεύση Παρισιού! Αμ δε… Περπατούσαμε και δεν φτάναμε! Τότε αντιληφθήκαμε για πρώτη φορά ότι ο Πύργος ξεχωρίζει από παντού στην πόλη όσο μακριά και αν είναι!

Περπατώντας φτάσαμε στο Les Invalides. Επιβλητικό κτήριο, όπως και κάθε κτήριο στο Παρίσι, με τον υπέροχο τρούλο του! Κουρασμένοι απ’ το περπάτημα αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε. Το ίδιο εντυπωσιακό είναι και στο εσωτερικό του. Είδαμε τον τάφο του Ναπολέοντα και προχωρήσαμε προς το Στρατιωτικό μουσείο που βρίσκετε δίπλα από το Les Invalides. Τα μουσεία γενικά δεν είναι το αγαπημένο μου κομμάτι από ένα ταξίδι, ωστόσο το συγκεκριμένο μουσείο ήταν πολύ ενδιαφέρον. Ιδιαίτερα το κομμάτι που ήταν αφιερωμένο στο Δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο μας κίνησε την περιέργεια και το ενδιαφέρον!

Les Invalides (2).jpg
Musee De L\'Armee (2).jpg Musee De L\'Armee (13).jpg Les Invalides (8).jpg

Φύγαμε απ’ το μουσείο συνεχίζοντας το δρόμο μας προς τον Πύργο του Άιφελ. Ήμασταν πλέον αρκετά κοντά. Το δέος και η συγκίνηση που νιώσαμε όταν φτάσαμε επιτέλους στην πλατεία και σταθήκαμε κάτω από τον Πύργο δεν περιγράφετε. Τόσα χρόνια ονειρευόμουνα αυτή τη στιγμή και τόσους μήνες προετοιμαζόμουνα για αυτό το ταξίδι και ήμασταν επιτέλους εκεί! Σταθήκαμε στην τεράστια ουρά για να πάρουμε τον ανελκυστήρα και να ανέβουμε στην κορυφή. Μία ώρα στην ουρά, κάναμε και τις απαραίτητες γνωριμίες με μια οικογένεια Αμερικανών που ήταν μπροστά μας και φτάσαμε επιτέλους στους ανελκυστήρες. Πληρώσαμε από €15 και σε λίγα λεπτά ήμασταν στην κορυφή! Τα συναισθήματα δεν περιγράφονται.. Ολόκληρη η πόλη του Παρισιού στα πόδια μας! Οι άνθρωποι από κάτω έμοιαζαν σαν μυρμήγκια και η θέα μπροστά σου έκοβε την ανάσα.

Tour Eiffel (56).jpg
Tour Eiffel (52).jpg Tour Eiffel (39).jpg Tour Eiffel (43).jpg Tour Eiffel (36).jpg

Το μεγάλο μας πρόβλημα όμως ήταν το γεγονός ότι Ιούλιο μήνα εμείς ήρθαμε στο Παρίσι με κοντά παντελονάκια και μπλουζάκια! Τα πιο χοντρά μας ρούχα βρίσκονταν στη βαλίτσα, η οποία να σας θυμίσω είχε μείνει Βελιγράδι.. Ξεπαγιάσαμε :p και αναγκαστήκαμε να εγκαταλείψουμε την υπέροχη θέα από τον Πύργο (αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμασταν :p)!

Μας έκανε εντύπωση ότι η ώρα ήταν ήδη 21:00 και δεν είχε ακόμα νυχτώσει! Τελευταία δραστηριότητα της ημέρας, ήταν βόλτα με καράβι στον Σηκουάνα. Είχαμε κάνει κράτηση για η ώρα 22:00 από το internet, έτσι ξεκινήσαμε να περπατάμε παράλληλα με τον Σηκουάνα. Θαυμάσαμε την πανέμορφη γέφυρα Pont Alexandre III με τα υπέροχα γλυπτά της και μείναμε έκθαμβοι από την περίφημη Pont des Arts με τις χιλιάδες κλειδωνιές που χρησιμοποιούν οι ερωτευμένοι για να εκφράσουν τον έρωτα τους!

Pont Alexandre III (13).jpg
Pont Des Arts (4).jpg


Φτάσαμε στην Pont Neuf, την αρχαιότερη γέφυρα στον Σηκουάνα, ακριβώς στην ώρα μας και ξεκίνησε μια μοναδική και ρομαντική βόλτα κατά μήκος του ποταμού. Θαυμάσαμε την Notre Dame, το Musee d’Orsay, τις γέφυρες και τα επιβλητικά κτήρια του Παρισιού. Και φυσικά ο Πύργος του Άιφελ, φωτισμένος πλέον και πανέμορφος σε έκανε να αισθάνεσαι πολύ μικρός μπροστά στη μεγαλοπρέπεια του! Δυστυχώς σε αυτό το σημείο, η απουσία της βαλίτσας μας και των πιο ζεστών μας ρούχων είχε γίνει εμφανής.. Ξεπαγιάσαμε κυριολεκτικά, μέσα Ιουλίου και εμείς τρέμαμε απ’ το κρύο! Άσε που όλοι μας έβλεπαν λες και ήμασταν τρελοί! Όλος ο κόσμος με πουλόβερ και σακάκια και δυο τρελοί Έλληνες με κοντά παντελονάκια και μπλουζάκια!!!

Tour Eiffel (71).jpg
Pont Alexandre III (5).jpg


Όταν τελείωσε η βόλτα, πήραμε το μετρό για να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μας (ευτυχώς λειτουργεί μέχρι τις 1:00). Απόλυτα ικανοποιημένοι από την πρώτη μας μέρα, ενθουσιασμένοι και ανυπόμονοι για όσα θα ακολουθούσαν και απόλυτα ερωτευμένοι με την πόλη του φωτός πέσαμε για ύπνο, με το μυαλό να ταξιδεύει κάπου εκεί ψηλά στην κορυφή του Πύργου του Άιφελ…!
 

Attachments

Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Και εμένα ήταν όνειρο ζωής πριν πάω αλλά και είναι ακόμη.Με μια φορά δεν το χορταίνεις :)
 

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Και εμένα ήταν όνειρο ζωής πριν πάω αλλά και είναι ακόμη.Με μια φορά δεν το χορταίνεις :)
Δεν χορταίνετε το Παρίσι! Εννιά μέρες μείναμε και πάλι δεν ήταν αρκετές! Τώρα θα πάμε Ιταλία, αλλά αν ήταν απ' το χέρι μου πάλι Παρίσι θα πηγαίναμε!!!
 

Rena drama

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΊ - ΣΙΓΚΑΠΟΎΡΗ
Δεν χορταίνετε το Παρίσι! Εννιά μέρες μείναμε και πάλι δεν ήταν αρκετές! Τώρα θα πάμε Ιταλία, αλλά αν ήταν απ' το χέρι μου πάλι Παρίσι θα πηγαίναμε!!!
Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ αν και το διαβάζω καιρό για να μάθω πρόσφατες πληροφορίες από κάποιον. Φεύγω σε 7 μέρες για Παρίσι και μιας και οι πολιτικές εξελίξεις έτρεχαν, το ταξίδι προγραμματίστηκε μόλις σήμερα. οπότε λίγες μέρες για ψάξιμο... όποια πληροφορία δεκτή... αναμένω τις λεπτομέρειες των υπόλοιπων ημερών.
 

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ αν και το διαβάζω καιρό για να μάθω πρόσφατες πληροφορίες από κάποιον. Φεύγω σε 7 μέρες για Παρίσι και μιας και οι πολιτικές εξελίξεις έτρεχαν, το ταξίδι προγραμματίστηκε μόλις σήμερα. οπότε λίγες μέρες για ψάξιμο... όποια πληροφορία δεκτή... αναμένω τις λεπτομέρειες των υπόλοιπων ημερών.
Θα προσπαθήσω να γράψω όσα περισσότερα μπορώ αλλά ίσως δεν τελιώσει μέχρι να φύγεις γιατί ταξιδεύω κι εγώ σε μια βδομάδα για Ιταλία..
Οτιδήποτε θες να μάθεις όμως στείλε μου μήνυμα και θα σου απαντήσω για να σε βοηθήσω όπως μπορώ! Ότι απορίες έχεις ρώτα, όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μαζέψεις θα σε βοηθήσουν!
 

Rena drama

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΊ - ΣΙΓΚΑΠΟΎΡΗ
Θα προσπαθήσω να γράψω όσα περισσότερα μπορώ αλλά ίσως δεν τελιώσει μέχρι να φύγεις γιατί ταξιδεύω κι εγώ σε μια βδομάδα για Ιταλία..
Οτιδήποτε θες να μάθεις όμως στείλε μου μήνυμα και θα σου απαντήσω για να σε βοηθήσω όπως μπορώ! Ότι απορίες έχεις ρώτα, όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μαζέψεις θα σε βοηθήσουν!
ας αρχίσω τότε.. πρώτα από όλα θέλω να μου πεις για το θέμα των εισιτηρίων. για πύργο, λούβρο και ντίσνειλαντ. τα έκλεισες online ή εκεί; επίσης θέλω να μάθω για τον καιρό και το τρέχον ζήτημα των χρημάτων. δέχονται πιστωτικέσ, μετρητά; τι γίνεται.. αυτές τις μέρες άκουσα από άτομα που ήταν ότι δε δεχόταν μετρητά και από άλλον ότι στα περισσότερα μέρη ζητούσαν πιστωτική..
Αυτά τα λίγα για αρχή.... χαχαχ...

Θα προσπαθήσω να γράψω όσα περισσότερα μπορώ αλλά ίσως δεν τελιώσει μέχρι να φύγεις γιατί ταξιδεύω κι εγώ σε μια βδομάδα για Ιταλία..
Οτιδήποτε θες να μάθεις όμως στείλε μου μήνυμα και θα σου απαντήσω για να σε βοηθήσω όπως μπορώ! Ότι απορίες έχεις ρώτα, όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μαζέψεις θα σε βοηθήσουν!
όσο για την ιταλία.. αν κατάλαβα θα κάνεις τούρ σε ρώμη - φλωρεντία - βενετία.. θα περάσεις απλά τέλεια... όλα είναι πανέμορφα.. και αν πας με αμάξι ή έχεις την δυνατότητα να περάσεις και απο την Σιένα.. είναι ένα πολύ όμορφο, πριγκιπικό μέρος. Σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές. αν θέλεις οτιδήποτε για Ιταλία, ρώτα με. Έχει λίγα χρόνια που πήγα αλλά κάτι θα θυμάμαι..
 
Last edited by a moderator:

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York
ας αρχίσω τότε.. πρώτα από όλα θέλω να μου πεις για το θέμα των εισιτηρίων. για πύργο, λούβρο και ντίσνειλαντ. τα έκλεισες online ή εκεί; επίσης θέλω να μάθω για τον καιρό και το τρέχον ζήτημα των χρημάτων. δέχονται πιστωτικέσ, μετρητά; τι γίνεται.. αυτές τις μέρες άκουσα από άτομα που ήταν ότι δε δεχόταν μετρητά και από άλλον ότι στα περισσότερα μέρη ζητούσαν πιστωτική..
Αυτά τα λίγα για αρχή.... χαχαχ...
Για Disneyland κλείσαμε απ'το internet για να μην περιμένουμε ουρά εκεί, αλλά νομίζω τελικά δεν έκανε καμία διαφορά. Καλύτερα όμως να κλείσεις απο πρίν. Εμείς πήραμε το εισητήριο και για τα 2 πάρκα αλλά στο δεύτερο πάρκο μόνο σε 2 παιχνίδια προλάβαμε να μπούμε. Η τιμή όμως ήταν η ίδια περίπου γι αυτό κλείσαμε και στα 2 πάρκα.
Σου παραθέτω το site: https://www.booktickets.disneylandp...vld=1&ecmp=n&affid=SECUTIX&tduid=32454335543R

Στον πύργο δεν κλείσαμε online. Ακόμα και αν κλείσεις online δεν γλυτώνεις την ούρα για τον έλεγχο, γι αυτό δεν κλείσαμε online για να μην δεσμευτούμε με μέρα και ώρα. Αν θές να γλιτώσεις ουρές σου παραθέτω άλλο site (http://www.viator.com/Paris/d479-ttd) αλλά ήταν πολύ ακριβά για εμάς και δεν το προτιμήσαμε. Να ξέρεις στον πύργο θα περιμένετε 40-60 λεπτά για να περάσετε τον έλεγχο..

Λούβρο ισχύει το ίδιο, θα πρέπει να περιμένετε ουρά για έλεγχο, αλλά προχωράει γρήγορα. Εμείς δεν πληρώσαμε εισητήριο γιατί περιλαμβάνετε στην Museem pass (http://en.parismuseumpass.com/). Γενικά η κάρτα αυτή φάνηκε υπερπολύτιμη. Νομίζω μόνο στον Πύργο πλήρωσα εισητήριο, περιλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και Βερσαλίες!)

Για τον καιρό, εμείς πήγαμε αρχές Ιουλίου. Τις πρώτες μέρες πραγματικά έκανε πολύ κρύο και μια μέρα έβρεχε. Μετά ήταν καλός ο καιρός, καμία σχέση με Ελλάδα. Πάρτε και λίγο πιο ζεστά φανελάκια γιατί την νύχτα ειδικά έχει ψύχρα!

Για τα χρήματα δεν άκουσα κάτι. Δεν μου ακούγετε λογικό να μην δέχονται μετρητά (οι Γάλλοι πως ψωνίζουν; :p). Εγώ γενικά προτιμώ να έχω μετρητά μαζί μου, γιατί με τις κάρτες ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά τώρα με τις τράπεζες στην Ελλάδα..

Επίσης σου προτίνω βόλτα στο Σηκουάνα (κατα προτίμηση βραδυνή).
http://vedettesdupontneuf.com/home/

Ελπίζω να βοήθησα! Ότι άλλο θες ρώτα!
 

Rena drama

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΊ - ΣΙΓΚΑΠΟΎΡΗ
Για Disneyland κλείσαμε απ'το internet για να μην περιμένουμε ουρά εκεί, αλλά νομίζω τελικά δεν έκανε καμία διαφορά. Καλύτερα όμως να κλείσεις απο πρίν. Εμείς πήραμε το εισητήριο και για τα 2 πάρκα αλλά στο δεύτερο πάρκο μόνο σε 2 παιχνίδια προλάβαμε να μπούμε. Η τιμή όμως ήταν η ίδια περίπου γι αυτό κλείσαμε και στα 2 πάρκα.
Σου παραθέτω το site: https://www.booktickets.disneylandp...vld=1&ecmp=n&affid=SECUTIX&tduid=32454335543R

Στον πύργο δεν κλείσαμε online. Ακόμα και αν κλείσεις online δεν γλυτώνεις την ούρα για τον έλεγχο, γι αυτό δεν κλείσαμε online για να μην δεσμευτούμε με μέρα και ώρα. Αν θές να γλιτώσεις ουρές σου παραθέτω άλλο site (http://www.viator.com/Paris/d479-ttd) αλλά ήταν πολύ ακριβά για εμάς και δεν το προτιμήσαμε. Να ξέρεις στον πύργο θα περιμένετε 40-60 λεπτά για να περάσετε τον έλεγχο..

Λούβρο ισχύει το ίδιο, θα πρέπει να περιμένετε ουρά για έλεγχο, αλλά προχωράει γρήγορα. Εμείς δεν πληρώσαμε εισητήριο γιατί περιλαμβάνετε στην Museem pass (http://en.parismuseumpass.com/). Γενικά η κάρτα αυτή φάνηκε υπερπολύτιμη. Νομίζω μόνο στον Πύργο πλήρωσα εισητήριο, περιλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και Βερσαλίες!)

Για τον καιρό, εμείς πήγαμε αρχές Ιουλίου. Τις πρώτες μέρες πραγματικά έκανε πολύ κρύο και μια μέρα έβρεχε. Μετά ήταν καλός ο καιρός, καμία σχέση με Ελλάδα. Πάρτε και λίγο πιο ζεστά φανελάκια γιατί την νύχτα ειδικά έχει ψύχρα!

Για τα χρήματα δεν άκουσα κάτι. Δεν μου ακούγετε λογικό να μην δέχονται μετρητά (οι Γάλλοι πως ψωνίζουν; :p). Εγώ γενικά προτιμώ να έχω μετρητά μαζί μου, γιατί με τις κάρτες ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά τώρα με τις τράπεζες στην Ελλάδα..

Επίσης σου προτίνω βόλτα στο Σηκουάνα (κατα προτίμηση βραδυνή).
http://vedettesdupontneuf.com/home/

Ελπίζω να βοήθησα! Ότι άλλο θες ρώτα!
Με το παραπάνω με βοήθησες.. ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα το σκεφτούμε και μείς για την Museem pass.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

traveller_30

Member
Μηνύματα
59
Likes
292
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σάββατο 12 Ιουλίου: Δεύτερη μέρα

Πρωινό ξύπνημα, πρώτο μας το Παρίσι και αφού πείραμε ένα γερό πρόγευμα στο ξενοδοχείο για να πάρουμε δυνάμεις, ξεκινάμε με πολύ ενθουσιασμό για μια πολύ γεμάτη μέρα.

Πέρνουμε το μετρό και ξεκινάμε για τον πρώτο σταθμό της ημέρας το ναό La Madeleine, ο οποίος βρίσκετε λίγο πάνω απ' την Place de la Concorde. Ο τεράστιος αυτός ναός, αφιερωμένος στη Μαρία Μαγδαληνή, είναι πραγματικά επιβλητικός στο εξωτερικό του και θυμίζει το γνωστό Πάνθεον. Τον επισκεφτήκαμε και εσωτερικά, βγάλαμε πολλές φωτογραφίες και φύγαμε με κατεύθυνση την Opera Garnier. Άκόμα ένα επιβλητικό, πανέμορφο κτήριο στο Παρίσι, βγάλαμε κι εδώ φωτογραφίες και καθίσαμε σε μια καφετέρια για καφέ και ξεκούραση.

La Madeleine (10).jpg
La Madeleine (1).jpg La Madeleine (18).jpg
Opera Garnier (2).jpg


Αφού ξεκουραστήκαμε λίγο, πήραμε το μετρό και επιστρέψαμε στην Monparnasse για να επισκεφτούμε τον πύργο. Το εισητήριο κόστισε €15 το άτομο. Ανεβήκαμε με τον ανελκυστήρα μέχρι τον 56ο όροφο του πύργου και ανεβήκαμε στην οροφή. Η θέα ήταν πραγματικά υπέροχη, για άλλη μια φόρα σου έκοβε την ανάσα. Για όσους δεν έχουν υπομονή να περιμένουν την μία ώρα στην ουρά για να ανέβουν στον Πύργο του Άιφελ, ο Πύργος Monparnasse είναι μια εξαιρετική εναλλακτική για θέα το Παρίσι απο ψηλά.

Tower Monparnasse (9).jpg
Tower Monparnasse (13).jpg Tower Monparnasse (23).jpg Tower Monparnasse (12).jpg

Αφού χαζέψαμε την θέα απο τον πύργο, κατεβήκαμε και ξεκινήσαμε με τα πόδια για τους κήπους του Λουξεμβούργου. Μετά απο ένα δεκαπεντάλεπτο περπάτημα φτάσαμε στον προορισμό μας. Οι κήποι ήταν πραγματικά πανέμορφοι, καταπράσινοι. Στο κέντρο του πάρκου δεσπόζει μια μεγάλη λίμνη, με μικρές βαρκούλες που είχαν την σημαία άλλων χωρών. Αφού φωτογραφίσαμε την βαρκούλα με την Ελληνική σημαία ;), βγάλαμε και αρκετές φωτογραφίες το παλάτι, το οποίο στην εποχή μας χρησιμοποιείται απο την Γαλλική γερουσία, αποφασίσαμε να συνεχίσουμε να περπατάμε προς το κέντρο της πόλης για να επισκεφτούμε κάποιους ναούς που θέλαμε να δούμε.

Jardin Du Luxembourg (11).jpg
Jardin Du Luxembourg (15).jpg Jardin Du Luxembourg (41).jpg Jardin Du Luxembourg (20).jpg Jardin Du Luxembourg (16).jpg
Jardin Du Luxembourg (8).jpg


Η πρώτη εκκλησία που επισκεφτήκαμε ήταν η Saint-Sulpice. Στην πλατεία έξω απ'την εκκλησία υπάρχει ένα όμορφο συντιβάνι στο οποίο καθίσαμε λίγο να πάρουμε ανάσες και στην συνέχεια επισκεφτήκαμε την εκκλήσία. Γενικά στο Παρίσι υπάρχουν πολλές όμορφες εκκλησίες, με θεαματικά αγάλματα, όμοργες εικονογραφίες και πίνακες, εκθαμβωτικά βιτρώ κλπ που πραγματικά αξίζει κάποιος να επισκεφτεί.

Saint-Sulpice (7).jpg
Saint-Sulpice (8).jpg Saint-Sulpice (1).jpg

Πέντε λεπτά απόσταση απο την Saint-Sulpice, άλλη μία πανέμορφη εκκλήσία που αξίζει να επισκεφθείτε η Saint Germain des Pres.

Saint Germain Des Pres (3).jpg
Saint Germain Des Pres (2).jpg


Φεύγοντας απο την εκκλησία, πήραμε μια κρέπα στο χέρι γιατί πεινάσαμε (€5 μια κρέπα με νουτέλα :mad:) και περπατήσαμε την λεωφόρο Saint Germain. Περίπου 15 λεπτά αργότερα αντικρίσαμε τη Sorbonne, το πανεπιστήμιο του Παρισιού. Τύφλα να έχουν τα πανεπιστήμια τα δικά μας, αυτό ήταν πραγματικά τεράστιο!! Περπατήσαμε άλλο ένα 5λεπτο και φτάσαμε στο Pantheon. Πανέμορφο και επιβλητικό κτήριο, δυστυχώς όμως γίνονταν έργα συντήρησης στον τρούλο του και οι σκαλωσιές δεν ήταν και το ομορφότερο θέαμα.

La Sorbonne (5).jpg
La Sorbonne (9).jpg


Η ώρα είχε προχωρήσει αρκετά και το Pantheon θα έκλεινε, έτσι αναβάλαμε την επίσκεψη μας για την επόμενη μέρα. Όπως κάναμε να φύγουμε έπιασε το μάτι μας μια εκκλησία πίσω απ' το Pantheon, που δεν την είχα στις σημειώσεις μου για επίσκεψη. Αποφασίσαμε να την επισκεφθούμε, αφού είχαμε ακόμα αντοχές (ή μάλλον έτσι νομίζαμε :bleh:). Η εκκλησία λέγετε Saint Etienne Du Mont. Είναι μια πανέμορφη εκκλησία, απο τις ωραιότερες που επισκεφθήκαμε στο Παρίσι, με απίστευτα βιτρώ. Αξίζει να την επισκεφθείτε όταν θα είσαστε στην περιοχή που είναι το Pantheon, είναι ακριβώς απο πίσω.

Saint Etienne Du Mont (7).jpg
Saint Etienne Du Mont (36).jpg Saint Etienne Du Mont (1).jpg

Φεύγοντας απο την εκκλήσια πήραμε τον αντίθετο δρόμο απο αυτόν που ήρθαμε για την επιστροφή μας στο ξενοδοχείο. Στην πορεία τσιμπήσαμε κάτι στο χέρι και μετά απο κανένα 45λεπτο περπάτημα, φτάσαμε στο ξενοδοχείο. Τα πόδια μας είχαν γίνει κομμάτια πραγματικά, αλλά επιλέξαμε ειδικά την συγκεκριμένη περιοχή να την κάνουμε ποδαράτη, γιατί τα κτήρια, οι ναοί και οι δρόμοι στην περιοχή ήταν πραγματικά υπέροχα!

Έτσι τελείωσε και η δεύτερη μας μέρα στο Παρίσι. Ψόφιοι απ'την κούραση πέσαμε για ύπνο, γιατί η επόμενη μέρα πάλι είχε πρωινό ξύπνημα και ποδαρόδρομο!!
 

Attachments

Last edited:

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Λούβρο ισχύει το ίδιο, θα πρέπει να περιμένετε ουρά για έλεγχο, αλλά προχωράει γρήγορα.
To 99,9999999999999% των επισκεπτών, μπαίνουν στο Λούβρο από την κεντρική είσοδο (πυραμίδα) και τρώνε τη φρίκη της τεράστιας αναμονής.

Το υπόλοιπο 0,0000000000001 %, μπαίνει από την είσοδο των Λεόντων (Port des Lions) επί της οδού François Mitterrand (πλευρά του ποταμιού), η διαδικασία έκδοσης εισητηρίου και ελέγχου κρατάει το πολύ 5 λεπτά και η περιήγηση αρχίζει από το τμήμα των αφρικανικών αρχαιοτήτων. Απολαμβάνεις κι αφήνεις τους άλλους να περιμένουν.

Καλή διασκέδαση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εμείς πάντως είχαμε μπει από την κεντρική είσοδο με την κάρτα για τα μουσεία και δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου.Το 2010 αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom