Γαλλία Παρίσι - Κάστρα Λίγηρα - Νορμανδία

Evi

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γύρος του Κόσμου
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και τις προτάσεις.

Ναι, πράγματι στη Νορμανδία σκοπεύουμε να κάνουμε μια διανυκτέρευση όπως και στα Κάστρα του Λίγηρα (ίσως και περισσότερες γιατί έχουμε 4 μέρες για να κινηθούμε εκτός Παρισιού) οπότε κάθε πρόταση δεκτή :)
 

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
eurotrip με ronalsot
Να ρωτησω εγω κατι. Απο παρισι για να πας μια μονοημερη στην νορμανδια χρειαζεσαι μονο αμαξι η υπαρχει και αλλος τροπος?
Σημειωση: Στο Παρισι θα παω ανεξαρτητος και οχι με καποιο γκρουπ..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
σίγουρα θέλει αμάξι, αλλά η Νορμανδία δεν είναι για μία μονοήμερη εκδρομη, δεν είναι μια πόλη την είδες κι έφυγες.. θα σου πρότεινα να ξεκλέψεις 2 μερούλες για να πάρεις μια γεύση. Είχα πάει πριν δυο καλοκαίρια για 6 μέρες και μου άρεσε πολύ.. αν θέλεις οποσδήποτε να πας μονοήμερη νοίκιασε ένα αυτοκίνητο, και διάλεξε που θα πας.. αν θες μπορείς να πας να δεις το σημείο της απόβασης και στη συνέχεια στο Deauville -μιλάμε για εκπληκτική μικρή πόλη (τώρα το χειμώνα μάλλον θα είστε λίγοι..)- τρως τα θαλλασινά σου και επιστρέφεις.
Μπορείς να βγεις και λίγο από την εθνική για να περάσεις να δεις κανένα από τα εκπληκτικά χωριουδάκια που βρίσκονται τριγύρω.
 

kikeva

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ.-Καραιβική
Γαλλία

Γεια σε όλους σας!!!
Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες σας γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα ένα ταξίδι (περίπου 10ήμερο) σε Παρίσι-Κάστρα Λιγηρα-Νίκαια/Κάννες. Θα πάμε και θα γυρίσουμε αεροπορικώς(θα φτάσουμε αρχικά Παρίσι και θα επιστρέψουμε Ελλάδα από Νίκαια), μόνοι χωρίς κάποιο γκρουπ. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήθελα κάποιες πληροφορίες στα εξης σημεία:
1) Καταρχήν, θα θέλαμε να μείνουμε 2-3 μέρες στις όμορφες παραμυθένιες πόλεις-κάστρα της Γαλλίας και επιλέξαμε τα κάστρα του Λιγηρα. Είναι σωστή επιλογή ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο? Και γενικότερα θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία γνωρίζετε σχετικά με αυτό το κομμάτι του ταξιδιού γιατί δεν έχω βρει σχεδόν τίποτα..Πού αξίζει να μείνουμε και ο,τι αλλό γνωρίζετε!!
2) Με προβληματίζουν αρκετά οι μετακινίσεις..Ξέρετε αν μπορώ να μετακινηθώ με τρένο απο Παρίσι-κάτρα Λιγηρα(ή έστω σε 1 πόλη εκεί κοντά), να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις 2-3 μέρες εκει, και μετά να πάμε Κάννες/Νίκαια πάλι με τρένο??
Ευχαριστώ εκ των προτέρον!!!:)
 

babisp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Γεια σε όλους σας!!!
Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες σας γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα ένα ταξίδι (περίπου 10ήμερο) σε Παρίσι-Κάστρα Λιγηρα-Νίκαια/Κάννες. Θα πάμε και θα γυρίσουμε αεροπορικώς(θα φτάσουμε αρχικά Παρίσι και θα επιστρέψουμε Ελλάδα από Νίκαια), μόνοι χωρίς κάποιο γκρουπ. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήθελα κάποιες πληροφορίες στα εξης σημεία:
1) Καταρχήν, θα θέλαμε να μείνουμε 2-3 μέρες στις όμορφες παραμυθένιες πόλεις-κάστρα της Γαλλίας και επιλέξαμε τα κάστρα του Λιγηρα. Είναι σωστή επιλογή ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο? Και γενικότερα θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία γνωρίζετε σχετικά με αυτό το κομμάτι του ταξιδιού γιατί δεν έχω βρει σχεδόν τίποτα..Πού αξίζει να μείνουμε και ο,τι αλλό γνωρίζετε!!
2) Με προβληματίζουν αρκετά οι μετακινίσεις..Ξέρετε αν μπορώ να μετακινηθώ με τρένο απο Παρίσι-κάτρα Λιγηρα(ή έστω σε 1 πόλη εκεί κοντά), να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις 2-3 μέρες εκει, και μετά να πάμε Κάννες/Νίκαια πάλι με τρένο??
Ευχαριστώ εκ των προτέρον!!!:)
Με αφετηρία την Tours (μιάμιση ώρα με το τραίνο από το Παρίσι) μπορείς να επισκεφθείς τα πιο πολλά και γνωστά κάστρα. Από το γραφείο τουρισμού της Τουρ που είναι απέναντι από τον σταθμό των τραίνων ξεκινούν κάθε πρωί minibus (3-8 ατόμων) για τα κάστρα. Χρειάζεται κράτηση απο την προηγούμενη και μπορείς να επιλέξεις απο τρία-τεσσερα διαφορετικά δρομολόγια που κάνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom