Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια

Πρόλογος

Περού λοιπόν . Ειμαι περιεργη για το τι θα μπορεσω να γραψω για μια χωρα που μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση και για ένα ταξίδι που ήταν επεισοδιακό απο διάφορα γεγονοτα που συνέβηκαν εκει .
Εχω επιστρεψει έξι ημερες και ακομα τοποθετώ στο μυαλό μου και στη ψυχή μου αυτα που είδα και εζησα. Εκτος του ότι ειναι πολλά και διαφορετικά το ίδιο το Περού τα κάνει ακομα πιο περίπλοκα .
Πήγα σε πεντε μέρη και σε κάθε ενα απο αυτά νομιζα οτι ημουν σε άλλη χώρα , γιατί ηταν πολλές οι αντιθεσεις.
Δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο σε άλλο ταξίδι και νομιζω οτι πρεπει να χωρισω την ιστορια σε πεντε ενοτητες μπας και ειναι ευκολοτερο να περιγραψω κάτι απο αυτα που ειδα .
Ξεκινώντας ας πω πως παρθηκε η αποφαση για αυτο το ταξιδι που το θεωρώ δυσκολο, μακρινο και ακριβό.
Ηθελα να παω Περου και στις τριγυρω χωρες παιδιόθεν , αλλά όλο κάτι μεσολαβούσε και δεν τα καταφερνα .Απο το περασμενο Φθινοπωρο ομως ημουν σιγουρη οτι ειχε έρθει το πληρωμα του χρόνου .Τα χρηματα υπηρχαν αλλά ελειπε η παρεα. Τελικα οταν αποφασισα να παω εστω και μόνη μου βρεθηκε και αυτη, χωρις να το περιμενω .
Πρωτη δηλωσε οτι θα έρθει η κολλητη μου Σοφία , δοκιμασμενη συνταξιδιώτισσα εδω και χρονια . Δυστυχως όμως 5 μερες πριν την αναχωρηση κατι της έτυχε και ακυρωσε χάνοντας ενα υπεροχο ταξιδι και όλα τα χρηματα που είχε ήδη καταβάλει !
Μετα μπήκε στη παρέα και η γνωστή φίλη , κουμπαρα και συμπεθέρα Λία.
Μετά οποία εκπληξη και η συμπεθερα Τούλα , μαμά της Λιας .
Λεω εκπληξη γιατι η Τουλα εχει ταξιδεψει μόνο μια φορά εκτος Ελλαδας
και ομως πηρε την αποφαση για ταξιδι στη Λ.Αμερικη χωρις δευτερη σκεψη.
Αποδειχτηκε δε κρυμμένο ταλέντο για μακρινες και δυσκολες χώρες .
Ηρθε στο αεροδρομιο με βαλιτσα που ζυγιζε 12 κιλα ,πράγμα που το καταφερνουν εμπειροι ταξιδιωτες . Γυναικα για ταξιδι 20 ημερων με ρουχα για
κρυο και ζέστη και ολα τα απαραιτητα ,δυσκολα ξεκιναει με 12 κιλα βαρος !
Απόλαυσε δε τα παντα χωρις να μιλαει ξενες γλωσσες και δεν γκρινιαξε ούτε μια φορά παρά τις δυσκολιες που της έτυχαν .
Η τέλεια συνοδοιπόρος !

Λογω προτερου βίου το προγραμμα το αφησαν να το φτειαξω εγω,οπως και το κλεισιμο των αεροπορικων .
Με δημοκρατικές διαδικασίες , δηλ. αποφασιζω και διατάσσω , εβγαλα τα εισιτηρια με KLM σε βολικες ωρες και με τιμη 1200 ευρώ .
Επειδή δεν ήθελα φτάνοντας Λιμα με τις τρεις χαριτες να ψαχνω ξενοδοχειο και να κλεινω επιτοπου εκδρομές , τα ανεθεσα όλα σε ενα τοπικό γραφειο που μου συστησε μια φίλη που ειχε παει προσφατα.
Επραξα σοφά γιατι γλίτωσα απο πολυ τρεξιμο και ακριβοτερες τιμες αν τα κλειναμε τελευταία στιγμή .
Το γραφειο μας βοηθησε πολύ στις δυσκολες στιγμές που περασαμε χωρις διαβατηρια , γιατι ετρεχαν αυτοί στις διαφορες υπηρεσιες αντι για εμας που απολαμβαναμε τις εκδρομές μας.

Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια .
 

Attachments

Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια !!!
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)

Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ώστε έτσι η Τούλα ε;;;;Και είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχαμε μια 2η Βούλα....αυτή της Ιωάννας,της Καραγιάννη ντε!!!!!:haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
E! Μα είδες τι λάθη κάνεις? Ειδοποία και εσύ! ειδοποία! το φαντάζεσαι?Δεν θα ήταν ταξίδι. Θα ήταν tour στην Κόλαση με τον Μητσοτάκη ξεναγό!. (γράψε , μην ξεχνιέσαι)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Ωραία! Η παρέα έτοιμη! Περιμένω ανυπόμονα τις περιπέτειές σας και τις εντυπώσεις σας!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Άντε Κική... Περιμένουμε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!

Ερχονται !!!
Λίαν συντόμως στις οθόνες σας ....

Λιγο υπομονή , δεν εχω υπολογιστη στο σπίτι και πρέπει να γραφω στη δουλεια
οπου όλο με διακοπτουν !! (σαν δεν ντρεπονται οι πελατες , δεν ξερουν ότι το forum προηγείται , τι παραξενοι ανθρωποι υπάρχουν !!! )
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
:clap: Αγαπώ! Αγαπώ ιστορία για Περού!! :clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
εδω πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο συμφορουμιτη mavro75 γιατι οταν διαβασα την ωραια ιστορια του για το Περου , με ξεσηκωσε οτι πρεπει επιτελους να παω εκεί και να μην το αναβάλλω άλλο .

Επισης στο φιλο μου Γ. που μου βρηκε το τιτλο για την ιστορια (ψιλομελό, αλλά ωραιος και χαρακτηριστικός !! )
γιατι εγω απο φαντασια σε τιτλους , μηδεν !!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom