Περού Περού.. not a classic honeymoon

orion_kat

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα, Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καταπληκτικές φωτογραφίες! Περιμένουμε τη συνέχεια! Όσο για τα χρήματα, προσωπικά είμαι της άποψης πως καλύτερα να επενδύσεις περισσότερο σε ένα γαμήλιο ταξίδι που θα είναι ιδιαίτερο και αξέχαστο, παρά να ξοδεύουμε χιλιάρικα σε ανούσιες μικρές λεπτομέρειες του γάμου!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ταξίδι όνειρο κι ακόμα καλύτερα ως γαμήλιο! Να ζήσετε παιδιά πάντα τέτοια!!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Να ζήσετε παιδιά και πάντα τέτοια!!! Θέλουμε κι άλλες καταπληκτικές φώτος!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να ζήσετε πατριωτάκια!Μου αρέσει αφάνταστα ο τρόπος που περιγράφεις το ταξίδι,μ'αρέσει τρελά ο προορισμός και φυσικά οι φωτό είναι σούπερ!!!!Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια...
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Φιλεναδα εσυ εκανες το ταξιδι που ονειρευομαι εγω και εγω εκανα το δικο σου ταξιδι ονειρο!Περιμενω με αγωνια να συνεχισεις καθως και να ανταλλαξουμε πληροφοριες!
 

touristas_83

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗΣ
Να ζήσετε!!.. Ετοιμάζω μάλλον το ίδιο ταξίδι θα δείξει :).. Περιμένουμε την συνέχεια!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Παιδιά χίλια συγνώμη... Σας ευχαριστώ όλους!! Άλλα έχω μπλέξει...

Σχεδιάζω το επόμενο.. βλέπετε:clap::clap:

Υπόσχομαι όμως ότι θα προσπαθήσω!!;);) να έχετε νέα σύντομα!!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Γραμμένο και ξεχασμένο από το Φεβρουάριο του 2013.......

Πρέπει να βρω χρόνο να γράψω τη συνέχεια...:rolleyes::rolleyes: γιατί νομίζω ότι έχω αρχίσει και ξεχνάω!!:roll::roll: Και αν τα ξεχάσω πώς θα τα γράψω για να τα θυμάμαι όταν θα τα ξεχάσω??:clap::clap: Πολύ μπέρδεμα!!:shock::shock:

Να' μαστε λοιπόν στο ξενοδοχείο μας στο Κούσκο.. Μια μέρα αργότερα απ' ό,τι μας περίμεναν αλλά τι να κάνουμε!! Αυτά έχει ζωή..:haha::haha: Κεντρικό το ξενοδοχείο και πολύ όμορφο.. χτισμένο σαν μέσα σε σπηλιά.. σαν πάνω σε κάποιο πέτρινο μνημείο.. :bleh::bleh: Στο check-in με το καλημέρα σας έρχεται η πρώτη πρόσκληση για "coca-tea":shock::shock: και τι να κάνουμε? Να πούμε όχι??:clap::clap: Με τέτοια κούραση κιόλας λέμε ΝΑΙΙΙΙΙ στο λεπτό.. περιμένουμε λίγο για το δωμάτιο απολαμβάνοντας το τσάι μας.. Ανεβαίνουμε αφήνουμε πράγματα.. και κατεβαίνουμε για πρωινό!! Πλούσιο και νοστιμότατο!! Σειρά έχει ένας υπνάκος.. έτσι κι αλλιώς η ώρα είναι 8 και η ξενάγηση μας ξεκινάει στις 14.00!!

Στις 14.00 ξεκινάμε για το city tour!! Πολύ city και πολύ tour!! Και μέσα στην πόλη και απ' έξω!! Ξεκινήσαμε με τον καθολικό ναό των Ισπανών και συνεχίσαμε με τους Ίνκας!! Που αν και προσπάθησαν να τους τα καταστρέψουν έχουν ακόμη πολλούς ναούς, ντουβάρια και τείχη...:cool::cool: για να επιδείξουν τον πολιτισμό τους!!:lol::lol:

Πήγαμε στο ναό του Ήλιου, του Νερού, στο Quencho και στο πιο εντυπωσιακό... το "κάστρο" Saqsaywaman. Εντυπωσιακό όχι γιατί μοιάζει με κάστρο.. αλλά για το μέγεθος των χαλασμάτων.. και των τειχών και το πόσο χαμηλά είναι τα σύννεφα στην περιοχή λόγω του υψομέτρου!! Νομίζεις ότι θα τα ακουμπήσεις!!:clap::clap:

Για μια ακόμη φορά πολύ ωραία οργάνωση και ξενάγηση!! Επιστροφή στην πόλη γύρω στις 18.00, βόλτα στο κέντρο που είναι πραγματικά πανέμορφο.. και φαγητό σε ένα συμπαθητικό εστιατόριο.. με γυάλινα μπαλκόνια και θέα στην πλατεία!! Πολύ φαΐ, μπύρα και εννοείται επιστροφή στο ξενοδοχείο για καλωδιακή.. αμερικάνικα σίριαλ (CSI, NCIS κλπ.)... και ύπνο..:haha::haha:

Δευτέρα 27 Αυγούστου, το πρόγραμμα προβλέπει μονοήμερη εκδρομή στην Ιερή Κοιλάδα των Ίνκας, αναχώρηση στις 8. Εμείς όμως έχουμε άλλα σχέδια πριν.. Φρέσκοι φρέσκοι ο Μιμίκος και η Μαίρη κατεβαίνουν για πρωινό γύρω στις 6.30.. τρώνε τον άμπακο.. η Μαίρη κυρίως που οργιάζει στα έτοιμα πρωινά των ξενοδοχείων και ξεκινούν να δουν και να φωτογραφίσουν το πανέμορφο Κούσκο μέρα.. μιας και λόγω της αναποδιάς με την πτήση.. δε βρεθήκαμε και δε θα βρισκόμασταν ποτέ πριν τις 6-7 (που νύχτωνε στην πόλη)!! Ωραία η βόλτα στις πλατείες και τα σοκάκια καθώς και οι δεκάδες φωτογραφίες του Μιμίκου που είχε ξεφύγει!! Εννοείται πώς η πρώτη SD card είχε γεμίσει από την προηγούμενη μέρα.. τώρα ήδη γεμίζαμε αυτή που πήραμε από το Άμστερνταμ στην αλλαγή!!

Στις 8 παρά 5 ήμασταν πίσω.. ο οδηγός μας ήρθε να μας παραλάβει!! Αφού μαζέψαμε όλους τους συν-ταξιδιώτες μας από τα διάφορα ξενοδοχεία τους.. το ταξίδι για την ιερή κοιλάδα ξεκινά!! Η ξεναγός μας είναι φοβερή.. :clap::clap: Εναλλάσσει αγγλικά και ισπανικά στο λεπτό..:shock::shock: για να εξηγεί ταυτόχρονα και σε ισπανόφωνους και σε αγγλόφωνους τα πάντα!!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Και επειδή όπως καταλαβαίνετε αυτό το χρόνο που χρειαζόμουν δεν το βρήκα ποτέ....:cry::cry::cry:
Θα συνεχίσω χωρίς λόγια αλλά με μερικές φωτογραφίες για το υπόλοιπο του ταξιδιού...






Και φυσικά η λίμνη Τιτικάκα..... μέρος το οποίο για μένα ήταν ίσως το πιο αξιοθαύμαστο και αξιοπερίεργο μέρος που επισκεφτήκαμε:xalara::xalara:... αν και φυσικά πολλοί μπορούν να διαφωνούν όπως και ο Μιμίκος φυσικά που όχι απλά ενθουσιάστηκε.. αλλά εκστασιάστηκε με το Machu Picchu και έβγαλε 2000 φωτογραφίες:D:D..






Και μια τελευταία βόλτα πριν την επιστροφή στο αεροδρόμιο για πίσω... στους πύργους του Sillustani και στη φάρμα μιας οικογένειας ιθαγενών.




Ξέρω πώς κλείνω πολύ άδοξα την ιστορία μου αλλά πραγματικά.. δε θα μπορούσα να κάνω τπτ καλύτερο μετά από ενάμισι χρόνο....:oops::oops::oops: και έχοντας μεσολαβήσει κι άλλα σημαντικά ταξίδια... που ούτε καν αποπειράθηκα να ξεκινήσω μιας και ήξερα ότι δε θα τα καταφέρω!!:rolleyes-80::rolleyes-80:

Σε κάθε περίπτωση είμαι εδώ για όποιον ενδιαφέρεται να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι και μπορώ να βοηθήσω!!:D:D

Σας φιλώ!!!!!!!!!!!!:surf2::surf2:
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κάλιο αργά παρά ποτέ. Άλλωστε μια φωτογραφία χίλιες λέξεις και τα πρόσωπά σας αυτό δείχνουν. Τον ενθουσιασμό του ταξιδιού.
Κι εγώ είχα κάτι τέρμινα να συνεχίσω τη δικιά μου ιστορία για τα μέρη αυτά κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα… Έχω ξεχάσει πολλά. Βλέπω τις φωτογραφίες κι αναρωτιέμαι ποιά εκκλησιά είναι ποια… ποιό αρχοντικό είναι ποιό. Ξεθάφτηκε ο ταξιδωτικός οδηγος και δίνεται αγώνας ταυτοποίησης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom