Ελβετία Πληροφορίες για Γενεύη σαν μόνιμη κατοικία

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Επισης η φιλη μου μου εστειλε και τα παρακάτω:

------------------------------------------------------------
Σχετικά με τις πληροφορίες για Γενεύη:
Δεν ξέρω για ποιόν πρόκειται αλλά θυμήθηκα ότι ανέφερες για "ζευγάρι".
Ο μισθός των 5000 chf αρκεί για να ζήσει ανετα ένας άνθρωπος. Αν αυτά τα χρήματα πρέπει να συντηρήσουν ζευγάρι, στο οποίο ενας εκ των 2 δεν δουλεύει είναι σχετικά ανεπαρκής...
Επίσης, αυτά τα 5000 ακούγονται "πολύ καλά" για τα Ελληνικά δεδομένα αλλά για τα Ελβετικά δεν είναι super wow...
Εξαρταται για ποιό σκοπό θα πάει κάποιος: αν είναι για μια σύντομη εμπειρία όπου το θελεις περισσότερο για προϋπηρεσία κλπ και δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για αποταμίευση είναι μια χαρά χρήματα (φυσικά υπο τον όρο ότι δεν θες υπερβολικές σπαταλες).
Αν πάλι αυτό που ενδιαφέρει το ζευγάρι είναι κυρίως μια καλή ανταμοιβή για να επενδύσει στο μέλλον όταν γυρίσει Ελλάδα τότε ίσως και να πρέπει να επαναδιαπραγματευτούν το μισθό ή τις παροχές...

Κι επιπλέον να λάβουν υποψιν ότι η Γενεύη είναι μια πολη στο κέντρο της Ευρώπης που ενδείκνυται για εκδρομές, σκι, ταξίδια κοντινά. Κι ότι θα ήταν καλό ενα μέρος του μισθού, ειδικά στην αρχή να παρέχει την ευχέρεια για καμιά εξερεύνηση...

Ελπίζω να είναι πιο ξεκάθαρο τώρα...
-------------------------------------------------------------------


Ελπιζω να βοήθησα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στη Γενευη πηγα περυσι το καλοκαιρι....μπορω να πω οτι σαν πολη εχει ποιοτητα ζωης ειναι πολυ καθαρη....ξεφτιλα ακριβη για τα δικα μας δεδομενα...το σπασιμο ηταν οτι μιλανε μονο Γαλλικα...και καμμια αλλη γλωσσα....αντε και τη νοηματικη....
Πολυκαταστηματα- super market σε λογικες τιμες ειναι τα coop-city που στο τελευταιο οροφο εχει εστιατορεια με προσιτες τιμες.....
Σε κανενα εστιατορειο δεν βρηκα καταλογο στην Αγγλικη ή εστω σε αλλη γλωσσα πλην της Γαλλικης...η παλια πολη εχει ενδιαφέρον, πολυ πρασινο πολλα παρκα...και βεβαια ολες οι εθνικοτητες εκει αφου ειναι παγκοσμια εδρα πολλων οργανισμων....
Σε καμμια περιπτωση δεν συγκρίνεται με τη Βερνη ή με τη Λουκερνη
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε καμμια περιπτωση δεν συγκρίνεται με τη Βερνη ή με τη Λουκερνη
Παντως η φιλη μου η οποια ειχε μεινει αρκετα χρονια και στη γερμανοφωνη Βερνη, προτιμουσε τη γαλλοφωνη Γενευη ως πιο κοσμοπολιτικη και με περισσοτερες δυνατοτητες νυχτερινης ζωης. Μια που την επισκεφθηκα και στις δυο πολεις, στο λιγο διαστημα που εμεινα εκει, συμφωνω απολυτως μαζι της. Η Βερνη ηταν πολυ νεκρα τα βραδια.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αααα! Και κατι αλλο που μου ειχε πει η φιλη μου: Οι οδοντιατρικες εργασιες ειναι πανακριβες και τα ελβετικα ασφαλιστικα ταμεια συνηθως εξαιρουν (η εν πασει περιπτωσει εξαιρουσαν) τις παροχες αυτες. Οποτε η ιδια εφτιαχνε τα δοντια της καθε που ερχοταν στην Ελλαδα. Πριν πατε λοιπον φροντιστε να κανετε εναν ελεγχο της στοματικης υγιεινης σας.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αααα! Και κατι αλλο που μου ειχε πει η φιλη μου: Οι οδοντιατρικες εργασιες ειναι πανακριβες και τα ελβετικα ασφαλιστικα ταμεια συνηθως εξαιρουν (η εν πασει περιπτωσει εξαιρουσαν) τις παροχες αυτες. Οποτε η ιδια εφτιαχνε τα δοντια της καθε που ερχοταν στην Ελλαδα. Πριν πατε λοιπον φροντιστε να κανετε εναν ελεγχο της στοματικης υγιεινης σας.
Eρση μου φυσικα και η φιλη σου αφου μενει στην Ελβετια θα εχει πιο τεκμηριωμενη αποψη.....η δικη μου ειναι καθαρα του επισκεπτη...εμεινα στη Γενευη 4 μερες στο ξενοδοχειο ramanda που το συνιστω ηταν τελειο....το μοναδικο βραδυ που ειδα κοσμο να κυκλοφοραει μετα τις 9 ηταν της Παρασκευης και μονο.... που γινοταν το αδιαχωρητο παντου....οι αλλες νυχτες ηταν νεκρα και κλειστα παντου....ασε που για μια ευθεια διαδρομη 3 χιλ. ακριβως απο το κεντρο πληρωσα 17,5 ευρω σε ταξι
Τη Βερνη δεν τη ξερω απο νυχτερινη ζωη...μου αρεσε υπερβολικα γιατι ηταν πιο γραφικη πιο παραδοσιακη....με φυσικες ομορφιες...(εχω δωσει φωτογραφιες στο προσωπικο μου αλμπουμ)....παντα βεβαια με τα δικα μου δεδομενα....
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Εχθές έκανα μια ωρα βιντεοδιασκεψη με μια θεια μου που ζει και δουλευει τωρα εκει στο CERN και μου επαληθευσε ολα αυτα που ειπατε και εσεις απο πανω.

Καλύτερα να μεινει καποιος Γαλλία και να πεταγεται Γενευη για βολτα, χαρακτηριστικα μου ειπε οτι η διαδρομη Δικαστηρια-Καλαμαρια κραταει πιο πολυ :xmas_razz:

Απο οτι καταλαβα οποιος παει δε θελει να φυγει...ας ελπισουμε να πανε ολα καλα με την αιτηση μου.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σιγουρα η Βερνη ειναι κουκλιστικη και γραφικη, τη Γενευη τη διασωζει το μετωπο που εχει προς τη λιμνη.
Απο εκει και επειτα στη Βερνη τα ευπρεπη μπαρακια εκλειναν κατα τις 11 το βραδι(!!!). :xmas_eek: Τελικα πηγαμε σε ενα και ηταν πραγματικα πανεμορφο (ολιγον gothic, καπως σαν το σπιτι του δρακουλα , ειχα μια χαριτωμενη αισθηση του rocky horror show ενα πραγμα) και με υπεροχη μουσικη κλπ το οποιο εμεινε ανοικτο μεχρι τις τρεις το χαραμα, πλην ομως την επομενη μερα που πηγαμε ηταν κλειστο: :xmas_evil:ανοιγε μονο Πεμπτη Παρασκευη και Σαββατο! Τις επομενες μερες χαρα και εργασια! Τα νευρα μας τσαταλια!
Κατι αλλα ξενυχταδικα ηταν τελειως παρακμιακα- απο οτι μου ελεγε η φιλη μου, εγω δεν ειχα την χαρα να τα ανακαλυψω, οτι περιεργο εμποριο ουσιων και πολυχρωμης σαρκος εκει ελαμβανε χωρα! :xmas_rolleyes:Εκεινη βρεθηκε εκει καθοτι κατι ασχετοι και στην κοσμαρα τους επιστημονες την πηγαν εκει, οι οποιοι μαλιστα δεν καταλαβαιναν και τι επαιζε! Το καταλαβαν αργοτερα φυσικα οταν εγιναν κατι αιματηροι καυγαδες, πλακωσε η αστυνομια και βρεθηκαν ολοι μαζι στο τμημα για εξακριβωση. Απ' οτι μου ελεγε η φιλη μου η φατσα του αστυνομικου εδειχνε απιστευτη καταπληξη μολις πηρε χαμπαρι οτι ειχε να κανει με πανεπιστημιακους. Το σχολιο του ηταν "αντε και καλα εσεις! το κοριτσι τι το σερνετε στα καταγωγια!" :xmas_mrgreen:
Τετοιες ροκ καταστασεις δεν ειχε την χαρα και την τιμη να ζησει στη Γενευη. :xmas_cheesygrin:Παντως το σχολιο της ηταν οτι η καλυτερη νυχτερινη ελβετικη ζωη υπαρχει στη Ζυριχη.
Α! και το Montreux δεν ειναι μακρια απο τη Γενευη και καθε καλοκαιρι εχει ενα καταπληκτικο φεστιβαλ τζαζ, εξαιρετικα διασημο! Welcome to the Montreux Jazz Experience
Παντως για να την ευχαριστηθει καποιος την Ελβετια καλο ειναι καποτε να αποκτησει αυτοκινητο! Βολευει παρα πολυ!
Και πολυ χαριτωμενο χωριο διπλα στη Γενευη ειναι το Yvoire!YVOIRE OFFICE DE TOURISME - SITE OFFICIEL - Pays du Lac Leman - Haute Savoie
Εξαιρετικα ομορφος ειναι ενας δρομος περιφερειακος της λιμνης ο οποιος περνα απο πανεμορφες περιοχες με αμπελια, με πυργους (ειδαμε τον εκπληκτικο Chateau de Chillon οπου εμενε ο λορδος Βυρωνας με το ζευγος Σελευ και εκει γραφηκε απο τη Μαιρη Σελευ το εργο "Φρανκεσταιν"). Απο τις πιο ομορφες διαδρομες! Στο δρομο βλεπεις διαφορες πολεις οπως Μοντρε, Εβιαν, Λοζανη και πολλα χωρια!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Το χωριο ειναι καταπληκτικο...δεν ετυχε να παω, καταπληκτικη επισης ειναι και ολη η Ελβετικη υπαιθρος.....ολες οι διαδρομες τα μικρα χωριουδακια ηταν μαγεια...απο τα πιο ομορφα ταξίδια μου......η πιο περιεργη πολη ηταν η Λωζανη....μετρουσαμε μονο ανηφορες και κατηφορες....μια ευθεια ψαχναμε να βρουμε....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
η πιο περιεργη πολη ηταν η Λωζανη....μετρουσαμε μονο ανηφορες και κατηφορες....μια ευθεια ψαχναμε να βρουμε....
Εχεις δικιο, πραγματι ετσι ειναι! Αφου καναμε πλακα λεγοντας οτι γι αυτο επιλεχθηκε ως εδρα των Ολυμπιακων Αγωνων, για να κρατουν τη φορμα τους οι αθλητες απο το ανεβα κατεβα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά, τι συζητάτε τώρα Βέρνη - Γενεύη, και μόνο η σύγκριση είναι βλασφημία... Η Βέρνη είναι μια κουκλίστικη, μεσαιωνική αλλά στο κέντρο το βράδυ δεν κυκλοφορεί ψυχή. Σα να βρίσκεσαι σε Γερμανική πόλη... Κουκλίστικη, πιο must για επίσκεψη, αλλά παρότι είναι μια μικρή πρωτεύουσα γεμάτη πρεσβείες, δεν είναι καθόλου κοσμοπολίτικη.
Η Γενεύη από την άλλη... 40% του πληθυσμού είναι ξένοι (που δουλεύουν σε CERN, OHE, κλπ). Αρχοντιά και κοσμοπολίτικο περιβάλλον, σε μια πόλη που θυμίζει αρκετά τη διπλανή Γαλλία.

Για το CERN, αυτο που δε γράφτηκε, είναι ότι βρίσκεται πάνω ακριβώς στα Ελβετο-Γαλλικά Σύνορα. Για την ακρίβεια, μέρος από το Campus (πάνω από το γραμμικό επιταχυντή) βρίσκεται σε Γαλλικό Έδαφος, απλά για ευκολία δε γίνονται συνοριακοί έλεγχοι εσωτερικά, και η είσοδος είναι μόνο από την Ελβετική πλευρά. Αν βγαίνοντας από το CERN στρίψεις αριστερά, στα 50 μέτρα είναι το συνοριακό φυλάκιο (παρότι η Ελβετία μπήκε στη Σέγκεν, το φυλάκιο υπάρχει ακόμα γιατί γίνονται δειγματοληπτικά τελωνειακοί έλεγχοι).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για το CERN, αυτο που δε γράφτηκε, είναι ότι βρίσκεται πάνω ακριβώς στα Ελβετο-Γαλλικά Σύνορα.
Αυτο ειναι γνωστο τοις πασι, οσων δηλαδη γνωριζουν το CERN. Αλλωστε και τα σωματιδια μεσα στον επιταχυντη υπογειως περνουν στο γαλλικο εδαφος. Ενα μερος του επιταχυντη ειναι κτισμενο κατω απο τη Γαλλια και ενα μερος κατω απο την Ελβετια.
Και οσον αφορα τη Γενευη, αρχοντια εχει, αλλα γραφικοτητα και καποιου ειδους ιδιαιτεροτητα εξ οσω γνωριζω, δεν εχει. Αλλα φυσικα αυτα τα χαρακτηριστικα (ομορφια, γραφικοτητα, αρχιτεκτονικο ενδιαφερον, αρχοντια κλπ) ελαχιστη σημασια εχουν για την ποιοτητα ζωης ενος μονιμου κατοικου. Μπορει να μην υπαρχουν τιποτε απο ολα αυτα και τα πραγματα να ειναι πολυ καλα για τον μονιμο κατοικο- η πολη δηλαδη να προσφερει αλλα πραγματα. Η να εχει τα στοιχεια αυτα και οι μονιμοι κατοικοι να δυσκολευονται πολυ σε αλλους τομεις της ζωης τους. Η γνωμη των επισκεπτων με τη γνωμη των μονιμων κατοικων δεν συμπιπτει παντα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Σε καμμια περιπτωση δεν συγκρίνεται με τη Βερνη ή με τη Λουκερνη
κι εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο η .."υπνούπολη!!" Βέρνη, παρά η Γενεύη! (υπνούπολη, συμφωνώ!)

Αααα! Και κατι αλλο που μου ειχε πει η φιλη μου: Οι οδοντιατρικες εργασιες ειναι πανακριβες και τα ελβετικα ασφαλιστικα ταμεια συνηθως εξαιρουν (η εν πασει περιπτωσει εξαιρουσαν) τις παροχες αυτες. Οποτε η ιδια εφτιαχνε τα δοντια της καθε που ερχοταν στην Ελλαδα. Πριν πατε λοιπον φροντιστε να κανετε εναν ελεγχο της στοματικης υγιεινης σας.
Δηλαδή που να ανακαλύψουν οι Ελβετοί τους Βουλγαρους οδοντιάτρους! Σφράγισέ τα όλα τώρα!

Το χωριο ειναι καταπληκτικο...δεν ετυχε να παω, καταπληκτικη επισης ειναι και ολη η Ελβετικη υπαιθρος.....ολες οι διαδρομες τα μικρα χωριουδακια ηταν μαγεια...απο τα πιο ομορφα ταξίδια μου......η πιο περιεργη πολη ηταν η Λωζανη....μετρουσαμε μονο ανηφορες και κατηφορες....μια ευθεια ψαχναμε να βρουμε....
Το θαυμάσιο όμως στην Λωζάνη (που συγκαταλέγεται σε μια από τις αγαπημένες μου πόλεις) είναι ότι δεν υπήρχαν οι απαράδεκτες χαράξεις των ελληνικών πόλεων (βλ. Γκύζη, Γαλάτσι, Συκιές...) με τους δρόμους "μαύρη-πίστα-του-σκι" που λίγο καπνισμένο να το έχεις το Zastava δεν την βγάζουν. Σκαρφαλομένη στον λόφο κι όμως όλοι οι δρόμοι είναι φιδωτοί με χαλαρές (όσο γίνεται) κλίσεις. Μπράβω, άριστα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom