Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

Μαρία Μ.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Σκέφτομαι να ταξιδέψω τον Σεπτέμβρη στην Μπολόνια, αλλά το ξενοδοχείο που έχω βρει βρίσκεται 4χλμ μακριά από το ιστορικό κέντρο. Δίπλα του όμως υπάρχει στάση λεωφορείων. Αν κάποιος έχει ταξιδέψει πρόσφατα εκεί και έχει χρησιμοποιήσει λεωφορείο, μήπως μπορεί να μου πει πόσο έχει το εισιτήριο, αν υπάρχει οικονομική κάρτα πολλαπλών διαδρομών και αν υπάρχει κάπου χάρτης των σταθμών στην πόλη για να τον εκτυπώσω; Ευχαριστώ πολύ!
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Γειά σε όλους τους εραστές των ταξιδιών!!! Καινούρια στο site και φυσικά λάτρης των ταξιδιών, όπως όλοι μας εδώ φαντάζομαι... Παιδιά ζητώ τη βοήθειά σας! Ταξιδεύω με ryanair (είμαστε δύο ζευγάρια) τον Σεπτέμβρη στην Μπολόνια αλλά το ξενοδοχείο μου δεν είναι στο κέντρο. Αν κάποιος γνωρίζει πόσο κοστίζουν τα αστικά εισιτήρια στην Μπολόνια, αν υπάρχει και συμφέρει να βγάλω κάρτα πολλαπλών διαδρομών ή συμφέρει το ταξί. Επίσης έχουμε κλείσει 3 διανυκτερεύσεις στην πόλη και θα θέλαμε να επισκεφθούμε την Φερράρα αυθημερόν, αφού υπάρχει σιδηροδρομική συγκοινωνία μεταξύ των δύο πόλεων και η Φερράρα απέχει μόλις 50χλμ. από την Μπολόνια. Γνωρίζει κανείς πόσο στοιχίζει το εισιτήριο με το τραίνο; Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει γιατί θέλω να είμαι προετοιμασμένη και αγωνιώ... Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλώς ήρθες! Συνωνυμία με την Μαρία Μ. πιο πάνω;

Αν κάποιος γνωρίζει πόσο κοστίζουν τα αστικά εισιτήρια στην Μπολόνια, αν υπάρχει και συμφέρει να βγάλω κάρτα πολλαπλών διαδρομών ή συμφέρει το ταξί.
Τιμές εισιτηρίων και καρτών: http://www.tper.it/sites/tper.it/files/Listino_AREA_URBANA_BOLOGNA_dal_19_08_13_0.pdf (στα ιταλικά, αλλά βγάζεις άκρη εύκολα, κοίτα μόνο τον πρώτο πίνακα)
Επίσης υπάρχει αυτή η κάρτα: http://www.bolognawelcome.com/en/home/card/

Επίσης έχουμε κλείσει 3 διανυκτερεύσεις στην πόλη και θα θέλαμε να επισκεφθούμε την Φερράρα αυθημερόν, αφού υπάρχει σιδηροδρομική συγκοινωνία μεταξύ των δύο πόλεων και η Φερράρα απέχει μόλις 50χλμ. από την Μπολόνια. Γνωρίζει κανείς πόσο στοιχίζει το εισιτήριο με το τραίνο; Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει γιατί θέλω να είμαι προετοιμασμένη και αγωνιώ... Ευχαριστώ!
Για δρομολόγια και τιμές τρένων: http://www.trenitalia.com/tcom-en
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλώς ήρθες! Συνωνυμία με την Μαρία Μ. πιο πάνω;


Τιμές εισιτηρίων και καρτών: http://www.tper.it/sites/tper.it/files/Listino_AREA_URBANA_BOLOGNA_dal_19_08_13_0.pdf (στα ιταλικά, αλλά βγάζεις άκρη εύκολα, κοίτα μόνο τον πρώτο πίνακα)
Επίσης υπάρχει αυτή η κάρτα: http://www.bolognawelcome.com/en/home/card/


Για δρομολόγια και τιμές τρένων: http://www.trenitalia.com/tcom-en

Χίλια ευχαριστώ!
 

angelikidiam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα!

Θα είμαι στη Μπολόνια για ένα τριήμερο 30 δεκεμβρίου με 2 ιανουαρίου. Θα ήθελα να ξέρω αν εκείνες τις μέρες θα είναι ανοιχτά τα αξιοθέατα και η αγορά γιατι στα sites δεν βλέπω κάτι μόνο το ωράριο τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
ο αδερφος μου που μενει εκει μου ειπε ότι λογικα στις 30 και 31 θα είναι ανοιχτά . τωρα αν θέλεις ξαναθύμισε το μου όταν πλησιαζει η ημερομηνια να σου πω πιο σιγουρο
 

angelikidiam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Να κάνω άλλη μια ερώτηση...! επειδή έχουμε μόνο 3 μέρες τι πρέπει οπωσδήποτε να δούμε? Κι αν ξέρετε μαγαζιά με ωραίο φαγητό.
Ευχαριστώ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Να κάνω άλλη μια ερώτηση...! επειδή έχουμε μόνο 3 μέρες τι πρέπει οπωσδήποτε να δούμε? Κι αν ξέρετε μαγαζιά με ωραίο φαγητό.
Ευχαριστώ!

για φαγητό: www.ristoranteposta.it
www.ilpescatore-ristorante.it
στο πρώτο έφαγα κρεατικά και στο δεύτερο ψαρικά. και τα δύο ήταν άψογα. τά έχω επισκεφτεί από 2-3φορες τό καθένα, ανάλογα το τι θα παραγγείλεις βέβαια αλλά δεν είναι φθηνά.
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη, γιατί αν και πραγματοποίησα το ταξίδι στην Μπολόνια τον Σεπτέμβρη, για σοβαρούς λόγους δεν μπόρεσα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου. Συνδυάσαμε την Μπολόνια με Φερράρα και Μόντενα. Τελικά και οι τρεις πόλεις ήταν φανταστικές. Η Μπολόνια είναι πανέμορφη και έχουν δίκιο οι Ιταλοί που την θεωρούν εξαιρετικό ταξιδιωτικό προορισμό, μετά την Βενετία. Απορώ πως κάποιοι την θεωρούν ως το χειρότερό τους ταξίδι... Αν ήξερα νωρίτερα πόσο όμορφη είναι θα την προτιμούσα από την Πίζα, την οποία επισκέφθηκα δυο χρόνια νωρίτερα. Ταξιδέψαμε με Ryanair κλασικά και νοικιάσαμε τελικά αυτοκίνητο γιατί ήταν πάρα πολύ οικονομικό. Τριανταπέντε ευρώ δώσαμε για όλες τις μέρες (είχαμε τρεις διανυκτερεύσεις και το πήραμε από το αεροδρόμιο, όπου και το παραδώσαμε). Μείναμε στο ξενοδοχείο Imperial, γύρω στα 4χλμ έξω από το κέντρο, αλλά δεν ήταν πρόβλημα λόγω του αυτοκινήτου. Στο κέντρο παρκάραμε σε πάρκιν που ήταν στα όρια του δακτυλίου (αν μπεις στον δακτύλιο και παρκάρεις έχεις πρόστιμο!). Παρκάρεις μόνον ανάμεσα στις μπλε γραμμές, εκτός δακτυλίου. Στο θέμα αυτό αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες για φαγητό και διασκέδαση, μας έδωσε η ευγενέστατη και εξαιρετικά πρόθυμη ρεσεψιονίστ του ξενοδοχείου. Στο ξενοδοχείο πληρώσαμε 140ευρώ για τρεις διανυκτερεύσεις με πρωινό, το οποίο ήταν εξαιρετικά πλούσιο. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά έφαγα τόσο καλό πρωινό στην Ιταλία (και πληροφοριακά έχω πάει πάμπολες φορές!). Τόσο η Φερράρα, όσο και η Μόντενα, αν και σε αντίθετες διαδρομές, είναι πολύ κοντά και άνετα τις βλέπεις και σε μία μέρα και τις δύο. Τελικά αποδείχθηκε ένα υπέροχο και οικονομικό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.253
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom