Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

noraki

Member
Μηνύματα
31
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη, γιατί αν και πραγματοποίησα το ταξίδι στην Μπολόνια τον Σεπτέμβρη, για σοβαρούς λόγους δεν μπόρεσα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου. Συνδυάσαμε την Μπολόνια με Φερράρα και Μόντενα. Τελικά και οι τρεις πόλεις ήταν φανταστικές. Η Μπολόνια είναι πανέμορφη και έχουν δίκιο οι Ιταλοί που την θεωρούν εξαιρετικό ταξιδιωτικό προορισμό, μετά την Βενετία. Απορώ πως κάποιοι την θεωρούν ως το χειρότερό τους ταξίδι... Αν ήξερα νωρίτερα πόσο όμορφη είναι θα την προτιμούσα από την Πίζα, την οποία επισκέφθηκα δυο χρόνια νωρίτερα. Ταξιδέψαμε με Ryanair κλασικά και νοικιάσαμε τελικά αυτοκίνητο γιατί ήταν πάρα πολύ οικονομικό. Τριανταπέντε ευρώ δώσαμε για όλες τις μέρες (είχαμε τρεις διανυκτερεύσεις και το πήραμε από το αεροδρόμιο, όπου και το παραδώσαμε). Μείναμε στο ξενοδοχείο Imperial, γύρω στα 4χλμ έξω από το κέντρο, αλλά δεν ήταν πρόβλημα λόγω του αυτοκινήτου. Στο κέντρο παρκάραμε σε πάρκιν που ήταν στα όρια του δακτυλίου (αν μπεις στον δακτύλιο και παρκάρεις έχεις πρόστιμο!). Παρκάρεις μόνον ανάμεσα στις μπλε γραμμές, εκτός δακτυλίου. Στο θέμα αυτό αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες για φαγητό και διασκέδαση, μας έδωσε η ευγενέστατη και εξαιρετικά πρόθυμη ρεσεψιονίστ του ξενοδοχείου. Στο ξενοδοχείο πληρώσαμε 140ευρώ για τρεις διανυκτερεύσεις με πρωινό, το οποίο ήταν εξαιρετικά πλούσιο. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά έφαγα τόσο καλό πρωινό στην Ιταλία (και πληροφοριακά έχω πάει πάμπολες φορές!). Τόσο η Φερράρα, όσο και η Μόντενα, αν και σε αντίθετες διαδρομές, είναι πολύ κοντά και άνετα τις βλέπεις και σε μία μέρα και τις δύο. Τελικά αποδείχθηκε ένα υπέροχο και οικονομικό ταξίδι!
Ωραιο ταξιδι!:clap::clap::clap:Δωσε μας παραπανω πληροφοριες για το ξενοδοχειο,αξιοθεατα ,φαγητο.....το αυτοκινητο το κλεισατε από εκει?;)
 
Last edited by a moderator:

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ωραιο ταξιδι!:clap::clap::clap:Δωσε μας παραπανω πληροφοριες για το ξενοδοχειο,αξιοθεατα ,φαγητο.....το αυτοκινητο το κλεισατε από εκει?;)
Το ξενοδοχείο μας άρεσε πάρα πολύ, ήταν ήσυχο, καθαρό και το δωμάτιο όμορφο, ευρύχωρο και καλαίσθητο. Το φαγητό ήταν πολύ καλό, αν και ακριβό! Παρόλα αυτά με την βοήθεια της ρεψενιονιστ πήγαμε σε πολύ ωραία μπαρ το βράδυ για κραςί με πλατώ αλλαντικών και τυριών. Ο Σεπτέμβριος αποδείχθηκε καταπληκτική εποχή γι αυτό το ταξίδι. Το αυτοκίνητο το κλείσαμε από το site της Ryanair. Είχαμε ένα καταπληκτικό, ευρύχωρο και αναπαυτικό Fiat, αν και ήθελαν να μας δώσουν Citroen, ο σύζυγος ζήτησε επίμονα ιταλικό αυτοκίνητο, το οποίο και μας έδωσαν με χαμόγελο. Όσον αφορά τα αξιοθέατα είναι αυτά που μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε site. Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση ήταν η ύπαρξη καναλιών, που ανακαλύψαμε. Δυστυχώς δεν φαίνονται όλα, αλλά μπορεί κανείς να δει ένα συγκεκριμένο κανάλι από δυο τρεις μεριές. Ολόκληρη η πόλη είναι αξιοθέατο! Ο γνωστός επισκέψιμος πύργος, στον οποίο ανέβηκα (408 στενά σκαλοπάτια-εισιτήριο 3 ευρώ) δεν έχει τίποτα να δεις παρά μόνον, η αλήθεια, την καταπληκτική θέα... Χρειάζεται περπάτημα και πάλι περπάτημα και μπόλικη περιέργεια και πραγματικά θα αποζημιωθείτε! Εκπληκτική αγορά και υπέροχα κτίρια! Πέτυχα εκπτώσεις στα Bata και πήρα τα καταπληκτικά τους παππούτσια σε τιμή-έκπληξη, όσο θα έπαιρνα στην Ελλάδα ένα συνηθισμένο παππούτσι. Στην Φερράρα το καλύτερο αξιοθέατο εκτός από την ίδια την πόλη, ήταν το κάστρο της. Μπήκαμε μέσα, παρόλα αυτά δεν θα συμβούλευα σε κανένα να πληρώσει το μάλλον ακριβό εισιτήριο για αυτά που θα δει. Τριγυρίστε το απ' όλες τις πλευρές και διασχίστε την γέφυρα της τάφρου για να εξερευνήσετε την υπέροχη αυλή του. Στην Μόντενα με εντυπωςίασε η υπέροχη πλατεία με τα καταπληκτικά κτίρια και τα μοντέρνα συντριβάνια.


IMG_0517.JPG




IMG_0608.JPG
 

Attachments

Last edited by a moderator:

angelikidiam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γειά σας!

Τις μέρες της πρωτοχρονιάς θα βρίσκομαι Μπολόνια και θέλουμε με την παρέα μου να πάμε μια μονοήμερη κάπου κοντινά μη φάμε όλη τη μέρα στις διαδρομές! Έχετε κάτι υπ' όψιν σας? Έχω ακούσει για Πάρμα, Φερράρα, Μόντενα και την κλασσική Φλωρεντία!

Καλές γιορτές!!!!! :)
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Να πας οπωσδήποτε εδώ:

"Εκείνα τα καλά κρυμμένα κανάλια, στην καρδιά της Μπολόνια."

Όταν το πρωτοείδα, εκεί στα μέσα της δεκαετίας του ΄70 στη Μπολόνια, δεν πίστευα στα μάτια μου ! Εκεί που περπατάς στις κλασικές καμάρες της πόλης, μπορείς να γυρίσεις παντού στο ιστορικό κέντρο χωρίς ομπρέλα και ας βρέχει, βλέπεις ένα πορτάκι-παράθυρο, μικρού μεγέθους το οποίο μπορείς να ανοίξεις και βλέπεις αυτό το θέαμα που φαίνεται στη φωτογραφία: ένα ποτάμι, όχι ιδιαίτερα καθαρό είναι η αλήθεια, με τα σπίτια στην κοίτη του. Μια μικρή Βενετία !
Σαν παραμύθι !
Αν δεν ανοίξεις το παραθυράκι ούτε που μπορείς να φανταστείς ότι μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο!
Το "μυστικό της Μπολόνια" !
Είναι μια πόλη, εξάλλου που σε καμιά περίπτωση, δεν περιμένεις να έχει ποτάμι! Και τόσο καλά κρυμμένο !

Λες και ντρέπεται για αυτό !
 

Attachments

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
" ... "Μικρή Βενετία": το παράθυρο της Via Piella
Tον δωδέκατο αιώνα, η Μπολόνια δημιούργησε μια σειρά από κανάλια, υδατοφράκτες και θυροφράγματα που επετρέπαν στην εμπορική ναυτιλία να προμηθεύει με υλικά τα ελαιοτριβεία, τα βαφεία,τους φούρνους και τα εργαστήρια.
Αυτά τα κανάλια εξακολουθούν να υπάρχουν και σήμερα, βρίσκονται υπόγεια και μπορείτε να τα επισκεφθείτε με ξεναγήσεις.
Μια όμορφη θέα του Canale delle Moline μπορείτε να απολαύσετε μόνο από ένα μικρό παράθυρο που βρίσκεται στην Via Piella. ..."
 

Attachments

angelikidiam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
" ... "Μικρή Βενετία": το παράθυρο της Via Piella
Tον δωδέκατο αιώνα, η Μπολόνια δημιούργησε μια σειρά από κανάλια, υδατοφράκτες και θυροφράγματα που επετρέπαν στην εμπορική ναυτιλία να προμηθεύει με υλικά τα ελαιοτριβεία, τα βαφεία,τους φούρνους και τα εργαστήρια.
Αυτά τα κανάλια εξακολουθούν να υπάρχουν και σήμερα, βρίσκονται υπόγεια και μπορείτε να τα επισκεφθείτε με ξεναγήσεις.
Μια όμορφη θέα του Canale delle Moline μπορείτε να απολαύσετε μόνο από ένα μικρό παράθυρο που βρίσκεται στην Via Piella. ..."
Σ ευχαριστώ πολύ!!!!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Γειά σας!

Τις μέρες της πρωτοχρονιάς θα βρίσκομαι Μπολόνια και θέλουμε με την παρέα μου να πάμε μια μονοήμερη κάπου κοντινά μη φάμε όλη τη μέρα στις διαδρομές! Έχετε κάτι υπ' όψιν σας? Έχω ακούσει για Πάρμα, Φερράρα, Μόντενα και την κλασσική Φλωρεντία!
Τελικα που πηγατε; θα βρισκομαι κι εγω στην Μπολονια το καλοκαιρι και σκεφτομαι σε ποιες κοντινες πολεις να κανω μονοημερες εκδρομες η ακομα κσι διανυκτερευση!
Σκεφτομαι Παρμα ή Φερραρα! Αλλα ισως και προς Ριμινι...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Τελικα που πηγατε; θα βρισκομαι κι εγω στην Μπολονια το καλοκαιρι και σκεφτομαι σε ποιες κοντινες πολεις να κανω μονοημερες εκδρομες η ακομα κσι διανυκτερευση!
Σκεφτομαι Παρμα ή Φερραρα! Αλλα ισως και προς Ριμινι...

μην κάνεις το λάθος και πάς σ/κ στο Ρίμινι, θα μετανιώσεις την ώρα από την κίνηση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ravenna εδώ
Parma-Modena άνετα σε μια μέρα εδώ
Ferrara εδώ
Το Ρίμινι έχει κάτι που μου ξέφυγε;;;
Εύκολα και οικονομικά προς όλες τις πόλεις κινείσαι με τραίνα από Bologna
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom